Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Syl

    nagyúr

    válasz -Skylake- #198 üzenetére

    >Erre a linuxon kivul az ms kb kepes

    Kivéve amikor nem. Az elmúlt pár hónapban rendszeresen visszatérő probléma a Win10 topicban, hogy update után a gép nem tud wifire kapcsolódni. És van egy esőtánc amit el kell járni. De ahhoz is ugye másik gépről kell fórumoznia a delikvensnek - pont mint Linuxon.

    Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

  • King Unique

    titán

    válasz hallador #166 üzenetére

    Azt azért szerintem ne akarjuk bemesélni, hogy jobban kezelné a nem saját fájlrendszerét, még ha elvileg natívan is támogatja. Aztán ott vannak a jogosultságok, dinamikus lemez stb. Az adatátviteli sebesség meg megint jó, vagy talán annyira mégsem, mint natívan Windows alatt.

    Az SSD-k ára mostanában valóban kicsit felment, de azért pl. egy 120 - 256 GB-os meghajtó még mindig megfizethető áron van. Az itteni SSD topikban is sokan már legalább ekkorát vesznek és 64 GB-osat még az összefoglalóban sem ajánlanak... Valamint egy Linux - Windows multiboot megoldáshoz elég akar egy 120-as is. Tudom, mert kipróbáltam. Na meg nemcsak SSD létezik ám, hanem opció még akár a HDD is. Abból pedig pl. laptopokba 2 TB-os drive-okat is bele lehet rakni, aminél aztán ugyan mindegy, hogy most ~ 15-20 (+) GB, vagy éppen ~ 40-50 (+) GB tárhely kell az OS-nek. De a manapság nem nagy szám 1 TB esetében is. Ja, és egy átlagos user eleve 1 db OS-t használ és nem szaporítja őket, hogy extra nagy rendszermeghajtóra legyen szüksége.

    [ Szerkesztve ]

  • RBJ

    addikt

    válasz -Skylake- #186 üzenetére

    Egyet felejtettél el, átlagfelhasználókon van a hangsúly. :U
    Sőt egy átlagfelhasználónak a win is problémát okoz. Akkor hol itt a kérdés?

    [ Szerkesztve ]

    Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

  • -Skylake-

    addikt

    válasz Syl #201 üzenetére

    Ezert irtam, hogy kb kepes ra. Egyebkent ezek mind ilyen "legendak" , mindenki olvassa a forumon, hogy ez nem megy meg az nem megy, csak nem veled tortenik erted... en felhuzok egy clean install win10et, megadom a helyi fiokot, megvarom meg belep talcara -> elmegyek iszok egy kavet meg elszivok 1-2 cigit es mire visszamegyek minden driver fennvan. Ez az altalanos, az hogy 13 eves tunerkartya ami mar akkor se volt jo mikor megjelent nem megy ez lol, mert ez miert lenne elvarhato ? Szazor volt mar rola szo : ha kell a legujabb sw, akkor rakj ala legujabb hw-t is es akkor ugy mint nekem, az eletbe nem lesz driver problemad. Pedig nekem is van am dupla lan,wifi bt minden szar. 2 cigi alatt megcsinalja a rendszer magatol.

    [ Szerkesztve ]

    "Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

  • -Skylake-

    addikt

    válasz RBJ #203 üzenetére

    Egyet felejtesz el, aki a munkahelyen windowson dolgozik, az nem szopatja magat feleslegbe egy uj rendszer megtanulasaval, mert minek. Igy pedig hopp, nagyon sok olyan potencionalis felhasznalora bukkantunk, akiknel mar eleve a windows az elsodleges elkepzeles. Nyilvan sokan vannak akik otthonra aztmondjak jo lesz a linux is, de aki nem akar vele foglalkozni csak hasznalni, az hasznalni fogja amkt eddig is. Masik "atlagfelhasznaloi" terulet pedig a jatekok, ez nem szorul kulonosebb magyaraztra szerintem.

    "Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

  • RBJ

    addikt

    válasz -Skylake- #205 üzenetére

    Munkahelyen gépet használók nem átlagfelhasználók. Linux ot bekapcsolod és használod.
    Az átlagfelhasználó böngészik, töltöget, facebookozik. Ennyi. Az emberek 90 % csak ennyire képes.
    Amúgy semmi értelme mert mindenki fújja a magáét.

    [ Szerkesztve ]

    Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

  • Dave™

    nagyúr

    válasz -Skylake- #205 üzenetére

    Nem akarok vele foglalkozni, csak használni. Ezért van fent Ubuntu és nem Windows 10 (és ebben nincs semmi ferdítés).

  • King Unique

    titán

    válasz hallador #167 üzenetére

    Hát nekem is van rá épp elég okom, hogy mért használok Windowst (is). Meg szerintem másoknak szintén. A fentebb említett szoftveres támogatottság meg csak egy ezek közül. Valamint aki már rákölt x összeget egy sokszor előtelepített gépre, vagy főleg egy komolyabb vasat vesz, ott már nem az OS ára lesz a fő tétel. Egy ~ 300 ezres laptopnál sem feltétlen ezen fog spórolni. Nem beszélve arról, hogy aztán általában úgyis a nagy többség "azzal" fogja venni, vagy "azt" fog külön rátenni. Ráadásul vannak, akik ezt egyéb módon, illetve mondhatni ingyen oldják meg. Tehát speciel sokakat eleve nem fogja érdekelni, hogy éppen mit használsz, mivel vagy elégedett...Ja, és korábban volt egy ilyen cikk is, szóval teljesen felesleges pampogni, hogy mért az van rá előtelepítve.

    Egyébként meg ne keverjük a lustaságot azzal, hogy reálisan kinek mire, milyen szoftverekre van általában szüksége. Illetve egy dolog a home környezet, meg ugye megint más az oktatás, munkahely, ahol sok esetben eleve kötött a dolog. Na meg ugye milyen érdekes az is, hogy elvileg otthon használhatna valaki mást, aztán mégsem teszik tömegesen. Aztán ez a fejlődés dolog is kissé mókás, amikor bizonyos területeken eleve adott, hogy milyen szoftvereket és rendszereket használnak, amelyekkel érdekes módon megvan a produktivitás és nem váltanak másra. Tehát ne akarjuk azt se bemesélni, hogy mindenhol, mindenkinek xy alternatív megoldásokkal majd annyival jobb és szebb lenne minden. Majd akkor tessék ezzel érvelni, ha a gyakorlatban is látja az ember széles körben megvalósulni!

    [ Szerkesztve ]

  • Syl

    nagyúr

    válasz -Skylake- #204 üzenetére

    >elmegyek iszok egy kavet meg elszivok 1-2 cigit es mire visszamegyek minden driver fennvan.

    Persze mert a hardvergyártó odaadja a drivert az MS-nek, aki ellenőrzés után berakja az Update rendszerbe.
    Ugyanez a hardvergyártó (99% hogy) nem ad semmit a Linux kernelbe, akkor mégis hogy várod el, hogy a Linux is képes legyen "magától" megoldani a feladatot?
    És ezzel el is értünk a klasszikus "linux driver - win driver" kettős mércéhez.

    (#205) -Skylake-

    >aki a munkahelyen windowson dolgozik, az nem szopatja magat feleslegbe egy uj rendszer megtanulasaval

    Tudom, én rossz példa vagyok, de mégis.
    25 éve dolgozom windows-zal. Ebből 12-őt hivatalos bétateszelő is voltam. Mégis, érdekelt a Linux. Négy és fél éve belevágtam és tanulgatom. ;)
    Munkámat ma is windows-on végzem, de minden másra jó a linux.

    [ Szerkesztve ]

    Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz pengwin #24 üzenetére

    Amit a tűzfalról írtál, ebben a formában nem teljesen igaz. Igaz, hogy alapból kernelszintű tűzfal van minden disztribúcióban, de igen sok kiadásban nincs rendesen bekonfigurálva.

    coresec@Bismarck ~ $ lsb_release -r -c
    Release: 18
    Codename: sarah
    coresec@Bismarck ~ $ sudo iptables --list
    [sudo] password for coresec:
    Chain INPUT (policy ACCEPT)
    target prot opt source destination

    Chain FORWARD (policy ACCEPT)
    target prot opt source destination

    Chain OUTPUT (policy ACCEPT)
    target prot opt source destination

    Ez itt alapból minden hálózati csatlakozást enged ki és be. Még az egyik legbiztonságosabbnak tartott Kalin is ugyanez a default policy (mondjuk ott a disztribúció jellege miatt jobban érthető).

    https://www.coreinfinity.tech

  • -Skylake-

    addikt

    válasz RBJ #206 üzenetére

    #206 : Linux ot bekapcsolod és használod

    #207: Nem akarok vele foglalkozni, csak hasznalni.

    Uu sracok. Ez mondjuk egy OSX-re ugyahogy oke, egy windowsra elofrdulhat hogy teljesul, de ne nevettessuk mar ki magunkat. Ez egy geek rendszer geekeknek, sok minden igaz ra de ez a ket allitas SOHA nem volt igaz es az alapkoncepciobol adodoan soha nem is lesz igaz. Ez igy szerintem mar surolja a nevetsegesseg hatarat.

    "Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

  • UnA

    Korrektor

    válasz -Skylake- #211 üzenetére

    Az Ubuntu szerintem sohasem volt egy geek rendszer, nálunk a családban abszolút 0 hozzáértéssel használják. Szóval nem értem, mit akartál ezzel.

  • King Unique

    titán

    Egyébként nem unja már ez a bizonyos illető, hogy minden egyes ilyen topikban látványosan csak engem, illetve még pár felhasználót kóstolgat mindenféle mondvacsinált indokkal? Értem én, hogy ott a kényszeres kötekedési hajlam stb., csak ez már kissé fura. Mert ennyi erővel bőven lehetett volna más hsz-ekre is reagálni a szokásos dolgokat illetően. De érdekes módon pont az enyéimre sikerült. Ez már nagyon feltűnő és nem utolsósorban egyre gyengébb... Fordított esetben vsz nem foglalkoztam volna vele, mert annyit se ér...De persze, aki mindenhol kényszeresen ugyanazokat a dolgokat, mint pl. G.T, Hyper-V vs. VMware, ilyen-olyan MS stb. mantrázza, annál már nyilván nem lepődik meg az ember semmin. De egyrészt tök feleslegesen csinálja, mert ilyenekre eleve nem ad egy normális ember. Másrészt hiába ír litániát minden ilyen topikban, attól még a háttérben bizony alakulnak a dolgok.

    Amúgy érdekes az is, hogy másokkal kulturált módon el lehet társalogni, még ha nem is egyezik a véleményünk. Illetve sokan legalább nemcsak az ilyen és az ehhez hasonló topikokban mutatnak aktivitást, hanem pl. a szakmai topikokban is. Sőt, elég hasznos hsz-eik vannak ott. Ellenben ez egyesekről már nem mondható el. Direkt rákerestem a főbb linuxos topikokban (is) és konkrétan egyet sem találtam. Erről mondta valaki nemrég, hogy ilyenkor az ilyenek fórumozók, vagy csak kommentelők, vagy mik? Szóval érdekes dolgok ezek...

    [ Szerkesztve ]

  • -Skylake-

    addikt

    válasz Syl #209 üzenetére

    "Ugyanez a hardvergyártó (99% hogy) nem ad semmit a Linux kernelbe, akkor mégis hogy várod el, hogy a Linux is képes legyen "magától" megoldani a feladatot?"

    Nem varom el. Azt magyarazom, hogy mi a kulonbseg a termek es a support kozott. En azt varom el, hogy a penzemert cserebe kapjak szolgaltatast. Ahogy te is leirtad, ebben az esetben kapok. Egyaltalan nem erdekel, hogy a Linux hogy kene megoldja, hovatovabb az sem erdekel hogy a windows hogy oldja meg. Az erdekel, hogy a windows megoldja.

    [ Szerkesztve ]

    "Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

  • Syl

    nagyúr

    válasz -Skylake- #211 üzenetére

    Háát, vagy igen. Testvérem karácsony előtt cserélte le a kiöregedett win8-as laptopját. Az újra Linux Mint került és semmi gondja vele. Mindent ugyanúgy el tud rajta intézni, mint a régin. Pedig ő aztán totál PC analafabéta, egyáltalán nem geek.

    Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz -Skylake- #211 üzenetére

    Pedig ennyi. Most tettem fel nemrég egy Envy 15-re, kapásból ment minden (olyan hálózati nyomtató is, amihez Windowson drivert kell vadászni), a saját szoftverek felrakása meg gyorsabban megvolt, míg te lefuttatod a kezdeti frissítéseket egy friss Win install után. Hogy kell hozzá egy pici hozzáértés ez igaz (de csak ahhoz, hogy milyen szoftvereket használj alternatívaként), azt felszedtem az elmúlt egy évben, de igazából tök minimális tudásom van, ha gondom van rákeresek. Nem vagyok geek, főleg nem linux geek, mégis csak használom. De mondok jobb példát: párom Ubuntut használ szintén, ha megkérdezed a cégnél milyen Windowst használ meg milyen Office-t lövése sincs. Megjegyezte hogy hol van a kereső meg hogy függőleges a panel és használja.

  • buvartacsko

    addikt

    válasz Dave™ #200 üzenetére

    -erőforrás-igényes, méghozzá nagyon

    több éves gépeken probléma mentesen megy, szóval ez baromira nem igaz.

    -nincs felette semmi kontrollod, max. trükközéssel

    nem igaz

    -ő dönti el mikor indul újra (ez azért nagyon durva, lássuk be)

    be lehet állítani, nem értem mivel másabb ez mintha linuxban túrkálsz az etc mappában a config fileok közöt...

    -folyamatosan, jelentősen változik a rendszer megjelenése, működése, ha tetszik ha nem

    ez komoly? :)

    vs.

    -kapsz olyanokat is, amiket marhára nem szeretnél, pl. reklám opciók

    arra gondolsz hogy tippeket ad a lock screenen? vagy appokat ajánl a start menüben? esetleg kedvezményes előfizetést ajánl? kikapcsolható mind.. de nem hiszem hogy ezek egy átlag user számára problémát okoznának.

    -és a másik legdurvább, hogy a korábbi hírekkel ellentétben folyamatosan hízik a rendszer, a kezdeti 10GB után pillanatok alatt eléri a 17-18GB-ot, mindössze pár frissítés után. Disk cleanup meg hasonlók meg semmit sem érnek.

    ez valóban jellemző.

    -----

    miért van az hogy az emberek akik elkezdenek linuxot használni, linux power usereknek kezdik érezni magukat, bele turkálnak a rendszerbe, arról beszélnek hogy milyen szabadságot kapnak ezzel, mert minden olyan lehet amilyet ők akarnak. pl:

    - lehet változtatni az ablakkezelőket és azokat úgy dekorálni ahogy szeretné és erre jön egy ilyen a windows ellen: "folyamatosan, jelentősen változik a rendszer megjelenése, működése, ha tetszik ha nem"

    azért valljuk be linuxon se nagyon lehet nagyon nagyon deprecated dolgokat használni...

    - bele lehet nyúlni (linuxon) a rendszer mélyébe, mindent kikapcsolhatsz ami nem tetszik stb... aztán erre a windows ellenpélda: "kapsz olyanokat is, amiket marhára nem szeretnél, pl. reklám opciók"

    komolyan ennyire bonyolult lenne googlezni, vagy csak simán olvasni windows alatt is és kiszedni a pipát innen:

    hát ez tényleg k*baszottul bonyolult és szegény átlag ember honnan tudná ezt, hasznájjon mindenki linuxot és a májkrémszoft dögöljön meg, de ezzel semmi gond: vi /etc/dhcpcd.conf (majd ezek után jöhet a vi kezelése, ami nyilván értelemszerű bárki számára. :D

    szerintem ha valaki isteníti a linuxot és annak a szabadságát, annak ne okozzon már gondot windowson ugyanezt megtenni...

    mind a két rendszernek megvannak az előnyei és hátrányai, megvan a helye ahol használni kell vagy érdemes. pro fotósok meg videósok nem fognak linuxot használni szerkesztésre.. webfejlesztők, programozóknak simán elég lehet. ha gamelni akarsz buktál mindent, igen van néhány cím linuxra is, de pl a gamer perifériákhoz (egér, billentyűzet, amik mostanában eléggé népszerűek) van rendes driver támogatás? működni fog minden? valószínűleg nem. (és mielőtt nekem ugrana valaki, nem, nem gondolom hogy a linux hibája hogy a köcsög!444 gyártó nem írta meg a drivert, de ha nincs akkor nincs, windowson meg van, a többit kitalálja mindenki) szóval maradjunk annyiban hogy komoly gaming esetében megint bukott a linux. felesleges hitvitát csinálni ebből, teljesen értelmetlen. mindkettő jó valamiben, valamilyen feladatra ideálisabb az egyik, valamelyikre gyengébb.

    a windows nem szar, a linux sem, az osx sem. én pl mindhárom rendszert napi szinten használom.

    (1-1,5 évig freeBSD volt az elsődleges rendszerem, majd váltottam linuxra, volt nekem is ubuntum, arch linuxom, és vagy 3 évig gentooztam. manapság háttérbe szorul, több windows van meg osx, és itt is az utóbbi javára billen a mérleg.)

  • -Skylake-

    addikt

    Ne ertsen felre senki, en nem szeretem a windowst. Szerintem ezek a rendszerek egytol egyik lemaradtak es nem felelnek meg a kor elvarasainak. Ami a telefonokon oriasi josag pl, a teljesen kozos alkalmazasbolt. Jelenleg szerintem ott tartunk, hogy sokkal sokkal fejletebb lett a mobil OS mint a desktop. Ertem en, hogy nyilvam egyik nem alternativaja a masiknak, de a mobil os-k fejlodnek a kor elvarasai fele, meg a desktop egy 20 eve berogzult, mara mar teljesen elavult elkepzeles. En kenyszerbol hasznalok windowst, nem azert mert szeretem. Ettol fuggetlenul igenis ertem, hogy miert kerul penzbe es meg is eri azt a penzt, amit kernek erte.

    Szerk: nem veletlenek olyan projektek,mint a Jide OS, az Andromeda , vagy a samsung s8al debutalo DeX dokk. Ok is erzik amit mindenki, hogy ma egy linux-win nem egy jo megoldas, hanem csak egy letezo megoldas. En nagyon remelem, hogy minel hamarabb elkezdik osszemosni a desktop es mobil oseket es elkezdenek desktopon is atallni ARM-re, mert az x86 megintcsak egy regrol fennmaradt oskovulet, amit azert hasznalsz mert nincs mas, nem azert mert jo.

    [ Szerkesztve ]

    "Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

  • Dave™

    nagyúr

    válasz buvartacsko #217 üzenetére

    -Menni megy, csak közben eléggé terheli a processzort meg a lemezt, tehát igaz. Ha látnád milyen linuxon, megértenéd. Ha látod hogy megy Linuxon, nem értem miért nem látod a különbséget. Én látom.

    -jó, akkor kapcsold ki. Home esetében nem tudod, Pro-nál csak group policiy-val. Vagy bíráld felül az általa preferált drivereket, vagy szelektálj a hasznos és nem hasznos frissítések között (reklám, adware mint a get office stb.)

    -Linuxon semmit sem kell hozzá szerkeszteni, akkor indul újra ha te újraindítod, ez a normális.

    -Nem erről van szó, ne legyél már demagóg. Windows 10-en belül csak most nemrég is változott az ablakok, gombok megjelenítése, a korábbi még elmegyről a rendkívül lebutított, elnagyolt megjelenésre. Ha szerinted nem változott semmi nézd meg az első hivatalos buildet meg a mostanit.

    -Nem okoznak problémát, mindenki szereti a reklámokat. Töltse le most az Office-t akciósan! Aztán ha leszeded visszajön a következő frissítéssel. Ki ne szeretné ezt? Vagy a OneDrive reklám nemsokára a fájlkezelőben.

    [ Szerkesztve ]

  • rvs

    aktív tag

    válasz Dave™ #199 üzenetére

    Ez esetben mea culpa.
    WXPből nekem egészen egzaktul tudom, hogy OEM volt, azóta pedig full csomagot kapok/kaptam mindig, teljesen jogtisztán, akkor ez egy valid pont.

  • buvartacsko

    addikt

    válasz buvartacsko #217 üzenetére

    update még 1 ponthoz. kiegészíteném a fentebbi windows 95 vs windows 10 képet

    "-folyamatosan, jelentősen változik a rendszer megjelenése, működése, ha tetszik ha nem"


    A Gnome 1. verziója


    ez meg egy modern 3-as Gnome

    és akkor most próbálj meg egy mai modern linux kernel alatt, modern szoftverek használatával, modern számítógépen Gnome 1-et használni. valszeg nem fog sikerülni... szóval nem mintha itt nem változna ha akarod ha nem. és itt sokkal durvább ez, a windows kezelés alapjaiban 1995 óta ugyanaz.

    [ Szerkesztve ]

  • buvartacsko

    addikt

    válasz Dave™ #219 üzenetére

    -jó, akkor kapcsold ki. Home esetében nem tudod, Pro-nál csak group policiy-val. Vagy bíráld felül az általa preferált drivereket, vagy szelektálj a hasznos és nem hasznos frissítések között (reklám, adware mint a get office stb.)

    szerintem összeségében nem sikerült megértened a mondanivalómat. és szerintem ilyeneket ne egy Debian alapú linux distro mögül írj, ahol egy apt-get egyrandom5kb-osapp berántja a fél univerzumot függőségnek. :D gentoon ott vannak a use flagek, na ott lehet szelektálni rendesen.

    nekem semmi bajom a linuxal, csak akik elkezdik használni (aminek örülök) hajlamosak torzultan látni a világot, főleg a wines világot. macbookon (2014 air) használok windows 10-et, mindent belőttem magamnak úgy ahogy jó legyen, nincsenek driver gondok, nem fagy, nem instabil, nem érzem hogy folyamatosan darálja a gépet, gyorsan bootol, gyorsan áll le, nem látok reklámokat ...a linuxal is ugyanilyen jól eltudtam lenni, mert ott is úgy állítottam be mindent hogy nekem jó legyen. ezeknek a hitvitáknak nem látom értelmét.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz buvartacsko #221 üzenetére

    Akkor még egyszer, lassan mondom a kedvedért: a Windows 10 új buildjeivel folyamatosan változika rendszer megjelenése, elrendezése. A Gnome 1 és 3 között eltelt némi idő, és szerintem nem ugyanazon rendszer főverziójához tartoznak. Hasonlítsd össze a Win 10 különböző buildjeit, folyamatos az átalakítás - ha szeretnéd, ha nem. Mert választani ugye nem nagyon tudsz. Most jön a creators update, amivel megint más lesz. Remélem sikerült megértened így harmadszorra.

    #222: arról írok amiről akarok, biztosan nem te fogod megmondani.

    [ Szerkesztve ]

  • buvartacsko

    addikt

    válasz Dave™ #223 üzenetére

    hol mondtam meg hogy miről írj? :D elég objektív hozzászólásokat írtam de úgy látszik itt vagy a vérfanatikus linuxer user vagy a vérfanatikus windows user az elfogadott. :)

    nyugodtan írj arról és hirdesd a továbbiakban is akkor hogy a lunix mindenre jó, a windows meg egy szar, ha a te világodban ez az igazság. :)

    az az ember pedig aki egy pár apró ráncfelvarrás után nem tud használni egy oprendszert amit addig tudott az nem az MS hibája. :) az ilyen ember ne üljön gép elé, vagy használjon linuxot. :)

  • Dave™

    nagyúr

    válasz buvartacsko #224 üzenetére

    és szerintem ilyeneket ne egy Debian alapú linux distro mögül írj

    Amúgy nem a ráncfelvarrás (mondjuk annak hívni költői túlzás) a gondom vele, hanem pl. a keresője, ami egy használhatatlan szar. Vagy a HiDPI támogatásra, ami nincs. Vagy a felület skálázhatóságára, ami ugyan van, csak egy csomó minden mosott lesz. Ezekre is mondjál ilyen okosakat a te világodból.

    [ Szerkesztve ]

  • Syl

    nagyúr

    válasz buvartacsko #224 üzenetére

    >nyugodtan írj arról és hirdesd a továbbiakban is akkor hogy a lunix mindenre jó, a windows meg egy szar,

    Most nem azért, de semmi ilyet nem találok a cikkében. Egyáltalán olvastad az írást, vagy rögtön ráugrottál a hsz-ekre?

    Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

  • buvartacsko

    addikt

    válasz Dave™ #225 üzenetére

    ja, hogy csak idáig jutottál az olvasásban, segítek: ahol egy apt-get egyrandom5kb-osapp berántja a fél univerzumot függőségnek.

    ezzel az egésszel pedig erre szerettem volna reagálni:

    -jó, akkor kapcsold ki. Home esetében nem tudod, Pro-nál csak group policiy-val. Vagy bíráld felül az általa preferált drivereket, vagy szelektálj a hasznos és nem hasznos frissítések között (reklám, adware mint a get office stb.)

    ... itt ugyanis kifejted hogy milyen nehéz windowson szelektálni.

    debian alatt meg még inkább amikor felraksz valamit. nézz meg egy gentoot vagy arch linuxot.

  • Apollyon

    Korrektor

    Nem szeretném bántani az ubuntu usereket, használják csak nyugodtan. Azonban szerintem ez a fajta rendszer nem éppen egy jó irány.

    A linuxnak nem tesz jót a népszerűség. Az ubuntu az ékes bizonyíték arra, hogy windózt akarnak csinálni a linuxból. Egyre jobban elkényelmesedik, és a csilli-villi, next-next-finish funkciók a használhatóság rovására mennek. Pl. egyre nagyobb gépigény teljesen feleslegesen.

    A win userek, akik indulatosan panaszkodnak random linux rendszerre, mert nem úgy működött ahogy elvárták és megszokták, az is pontosan azért van, mert windózként akarják használni.

    Én is használok windowst, mert van olyan játék amivel játszom, és nem megoldható a linux alatti futtatásuk.
    Annak én is örülnék, ha el tudnám indítani a debianom alatt a blizzard klienst, és ugyanúgy menne a game mint windowson.
    Azonban ennyivel nem állna meg itt a dolog, egy csomó más (rossz) mindent is hozna magával. Pl. a fentebb említett usereket, és a velük érkező és már egyébként is tapasztalható rossz irányt. Ha jön a sok ember, akkor már megérheti vírusokat, malware-t, ransomware-t stb. írni rá, én pedig a hardveres tűzfalon kívül nem szeretnék még pluszba semmilyen vírusirtót is pluszban használni.

    Egy nagyon jó példa a rosszra: Android. Népszerű lett, egyben bloatware is, több giga ram kell egy szerencsétlen telefonba, hogy egyszerre több alkalmazást lehessen használni a tenyérnyi kijelzőn. És ráadásul nem is x86 platformról van szó, hanem egy csökött telefonról.

    A linuxnak az lenne a jó, ha az otthoni, desktop körben megmaradna egy underground, kevesek által ismert rendszernek, hogy azok akik linuxozni szeretnének, azok tudjanak. Ha megmaradna a relatíve kicsi gépigény, és a unix módszer. Ezek olyan dolgok, amiket egy átlag windows felhasználónak nem kell tudnia és nem kell értenie sem, mert egyszerűen nem neki való, nem neki találták ki. Bár ez szitokszónak számít, de egyetértek azzal hogy a linux barátságos, csak megválogatja a barátait. Ez igaz, és szerintem ez így van jól.

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Apollyon #228 üzenetére

    Nem értek egyet, szerintem kell az egyszerűsítés ahhoz, hogy szélesebb kör igényeit tudja kiszolgálni. Mert ennyi erővel elég lenne az Arch mondjuk, amit sokan fel sem tudnának telepíteni, nem hogy érdemben használni. Az Ubuntu attól azért távol van, hogy Windows legyen, viszont szerintem nagyon sok mindent jól csinál, még ha becsúsznak hibák is itt-ott. Aki akar most is használhat más disztribúciót, az Ubuntu nem a hardcore linuxosok OS-e. Android esetében meg nem sokat számít a kijelzőméret, ha már nagyobb felbontása van mint egy átlag 24"-es monitornak. 2GB rammal full HD felbontással tök jól elmegy egyébként, tehát annyira nem durva a helyzet ott sem. Én pl. nem szeretnék nagyon elmélyedni a Linuxok lelkivilágában, inkább csak használnék egy stabil, megbízható rendszert úgy, hogy az megfeleljen az igényeimnek és testre tudjam szabni. Az Ubuntu ilyen, ezért elégedett vagyok vele. Nem zavar az sem ha valaki Win 10-zel kapcsolatban elégedett, meg akkor sem Arch-csal - használja azt. Szerintem az csak jó, ha van döntési lehetőség és szabadság, nem vagyunk egyformák.

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz buvartacsko #227 üzenetére

    "ahol egy apt-get egyrandom5kb-osapp berántja a fél univerzumot függőségnek.
    debian alatt meg még inkább amikor felraksz valamit."

    Attól függ mit. Pl. egy KDE-s progamnál igen, meg mondjuk GTK-s cuccoknál is van baj, pl. Thunderbird, a gúgli kalendárral, meg a iceowl-extension-nel.

    De pl. terminálos programoknál (legalábbis amiket én használok) ott ez nem jellemző.

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz Dave™ #229 üzenetére

    Nem érted. Pont az, hogy abszolút nem kell a szélesebb kör igényeit kiszolgálni. A szélesebb kör igényei eléggé nagy síkon mozognak, leginkább lefelé. Ahol inkább számít a külsőség, vagyis design, meg a trend mint a valós használhatóság. Ez pedig megmérgezi és megöli a linux annak a formáját amit megszerettél és átjöttél miatta windózról. Előbb vagy utóbb pedig te is megtapasztalnád a nagyon negatív oldalát, ha a linux mainstreammé válna. Ez pedig de, hatással van minden résztvevőjére és összetevőire, nem csak az ubuntura, de a debianra és arch-ra is.

    [ Szerkesztve ]

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • UnA

    Korrektor

    válasz Apollyon #228 üzenetére

    "Egy nagyon jó példa a rosszra: Android. Népszerű lett, egyben bloatware is, több giga ram kell egy szerencsétlen telefonba, hogy egyszerre több alkalmazást lehessen használni a tenyérnyi kijelzőn. És ráadásul nem is x86 platformról van szó, hanem egy csökött telefonról."

    Egyszer meg kéne nézned, hogyan működik az Android (vagy más modern mobilos rendszer), semmivel sem egyszerűbb, mint egy desktop OS. És persze ugyanúgy letezik x86-ra is, szóval az nem jó hasonlítási alap ;)

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Apollyon #231 üzenetére

    Érteni értem, csak nem így látom. Mert felmerül a kérdés, hogy hol húzod meg a határt? Ami neked lehet egyszerű, másnak már nem lesz az. Viszont ő is használna mást Windows helyett. Akkor inkább ne használjon mert nem neki való szerinted? Én nem akarok elmélyedni benne, csak használni szeretném. Ha nagyon rossz irányba megy, akkor nézek másik disztribúciót. Ennyire egyszerű.

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz UnA #232 üzenetére

    Bár androidot használok, és okostelók közül jelenleg nem is használnék mást, ez egy borzalmasan rossz rendszer. A példámmal arra próbáltam kilyukadni, hogy az otthoni desktop gépem ami ugye értelemszerűen sokkal erősebb hw-rel rendelkezik a telefonomnál, mégis töredék RAM-ból megoldódik a rendszer futtatása. Ezt egy droiddal nem lehet megcsinálni, ha nincs alatta hw (RAM), akkor lassú lesz meg használhatatlan, és kész.

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • rvs

    aktív tag

    válasz Apollyon #231 üzenetére

    Khm.. ebből (+előző hozzászólásod) pedig az következne, hogy az lenne a jó irány ha létezne 20n+m féle, egymással nem kompatibilis oprendszer, mert akkor 20n+m-2-re nem érné meg vírust/ransomware-t/akármit írni. Ez részint kissé elitista, részint a való életben esélyesen teljesen használhatatlan felállás.

    A szélesebb kör igényei pedig nem kell, hogy téged piszkáljanak, amíg ki tudod kapcsolni/meg tudod változtatni... a kérdés inkább az, hogy meg akarod-e tanulni ezt újra és újra az újabb cfg/api/frameworkök esetében, illetve rá akarod-e szánni az időt... (ezért szimpibb egyre inkább az osx egyébként, de az más téma)

    Miért lenne jobb, ha a linux megmaradna desktop fronton ezen a l'art pour l'art felállásnál? Hogy csak az elitista geekek tudjanak valamit megoldani? Hogy a közösség (legyen az akármi) megmaradjon kicsinek, családiasnak? Hogy egyszerűbb legyen a circlejerk? Komolyan kérdezem. Ha minden moduláris, aki akarja ki tudja kapcsolni, vagy tud másik disztrót választani. (Debian vs. Devuan pl.)

    Ha szerverfronton tudott időtállóan bizonyítani a *nix, akkor desktop fronton sem kellene félteni a malware-k, userek miatt, a grafikus felület meg kilőhető. Failsafe opciónak meg ott a BSD. ;)

  • Rimuru

    veterán

    válasz Dave™ #233 üzenetére

    Viszont masik distroval se mesz semmire ha ugyan azok vannak benne.
    Nagyon jo pelda a systemd, lassan mar mindent bezabal es minden fuggni fog tole, ergo kikerulhetetlen. Egy mai vanilla Gnome csak systemd alatt megy.

    [ Szerkesztve ]

    Vigyázat, csalok!

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz Dave™ #233 üzenetére

    "Ami neked lehet egyszerű, másnak már nem lesz az. Viszont ő is használna mást Windows helyett. Akkor inkább ne használjon mert nem neki való szerinted?"
    Itt nem individuálokról van szó, hanem tömegekről. Szóval inkább úgy fogalmaznék, ha nem egyszerű számukra, akkor tanulják meg használni. Ha pedig nem akarják, akkor használjanak mást.

    "Ha nagyon rossz irányba megy, akkor nézek másik disztribúciót."

    Hajjaj. Pont erről beszéltem az előző hsz-ben. Ha szétcsicskul az egész linux, és lindóz lesz belőle, akkor hiába váltasz másik disztróra, mivel rendszerszinten érinti az összeset. Még esetleg lenne esélyed BSD-zni, de hát ahhoz meg good luck...

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • hallador

    addikt

    válasz -Skylake- #184 üzenetére

    Igen ingyen is jár! Ha jobban megnézed. Ja hogy nem a Windows, az meg a Microsoft, meg a Windows használók problémája...

    Ha pedig a Windows-ra értetted, akkor eltévedtél, pont én mondom, hogy nem ingyen van, ha visszaolvasol..

    A Linux sok mindenkinek nem felel meg, de akinek igen, annak meg megfelel, na ilyen vagyok én is ennyi. Akinek nem felel meg az azt használja ami neki jó, ilyen egyszerű...

    Én nem játszok,
    Nem használok Adobe, AutoDesk szoftvereket.

    Amire nekem kell pontosan elég ingyen is. Ez van...

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz rvs #235 üzenetére

    "Ha minden moduláris, aki akarja ki tudja kapcsolni, vagy tud másik disztrót választani."

    Ahogy már előttem írta a fórumtárs: systemd. Ok, ezt meg lehet oldani a Devuan-nal, de vajon meddig? Egészen addig, amíg az egyéb programok nem kezdenek el szintén systemd függőségeket használni... és ez még csak egy, a púzaudió meg a másik borzalom, és ki tudja mi lesz még.

    "Ha szerverfronton tudott időtállóan bizonyítani a *nix, akkor desktop fronton sem kellene félteni a malware-k, userek miatt, a grafikus felület meg kilőhető."

    Ez két eltérő platform, eltérő igényekkel. Illetve ezek létezéséről kevesebben tudnak, és kevesebben is használják közvetlenül. Szóval mondhatnánk úgy is, hogy underground :)

    Ellenben a desktop nem az, és ahhoz hogy tömegek számára alkalmas legyen a használata a jelenlegi igényeieket figyelembe véve, nyilván te is belátod, hogy változtatás nélkül ez nem fog menni. A változtatás pedig manapság inkább visszafelé fejlődést szokott eredményezni, mint már volt rá számos példa. Jelen esetben, ahogy a cikkíró maga is fogalmazott, egyszerűsítést, ami nagyon nem jó. Ezért maradjon inkább mindenki ott, ahol szeret lenni, anélkül, hogy beleszólna a másik dolgába.

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • zoltanz

    nagyúr

    válasz Apollyon #228 üzenetére

    Sztem nincs túlzott teljesítmény igénye az Ubuntu-nak, aki meg HTPC-nek, média centernek stb, akarja használni ott az Ubuntu Mate (Gnome 2 ablakozóval, Unity nélkül)

    Androidnál meg van RAM igény az igaz, de mai új telókban is minimum 4 GB van, akkor meg mindegy.

    Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

  • rvs

    aktív tag

    válasz Apollyon #239 üzenetére

    "Ahogy már előttem írta a fórumtárs: systemd. Ok, ezt meg lehet oldani a Devuan-nal, de vajon meddig? Egészen addig, amíg az egyéb programok nem kezdenek el szintén systemd függőségeket használni... és ez még csak egy, a púzaudió meg a másik borzalom, és ki tudja mi lesz még."

    Erre viszont nem tudok mást mondani, mint, akit érdekel, az fogjon össze a többiekkel és
    a., csináljon egy ingyen disztrót és szelektáljon ki belőle ki systemd-t, pulseaudio-t, wayland-ot.
    b., csináljon belőle egy fizetős verziót, hogy eltartsa azt az x embert, aki erre időt áldoz.

    Ezen felül viszont lehet hozzá ragaszkodni, vagy megszokni és megtanulni az újat, ha esetleg ez elsüllyed, mint az OS/2 vagy az Amiga OS. Nem hinném, hogy a devuan vagy akár a debian is tökéletes rendszer lenne, csak utólag visszatekintve tartja mindenki annak, mondjuk egy kortárs nézőpontból, mert nem látta a vetélytársait, amik esetleg sokkal jobbak voltak, és elsüllyedtek. Ez már pszichológia.
    Viszont ha jobbat kínál mint a jelenlegi alternatívák, akkor lesz piaca és fent fog maradni.

    "A változtatás pedig manapság inkább visszafelé fejlődést szokott eredményezni, mint már volt rá számos példa."

    Nagyon függ attól, hogy milyen a rendszer. Ha *nix világát nézzük, akkor a korai ubuntu szerintem jó irány volt. De ahhoz is kellett, hogy legyen valaki aki megmondja a tutit, és ne az legyen, hogy 100 ember szavaz és 98 féle lehetőség van és mindenki vétózhat. Ez a túltolt demokráció a fragmentáció elsődleges oka szerintem és egyben egy iszonyatosan kontraproduktív folyamat.

  • csiki_92

    aktív tag

    válasz -Skylake- #211 üzenetére

    Látszik, hogy még sosem használtál semmilyen Linux disztrót... :DD :DD :DD :W

  • HiPPoNaX

    csendes tag

    válasz zoltanz #240 üzenetére

    HTPC-nek igazából még csak ablakkezelő se kell, nem hogy komplett desktop environment. Nálam xinittel indul a Kodi.

    A "ha van vas, akkor mindegy" hozzáállás viszont nem hiszem, hogy jó irányvonal lenne. Különösen akkor nem, ha pl. Androidos mobilok esetén a 4 GB RAM-ot hozod példának: egyrészt az olcsóbb telefonok között nem minden új modellben van ennyi, másrészt ha az aktuális operációs rendszer verzió mindig az éppen elérhető maximumhoz közeli hardvert követeli meg (vagy legalábbis csak azon fut elviselhetően), akkor lesheti az ember a rendszerfrissítésnek akár csak az elvi lehetőségét is. Márpedig pont Androidnál a platform egyik hatalmas rákfenéje a fragmentáció.

  • Ispy

    veterán

    Soha nem volt linuxom és szerintem nem is lesz, de családtagoknak a win helyett akkor lehet ez egy jó alternatíva, meg lehet spórolni vele egy win licensz árát. A legtöbb embernek kb. a fényképek lementése, nézegetése és a netezés a max. Mondjuk nem tudom pl. ha van egy HP nyomtató, akkor a gyártók szoktak hozzá csinálni linuxos drivert is? Vagy ilyenkor megy a net túrása, hogy menjen a cucc?

    "Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Ispy #244 üzenetére

    Mondjuk nem tudom pl. ha van egy HP nyomtató, akkor a gyártók szoktak hozzá csinálni linuxos drivert is? Vagy ilyenkor megy a net túrása, hogy menjen a cucc?

    A cikkből kiderül, legalábbis a gyakorlati része. Ez a "családtagnak jó lesz netezni" ugyan igaz, de továbbra is erős sztereotípia, részben ezért is született ez az írás, persze sokan olvasás helyett inkább csak kommentelnek :)

  • -Skylake-

    addikt

    válasz csiki_92 #242 üzenetére

    A cerebrot mar tonkretettek Xavier, kicsit vissza is vehetsz. Egyreszt nem vagyok kivancsi az ilyen jellegu gondolataidra, masreszt tobb disztrot hasznaltam mar mint ahany eves vagy.

    "Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

  • Ispy

    veterán

    válasz Dave™ #245 üzenetére

    Elolvastam a cikket, igaz 3-4 oldal átugrottam, mert számomra teljesen lényegtelen témákat érintett, videózás, képszerkesztés és társaik.

    Ez a "családtagnak jó lesz netezni" ugyan igaz, de továbbra is erős sztereotípia

    Semmi olyat nem olvastam a bejegyzésben, ami ezt alátámasztotta volna, akkor most jó alternatíva egy netezős gépnek az ubuntu vagy sem? Nyilván a telepítést és a beállítást nem a végfelhasználó fogja csinálni, hiszen még arra is képtelenek sokszor, hogy egy pendrive-ről áthúzzanak képeke a local drive-ra.

    Persze, ha nem akarsz válaszolni a kérdésemre, akkor nem kell, túl fogom élni. ;]

    "Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

  • 8th

    addikt

    válasz Ispy #244 üzenetére

    Ubuntunál ha rá van dugva a nyomtató a gépre akkor már rendszer telepítés közben a háttérben a frissítésekkel együtt automatikusan leszedi és telepíti a nyomtatóhoz való illesztőprogramot mindenféle felhasználói beavatkozás nélkül. Win7-el anno hosszan kellett szórakozni mire a rendszer megtalálta a windows update webhelyen a hozzá való drivert és nagy kegyesen hajlandó volt letölteni/telepíteni. Konkrétan egy öreg tízensok éves HP 960c nyomiról van szó.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Ispy #247 üzenetére

    De a nyomtatás részt is sikeresen átugrottad, pedig elvileg az érdekelt. Szomorú vagyok, hogy nem támasztotta alá semmi a cikkben, lehet érdemes lenne elolvasni mégis csak. Vagy ne tedd, csak akkor ne próbáld meg kitalálni mi van benne.

  • Akula

    őstag

    Jó kis írás, alapos munka! :R
    Én pont a Skype miatt hanyagoltam a Linux-ot egy ideje. Ezek szerint ez is megoldódott, ideje lenne leporolni és feltenni egy Ubuntu LTS-t.
    Amúgy milyen vírusírtót javasoltok hozzá? Kérdezem azokat akik már tapasztaltak ezt-azt. :U

    (#248) 8th: +1 :K bizony! Én semmi drivert nem telepítettem anno, mégis egy pöccre ment minden.

    [ Szerkesztve ]

    "Akula Sub, ready for the deep!"

Új hozzászólás Aktív témák