Hirdetés

Asus ROG Phone 9 Pro - erős kezdés az Elite ligában

Hatalmas teljesítmény van az új ROG-ban, de kordában tudja tartani.

Kijelző(k), multimédia, külső

Elölről nézve valószínűleg még én sem tudnám megkülönböztetni a ROG Phone 9 Prót és közvetlen elődjét, pedig az elmúlt években az összes Asus telefon tesztjét én készítettem. Maradt a 6,78”-es AMOLED panel (E6), melyet a Samsung gyárt és szállít le az Asusnak. A védelmet Corning Gorilla Glass Victus 2-es edzett üveg intézi, a kijelzőszegély szimmetrikus, felül-középen viszont megtöri a panelt a 32 MP-es előlapi kamerának vágott lyuk. Ez gyors 2D-s arcazonosításra is használható, de a kijelzőbe integráltan ott az optikai ujjlenyomat-leolvasó is annak, aki a biztonságosabb megoldást keresi. Változatlanul 1080 x 2400 pixeles a felbontás, de újdonság, hogy az LTPO panel akár 185 Hz-es frissítésre is képes játék módban, ha támogatott programot futtatunk. Ezek közül egyelőre kevés van, de az azokhoz vezető Play Áruházas linket az Asus által fejlesztett Armoury Crate nevű programban megtaláljuk. Dinamikus módban 1/5/10/20/40/48/60/80/96/120 Hz közötti értékeken vált a panel a megjelenített tartalom vagy megnyitott alkalmazás függvényében, de menüben mozogva képes akár 165 Hz-re is felpörögni. Az érintési mintavételezés 720 Hz-en történik.


[+]

Az Asus nem mond nagyokat a megjelenítő fényerőssége kapcsán, 1600 nites értéket ígérnek maximális fényerőre és 2400-at HDR tartalom megjelenítéséhez. Ezeket sikerült műszerünkkel alátámasztani, 1640 nitet mértünk teljes kijelzős fehér megjelenítéskor és 2400-at pontszerűen vizsgálva. A napfény alatti láthatóság így tökéletes, és nem is szabályoz vissza a telefon órányi idő elteltével sem. A minimális fényerő viszont meglepően magas, a 6 nites érték minimum fehér fényerőn mindenféle szemkímélő módokkal együtt is már bántó egy sötét szobában. A ROG Phone 6 volt utoljára, aminél a minimum fényerő ennyire magas volt (a csúcskategóriás átlag 2 nit körül mozog), de feltételezzük, hogy szoftverfrissítéssel ez orvosolható, hisz ugyanaz az E6-os panel van a 9-es modellben, mint a 8-asban is, utóbbi pedig 2,2 nitre képes volt magát visszahúzni. A rendszerben megtalálható szemkímélő módokkal, fehérpont csökkentéssel, illetve a Splendid menüpont színhőmérsékleti beállításaival lehet javítani, de úgy is fényesebb marad egyelőre a panel, mint illene.


[+]

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Asus ROG Phone 9 Pro Apple iPhone 16 Pro Xperia 1 VI (készítő) Xiaomi 14 Ultra Google Pixel 9 Pro XL Samsung Galaxy S24 Ultra
Képátló 6,78 hüvelyk 6,3 hüvelyk 6,5 hüvelyk 6,8 hüvelyk 6,8 hüvelyk 6,8 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2400 1206 x 2622 1080 x 2340 1440 x 3200 1344 x 2992 1440 x 3120
Technológia HDR10 LTPO AMOLED Super Retina XDR OLED (LTPO) HDR10 LTPO AMOLED 12 bit HDR10+ / Dolby Vision LTPO AMOLED Super Actua LTPO OLED HDR10+ Dynamic AMOLED 2X
Képfrissítés (Hz) adaptív 120, 165, játék 185 adaptív 120 adaptív 120 adaptív 120 adaptív 120 adaptív 120
100% fehér fényerő 795 / 1640 nit 883 nit 817 nit 493 nit 580 nit 670 nit
Pontszerű fehér fényerő 2400 nit 2260 nit 2088 nit 1392 nit 2695 nit 2513 nit
Fehér fényerő (minimum) 6 nit 1,9 nit 2 nit 2 nit 2 nit 0,8 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7289 K + kézi 6404 K + TrueTone 6790 K 7144 K + kézi 6384 K + TrueTone 7338 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

A panel gyári kalibrációja kissé kékes, de ezen a rendszer beállításai között lehetőségünk van változtatni. A beállítások között találunk még lehetőséget arra, hogy a telefon ne kapcsolja le a panelt, amíg azt nézzük. Állíthatunk az animációk sebességén, van mindig éber kijelzés, ébredhet a panel két koppintásra vagy a telefon megemelésére, de kelthetik a bejövő értesítések is. Ha szeretnénk, beállíthatjuk, hogy az állapotsor folyamatosan fekete legyen, így ne látszódjon a kameralyuk, valamint a telefonról az elvékonyodott káva miatt eltűnt LED jelzőfény helyett beállíthatjuk, hogy a bal felső sarok bizonyos pixeleit használja a telefon és általunk választott színnel jelezze a töltést vagy a bejövő értesítéseket. Ezzel továbbra is az a probléma, hogy kevésbé fényes, így kevésbé észrevehető, mint a kis RGB LED volt.


[+]

A ROG Phone 9 Pro még a bejelentés és forgalomba kerülés előtt járt nálunk, viszont a Widevine L1-es biztonsági szint már megvolt, így a Netflixen tudtam HD-ban tartalmat streamelni rajta. A nagy dinamikatartományú megjelenítés viszont egyelőre nem ment a Netflixen, pedig a kijelzőnek megvan a HDR10 és HDR10+ támogatása. Natív tesztfájllal, illetve YouTube-on keresztül streamelve képes volt HDR tartalom lejátszására a ROG Phone 9-es.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A szemfülesebbek észrevehették, hogy többes szám szerepel az oldal címében: kijelzők. A második kijelző a hátlapon van, ez az AniMe Vision Display nevű Mini LED fényeket tartalmazó különlegesség. A tavalyi modellhez képest ebben történt változás, immáron 648 programozható Mini LED-del van ellátva. Ezek fehér és piros színekben képesek világítani. Újdonság az AniMe Play funkció, ami retro játékokat idéz meg (pl. Snake, Space Invaders), és a hátlapon játszhatjuk a kereten található érintőravaszok segítségével. Az nem változott, hogy a kis kijelző képes a hátlapon értesítéseket megjeleníteni, játék közben egyedi mintát vagy szöveget mutatni. De bővült azon animációk mennyisége, amiket csak úgy lehet megnyitni, hogy két ROG Phone-t összeérintenek a tulajok. Ez jópofa kis extra, de gyakorlati extrát nem ad az AnimeVision funkcionalitásához. Ami fájó pont volt számomra, hogy a Chill Case kijelző eltakarja a hátlapi megjelenítőt.

Chill Case a telefonon
Chill Case a telefonon [+]

A készülékház mérete 163,8 x 77 x 8,9 milliméter és 227 grammot nyom, 0,2 mm-el vastagabb és 2 grammal nehezebb elődjénél így a ROG Phone 9 Pro. A belső felépítés változatlan, középen van elhelyezve az SoC, körülötte két részbe szedve az 5800 mAh-s akkumulátor és hűtőrendszer. A Qualcomm Snapdragon 8 Elite SoC fölött egy bór-nitrid réteg szolgál az első hőelvezető rétegként, ez nagy hőállású és gyors vezetőképességű anyag. E felett található a grafitréteg, melynek méretét megnövelték, ezért is lehet vastagabb és kicsit nehezebb a telefon, de az Asus szerint így 12%-kal alacsonyabb hőmérsékleten lehet egy órán keresztül játszani a ROG 9-cel, mint a ROG 8-cal. Mérési eredményeink ezt alátámasztják, hőkezelésben és stabilitásban a ROG Phone 9 Pro jelenleg a király.


[+]

A hátlapon a bal sarokba tolva a kamerasziget, ez kiemelkedik annyira, hogy sík felületen billegjen a telefon. A keret tetején csak egy mikrofon található, bal oldalon egy USB 3.1-es Type-C csatlakozó, ez DisplayPort 1.4-ként is működik. Alul a kereten még egy USB-C csatlakozó, ez már csak USB 2-es sebességet biztosít méréseink szerint. Mellette két nanoSIM befogadására képes SIM-tálca, amit tűvel lehet nyitni. A tajvani és japán modellek képesek eSIM-et letölteni, az Európában forgalomba kerülő ROG Phone 9 Pro nem! Viszont a két nanoSIM-mel megy a Dual Standby kapcsolat, ezt Yettel és Telekom kártyával próbáltuk. A keret alján még egy hangszóró, illetve egy 3,5 mm-es fülhallgató csatlakozó.

A keret alja és tetejeA keret alja és teteje A keret alja és teteje [+]

Sok kritika érte az Asust a ROG Phone 8-as bemutatása után a vásárlóktól, hogy a felhasználók felé néző hangszórók elhagyásával romlott a hangminőség. Idén ezt úgy próbálják megoldani, hogy a gyári tokok az alsó multimédiás hangszóró hangját a felhasználó felé irányítják egy csatornán át. A kijelző körüli keretbe épített beszédhangszóró szólal meg másodlagos multimédiás hangszóróként, ez nem hallatszik gyengébbnek vagy rosszabb minőségűnek a dedikáltnál. Megvan a Dirac Virtuo továbbra is, így képes mindenki igényei szerint állítani a hangzást, és van aptX, aptX Lossless, LDAC, valamint BLE Audio a vezeték nélküli veszteségmentes hangátvitelhez Bluetoothon.

Bal oldal az USB 3-as Type-C csatlakozóval
Bal oldal az USB 3-as Type-C csatlakozóval [+]

A keret jobb oldalán alul és felül az AirTrigger nevű érintés- és nyomásérzékeny felületek, melyek ravaszként használhatók. Nem változott funkciójuk az elmúlt évekhez képest, ám újdonság, hogy a kamera alkalmazásban elsütő billentyűként lehet használni a keret alján találhatót. Más funkciót a kamera kapcsán egyelőre nem lehet hozzárendelni. A telefon bemutatójakor feltettem a kérdést, hogy a régebbi modellekre is érkezik-e ez az opció, azt a választ kaptam, hogy tesztelik, egyelőre nem biztos.

A keret jobb oldala
A keret jobb oldala [+]

A keret jobbján van még a bekapcsoló gomb és a hangerőszabályzó is, és ezzel kábé a végére is értünk a külsőnek. Az IP68-as védelem megmaradt, ugyanígy a hátlapon a Republic Of Gamers felirat, és az elrejtett 09-es szám is, a hátlap alatt pedig ott a Qi tekercs vezeték nélküli töltéshez. De semmi drasztikus változás nincs külsőségek tekintetében, nem úgy, mint tavaly volt.

Az AeroActive Cooler X Pro alján is ott a Type-C és a 3,5 mm-es port a fülhallgató és táp csatlakoztatásához
Az AeroActive Cooler X Pro alján is ott a Type-C és a 3,5 mm-es port a fülhallgató és táp csatlakoztatásához [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények