Hirdetés

Amazfit Stratos - a hosszútávfutó vagányossága

Klasszikus óraformával, önálló zenehallgatással és 5 ATM vízállósággal licitál a Stratos az Amazfit Bipre, és még maratonra is tud edzéstippeket adni.

Beüzemelés, sport

A beüzemelés pofonegyszerű: a legalább 4.4-es Androidot vagy 9.0-s iOS-t futtató mobilra csak fel kell dobni az Amazfit Watch appot, párosítás és a Stratos kiválasztása után pedig az órán látható QR-kódot leolvasni, a többit a két eszköz elintézi. Az alapvető testadatok megadása után be kell lépni az Amazfit fiókba, ami közösségi azonosítókkal is megtörténhet, és az app szinkronizálja a korábbi statisztikákat, ha voltak. Társítható a Strava, aki pedig másik futóappot használ, minden edzést exportálhat GPX fájlba. Emellett útvonalak importálhatók GPX-ből az órára is, amin nyomon követhetők a szakaszok és körök.


[+]

Az mobilalkalmazás főoldala listázza a napi lépésszámot, az óra üzemidejét, az aktuális vagy legutóbbi pulzusszámot és a legutóbbi alvás összefoglalóját. Ezek mindegyike részletes statisztikákra bontható, illetve heti és havi elrendezésre. Akadnak diagramok és pofás grafikonok – a pulzusadatokon felül például az is megjelenik, mikor mely pulzustartomány jelentett pihenést, bemelegítést, zsírégetést vagy mondjuk anaerob teljesítményt. A következő oldal az edzéseket részletezi típus és egy rakás adat szerint. Adott ugyebár a térkép az egyébként pontos GPS útvonalakkal (odakint 25 másodperc alatt pozicionál), az elégetett kalória, a sebesség, a tempó, a lépéshossz, a lépésgyakoriság (SPM), a pulzusadatok, a szakaszok és intervallumok részletei, valamint a magasságkülönbségek.

Edzés közben a mindig aktív kijelzős óráról rengeteg adat leolvasható, többféle információgyűjteménnyel, így a pulzusgrafikon vagy éppen az útvonalak és a körök és megjeleníthetők. Teniszedzést választva az óra felismeri és számolja az egyes ütéseket és a szervamozdulatokat, úszáskor a csapásszámot, és így tovább. Bár egy mellpántos pulzusmérő még mindig pontosabb, a Stratos pedig nem orvosi minősítésű kellék, annyira kiegyensúlyozottan mérni a pulzusszámot, hogy interval edzésre is bevethető legyen. Terem- és terepfutás, túrázás és kerékpár, medencés és nyílt vízi úszás, elliptikus tréner, triatlon, síelés és foci is elérhető a sportok listáján. Érdemes az edzéskövetést kézzel indítani, mert az automatikus felismerés nem igazán opció.

Aki komolyan venné a futást, kezdő és 5 kilométeres távtól egészen a maratonig kaphat komplett edzéstervet, amely napról napra és hétről hétre építi fel a terhelést, a távokra, a regenerálódásra és a pulzusra is odafigyelve. A rezgéses visszajelzések amúgy kellően intenzívek, hogy a megadott intervallumok során az ember a csuklójára tekintsen. Annyiból mindenképpen jobb a Stratos a Bipnél, hogy méretesebb és nagyobb felbontású kijelzője több adatot képes megjeleníteni egyidejűleg. A legrészletesebb statisztikák persze mobilon jelennek meg, és onnan lehet az edzésadatokat is megosztani. Sajnos általános edzéskövetés nincs, mondjuk a felülések, a fekvőtámaszok és a guggolások számolására. A Stratos persze számolja a lépéseket és kalóriákat, és ha aktív az állandó mérés, a pulzust is követi, csak nem tekinti az ilyen igénybevételt önálló edzésnek, és nincs felugró képernyő pillanatnyi mozgásadatokkal, amit falmászáskor elfogadtam volna.


[+]

Akad a mobilalkalmazásnak is egy apró bakija: a lépésszám, az alváskövetés vagy a pulzusmérés oldalára lépve valamiért nem jelennek meg a grafikonok alatt a friss számadatok, napi bontásra lapozva aztán mégis. Ez furcsa, de ennyi még belefér, főleg, mivel az óráról is leolvasható szinte minden, a Stratos pedig a tesztidőszakban kétszer is frissült, úgyhogy a Huaminál folyamatosan fejlesztenek. Nem lenne azért rossz, ha a kalóriaégetés mellett a kalória- és folyadékbevitelt is be lehetne táplálni, így az emésztést és a hidratálást is nyomon tudnám követni. A testtömegindex, a fogyástervek és az izomépítés oldaláról is megjelenhetnének lehetőségek.


[+]

Nem mintha kevés lenne mindaz, amit az óra és az app rögzít – én például jövőbeli félmaraton terveimhez biztosan hasznát veszem a lépésszám percenkénti mérésének (SPM), és jól jön a VO2 Max kijelzése is, ami a test által szállítható maximális oxigénmennyiséget jelöli, a statisztikákból és szenzoradatokból kihámozva. Az óra még azt is kiírja, hogy egy-egy edzés után mekkora az ideális regenerálódási idő, illetve milyen minőségű volt a heti sportterhelés az EPOC értékek alapján, ami az edzés utáni oxigénfogyasztás mennyiségén alapul.


[+]

Érdekes, hogy amíg a Stratos az Amazfit Watch mobilalkalmazást javasolja szoftverháttérnek, ami az órához hasonlóan nem tud magyarul, szinkronizálható az óra a Mi Fittel is, és az már hazánk nyelvén részletez. Más kérdés, hogy a Mi Fittel nem lehet óralapot cserélni vagy a Stratos beállításaival variálni, plusz a xiaomis app kevesebb edzésstatisztikát jelenít meg. A Mi Fit viszont felhasználóbarátabb, jobban megmagyarázza a kezdőknek, melyik érték mit jelent, és a Mi közösségben is elhelyezi a mért adatok hatékonyságát. Az igazi az lenne, ha a Huami és a Xiaomi összefésülné két mobilalkalmazását egy igazán tutivá.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Amazfit Bip - követ-kezetes

    Az Amazfit Bip különleges képessége, hogy GPS alapú helymeghatározásra alkalmas, ráadásul kiválóan, egy egészen szolid árkategóriában.

  • Bemutatkozott az Amazfit Pace 2

    A Huami új sportórája az általunk is tesztelt Amazfit Pace hibáit kívánja orvosolni, elegánsabb küllemmel és kiterjesztett tudáslistával. A Pace 2 olcsó és víz alatt is használható.

  • Amazfit Pace - futni kéne vele még pár kört

    IP-védelem, GPS, giroszkóp, pulzusmérő, kint felizzó kijelző és okosfunckiók – látszólag mindent tud a Xiaomi/Huami sportóra, ám szoftveroldalról befejezetlen a történet.

Hirdetés