Hirdetés

CAT B30 - hagyományos munkagép

Bevezető, tartozékok

Valószínűleg a többség már találkozott CAT márkajelzéssel, ha nem is mobiltelefonos témakörben futott bele először ebbe névbe, de a mostanság oly divatos városfelújítások helyszínén találkozhatott már munkagépekkel, melyeken az amerikaiak logója díszeleg. A cég történelme 1904-re nyúlik vissza, ám huszonegy évvel később vették csak fel a ma is ismert CAT nevüket, ami egyébként magyarul hernyót jelent (mert a CAT jelen esetben a Caterpillar rövidítése). Ők bizony nem szeretnének a mai, általuk csak fancynek, vagyis divatosnak mondott, különleges formatervvel rendelkező okoskütyükkel felvenni a versenyt, hanem a strapabíróságra mennek rá, ami megalkotásakor minden CAT eszköznek, vagyis a monstrumoknak és a mobiloknak is az elsődleges jellemzője kell, hogy legyen.

CAT S30
[+]

A CAT 2012 óta fémjelzi nevével a telefonokat, a gyártásról és globális forgalomba helyezésről pedig a Bullitt Mobile gondoskodik. Mára már 30 országban, köztük Magyarországon hivatalosan is jelen vannak, és a nem meglepő módon kizárólag a strapatelefonos szegmenst célozzák, ami még mindig elég kevés készüléket ölel fel. Járt már nálunk az érintőkijelzővel szerelt S50 modell, valamint billentyűzettel szerelt készülék, a B100 is. Most a Speedshop bocsátotta rendelkezésünkre az B30-at, ami újfent egy hagyományos kialakítású szerkentyű, és amellett, hogy jól néz ki, két SIM-et kezel, jó az üzemideje, és szinte a végletekig lehet nyúzni, és bizony bőven van olyan felhasználó, akinek pont ilyen munkatársra lenne szüksége, más kérdés, hogy vannak azért komoly gyenge pontjai is.

CAT S30
[+]

A cégre jellemző sárga-fekete festésű csomagolásban tálalják a B30-at, a papírkarton összeállításakor sem a dizájn volt a leglényegesebb, teljesen minimalista, a tetején láthatjuk a logót, az oldalán pedig a készülékről lőtt termékfotó figyelhető meg. A szelence belsejében fekszik tesztünk alanya, külön kis zacskókban hever mellette az akkumulátor, a microUSB csatlakozó, az 500 mA-es töltőfej, a hátsó csavar kilazítására szolgáló eszköz, és a használati útmutató, sajnos a headsetet kispórolták a tartozékok közül.

Külső

Nagyon kis kezes telefon a B30, és sikerült egész vékony formatervet biztosítani ahhoz képest, hogy a mobil IP67-es védettséggel és ütésállósággal rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy a másfél méteres vízbe merülést 30 percig bírja meghibásodás nélkül, túléli a nagyon poros környezetet, és még az 1,8 méterről történő földre ejtés után sem esik komolyabb baja (leszámítva a külsérelmi nyomokat). Egy kézzel kényelmesen lehet kezelni a masinát, mivel 118 x 54 x 16 milliméteres dimenziókkal rendelkezik, még a kisebb ujjakkal rendelkező felhasználóknak sem kell majd nagyot nyújtózni. A 101 grammos tömeg nagyon csekély, szinte elveszik a zsebünkben a kütyü. Az összeszerelés minősége példás, a többségében műanyag elemek annak rendje-módja szerint tapadnak egymáshoz.

CAT B30
[+]

A készülék elejének felső részét a 2 hüvelykes, 144 x 176 pixel felbontású TFT kijelző uralja. A 114 ppi-s képsűrűség össze sem hasonlítható a felső kategóriás eszközök paneljénél látottakkal, de ezzel nincs gond, a szoftver illeszkedik az alacsony felbontáshoz, így nem lesz zavaró a megjelenítőn elterülő kevés képpont. A betekintési szög viszont már többeket frusztrálhat, habár szemből nincs gond a 262 ezer színt megjeleníteni képes kijelzővel, alulról nézve már nagyon kivilágosodik, felülről pedig elsötétedik. A fényerőt nem lehet állítani, ez számomra érthetetlenül nagy hiba, napfényben persze nincs gond az olvashatósággal, éjszaka viszont kivilágítja a szemünket.

CAT B30
[+]

Az előlap alsó területére szerelték a numerikus billentyűzetet. Nem csak számokat találunk persze itt, hanem funkciógombokat is. A billentyűk nyomáspontja nagyon jó, pont annyira tartanak erősen, hogy ne nyomódjanak be véletlenül, de még annyira gyengék, hogy gyorsan lehessen gépelni rajtuk. Helyes döntés volt, hogy nem maradtak el a híváskezelő gombok, a csevegéseket megszakító gombbal tudjuk ki- és bekapcsolni a készüléket, a bal felső funkció- és a csillag gomb egymás utáni megnyomása pedig a kijelző feloldására és lezárására szolgál. Van még egy kör alakú, négyirányú navigációs gomb, aminek közepén lényegében az OK billentyű helyezkedik el. Ezek funkcióit szabadon kiválaszthatjuk, ám a lefelé mutató nyíl hosszú megnyomása minden esetben a zseblámpát fogja aktiválni.

CAT B30
[+]

Az oldalak szinte kivétel nélkül üresen maradtak, egyedül a B30 alja izgalmas, hiszen egy vaskos gumi ajtó mögé rejtették a 3,5 milliméteres jack kimenetet és a microUSB csatlakozót. A kialakításuk szabványos, nem kell hosszabb végül kábel egyikhez sem, bár volt olyan madzag a szerkesztőségben, ami mégsem illeszkedett rendesen. A hátlap a lánctalp nyomira emlékezet, innen nézve elég frankón fest a telefon. A bal felső sarokban figyelhető meg a 2 megapixeles kamera és a ledes villanó, mellette a hangszóró terül el. A hátsó borítást egy csavar védi attól, hogy véletlenül kiessen a helyéről, ennek kilazításához a mellékelt eszköz szükséges. Ha levesszük a műanyag lapot, akkor alatta még egy plasztik elemet találunk, ami védi a cserélhető az akkumulátort a hátlap alá esetleg beszivárgó víztől. A telep alatt férünk hozzá a két microSIM foglalathoz és a microSD kártyahelyhez.

Hirdetés

Hardver, szoftverezettség

Egy hagyományos készüléknél sosem a hardver a legfontosabb szempont, általában nem is könnyű kideríteni, hogy mi lakozik a burkolat alatt. A B30 esetén azért elszórva lehet találni információt a belső komponensekről: a mobil lelke egy 40 nanométeres csíkszélességű Spreadtrum 7701 chipset. A processzoról nagyon kevés az adat, mindössze annyit lehet tudni, hogy 460 MHz-es órajelen ketyeg. A belső tárhely mérete nagyon kevés, mindössze 32 MB-nyi adatot tudunk felvinni, így a masina által biztosított, 32 GB-os kártyákat kezelni képes microSD foglalatra azonnal égető szükség lesz. A rezgés elég erős a B30 megmozgatásához, bár léteznek ennél erősebb motorok is.

A sebesség kiváló, nyilván itt nincs is nagyon olyan program, ami jelentősen megterhelné a hardvert. Bármilyen alkalmazásba lépünk be, vagy bármiből lépünk ki, egy másodpercet nem kell várni, és ez pont egy olyan szempont egy ilyen mobilnál, aminek minden körülmények között eleget kell tennie a gyártónak. A B30 tényleg gyors, jól használható, a menürendszer logikus, esetleg egy-két olyan alpont van, amit már nehezebb elérni.


[+]

Arról nem osztott meg információ a CAT, hogy milyen operációs rendszer fut a telefonon, ám olyasmi, mint a MediaTek szoftverei, amit azért az ikonkészlet és a színösszeállítás tekintetében személyre szabtak a vállalatnál. A főképernyőn láthatjuk a SIM-ek hálózatait, a következő naptáreseményt, az üzemmód és az akkumulátor ikonját. A menüben 3 x 4-es kiosztásban láthatjuk a programokhoz tartozó ikonokat. A jobb felső funkcióbillentyűt, valamint a négyirányú navigációs gomboknak egyedileg megadhatjuk, hogy milyen szolgáltatások tartozzanak hozzájuk (például partnerek, üzenet, SMS írás, zenelejátszó stb). A névjegyekhez telefonszám, email, név és csengőhang rendelhető, az üzenetírás kényelmes, a speciális karaktereket is könnyedén el lehet érni, létrehozhatunk sablonokat, a be nem fejezett SMS-t pedig elmenthetjük piszkozatként.


[+]

A beállítások között tudjuk konfigurálni az animációkat, a kontrasztot, a nyelvet (magyar nyelvet is tartalmaz a rendszer), az automatikus ki- és bekapcsolást, a már említett navigációs gombok funkciót, a SIM-eket, a kapcsolatok között pedig a Bluetooth-t, a GPRS szolgáltatást és az adatbarangolást találjuk. Az alkalmazások között leljük meg az ébresztőt (kikapcsolt telefon esetén is ébreszt!), a számológépet, a stoppert, valamint a mértékegység átváltót. Van fájlkezelő, és játékok terén is gondolt a felhasználókra a gyártó, retro szórakozást nyújt a kígyó és a tetris is. Az eszközök közé bújtatták az emlékeztetőt (csak szöveg), az E-könyv olvasót (azért megnézném, aki ekkora kijelzőn olvas könyvet), a JAVA alkalmazáskezelőt (JAR fájlokat lehet telepíteni), valamint a heti, havi és napi nézetet nézetet tartalmazó naptárt. Szót érdemelnek még a hangprofilok, így könnyedén válthatunk a hangos, az éjszakai, vagy éppen a rezgés között.

Kamera, videó, audió

Előlapi kamera nincs, viszont van egy hátlapi 2 megapixeles fényképezőgép, ami fixfókuszos és munkáját sötétben egy ledes villanó segíti. Fotózás közben a jobb iránygombbal varázsolhatjuk el a beállításokat. Válthatunk a maximum 322 x 288 pixel felbontású videókra, aktiválhatjuk a vakut és az éjszakai üzemmódot, változtathatunk a képméreten, növelhetjük a fényerőt, módosíthatjuk a kontrasztarányt, a fehéregyensúlyt és az expozíciós korrekciót, plusz választhatunk sorozatfelvételt (3-6 darab), időzítőt (3-10 másodperc). A középső gombbal lehet exponálni, a képek mentése nagyon gyorsan történik.

Az elkészült képek minősége egészen borzalmas, egyszerűen nem találtam a szavakat, amikor megláttam a végeredményt. Nincs pozitívum, ez egy annyira rossz szenzor, amilyet a világ nem látott még. A dinamikatartomány közel nulla, a vonalélesség szintén, részletekről szó sem lehet, valójában nincs éles pontja a fotóknak, a sarkoknál pedig úgy elmosódik, mintha ez valami kameraeffekt lenne. Sötétben nyilván még rémesebb a helyzet, a vaku sem nagy eresztés, gyenge a fénye, zseblámpának nevezni még erősebb túlzás lenne. Nyilván az a baj, hogy azért még egy munkás telefonnál is szeretne esetleg egy tervrajzot lefotózni az ember, de a B30-cal ezt egyáltalán nem teheti meg. A videók szintén használhatatlanok, az általunk felvett mozgófilmben is az a különleges legalább, hogy AVI formátumban vette fel a telefon.

CAT B30
[+]

A videolejátszás elég értelmetlen dolog egy ekkora kijelzőn, mindenesetre azért a szoftver tud egyet s mást. Mivel a telefon már eleve AVI-ban veszi fel a filmeket, így természetesen az ilyen fájlokat is kezeli. A felbontás fontos limit, ugyanis a HD vagy akár a qHD felbontású videókkal nem birkózott meg a telefon. Lejátszás közben válthatunk teljes képernyőre, és beállíthatjuk a fényerőt is.


[+]

Már a CAT is kiemeli a telefon MP3 lejátszási képességét, még ha ez már a hagyományos kialakítású mobiloknál sem számít extra szolgáltatásnak. Ha több zenét hallgatnánk, akkor mindenképpen kell majd a microSD kártya, mivel a szűk belső tárhelyre egy-két szám fel fér maximum. A dalokat vagy véletlenszerűen, vagy ismételve, vagy normál sorrendben tudjuk lejátszani, lehetőség még, hogy összeállíthatunk listákat. Kiemelő néven találjuk a hangszínszabályzót. Aki inkább a rádiózást választaná, az sem csalódik majd a B30-ban, mivel van benne modul, bár működéséhez egy fülhallgatót kér majd a telefon. A hangszóró minősége elég gyenge, egyáltalán nem olyan hangos, amilyennek egy strapatelefonnál lennie kellene, tényleg nem az lényeg, hogy HiFi minőségben zenélhessünk a telefonnal, de a csengést meg kellene azért hallani még a munkagépek zsibongása közben is.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs képesség terén nyilván egyáltalán nem éri el tesztalanyunk a mai okostelefonok szintjét, mégis a kategóriában derekasan helytáll. A legnagyobb előnye a telefonnak, hogy két microSIM-et kezel, bár ezek csak akkor lógnak egyszerre a hálózaton, ha egyiket sem használjuk hívásra, ha valamelyiket mégis igénybe vesszük, akkor a másik azonnal deaktiválódik. Az 1-es foglalat 3G-re képes, a 2-es viszont csak GSM-et tud biztosítani. A hangminőséggel nem voltam maradéktalanul elégedett, néha recsegett a vonal, de ami egy ilyen mobilnál fontosabb, hogy a hangerős sem túl kiemelkedő, zajos környezetben már rendesen fülelni kellett, hogy mit mond a partnerem. Nincs WiFi, NFC és GPS sem, akad viszont Bluetooth 2.1. A telefont microUSB csatlakozón keresztül a géphez kapcsolva felugrik egy ablak, hogy csak töltenénk a kütyüt, vagy adatokat is másolnánk-e rá.


[+]

Vagy a Dorado, vagy az Opera Mini böngészőt használhatjuk netezésre, bármelyikre is esik a választás, azt pár másodperc alatt felinstallálja először a szoftver. Nagy élményekről nem beszélhetünk, internetezés esetén, mivel egyrészt kicsit lassan töltődnek be a weboldalak, másrészt a szövegek tördelése sem valami meggyőző, a képek sokszor elég furcsán jelennek meg. A mobilra optimalizált változatok egy fokkal jobbak, de összességében inkább arra használhatók a programok, hogy egy emailt vagy egy fontos honlapot megnézzünk, nem ezekkel fogunk videókat nézni, vagy Facebookon társalogni.

CAT S30
[+]

Értékelés: CAT B30
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 6 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 2 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az akkumulátor 1000 mAh-s, ez a kapacitás a gyártó szerint 9,5 óra beszélgetésre elég. Én messze nem tudtam ezt kihasználni, az viszont tény, hogy pár napos üzemidőt könnyedén kisajtolunk a mobilból, ha főleg csevegésre, SMS-ezésre, és némi netezésre használjuk.

A CAT 30 ezer forintért kínálja a B30-at, ami egy hagyományos kialakítású mobiltelefon nem kevés. Természetesen egyáltalán nem kell, nem is szabad a mai okoskütyükhöz hasonlítani, nagyon más szegmensben versenyzik az amerikaiak hagyományőrzője. A vállalat célja egyértelműen az volt, hogy akár kesztyűben, igencsak koszos és munkás környezetben is könnyedén lehessen használni a masinát. Ezt sikerült is megoldani, a billentyűzet kényelmes, könnyedén el lehet találni a megfelelő a billentyűket, a nyomáspontjuk pont olyan erős, hogy még zsebben hordva se nyomódjon be túl könnyen, mégis erőlködés nélkül lehessen gépelni rajta. A duál SIM képesség dicséretes, mint ahogy a por-, ütés- és vízálló kivitelezésnek is csak örülni lehet. A kamera teljesen felesleges, főleg akkor, ha ennyire borzasztó szenzorral látják el. A szoftver pörgős, gyorsan reagál a feladatokra, telepíthetünk rá JAVA alkalmazásokat, szóval tényleg úgy működik, ahogy egy ilyen telefonnál működnie kell. Az üzemidő szintén megfelelő, pláne a manapság megszokottakhoz képest. Ami sajnos számomra csalódás, az a hangszórók minősége, sem a beszéd-, sem pedig a normál hangszóró nem hozta azt a hangerőt és minőséget, amire egy strapatelefonnál szükség lehet. Pedig nem ártott volna itt virítania a masinának, hiszen van azért konkurens a piacon: rögtön ott a szinte lemeríthetetlen Evolveo StrongPhone Accu, vagy a szintén a csehek boszorkánykonyhájából származó, már WiFi-vel is rendelkező StongPhone WiFi, esetleg még a robusztusabb Maxtron IP67-1 lehet alternatíva. A B30 pörgős rendszerrel rendelkezik, bivalyerős kialakítás jellemzi, jól néz ki, de egy-két lényeges ponton (kamera, hangszóró) nem teljesít jól, az árazása viszont megfelelő, így egy tetszett plecsnit teljes joggal megérdemel.

Caterpillar B30

Legendd

A tesztkészüléket az Speedshop küldte el nekünk, a vásárláshoz kérem, kattintson ide.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

CAT B30
CAT B50 Általános
Technológia GSM/HSPA
Méret 118 x 54 x 16 milliméter
Tömeg 101 gramm
Védelem IP67, ütésálló (1,8 méter), karcálló üveg
Színvariációk fekete
SIM-foglalat microSIM (2 db)
Kijelző
Kijelző átlója 2 hüvelyk
Kijelző felbontása 144 x 176 pixel (114 ppi)
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa Spreadtrum 7701
Processzor típusa, órajele N/A, 460 MHz
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete N/A
Grafikus chip N/A
RAM mérete N/A
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 név
SMS memória N/A
Szabadon felhasználható belső tárhely 32 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM1)
GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM 2)
HSPA 900/2100 MHz (SIM1)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / van / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens nincs
Java van
Játékok Szokoban, Kígyó, Tetris
Valutakonverter van
Extra szoftverek Zseblámpa, Java, ébresztő, mértékegység átalakító
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, fix fókusz, LED villanó
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van - QVGA@15fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 240 óra
Beszélgetési idő 9,5 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
IP67 por-, víz- és ütésálló kialakítás, zseblámpa, dual SIM

Azóta történt

Előzmények

  • Evolveo StrongPhone D2 Mini - bírja a kiképzést

    A csehek újdonsága igyekszik az "apró" méretű, ám ezzel együtt strapabíró telefonok szerelmeseit megcélozni, a készülék gyors és ellenálló, de hardveresen nem túl erős.

  • CAT S50 - alap, amelyre építhet

    Az amerikai vállalat újdonsága por-, víz- és ütésálló, katonai szabványoknak is megfelel, a Snapdragon 400 SoC miatt pedig hardveresen sem áll már gyenge lábakon.

  • Caterpillar B15Q - hasítófűrész

    A munkagépekkel foglalakozó amerikai vállalat most egy újabb strapatelefonnal jelentkezett, mely már négymagos processzort, Android KitKatet, és vakus kamerát kapott.

  • Caterpillar B100 - meg lehet markolni

    A strapabíró telefonok még mindig rétegtermékek, ahol más funkciók a fontosak, mint a hagyományos készülékeknél. A B100 viszont nem csak masszív, de egész csinos is.