Android 4.1 Jelly Bean rendszerbemutató

Értesítések, widgetek, apróságok

A Jelly Bean egyik nagy újítása a képernyő tetejéről lehúzható értesítési sáv átvariálásában rejlik. Táblagépen már a méret sem a régi, a felület nem tölti ki a teljes képernyőt; telefonra ez nem érvényes, ott továbbra is faltól falig ér a panel. Az egyes értesítések a típustól függően nagyíthatóak (kinyitni és bezárni is egy kétujjas zoom mozdulattal lehet), valamint néhány interaktív funkció is rendelhető hozzájuk. További jó hír, hogy ezek a lehetőségek a külső fejlesztők számára is elérhetőek, így a közeljövőben számítani lehet a gazdag értesítési rendszerrel felruházott alkalmazások érkezésére.

Google Nexus 7 Google Nexus 7

A widgetek nagyjából a régiben maradtak, csupán új minialkalmazással bővült a rendszer. A Google Play Music a zenelejátszót pakolja ki, a Google+ posts egy közösségi szolgáltatás, a Play - My Library és a Play Recommendations a keresőóriás alkalmazásboltjával kapcsolatos tartalmakat jelenít meg. Apró és haszontalan, ám látványos újítás, hogy a minialkalmazásokat pakolva az ikonok félreugranak az útból, a méret pedig az aktuális helynek megfelelően alakul. Zárójeles megjegyzés, hogy a HTC-féle Sense is egy hasonló megoldással operál; igaz, ott az automatikus átméretezés funkció hiányzik a repertoárból.

Google Nexus 7 Google Nexus 7

A már említett, nagyobb lélegzetvételű újítások mellett néhány apróbb extrával is bővült a rendszer. Az NFC-alapú Beammel immár képek és videók küldözgetésére is van lehetőség, az alapértelmezett böngésző szerepét a Chrome vette át (legalábbis a Nexus 7-en, a régebbi készülékeken nem), az alap szoftverek listája a Currents névre hallgató magazinprogrammal egészült ki. A kameraszoftver felülete a régi maradt, ám egy vízszintes irányú ujjmozdulattal elővarázsolhatóak az előző fotók (melyeket szintén egy mozdulattal lehet törölni), egy kétujjas gesztussal diasorrá változik az interfész. Javult a virtuális billentyűzet rutinja, a választható nyelvek között megjelent a perzsa, indiai és thai a kiosztások egy-egy új arab és héber betűsorral bővültek. Megjelent egy, a vakokat segítő támogatási mód, a névjegyek mellé nagy felbontású képeket is lehet rendelni, a Maps és a Google plus alkalmazások is megújultak.


Jelly Bean és Nexus 7 a Mobilarena TV-ben

Összességében úgy érzem (és ezzel nem vagyok egyedül), hogy elsősorban egy ráncfelvarrásról van szó, a Jelly Bean nem változtatja meg alapjaiban az Android rendszerről alkotott képet. Az irány viszont jó: míg a Gingerbreades időkben az alap UI nem volt éppen dekoratív, a 3.0-ban debütáló és azóta folyamatosan tökéletesített Holo téma igen jól mutat, nem is véletlen, hogy azóta sokan preferálják a gyári felhasználói felületet a külső gyártók megoldásaival szemben. A Projekt Butter nagyon sokat dob az összképen (ez már nagyon kellett, kétség nélkül ez a legfontosabb újdonság), a feltuningolt értesítési rendszer sem utolsó, a Google Now inkább jópofa, mint hasznos, a maradék pedig apróság, a már meglévő dolgok tökéletesítése.

A 4.1-es frissítés tehát korántsem hoz akkora változásokat, mint azt a Honeycomb (3.0) vagy az Ice Cream Sandwich (4.0) esetében tapasztalta az ember; ez egyébként a verziószámbeli ugrás visszafogottságán is látszik. A frissítéssel kapcsolatban egyelőre hallgatnak a gyártók, mindössze a HTC, a Samsung és az Asus jelentette be az update csomagok érkezését, a többiek egyelőre nem nyilatkoztak.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés