Az Audi A7 Sportback fedélzeti rendszere

Megnéztük, hogy mit tud a német gyártó legmodernebb, e-tronban is megtalálható fedélzeti rendszere, ami három kijelzőt is használ.

Az új Audi A7

Az Audi e-tron gyors kipróbálása után nem csak a német vállalat első tisztán elektromos hajtású autójának kényelme és e-autózással kapcsolatos fejlesztései, hanem az infotainment rendszer felépítése kapcsán is elégedetten bólintottunk. Hamar kiderült, hogy a három kijelzőből álló rendszer szerencsére nem csak az elektromos modellpalettában jelenik meg, hanem többek között a tavaly év végén bemutatott, második generációs Audi A7-ben is ez található, úgyhogy az autó kiváló tesztalanynak bizonyult annak bemutatására, hogy hol is áll most a gyártó multimédiás téren, illetve menyire kommunikál jól a megoldásuk az okostelefonokkal. Félelmeink nem voltak, a Volkswagen gépjárművekben ugyanis nagyon szofisztikált megoldásokkal találkoztunk korábban, igazából inkább arra voltunk kíváncsiak, hogy az Audi ezekhez képest képes-e bármi pluszt nyújtani.


[+]

De előbb az autóról: az Audi A7 egy igen drága tárgy. A meglehetősen jól felszerelt tesztmodell pontos árát nem tudjuk, de valahol 30 millió forint körül lehet, mert bár az alapár ennél jelentősen kedvezőbb, viszonylag könnyen fel lehet erre az árszintre extrázni. A vásárlók a pénzükért egy közel 5 méter hosszú, 1,9 méter széles, 1890 kilogramm tömegű autót kapnak, amelynek elegánsan extravagáns formatervezése vonzza a tekinteteket. A méretről sokat elmond, hogy ugyanarra a Volkswagen MLBevo platformra épül, mint mondjuk az Audi Q7 és Q8, a Porsche Cayenne vagy a Volkswagen Touareg, ezek pedig hatalmas autók. Az Audi újdonsága is az, a térérzet benne igen kellemes, még a hátsó üléseken is kényelmesen elférnek a magas emberek, pedig a csapott, "kupés" hátsó ív alapján erre nem feltétlenül lehet számítani. A kényelemmel kapcsolatban vegyesek az érzéseink, mert bár az A7-et nyilván hosszabb utakra és autópályázásra terveztek, maguk az ülések közel sem voltak olyan jók, mint amire ezen az árszinten számítottunk, igaz, nem is a legdrágább szett volt a tesztjárműben, a masszázsfunkció például hiányzott a tesztelt példányból. Bár a kormányt leszámítva minden motorosan állítható volt, igen nehezen találtunk olyan pozíciót a gerinctámasznál, aminek következtében nem fájt a hátunk már fél óra üldögélés után is. Végül azért csak lett egy ilyen is, de egy kicsit csalódtunk a gyönyörű, ám süppedős, kicsit kiült hatást keltő ülésekben.


[+]

A futómű ellenben nem okozott csalódást, legfeljebb pozitívat. A járműbe légrugókat álmodtak bele a mérnökök, az autó magassága ennek megfelelően állítható, de valószínűleg nem ez volt a legfontosabb szempont a tervezéskor, hanem az az elképesztő kényelem, menetstabilitás és alacsony zajszint, amire egyetlen egy általunk korábban próbált belsőégésű motoros autó sem volt képes. A zajszigetelés döbbenetesen erős, a szó legjobb értelmében izolált a tér, amiben az A7 boldog tulajdonosa és utasai létezhetnek, valószínűleg ez az egyik leghangsúlyosabb dolog egy efféle prémium kategóriás autónál. A 3 literes V6-os TFSI motor 335 lóerős és 500 Nm nyomaték leadására képes, a méretes járművet szerény hangkeltés közepette bő 5 másodperc alatt tudja álló helyzetből 100 kilométer / órás sebességre röpíteni, az élményben nem is az idő, hanem a minimális zajszint a döbbenetes. Valami hang azért nyilván belül is érzékelhető, de összességében az élmény így is közelebb van a tisztán elektromos hajtású autókéhoz, mint ahhoz, amit a padlógáz kapcsán egy benzines autóról gondolunk. A fogyasztás a mérethez és a gyorsuláshoz képest kellemes, autópályán a sebességlimitet betartva 8 literből tudtunk tartósan közlekedni, a városban pedig 12 és 20 liter között bármi lehet a közlekedési helyzet és a jobb lábunk nehézségének fényében. A 7 sebességes, duplakuplungos automata sebességváltó egyébként főleg az autópályán érzi jól magát, látszik, hogy oda találták ki.

Kijelzők és nem létező gombok

Az Audi A7 beltere igencsak futurisztikusra sikerült, de a szó lehető legvisszafogottabb értelmében. Talán a high-tech jelző jobban is leírja, de közel sem tűnik annyira űrhajósnak és jövőből érkezőnek, mint mondjuk a Teslák puritán, egy nagy kijelzővel szerelt beltere. Nem is olyan sportos, mint a BMW-k, és markánsan különbözik a Mercedes-Benz kabinjaitól is, már csak azért is, mert gombokkal itt csak elvétve lehet találkozni. Kijelzőkkel annál inkább, összesen három darabot helyeztek el a tervezők a beltérben, aminek eredményeként rengeteg a felület, de az összkép mégis autószerű maradt. A központi egység 10,1 hüvelykes, napfényben is kitűnően olvasható, az ujjlenyomatokat viszont eléggé gyűjti, gyakran kell törölgetni, csak úgy, mint az éjfekete, lakkhatású felületet, amely körbeöleli. Alatta található egy 8,6 hüvelykes másodlagos megjelenítő, ami a mai autókban megszokott gombokat váltja ki, innen vezérelhető a belső levegőztetés, az ülésfűtés és az ülésszellőztetés is, illetve ez használható beviteli panelként is, amikor gépelünk.


[+]

Mindkét kijelző érintésérzékeny, de a történetben van egy kis csavar. A gyártó valószínűleg meghallotta azokat a hangokat, amelyek az érintőkijelzős rendszerek vezetésbiztonsági kockázatait emelik ki, nevezetesen, hogy több figyelmet igényel egy kijelző nyomkodása gyakorlatilag bárkinek a céljából, mint egy jól ismert helyen lévő fizikai gomb vagy éppen tekerő használata. Épp ezért a két korábban említett (tehát a két középső) érintőkijelzőbe elektromágneseket építettek, amelyek így fizikailag is reagálnak a nyomásra, hasonlóan a BlackBerry Storm megoldásához úgy 10 évvel ezelőttről, csak annál sokszor kifinomultabb dologról beszéltünk. A rendszer angol neve haptic feedback, és tényleg arról van szó, hogy bár az enyhe nyomást is észleli, viszonylag erősen kell megnyomni a képernyőt ahhoz, hogy az utasítást el is fogadja az eszköz, amire amúgy rezgéssel jelez vissza. A megjelenítő nem mozog sokat, 80 mikront, ami kb. egy hajszál vastagságának felel meg, de érzésre ennél többet kapunk. Mindez a gyakorlatban két dolgot jelent, lassabb adatbevitelt és a véletlen félrenyomások gyakorlatilag teljes hiányát, akaratunktól függetlenül legfeljebb lapozni tudunk az oldalak között, ha nekiállunk kalimpálni az autóban, ahhoz ugyanis nem kell erős nyomás, csak egy érintés. A visszajelzés erőssége amúgy egy háromfokozatú skálán állítható és az egészet ki is lehet kapcsolni, ha akarjuk.


[+]

Hogy ez a megoldás mennyire jó vagy rossz, az valószínűleg ízlés dolga, mi alapvetően kedveltük pont azért, mert kicsit lassítja és nehezíti az egész használatot, ezért vezetés közben nem álltunk neki olyan dolgokat állítgatni, amiket teljesen felesleges, csak azért, mert mondjuk a dugóban unatkoztunk. Gépelni az alsó kijelzőn van lehetőség, álló helyzetben egy virtuális gombsor áll a vezető rendelkezésére, amelyet nem muszáj erősen benyomni, szóval pont olyan gyorsan lehet rajta írni, mint bármelyik 8 hüvelykes virtuális gombsoron: ha az autó mozog, akkor a kézírás-felismerés az egyetlen használható opció, amely elsőre nem tűnt egy hasznos dolognak az egészen kiváló hatékonyságától függetlenül, de amúgy nagyon is az: ha a kezünket megtámasztjuk az automata sebességváltó vezérlőjén, mutatóujjunkkal úgy tudjuk egymás után írni a betűket, hogy tényleg nem kell odanéznünk, főleg, mert az autó vissza is olvassa a beírt karaktereket. Szóval lassan, de a figyelmünk aktív használata nélkül be lehet írni bármit. A haptic rendszer egyetlen hátulütője talán a hőmérsékletszabályozás, az valószínűleg kényelmesebb lenne egy tekerőn, mint az alsó kijelzőn, az egy másik kérdés, hogy ahhoz nem nyúl hozzá 5 percenként az ember.


[+]

A felsoroltakon kívül azért vannak fizikai gombok is. de tényleg nem sok. Az alsó megjelenítő alatt kapott helyet a drive select gomb, a kipörgésgátló kapcsolója, a vészvillógó, illetve az első és hátsó ablak páratlanítója, de ezek sem fizikai gombok, hanem haptic megoldások, csak a kijelzőn túl. Ami fizikai gomb, az a motor indítója, a parkolást segítő rendszerek gombja, az asszisztens rendszerek gombja, valamint a hangerőszabályzó és számléptető tekerő. Ami szinte érthetetlen, az az asszitensrendszerek gombja: vajon van olyan ember, aki menet közben kapcsolja ki mondjuk az automatikus fékezést? Valószínűleg nincs.


[+]

A kormányon is fizikai gombok vannak, illetve két tekerő is, ezekkel a sofőr előtt terpeszkedő, 12,3 hüvelykes megjelenítőt lehet állítgatni. Jó hír, hogy teljes összhang van a kormánykeréknél és a középen lévő megjelenítők között, nem két külön számítógépről van szó, mint sok piacon lévő jármű esetében: ha középen beírunk egy célt a navigációnak, az szépen átugrik a műszeregységre is. A tempomatot és a sebességlimitert nem a kormányról, hanem az indexkar alatti bajuszkapcsolóval lehet vezérelni, az A7 erejét figyelembe véve ez valószínűleg rendszeresen használva is lesz gyakorlatilag az összes tulajdonos által.

Menürendszer, funkciók

A szokásoknak megfelelően MMI (Multi Media Interface) névre hallgató rendszer legújabb verziójának felépítése nagyon logikus. Az infotainment szempontjából elsődlegesnek tekinthető, 10,1 hüvelykes középső kijelző bal oldalán fixen kint van 5 darab ikon, amelyek közül az első a horizontálisan görgethető, nagy ikonokkal dolgozó menübe, a második a rádiós felületre, a harmadik a médialejátszóba, a negyedik a telefonos felületre, az ötödik pedig a navigációra visz. A telefon helyett talán érdemes lett volna ide rakni az Android Auto és az Apple CarPlay ikonját, a rendszer ugyanis kábellel mindkét okostelefonos megoldást támogatja és problémamentesen tudtuk is használni őket. A középső kartámasz alatt van egy méretes telefontartó, amely Qi töltőpad is egyben, emellett helyezkedik el az az USB csatlakozó, amely az Android Auto és a CarPlay megoldásához kell. Maga a tartó elég nagy, 6 hüvelyk feletti telefonok is simán beleférnek, azonban ha 160 milliméternél is magasabb a készülékünk, a kábel csatlakoztatása már probléma lehet, ebben az esetben egy L-csatlakozós kiegészítő használatára lehet szükség, vagy máshova kell rakni az okostelefont, de az lássuk be, egy kicsit idétlen és felesleges, ha már ott van a helye.


[+]

A menürendszerben való bóklászás egy rendkívül gyors és komoly megszokást egyáltalán nem igénylő feladat, a rendszer logikusan van felépítve, nagyon kevés olyan dolog van, amit elsőre tényleg keresni kell, ezek többségét pedig valószínűleg úgysem fogják túl gyakran piszkálni a felhasználók. Ha valaki a gyári navigációt szeretné használni, az mindenképp nyer legalább annyit, hogy a műszeregységnél is fogja látni a térképet, ráadásul ott más zoom-szintet tud beállítani, mint mondjuk a középső megjelenítőn, ami városban hasznos lehet, az egyik kijelzőn látszik a következő kanyar, a másikon meg az azutáni, így a besorolásokra is fel lehet készülni. A térképállomány beszállítóját nem ismerjük, de Google logókat itt-ott lehetett látni, a térkép pedig alapvetően úgy épül fel, hogy a szatellitképre vannak rárajzolva az utcán, ami elsőre furcsa, másodjára viszont egy nagyon is jó megoldás, hiszen így az épületek is tájékozódási pontot nyújthatnak. Ha SIM-kártyát is rakunk az autóba, az egész rendszer online lesz, így forgalmi információk is megjelenhetnek, ha viszont nem rakunk, akkor minden egyes indításkor rá kell nyomnunk, hogy nincs SIM-kártya, ami egy kicsit idegesítő. A multimédiás rész makulátlan, a hangminőség kapcsán mi a 19 hangszórós Bang & Olufsen élményről tudunk beszélni, ami egy nagyon korrekt megoldás, de nem esett tőle le az állunk, főleg, mert az audiobeállítások elég szegényesek ahhoz képest, hogy milyen komoly a hangrendszer, és amúgy mennyibe kerül. A Bluetooth csatlakoztatás során Androidról és iOS-ről is simán áthúzott minden szükséges adatot a rendszer, a névjegy információk és a zenelejátszás egyaránt jól működött.

A műszeregységnek több nézete van, a klasszikus vezetési információs (fogyasztás és társai) felület mellett van egy multimédiás nézet, ahol láthatjuk, hogy épp melyik szám szól mondjuk a telefonunkról, van ugyebár a navigáció, illetve van egy rész a telefonos funkcióknak is, az nagyon hasznos. A tárcsázást akár hangvezérléssel is meg lehet oldani, a magyar nevekkel nyilván gondban van az MMI, illetve összességében amúgy is elmondható, hogy a hangvezérlési lehetőségeket egy digitális személyi asszisztenssel tovább lehetne fokozni. Ennek ellenére összességében elmondható, hogy az Audi A7-ben található infotainment rendszer egy gyors, átgondolt és felhasználóbarát, amely minden tekintetben méltó ahhoz a minőséghez, amit maga az autó is képvisel.

Audi MMI

Bocha

  • Kapcsolódó cégek:
  • Audi

Azóta történt

  • IAA 2019: Különféle e-tron koncepciók az Audi standján

    Az e-tron Quattro már hazánkban is megvásárolható, de az élet itt nem állt meg, a koncepciók alapján sok irányba mehetnek el az elektromos Audik.

  • Audi e-tron menetpróba

    4,9 méter tömény Audi, minden földi jóval, villanyhajtással, ami direkt nincs az előtérbe tolva, mert az e-tron elsősorban Audi, de csak másodsorban elektromos.

  • A VW Golf VIII fedélzeti rendszere

    Mostantól egy hagyományos Golfban sem tekergetjük a klímapanelt, a hangerőt pedig érintőcsúszkával állítjuk: a beltér persze ezzel párhuzamosan letisztult és modern, ráadásul jóval kevesebbet is hibázik az ID.3-nál.

Előzmények

Hirdetés