BlackBerry DTEK50 - gyökerek nélküli szeder

Bevezető

Mi régóta csináljuk ezt. Több mint 10 éve. És ez a mobilos iparban elég hosszúnak számít, láttunk felemelkedni és megbukni gyártókat, összeolvadni és szétválni, vagy éppen a semmiből visszakapaszkodni az élmezőny közelébe. Amikor még a Nokia és az Ericsson volt a néptelefon, a BlackBerry (akkoriban még RIM) a saját útját járta a teljes gombsoros, kifejezetten biztonságos, céges üzenetváltásra fejlesztett eszközeivel és a mögépakolható BES-ekkel.

Korabeli BlackBerry telefonok
Korabeli BlackBerry telefonok

Aztán telt-múlt az idő, az Exchange szerverekkel már kábé a kabátom is kommunikálni képes, a BlackBerry pedig hosszas vajúdás után csak összeütötte a BB10-es rendszert, amelynek voltak bajai, de amikor sikerült az androidos kompatibilitást többé-kevésbé megoldani, akkor sokan úgy voltak vele, hogy ez így már elég korrekt, gyors, jól optimalizált és egy sereg frankó alkalmazás és gesztus miatt remekül is használható. Ez azonban a Passportnál kipukkadt, a BB10 támogatása helyett inkább arra fókuszált a gyártó, hogy megpróbálja a BlackBerry márkanevet átmenteni Android rendszerű készülékekbe, létrejött a PRIV, ami alapvetően Samsung alapokra építkezett, most pedig itt a DTEK50, amit a TCL (az Alcatel anyacége) rak össze az Idol 4-re támaszkodva.


[+]

Ezt persze nem kell mindenkinek tudnia, a BlackBerry név még mindig jól cseng, van egy olyan patinája, mint azoknak a márkáknak, amelyeket nem nagyon ismerünk, de tudjuk róluk, hogy általában jót gyártanak. A DTEK50 név viszont semmiféle kontextusban nem cseng jól, mi az öreganyám az, hogy détekötven? És még a BlackBerry maga sem bírta rendesen megindokolni, hogy ez hogy jött ki nekik, első blikkre olyan, mintha valaki rátenyerelt volna egy klaviatúrára, aztán ezt adta ki. Persze a DTEK nem ismeretlen a BB júzerek számára, ezen a néven fut ugyanis egy monitorozó-biztonsági app (ami jelen tesztünk alanyában is megtalálható), de hogy az 50-et honnan szülték mögé, az rejtély. Mostanság az a szóvicc megy a neten a BB klubokban, hogy a következő telefon neve tutira az lesz, hogy TIV. Mert akkor az androidos vonalból össze lehet állítani, hogy PRIV-DTEK-TIV.


[+]

A Speedshoptól jött a tesztkészülék, körülbelül 15 lepedővel drágább, mint a donorként szolgáló Alcatel Idol 4. A kérdés nyilván az, hogy megér-e ennyi felárat a BlackBerry neve és az esetlegesen hozzáadott extrák mennyisége (amelyek jórészt szoftveresek), az viszont biztos, hogy az Alcatel nagyot megy a piacon az Idol 4 modellekkel, a 4S-t benyomták a Vodafone globális portfóliójába is Smart Platinum 7 néven. A DTEK50 kapcsán viszont az a nagy kérdés, hogy tud-e többet nyújtani a BlackBerry terméke, mint az olcsóbb Idol 4.

Doboz, külső

A fekete doboz elég passzentos, pont belefér a telefon. Alatta elfért még egy 2 Ampert leadó töltőfej, egy microUSB-kábel és egy agybadugós headset is, amin BlackBerry logó van. Minősége közepes, beszélgetésre maradéktalanul megfelel, zenehallgatáshoz érdemesebb valami jobbat keresni. A telefon maga erősen hajaz az Idol 4-re, de azért nem kiköpött mása annak. Széltében-hosszában nincs méretbeli eltérés, de valamivel vaskosabb, ami miatt egyesek tán azt gondolhatják, hogy vhoáh, biztos a telep miatt hízott kissé, de nem, csak a fémes hátlapot cserélték gumis-recézett műanyagra. Ezen a döntésen lehet vitatkozni, de az tény, hogy tapad a kézbe és nem látszik meg rajta az ujjlenyomat. Amire egyébként sehol nincs is szükség, lévén nincs biometrikus azonosításra szolgáló szenzor a DTEK50-en.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés BlackBerry DTEK50 Huawei P9 Lite LG X Screen Samsung Galaxy J5(2016)
Fehér fényerő (max.) 381 nit 507 nit 353 nit 350/475 nit
Fehér fényerő (min.) 31,8 nit 10,7 nit 4,0 nit 4,2 nit
Fekete fényerő 0,35 nit 0,38 nit 0,19 nit 0 nit
Kontrasztarány 1121:1 1335:1 1857:1 végtelen
Színhőmérséklet 7247 K 8575 K + kézi 8976 K 7405 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az Alcatel az Idol 4-gyel jó munkát végzett a formaterv kapcsán. Finoman ívelt alul-felül, oldalt fém keret fut körbe, az 5,2 inches kijelző elég jól kitölti az előlapot. Felbontása Full HD, a technológia IPS, a fényerő nem túl acélos, de mivel nem tükröződik a megjelenítő, ezért napfényben is látható marad. A kijelző felett 8 megapixeles előlapi kamerát és egy igen erős ledet találunk, amely messziről látszódva villog, ha elmulasztott eseményünk adódik. Az Idol 4 egyik trükkje, hogy mivel alul-felül van hangszóró és mikrofon, ezért bármilyen helyzetben felvehető a hívás és a hardver alkalmazkodik, a kép megfordul, ezt a DTEK50 nem tudja. Viszont a két hangszóró ettől még megvan és nyilván jó szolgálatot tesz.


[+]

Az Idol 4 másik trükkje a jobb oldal közepére rakott Boom gomb, ami különböző extra funkciókat csalogat elő függően attól, hogy éppen milyen szoftvert használunk. Nos, a BlackBerry erre nem tartott igényt, a gomb megmaradt és annyit tud, hogy egy tetszőleges szoftver elindítása hozzácsapható, én speciel az elemlámpát osztottam ki rá. De nem különböztet meg hosszas és rövid megnyomást, illetve nem lehet ezzel életre kelteni a kijelzőt sem (pedig az Alcatelnél erre is van mód), ami elég ostoba, lévén a gomb kábé pont ott van, ahol minden más telefonon az erre szolgáló kezelőszervet keresné az ujjunk. Helyette a készülék bal oldalára tett billentyűt kell izgassuk, szerencsre duplakattintásos feloldás van, ezért erre nem vagyunk mindig rákényszerítve.


[+]

A hátlap tényleg korrekt, a bal felső sarokba van tolva a kamera és a villanó. Leszedni nem lehet, ezért a jobb oldalon, a spéci gomb alatt találunk egy ajtót, amit a mellékelt tűvel ki lehet húzni, ide egy darab nanoSIM és egy microSD rámolható be. Nincs kétkártyás verzió, a memóriabővítés helyére sem tudunk szolgáltatói lapkát becsúsztatni.

Hardver, UI

Az Idol 4 hardverét kapta a DTEK50, de van néhány módosítás. Egyrészt a BlackBerry csak 3 GB operatív memóriával érhető el, ami jó döntés volt, a belső tárhely viszont 16 GB maradt. Ebből nagyjából 10 GB használható fel, a többit lenyeli a rendszer és az a néhány extra alkalmazás, amit a kanadaiak felraktak rá. A chipset egy Qualcomm Snapdragon 617-es, négy darab, 1,5 GHz-re húzott és szintén négy, 1,2 GHz-en ketyegő Cortex-A53-as mag alkotja, a grafikáért egy Adreno 405-ös GPU felel.

Teljesítmény-teszt
Benchmark BlackBerry DTEK50 Xiaomi Redmi 3 Vernee Thor LG X Screen
Rendszerchip Snapdragon 617 Snapdragon 616 MediaTek MT6753 Snapdragon 410
AnTuTu Benchmark 6.x 45670 pont 35181 pont 37679 pont 28824 pont
Vellamo Browser 2636 pont 2605 pont 2838 pont 1940 pont
Vellamo Metal 1252 pont 1126 pont 1059 pont 878 pont
Geekbench 3 (single) nem futott le 657 pont 636 pont 474 pont
Geekbench 3 (multi) nem futott le 3006 pont 3016 pont 1414 pont
GFXBench Manhattan onscreen nem futott le 12 fps 9,1 fps 4,1 fps
GFXBench Manhattan offscreen nem futott le 5,8 fps 4,5 fps 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen nem futott le 24 fps 19 fps 9,7 fps
GFXBench T-Rex offscreen nem futott le 15 fps 12 fps 4,1 fps

Ez bőven elég, noha az Alcatel Idol 4 1,7 GHz-en dolgozó chipsetje hangyányit erősebb, de a BlackBerry valószínűleg próbált az üzemidőn javítani, egyébként relatív kevés sikerrel. A sebességgel viszont nincs semmi gond, oké, nem a csúcskategóriát képviseli a hardver, de nem döcög, nem szaggat, teszi a dolgát. Nem is melegszik, ez a mindennapi használat mellett bőven frankó.


[+]

A rendszer egy 6.0-s Android. Nem 6.0-s Androidra épülő bármi, hanem majdnem vegytiszta robotos rendszer, semmi flanc, semmi különös extra. Az egyetlen eltérés, hogy bár az ember nem gondolná, de egy BlackBerry Launcher alkotja a felületet, ami lehetőséget ad az ikonpakk cseréjére és szól, ha egy beépített alkalmazás leáll. A rendszer valamiért a widgeteket úgy hívja, hogy vezérlők, ezek között a szokásos adagon felül néhány BBM-es minialkalmazás kapott helyet.


[+]

Az Alcatel Idol 4-ből nem sok extra alkalmazást örökölt a DTEK50, a Waves MaxxAudio nevű equalizer említhető meg. Plusz funkciónak számít a home gomb hosszas megnyomására felbukkanó gyorsmenü, amely három parancsikon tartalmazhat. Szintén a launcher extrája, hogy nem csak alkalmazásokhoz, hanem azokon belüli parancsokhoz tartozó ikonok is kitehetők a főoldalakra, mondjuk lehet ilyen új névjegy bevitele, új úticél megadása, esemény megadása a naptárban. Még egy apró jópofaság akad: ha töltőre tesszük a telefont, akkor a képernyő köré rajzol egy zöld keretet, amely annyira teljes, amennyire az akkumulátor töltöttsége közelít a 100%-hoz.

BlackBerry alkalmazások

Van pár app, amit a BlackBerry-nek köszönhetünk. Emeljük ki az egyik legfontosabbat: a gombsort. A BB virtuális billentyűzete nagyon korrekt, kontrasztos, nehéz félreütni. De a legjobb a prediktív része a dolognak, a kezdőbetűk felett gyakran használt, vagy a mondatban adekvátan következő szavakat tudjuk egy felfelé ujjmozdulattal betenni a szövegbe. És ez tanul, megjegyzi, hogy milyen szó után milyet használunk és azt kínálja fel.


[+]

Persze megkapjuk a BBM-et, ami a cég platformfüggetlen üzenetváltó és telefonáló alkalmazása. Elsőre a regisztrációmat ignorálta, aztán már működött, de túl sok emberrel nem tudtam csevegni, lévén a megrögzött BlackBerry-usereken kívül nem használják itthon sokan ezt az alkalmazást. A telefon elvileg a DTEK nevű szoftverről kapta a nevét, ez elsőre nem tűnik nagy dolognak, de nem haszontalan. Két funkciója van, egyrészt mutatja, hogy mennyire vannak biztonságban az adataink, ezt több paraméterből határozza meg (van-e képernyőzár, tudjuk-e a távolból törölni a telefon tartalmát, mennyire sértetlen az oprendszer stb.). A másik okosság, hogy monitorozza, hogy az egyes appok mikor kértek adatokat és hozzáférést azokhoz a funkciókhoz, amelyeket egyébként engedélyeztünk. Ebből kiderül, hogy például a közösségi alkalmazások elég gyakran folyamodnak a GPS-koordináták megismeréséhez, de akadhat meglepetés játékoknál és más szoftvereknél is.


[+]

A DTEK50 egyik tényleg BB-s funkciója a Hub. Ez egy ömlesztett üzenetkezelő alkalmazás, amely ráköltözhet fixen a telefon egyik oldalára egy apró csík formájában. Ha a csíkot a kijelző közepe felé húzzuk, akkor megtekinthetjük a nem olvasott emaileket, a közelgő eseményeket és feladatokat, valamint elérjük a kedvenc kontaktjainkat. Nyilván az egész nem sokat ér, ha nincs egy korrekt email alkalmazás és itt a BlackBerry nem hazudtolja meg magát: egy több fiókot kezelő, rengeteg beállítási opcióval és kiemelkedően jó ergonómiával felvértezett szoftvert ütöttek össze, amely a remek billentyűzettel kiegészülve tényleg megcsillant valamit abból, hogy mi is a kanadai gyártó igazi szakterülete.


[+]

A naptár is saját fejlesztésű, egyik jópofa trükkje az értekezlet mód, ami annyit tesz, hogy a telefon automatikusan némítja magát, ha eseményünk van. De kérhetjük, hogy csak akkor vegye ezt figyelembe, ha vannak meghívottak is az esemény kapcsán, mert abból következtet arra, hogy ez egy értekezlet. És akkor még ott van a BlackBerry Password Keeper, ami pont azt csinálja, amire az ember gondol. A helyzet azonban az, hogy a billentyűzet kivételével az összes felsorolt alkalmazást tök ingyen fel lehet rakni bármilyen, Android rendszerű telefonra. Például egy Idol 4-re is.

Multimédia

Ez az egyik legjobb kamera, amit BlackBerry telefonba szereltek. A Passport optikai stabilizátora kiemelkedő volt, de a képminőség nem, a Privnél voltak szoftveres gondok, de a DTEK50 kamerája tényleg rendben van, ha nem is tökéletes. Meg nem erősített információk szerint egy Samsung szenzor dolgozik a hátlapon, a felbontás 13 megapixeles, a fókusz gyors, közelre is egész ügyes.


[+]

A szoftver is sokoldalú, van kézi mód, ahol állítható a záridő (1/2 - 1/8000), az ISO (100 - 9600), a fehéregyensúly és a fényérték, valamint kérhetünk manuális fókuszt is. A HDR is lehet automatikus, a vaku is kapcsolgatható, illetve egy mozdulattal elérünk egy csomó effektet is. Videót 1080p-ben akár 60 fps-sel is tud rögzíteni a gép, szoftveres stabilizátor 30 fps mellett érhető el.

A képek minősége nem vészes, például a vonalélességgel nincsen gond és ez egy őszinte kamera, nem mossa el az algoritmus a részleteket, cserébe viszont az átlagosnál jóval több a képzaj. Mobilos berkekben a dinamikatartomány közepesnek számít, a HDR viszont ezt elég jó hatásfokkal korrigálja. Sötétben persze már sok a gond, nyilván a képzaj itt is a legnagyobb probléma. A videózásnál a közeli témák elmosódottak, de a szoftveres stabilizátor egész ügyes, itt egy tesztmozi. Az előlapi kamera 8 megapixeles, de minőségre jóval gyengébb, selfie itt.


[+]

Zenében a szoftveres oldal alapszintű, a Play Music szolgáltatja a muzsikát. Ennek megfelelően a beállítási lehetőségek relatív csekélyek, de equlaizer azért akad. A két előlapi hangszóró viszont remekül szól, ez az Idol 4 hozadéka, ilyen szempontból jó ötlet volt ezt a terméket választani donornak. A Waves MaxxAudio nevű okossággal még további finomhangolásra is akad lehetőség, mert külön hangképet adhatunk beszélgetésekhez, filmnézéshez és zenehallgatáshoz, ízlés szerint lehet ezeket állítgatni.

Adatátvitel, akkumulátor

Az adatátviteli funkcionalitásra igazából nem lehet különösebb panasz. LTE hálózatokra is felugrik a telefon, nincs gondja a 800 MHz-es frekvenciával sem. A WiFi modul érzékenysége viszont elmarad kicsit az átlagostól, ott is elveszíti a jelet, ahol általában más készülékek még tartják azt. Infra nincs, NFC viszont van, ahogyan a GPS modul is remek, gyorsan talál pozíciót és stabilan tartja is azt. Böngészésre a Chrome áll készen, a sebességgel nincs gond, csak összetettebb weboldalak kétujjas nagyításánál kell számítani apróbb döccenésekre.


[+]

Hajdanában-danában, amikor még a szedernek is szeder alakja volt és amikor még GPRS kapcsolaton szaladgáltak az adatok, ha egyáltalán képesek voltak ilyesmire a telefonok, a BlackBerry készülékek híresen jó üzemidejükről voltak ismertek. Köröket verve az ismertebb márkákra. Na, ebből olyannyira nem maradt semmi, hogy a DTEK50 talán az a BlackBerry, ami ilyen szempontból a leggyérebb a gyártó eddigi kínálatát tekintve. A 2610 mAh-s akkumulátor ehhez a hardverhez ugyan nincs vészesen alulméretezve, de a 4-5 órás kijelzőidő egy töltéssel nem túl acélos, wifin érkező HD videót kábé 6 órán át voltam képes nézni. (Illetve nézte a fene, eddig ment.)


[+]

Értékelés: BlackBerry DTEK50
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Nem szeretném a sárba tiporni a DTEK50-et, mert egyáltalán nem rossz telefon. De egyszerűen nem látom azt a pontot, ami miatt megérné megvenni. Ha tetszik a formaterv, elég a hardver és jól jönnek a BlackBerry szolgáltatásai, akkor pont akárki vehet 20 lepedővel olcsóbban egy Idol 4-et és ráteheti a BB appokat. És akkor még az oldalsó gombnak, illetve a fordítható mikrofon-hangszoró párosnak is lesz értelme. Semmi, de tényleg semmi nem indokolja a felárat, pláne nem ilyen mértékűt. Más a hátlap, van rajta egy logó… szeretném látni a BlackBerry értékesítési üzletágának titkos érvlistáját, amivel meggyőzhetnek bárkit, hogy megéri drágábban megvenni ugyanazt a készüléket csak azért, mert más a neve. Mert persze láttunk már hasonlót (Vertu a Nokiából, a Honor és a Huawei portfóliója is mutat egyezéseket, volt olyan Motorola, ami eredetileg BenQ volt), de azoknál azért csak volt egy-két egyedi mutatvány, gyökeresen más anyaghasználat, változatos tartozéklista, színek, extra tartalmak, megvariált formaterv, nagyobb telep… itt tényleg nincs semmi, amitől azt lehetne mondani, hogy tudjuk, hogy ez egy Alcatel, de annyira jól nyúlt hozzá a BlackBerry, hogy megéri a felárat. Mert igazából rosszul nyúlt hozzá, nem kihasználva az Idol 4 konstrukciójának sajátosságait, viszont amit hozzátettek, annak nincs különösebb értéke, mert ingyenesen beszerezheti bárki.

Bog

A tesztkészülék a Speedshop jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

BlackBerry DTEK50
BlackBerry DTEK50 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 147 x 72,5 x 7,4 milliméter
Tömeg 135 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat 1db nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 1920 x 1080 pixel (424 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snadragon 617
Processzor típusa négymagos, 1,5 GHz-es Cortex-A53 + négymagos, 1,2 GHz-es Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 405
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (ebből 10 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/850/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
LTE
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat. 4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi hotspot, WiFi direct
USB microUSB 2.0 (OTG)
USB OTG van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0 (Marshmallow)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek DTEK, BB Hub, Password Keeper, BB Launcher
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, PDAF-autofókusz, f/2.0, dupla ledes segédfény
Másodlagos kamera 8 megapixel
Videófelvétel 1080p (60 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 2610 mAh-s
Készenléti idő (3G) 576 óra
Beszélgetési idő 17 óra
Zenelejátszási idő 40 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásmérő, fény- és távolságérzékelő szenzorok

Azóta történt

Előzmények

  • Bemutatkozott a BlackBerry DTEK50

    A kanadai vállalat második androidos mobilját a TCL gyártotta, egész pontosan egy átcímkézett és szoftveresen módosított Alcatel Idol 4-ről beszélünk.

Hirdetés