Amazfit T-Rex 2 - nem bánt

Nőtt és okosodott az Amazfit kültéri sportokra tervezett modellje, de még mindig nem ér fel a legjobbakhoz, ugyanakkor jóval olcsóbb is azoknál.

Bevezető

Bár korábban az okosórák alapvetően két irányból közelítették meg a témát, mára már ez a kettő eléggé összemosódott. A technológia világából érkező gyártók (Apple, Samsung, Huawei) elsősorban a divatos megjelenésre, a sokoldalú funkcionalitásra és a jól használható kezelőfelületre összpontosítottak, a sport felől érkező modellek (Garmin, Polar, Suntoo) pedig főleg a minél profibb aktivitáskövetést és edzésmonitorozást állították fókuszba. Mára a techie-divatos órák megtanultak a sportban is kompetensebbé válni, a sportórák pedig rengeteget okosodtak és csiszolódtak használhatóság a sokoldalúság kapcsán.


[+]

A két világ metszéspontján igyekszik lavírozni az Amazfit T-Rex 2, amely elpusztíthatatlan imázsával, rettentő hosszú üzemidejével, papíron sokat ígérő mozgáskövetéssel és markáns megjelenésével próbál vásárlókat szerezni 75 ezer forintos áron (például az mStore-nál), amely egyébként nem is sok a specifikációs listához képest, de ha egy óra ennyire sportosnak mutatja magát, akkor az elvárások is magasak a pontosság és az adatok analizálásának lehetősége kapcsán, márpedig az Amazfit jóval kevésbé fókuszál arra, hogy mindenféle ökoszisztémának része legyen, ami adhat okot némi előzetes szkepticizmusra.


[+]

Ezzel együtt azonban mégiscsak érdeklődéssel pattintottam magamra a T-Rex második generációjának 66,5 grammos testét, amely néhány grammal nehezebb, mint elődje, illetve egy hajszálnyival még bumfordibb, mert 13,65 milliméteres magassága kicsivel több, mint a korábbi modellé, vagyis inkább a férfias kategória, nem mondhatni egy észrevehetetlen kütyünek. A szilikon szíj egészen tág határok között állítható, vaskos, időtálló darab. 22 milliméteres szélessége ugyan szabványos, de a cserélhetősége nem az: külön kis csavarhúzó kell hozzá, hogy az Amazfit boltjából, vagy éppen az Aliexpressről érkező egyéb szíjakra cseréljük.

Hirdetés

Doboz, kialakítás

Jókora csomagban jön a termék, de nem tartalmaz sokat. Nyilván benne ül az óra, kapunk egy USB-A végződésű, kétpines töltőpadot és minimális olvasnivalót. A T-Rex 2 nevéhez méltóan elég markáns és nagy darab óra, az elődhöz képest az egyik legfontosabb változás, hogy a kijelző felbontása 360 x 360 pixelről 454 x 454 pixelre hízott, ezzel együtt pedig 0,09 hüvelykkel nagyobb az átmérője is. A valamivel nagyobb óratest másik hozadéka, hogy 390 mAh-ról 500 mAh-ra nőtt az akkumulátor kapacitása, amely az Amazfit szerint az átlagos használattal eddig elérhető 20 napos üzemidő helyett 24-et hoz. Amúgy pedig hoz annyit, hogy az órát speciel három hét után tettem töltőre, mert már zavart, hogy nem csináltam meg, de még volt benne 30% töltöttség…


[+]

Egy ilyen masszív órától már a külseje alapján is elvárjuk az örökéletet, ezt pedig a gyártó is tudja. Ez egyrészt a 10 ATM-es vízállóságban érhető tetten, másrészt a MIL-STD 810G szabványból 15 tesztet megcsinált, aztán direkt a marketing kedvéért felvették az űrbe, hogy ott is bizonyíthassa, hogy mennyire jól bírja a nyomáskülönbségeket, le lehet ejteni másfél méter magasról betonra, -40 és +70 Celsius fokos hőmérsékletet is kibír, 96 órán keresztül ellenáll a sós párának és a rázkódásnak, szóval tényleg megtettek mindent, hogy ne csak a külső nézzen ki robosztusnak, hanem valóban bírja a gyűrődést.


[+]

Noha az AMOLED kijelző érintésérzékeny, a T-Rex 2-re mégis került összesen négy gomb, hogy kesztyűs kézzel is lehessen vezérelni. És ez tökéletesen működik is, a balra került up/down gombokkal az alapképernyőről a gyorsbeállítások, statisztikák és értesítések érhetők el, a jobbra ülő sel/back billentyűkkel pedig a menürendszer további részeiben kavarhatunk teljesen jó hatásfokkal. Amire viszont például egy Garminnál gondolnak, de az Amazfitnél nem, hogy a gombok nincsenek annyira süllyesztve, hogy egy markáns csuklómozdulattal ne nyomódjon be véletlenül, ami pont kültéri aktivitásnál például új kört kezd (back gomb jobb alul). Ezzel együtt a kissé süllyesztett kijelzőt remélhetőleg nem veri oda gyakran még extrém sportoknál sem az ember, a karima nyilván fog kopni és karcolódni erős igénybevétel mellett, de ezzel az órával nem a diplomáciai delegációk vacsoráin fogunk villogni.


[+]

A beállítások között is örömteli apróságokat fogunk találni, például lehet állítani a csuklómozdulatra történő felébresztés intenzitását, a rezgés erősségét (amit “zümmögés” néven fogunk megtalálni), a jobb felső gomb hosszas megnyomására tetszőleges funkció kiosztható, a kijelző fényerejét pedig automatika is szabályozhatja, hiszen van szenzor ehhez. Van always-on mód is, amely persze csökkenti valamelyest a készenléti időt, de ilyen üzemidő mellett ez bőven belefér. Nincs viszont mikrofon, a hangszóró pedig csupán csippanni tud, vagyis Bluetooth kihangosítóként nem működik a T-Rex 2.

Menürendszer

A korábbi T-Rex az Amazfit saját rendszerét használta, ez most a Zepp megoldására támaszkodik, megítélésem szerint ez egy óriási ugrás a kezelhetőség és a funkcionalitás kapcsán. Nem is beszélve a kusztomizációról, maguk az ikonok is háromféle stílusban jelenhetnek meg, óriási mennyiségű számlap közül lehet választani, de ezek sajnos nem interaktívak, vagyis hiába látjuk mondjuk a pulzusszámot a főképernyőn, arra kattintva nem történik semmi. Nem tud az óra vérnyomást és EKG-t (ebben a Samsung és az Apple előrébb jár), viszont a véroxigén szint mérése bekerült a funkciók közé.

[+]

Fentről lefelé a gyorskapcsolók jönnek szabadon választható sorrendben. Ha lentről felfelé suhintunk, akkor az értesítéseket, utánuk pedig a napi státuszunk elemeit látjuk, majd az értesítéseket. Az oldalsó gombok nyomkodása ugyanezt az eredményt hozza. A konkrét menübe a back gomb repíti a júzert (a sel gomb alapból az edzésekhez dob), itt persze jönnek sorban az edzésformák, azok előzményei, pulzus, véroxigén, stresszmérés, alvás, iránytű, barométer, időjárás, zene, vekker és naptár sorrendben a többi funkció. Zenét az órára nem tudunk másolni, a telefonon zajló lejátszás vezérelhető innen, a kamerairányítás pedig látszólag teljesen kimaradt a funkciók közül, de a telefonos szoftverben a “Labs” menüpont alól előhalászható, élőképet nem ad az órára, de egy elsütőgombot igen.

[+]

A további opciók között van menstruációs naptár, nap és holdkelte, telefonkereső, stopper, időzítő, valamint légzésgyakorlat is, a Pomodoro Tracker pedig a koncentrációs időt méri, jelentsen is ez bármit. A T-Rex 2 fejlődött értesítéskezelés kapcsán, mert egyrészt minden alkalmazás notifikáció szépen, az app ikonjával megjelölve, az összes magyar ékezetet korrektül megjelenítve érkezik, de még az emojik is stimmelnek. Bizonyos alkalmazások esetén reagálni is tudunk előre gyártott sablonokkal, de ez változó, a Messengernél például adott, de például az általam favorizált Blackberry Email esetében nem adott.

[+]

A telefonos szoftver most is a Zepp, mint annyi más Amazfit kütyünél. Itt egy gyors regisztráció után az órán látható QR-kód beolvasása a teendő, hogy a kapcsolat létre tudjon jönni, utána lehet állítani, hogy milyen időközönként történjen automatikus mérés a pulzus, a véroxigén és a stressz kapcsán, állítható az alvás közbeni légzésfigyelés. Babrálhatjuk, hogy melyik app notifikáljon az órára, szerkeszthetjük a gyorsválaszokat, tölthetünk le új számlapokat (ingyenes és fizetős opciók is akadnak), és van pár tucatnyi alkalmazás is, mint amilyen a GoPro irányításához szükséges app, a számológép, a fogmosási emlékeztető, a metronóm, vagy a folyadékbeviteli monitor. Néhány apróbb játék is akad (2048, tic-tac-toe, tetris), még fordítót és navigációt is találunk, ami a Google Maps értesítéseit átdobja az órára. Ez nyilván szöveges segítség elsősorban és kell hozzá a telefon is, de legalább nem kell előkapdosni a mobilt minden elágazásnál, mert az órán ott látszik, hogy merre szükséges fordulni.

Edzés, összegzés

Kétféle mozgásformára mentem rá (pedig az óra 150-et tud, ami nyilván masszív túlzás) az erősítő edzésre és a kültéri gyaloglásra. Tapasztalataim erősen eltérők. A kétcsatornás GPS pontosságára és sebességére nincs panaszom, jóval részletesebb útvonalat rajzol, mint a másik csuklómon ülő Galaxy Watch 4 Classic. Az egészen apró útvonalbeli eltéréseim is látszanak, ezzel maximálisan meg vagyok elégedve. Lehet exportálni GPX-be, mind az útvonalam hossza, mind a magassági adatok megfeleltek a valóságnak, túrázáshoz tehát a saját tapasztalataim alapján ajánlható a T-Rex 2.

[+]

Más volt a helyzet az erősítő edzéssel. Itt elvileg a sorozatok között manuálisan tudunk váltani, vagyis ellentétben a Garmin jóval szofisztikáltabb megoldásával, itt nekünk kell megadni, hogy akkor most megvolt a 3 x 15 húzódzkodás medicinlabdával, most jöhet a fekvenyomás. Őszintén szólva ezt én csúnyán elfelejtettem. Ez egyfelől azért gond, mert ha utólag az edzés végét követően minden sorozathoz meghatározzuk, hogy milyen edzéstípust csináltunk, akkor rajzolgat nekünk egy szép bácsit, amin megmutatja, hogy mely izomcsoportokat mozgattuk meg, másrészt viszont ezt egy profi Garmin elég jó hatásfokkal magától is kitalálja.

[+]

A másik problémám ennél sokkal komolyabb. A T-Rex 2 pulzusmérése csúnyán késik. Kiköpöm a tüdőm a sízőgép után, a Galaxy Watch 160-170-es pulzust mutat, az Amazfitre ránézek: pulzus 87, mondja, majd hozzáteszi: könnyű edzés. Aztán amikor már kapok levegőt és a Samsung 120-130 körüli pulzust mutat, akkor a T-Rex 2 hirtelen arról tájékoztat, hogy 150 a pulzusom és intenzíven edzem, miközben épp valami padon pihenem ki az előző kör fáradalmait. Érdekes, hogy ez nem mindig alakult így, az esetek harmadában a két óra szépen szinkronban volt, de amikor nem, akkor mindig a T-Rex 2 volt az, amelyik mintha elfelejtette volna mérni a dolgokat, ennek pedig az is lett az eredménye, hogy az edzés végén a két statisztikát összehasonlítva az Amazfit szerint jóval kevesebb kalóriát égettem el. De annyival, hogy akár csalódott is lehettem volna, ám a Samsung megkímélt ettől, ott ugyanis a szokásos és az edző által is elvárt értékek szerepeltek.

Felül a Samsung, alul az Amazfit
Felül a Samsung, alul az Amazfit [+]

Vagyis lenne még mit reszelni a terméken. A koncepcióra nincs panaszom, egy nagyon masszív, nagyon robosztus, üzemidőben kiemelkedő, GPS pontosságban versenyképes, korrekt órával volt dolgom. Persze hiányzik belőle ez-az (például a fizetés, a kihangosítás, vagy a vérnyomásmérés), de ezen az árszinten a funkcionalitás korrekt, GPX exporttal, részletes statisztikával, számos paraméterezési lehetőséggel, korrekt kijelzővel és jó kezelhetőséggel bír, maga az óra és a Zepp alkalmazás is beszél magyarul (bár az erőnléti edzés gyakorlatainak lefordítása már nem jött össze). Ennyi pénzért mindenképpen érvényes vétel ez a tudás. Viszont a pulzusmérés nálam elég hektikusra sikeredett, amin az sem segített, hogy ide-oda cserélgettem két órát a két csuklómon, nem egyszer, hanem háromszor is elmentem vele terembe, de a tapasztalatok nem változtak: a T-Rex 2 nem volt a pulzusom feltétel nélküli őre és követője, ami viszont zárójelbe tette az eredményeim érvényességét. Vagyis a konklúzió ezúttal az, hogy a T-Rex 2 egy remek szerkezet azoknak, akik kültéri sportokat űznek, nem akarják napi, sőt heti szinten sem töltögetni a terméket, egy időtálló, megbízható és az extrém körülményeket is jól tűrő csuklótársat keresnek, mert ennyi pénzért ezt az Amazfit T-Rex 2 jó hatásfokkal és minőségben kínálja. De nem véletlenül drágább egy Garmin: azt a precizitást és mozgáskövetést nem tudja megugrani az Amazfit, ám ezzel együtt is tudom ajánlani azoknak, akik a futásra, túrázásra, sziklamászásra, gyaloglásra használnák a cuccot — de legyen náluk telefon is, mert ha navigálni, vagy kommunikálni kéne a külvilággal, akkor a T-Rex 2 csak egy ostoba őslény.

Bog

Az órát az mStore küldte el nekünk tesztelésre, köszönjük. Itt lehet megvásárolni.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés