BTphone D1 - fülbemászó telefon

Bevezető, tartozékok

A Telenor 2020 után nem hittem, hogy hamarosan megint valami nagyon apró telefon fog megérkezni hozzánk, ám mai tesztalanyunk mindenképpen ennek mondható. Gondolom a CWELL Electronic Technology sokaknak ismeretlenül hangzik, Shenzhen tartomány viszont már kevésbé, innen származik ugyanis maga a készülék. A vállalat több dologgal foglalkozik, a mobiltelefonokon kívül tableteket, karórákat és külső tartozékokat lelhetünk fel kínálatukban, mi több, ezeket 50 különféle országban és régióban árusítják, számos szupermarkettel állnak kapcsolatban, szóval nem valami jött-ment cégről van szó.

Btphone D1
[+]

A Btphone D1 névre hallgató termékük viszont minden, csak nem átlagos. Egy telefont és egy headsetet testesít meg a készülék egymaga, szóval gyorsan el is lehet gondolkodni, hogy kinek lesz ez hasznos kütyü. Valószínűleg azok a felhasználók, akik tényleg a miniatürizált világra vágynak, vagy inkább csak megcsömörlöttek már attól, hogy a telefonjukat vezetés közben mindig hozzá kelljen csatlakoztatni valamilyen füleshez, azok nagy örömmel tekinthetnek a D1-re. Ez persze csak találgatás, a gyártó egyáltalán nem közölte célját a termékkel, az ötlet igazából nem lenne rossz, ha pont az akkumulátoros üzemidő ne lenne a D1 egyik gyengesége, hiszen ez a legfontosabb tulajdonság egy ilyen modellnél.

Btphone D1
[+] BTphone D1 vs. Samsung Galaxy S4

A készülék az XXL GSM jóvoltából kerülhetett hozzánk, tartozékot nem kaptunk sajnos hozzá. A külföldi honlapok kínálata alapján azonban gyorsan kiderült, hogy jár ehhez azért egy-két dolog, méghozzá egy microUSB kábel, egy töltőfej, egy felhasználói kézikönyv, és egy SIM behelyezést segítő pálcika. A D1 több színben kapható, a fekete és a fehér variáns mellett rózsaszínben is elérhető.

Külső, bliientyűzet

Először amikor valakinek odaadtam a D1-et, nem vette észre, hogy ez egy külön telefon is egyben. Egy sima Bluetooth fülesnek tűnik, amin a kelleténél egy kicsit több a gomb, no meg egy hajszálnyival nagyobb a kategóriájánál, 67 x 24 x 10 milliméter és 20 gramm. Nyilván az anyaghasználat esetén nem nagyon tudtak volna fémmel dolgozni, mivel akkor túl nehéz lett volna az eszköz, így főleg műanyagból épül fel tesztalanyunk. A félig-meddig hallójáratba illeszkedő kialakítású rész gumírozott, a tapadást ez biztosítja, a viszonylag kemény gumi félkörnek köszönhetően jobban a fülünkhöz rögzül, habár egy kisebb kocogás után már pillanatok alatt kibillen, a kényelmes kivitelezéstől sajnos messze áll a cucc, kellene valami tartó még, ami a fültövünkhöz rögzíti az egészet.

Btphone D1
[+]

A D1 előlapja, ha lehet így nevezni, egy kis minitelefonná varázsolja a kütyüt, hiszen felül láthatunk egy beszédhangszórót, alatta pedig egy 0,66 hüvelykes, 128 x 160 pixel felbontású OLED panelt, amin a képpontok türkizkék színben világítanak. A legnagyobb részt természetesen a billentyűzet teszi ki, erről rövidesen szó esik majd. Jobboldalon egy kis ajtót figyelhetünk meg, amit felnyitva a microSIM foglalat tárul elénk, ezzel azonnal nyilvánvalóvá válik, hogy ez az eszköz önállóan is képes telefonként működni. Nincs oldalt hangerőszabályzó billentyű, ami szerintem óriási blama, hiszen a billentyűzeten nehéz eltalálni a gombokat úgy, hogy közben a headset a fülünkben van. A hátsó részen egy kis hangszórót figyelhetünk meg, plusz itt dudorodik ki az a rész is, amit a hallójáratba kell illeszteni, természetesen ezen keresztül is bocsájt ki hangot a készülék. Felvetődik a kérdés, hogy mennyire hallatszik így ki a beszélgetés, és az a tapasztalat, hogy ha maximumra tekerjük a hangerőt, akkor a közvetlenül mellettünk álló emberke sok mindent hallhat, pedig ezt aligha szeretné bármelyik csevegő fél.

Btphone D1
[+]

A billentyűzet gombjai nagyon aprók, ide kellenek azért a hosszabb körmök, ujjbeggyel ugyanis gyakran nehézkes pontosan eltalálni azt, amit szeretnénk. Van külön menü, hívásfogadó, hívásmegszakító, visszalépés, valamint fel és le iránygombunk. A nyomáspont közepesen kemény, a gombok nagyon hangosan kattognak. A numerikus billentyűzettel azonnal tudunk hívni, mivel ilyenkor a tárcsázó ugrik elő, a menüben való gyorsnavigálásra viszont nem használhatjuk. Alul még láthatunk egy kör alakú, különálló Bluetooth billentyűt is, ezt kell hosszan nyomni ahhoz, hogy a headsetet telefonhoz párosíthassuk.

Hardver, szoftver, multimédia

Sajnos egyáltalán nem árasztották el az internetet a D1 hardveréről szóló információkkal, valójában csak annyit lehet tudni, hogy a belső tárhely mindössze 48 kilobájt. A szoftverről ellenben már többet lehet beszélni. A főképernyőn több információt láthatunk, itt jelzi ki a készülék a térerőt, az esetleg értesítéseket, az akkumulátor töltöttségi szintjét, az időt, annak a szolgáltatónak a nevét, amire felcsatlakozott a készülék, valamint külön ikont helyeztek el a menünek és a névjegyzéknek. Utóbbiban 500 nevet tárolhatunk, ha rányomunk egy kontaktra, akkor felhívhatjuk, SMS-t küldhetünk neki, törölhetjük, információkat tekinthetünk meg róla, illetve szerkeszthetjük is. Egy adott névjegyhez kizárólag telefonszámot társíthatunk, plusz külön barátok, barátok, család, VIP és üzleti csoportba is belerakhatjuk.

Btphone D1 screen shot Btphone D1 screen shot

A menürendszer egyszerű felépítésű, összesen kilenc főponttal találkozhatunk. A Telefonkönyvről már tettem említést, az Üzenetek alatt tudjuk elolvasni és megírni az SMS-eket, plusz beállíthatjuk, hogy a SIM-re vagy a telefonra legyenek mentve az üzenetek. A Hívásnaplók az indított és fogadott csevegéseket listázza, a felhasználói profilokba lépve pedig különféle hangüzemmódokat hozhatunk létre. Találkozhatunk még Szervező szekcióval, ez az ébresztőóra beállítására és a névjegymásolásra hivatott. Külön részleget képez a Bluetooth. Kétféle üzemmóddal rendelkezik a D1, alap esetben telefonként működik, ha pedig aktiváljuk a Bluetooth-t (ez egyébként bugyuta megfogalmazással, tápfeszültség néven szerepel a menüben), akkor az egész kütyü valódi headsetté változik. A párosított mobilkészülékkel továbbra is kommunikál, ám lényegében csak az egyik SIM-et tudjuk használni. Ha például a D1-ben lévő kártyán fogadjuk a hívást, akkor fel tudnak hívni a mobilban lévő számon, ám azt egy csörgés után magától megszakítja a headset és a másik félnek foglaltat jelez.

Btphone D1 screen shot Btphone D1 screen shot

A telefon a papíros specifikációk szerint kezeli az MP3 fájlokat, más kérdés, hogy a 48 KB-os belső tárhelyre nem tudom, mi fér rá, még egy csengőhangnak is nagyon karcsú, zenehallgatásra pláne. Hasznosabb viszont a már említett FM-rádió, ami jól fogja a jelet és több csatornát is tudunk benne tárolni. A legviccesebb, hogy amikor ezt bekapcsolnánk, akkor kiírja a rendszer, hogy csatlakoztassa a fülhallgatót, valahogy ettől olyan jobb kéz nem tudja, mit csinál a bal érzése van az embernek.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs szempontból két fontos dolgot tud a headset, az egyik a 2.1-es Bluetooth kapcsolódás lehetősége, a másik pedig a 850/900/1800/1900 MHz-es GSM frekvenciasávokon való működés. Híváskor a hangminőség a külső hangszórón közepes, kicsit berezonál, ha maximum szinten használjuk, a fülbemászó rész viszont sokkal jobb minőségű, nagyon tisztán szól. Semmi egyébről nem lehet sajnos beszámolni, nincs NFC, WiFi, és természetesen GPS sem. A microUSB csatlakozó 2.0-s, ezen keresztül lehet tölteni a készüléket, plusz adathordozóként is lehet használni, már ha van még olyan fájl, ami ráfér a rettenetesen szűk belső memóriára.

Btphone D1
[+]

Értékelés: Btphone D1
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 3 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 1 pont
Felhasználói felület élménye 4 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
Adatkommunikációs képességek 3 pont
Multimédia
Vizuális 0 pont
Audio 2 pont
Egyebek
Üzemidő 4 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Egy Bluetooth headsetnél a legfontosabb szempont az üzemidő, ebben viszont csalódást okoz a cucc, már a gyártó is csak 2 óra beszélgetési időt prognosztizál. Átlagos használat során ezt nehéz is túllépni, készenléti időben 48-72 órát garantálnak, de ezzel a headset messze nem éri el a konkurencia szintjét.

Főleg úgy nem, hogy a külföldi árakat figyelembe véve nagyjából 10 ezer forint környékén tudjuk megvásárolni a BTphone D1-et, ami szerintem soknak mondható. Ebből az összegből nagyon könnyen ki lehet hozni egy hagyományos (nyomógombos) készüléket, ami Bluetooth-szal rendelkezik, és egy tesztalanyunknál sokkal hosszabb beszélgetési időt garantáló headsetet. Amit itt díjazni lehet, az a különlegesség, hiszen azért mindenki elmosolyodott és jobban megnézte a gyártó termékét azután, hogy a kezébe adtam. A két SIM-et kezelő telefonokkal a két eszköz nehézkes hordozhatóságát igyekeznek kiküszöbölni, a D1-et is valami nagyon hasonló okból találták ki, csak ez már lényegesen vékonyabb jég, kompromisszumok hadára kell felkészülni, ha valaki ilyet vásárol. Ha tényleg könnyedén használható lenne, vagy nem merülne le ilyen gyorsan, akkor azt mondanám, van értelme, de így, hogy küszködni kell vele, plusz a hangminőség sem világmegváltó, tesztalanyunk inkább csak annak ajánlható, aki pont ilyen vésztelefont keres. Érdekes volt ilyen masinát tesztelni, de nem hiszem, hogy túlzottan nagy rajongótáborra tenne majd szert.

Legendd

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Btphone D1
Btphone D1 Általános
Technológia GSM
Méret 67 x 24 x 10 milliméter
Tömeg 20 gramm
Színvariációk fekete, fehér, rózsaszín
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 0,66 hüvelyk
Kijelző felbontása 128 x 160 pixel
Kijelző típusa OLED
Hardver
SoC típusa N/A
Processzor típusa N/A
Grafikus chip N/A
RAM mérete N/A
Memória
Telefonkönyv kapacitása 500
SMS memória 100
Belső tárhely N/A
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (EDR)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / nincs
Ébresztés van
Szoftverek
Platform egyedi, zárt
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens nincs
Játékok nincsenek
Extra szoftverek Profilok, ébresztőóra, FM-rádió
Multimédia
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 250 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 48-72 óra
Beszélgetési idő 2 óra

Azóta történt

Előzmények

  • Samsung Galaxy Golden - tárt karokkal

    Hosszú ideje nem látthatunk már szétnyithatós telefonokat, most a dél-koreaiak készítettek egyet, mely amelett, hogy tekintetvonzó, meglehetősen gyors és drága is.

  • Alcatel One Touch Hero - én hősöm

    A kínai gyártó újdonsága a phablet kategóriában szeretne tiszteletet kivívni magának, kiváló kijelzővel, szép formatervvel, és sok tartozékkal rendelkezik.

  • Sony Xperia Z1 Compact - kis test, nagy lélek

    A japán gyártó legújabb okostelefonja ugyanazt az erőt adja meg a felhasználónak, mint ami a csúcsmodellekben található, csak sokkal kompaktabb méretben.

  • LG G Flex - igazi atléta

    A dél-koreai gyártó termékének hat hüvelykes OLED kijelzőjét felülről lefelé hajlították meg, az eredmény pedig elképesztő lett, ráadásul az üzemidő átlagon felüli és a rendszer is villámgyors.