Hardver, iOS
A tavalyi A14 Bionic chipsetet nem meglepő módon az A15 Bionic váltotta. Ez is 5 nm-es gyártástechnológát tud felmutatni, ez is hatmagos, az órajel viszont magasabb és másképp hívják a magokat is. De olyan iszonyú nagy teljesítménybeli ugrás most nincsen, 10-12%-kal gyorsabb, mint a korábbi eresztés, nem is nagyon láttunk olyan hangzatos feliratokat a bejelentéskor, amik az előd képességeinek nagymértékű javulását hirdették volna, helyette inkább androidos chipsetekhez mérték magukat. Magyarán azért ne válts új iPhone-ra, mert az gyorsabb lesz, nem lesz, de nagyon nincs is hova gyorsulni, ez így is villámsebes, pláne ezen a kis méretű kijelzőn.
Hirdetés
Maradt a 4 GB RAM, a tárhelyet viszont alapesetben duplázták, eddig a belépőmodell 64 GB-ot kapott, most már 128 GB alatt nincs iPhone 13, aminek lehet örvendeni, bővíthetőség soha nem szerepelt egyetlen iPhone specifikációs listáján sem. Nem hiszem, hogy különösebben mantrázni kéne, hogy az iPhone 13 mini milyen fürge, stabil, reszponzív és gyors, a 12-essel sem volt baj, most sincsen, tényleg csak a 60 Hz-en ragadt képfrissítésbe lehet belekötni, amely görgetéseknél okozhat döccenéseket, de ezt is csak azóta tudjuk, amióta láttuk, hogy 90, illetve 120 Hz-en mennyire sima is lehet az élmény.
A 3D arcazonosítás villámgyors, sötétben is működik és vihetünk fel alteregókat is (alternatív külalak), ha mondjuk kémek vagyunk és az álszakállal is kéne használjuk a telefont. (Nyilván nem erre van, hanem napszemüvegre, más frizurára, sapkára, maszkra is akár.) A méret miatt mindig kérdés, hogy a szövegbevitel mennyire komfortos, aki a 12-es minit nem használta, azoknak mondanám, hogy meglepően kevéssé üt mellé az ember, miközben egy szinte ugyanekkora külső kijelzővel bíró Z Fold2-n ez kifejezetten gyakori. Egyszerűen jobb a kiosztás, a gombok mérete, az érzékelés, vagy ez mind együtt, de a kicsi almán gépelni csak egy picivel több odafigyelést igényel, mint egy hagyományos méretű telefonon.
Az új iPhone-ok már az iOS 15-ös verziójával érkeznek, amin egyelőre érződik némi összecsapottság, legalábbis bizonyos alkalmazásoknál bizonyos hálózatokon hirtelen megszűnt az autentikációs folyamat működni, hogy mást ne mondjak az itthon nem túlzottan népszerű, de a világ számos pontján sok millió felhasználót kiszolgáló Google Stadia ügyfelei ezt tapasztalják, de felmerült még a Wild Rift, vagy a Head Ball 2 neve is (ezekért a tippekért hálás vagyok joey04 olvasónknak). Bizonyára lesz rá bugfix, mindig van, szóval nem szedném le a keresztvizet az Apple-ről a dolog miatt, valami protokoll, vagy port nem úgy van konfigurálva, ahogyan annak lennie kéne. Új cucc a Fókusz, ami érdekes átmenet a környezeti profilok és az alkalmazásblokkolás között. Gyakorlatilag létrehozhatunk szcenáriókat (alvás, munka, személyes van alapból), ahol megadható, hogy kik érhessenek el bennünket és milyen alkalmazásoktól vagyunk hajlandók értesítéseket fogadni.
Máskülönben az iOS 15 olyan, mint volt, de került bele egy csomó újítás. Az értesítéskezelést tovább finomították, lehet kérni ütemezett összegzést is a bejövő notifikációkról, hogy a nap egy adott pillanatában áttekinthessük az összes jelzés csomagban. Vadiúj designt kapott a Safari, ami több teret ad maguknak az oldalaknak, a lenti címsáv és ikonok elhelyezése pedig a könnyebb kezelhetőséget célozza. Javítottak a térképeken (bár a tőlünk egy saroknyira levő, nem létező “süteményesbolt” felvet némi kritikát), bekerült a funkciók közé a beszéd elkülönítése opció a FaceTime kapcsán, ami szoftveresen igyekszik hangos környezetben is érthetővé tenni a beszélőt. És a FaceTime hívások megoszthatók, a link elküldhető nem Apple-t használó embereknek is, hogy tudjanak csatlakozni egy beszélgetéshez. Kicsit zoomosodik, úgymond.
Az időjárás app is kapott új köntöst, rétegeket és animált háttereket, a Fotók alkalmazásban lehet csinálni emlékeket az Apple Music szolgáltatásra támaszkodó zenei aláfestéssel. Van néhány biztonsági frissítés, a Siri megkérhető arra, hogy ne online dolgozza fel a parancsokat, hanem helyben, illetve a levelezés kapcsán is jött egy-két adatvédelmi extra. Szóval akad ez-az az újdonságok listáján, de első blikkre ezek nem feltűnőek (és például a fotókon való szövegek alapján történő keresés magyar nyelven nem is működik), az iOS maradt olyan, mint amilyen volt, ugyanazokkal a gyári appokkal, gesztusokkal, vezérlőpulttal, testreszabási lehetőségekkel. Egy logikus, végletekig kicsiszolt, évek óta fejlesztett rendszer, ami abszolút kézenfekvő módon működik és nem lehet zavarba hozni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!