Funkcionalitás
Az OT-282 a zseblámpán és az SOS híváson kívül egyetlen extrát tud felmutatni, ez pedig a rádió, amely működik füles csatlakoztatása nélkül is, méghozzá kimondottan jól. Csak ember legyen a talpán, aki beállítja, mert a léptetési parancs kiadása és a fél frekvencia ugrása között eltelő kínosan hosszú másodpercek miatt az ember újra és újra nekiesik a gombnak, úgyhogy mire eltalálunk egy csatornát, addig a sistergéstől már agyfrászt kapunk, de ezt csak egyszer kell túlélni. A hátlapon levő SOS gomb megnyomása után is eltelik néhány másodperc, mire reagál a készülék, amely előbb megkérdezi, hogy tényleg segélyt kérünk-e, s ha igent nyomunk, akkor kezdi el hívni a beállított számokat. Ha nincs semmi tárolva, akkor a 112-t tárcsázza, tőlük ezúton is elnézést kérek, amiért rájuk csörögtem. Közben pedig vinnyog, hogy a környezet is felfigyeljen.
Az OT-536 már combosabb funkcionalitással bír, de érdekes módon itt a rádió hallgatásához kell antennaként szolgáló fülest csatlakoztatni. Cserébe van MP3 lejátszó, amely mutat albumborítót és fut a háttérben, van képnézegető, van MMS képesség, ami azt jelenti, hogy GPRS adatkapcsolatra is képes a telefon, bár ezt másra nem használhatjuk. Találunk számológépet, a naptárba lehet eseményt is rögzíteni (a másik telefonnál csak látjuk a hónapot, kábé annyit ér, mint egy Jason Donovan kártyanaptár 1987-ből), van ébresztőóra, de ami talán a legfontosabb, hogy Bluetooth is akad. Ráadásul patent módon összeismerkedett a Sony Xperia S-sel, amely mellette fetrengett az asztalon és még képet is fogadott volna, ha a 600 KB-os belső tárhely ennek nem szabott volna gátat.
A kisebb masinában 1000 mAh teljesítményű akkumulátor dolgozik, ami meglehetősen izmosnak tekinthető egy különösebben nem fogyasztó készülék esetében, ennek megfelelően az egy hetes készenléti idő simán benne van a pakliban. Beszédes adat, hogy az Alcatel 9 órás beszélgetési időt jósol, ami kifejezetten sok. Az OT-536-ban gyengébb a telep, csak 850 mAh teljesítményű, de ez is simán elég 5-6 napra. Ez a készülék számítógépről is vesz fel áramot a mellékelt microUSB kábel segítségével, plusz ilyenkor a memóriakártya külső meghajtóként látszik, tehát az adatok telefonra való juttatása sem okoz különösebb problémát.
Most jön a lényeg, az ár. Az OT-282 jelenleg Vodafone VF155 néven már kapható, feltöltőkártyás ára 11 990 forint, hamarosan függetlenül is elérhető lesz itt-ott. A másik, többet tudó kütyü persze némiképp drágább, de a 15 990 forintos kártyafüggetlen végfelhasználói ár kifejezetten barátságos a funkcionalitás figyelembe vételével. És itt van a lényeg: az olcsóbbik készülék szerintünk még időseknek sem túlságosan oké, mert rettentő lassú a szoftvere, s tényleg semmit sem tud. Az OT-536 viszont már az a szint, ami nem csak idősebbeknek, hanem minden olyan embernek ajánlható, aki összecsukható, jól olvasható gombokkal és kijelzővel rendelkező, hosszú üzemidővel felvértezett, bővíthető memóriás, Bluetooth kapcsolatra képes mobil eszközre vágyik. A formaterv miatt nem ciki elővenni, meglepően pofás a külső, könnyen használható, logikus a menü, a zseblámpa szerint minden telefon alaptartozéka kell legyen, van hozzá dokkoló, komolyan ennyi pénzért ez abszolút jó vétel. Egyetlen dolog tart attól vissza, hogy saját anyámnak is ajánljam, ez pedig a kamera, mert ezt már a célszemély megtanulta használni és bizonyos helyzetekben baromi jól jön. Ezért esett a választásunk a Motorola Gleamre pár hónappal ezelőtt, pedig az Alcatel üdvöskéje számos szempont alapján jobb döntés lenne, s azt gondolom, hogy anyám nem egy rettentően szűk, egy elemű részhalmaza a potenciális felhasználóknak, hanem olyan alapvető igényei vannak, mint valószínűleg a legtöbb olyan embernek, akit sosem igazán érdekelt a technika, de telefonra szüksége lenne, a látása már nem tökéletes és nem vágyik semmi egyébre, csak arra, hogy összecsukható masinája legyen, lássa a kijelzőt, a betűket, tudjon MMS-t fogadni és ha esetleg autózik, akkor értékeli a Bluetooth meglétét is. Ők igen kis mennyiségű potenciális telefon közül válogathatnak, de az Alcatel OT-536 most betölthet egy létező űrt, ráadásul kedvező áron, ezért aztán ez a masina nálam simán az Ajánlott kategóriába kerül, s igazából mindenki mást, aki a kisebb készülékkel kacérkodik, rá is beszélnék inkább az összecsukható kivitelre, mert az árkülönbséget sokszorosan megéri a komolyabb modell. Az OT-236 nem kap plecsnit, mert számomra pont olyan, mint akármelyik időstelefon, az Emporia átgondoltságához nem ér fel (mondjuk árban sem), de egy myPhone sem rosszabb, ráadásul 10 lepedő alá kéne menni árban ahhoz, hogy tényleg alternatíva legyen.
Alcatel OT-536 |
Bog
A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.