Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • julius666

    addikt

    válasz Gigicuci #67063 üzenetére

    amit harmadik fél rendszeresen auditál.
    Ilyenkor mindig eszembe jut a Quaestor, vagy a hasonló nyugati piramisjátékok, amik szintén - elvileg - külső fél ellenőrzése alatt álltak. ;]

  • julius666

    addikt

    válasz Lex Icon #67131 üzenetére

    Szvsz rontaniuk nem érdemes rajta. Ha az MNB-s hivatalos inflációs várakozások legalább nagyjából pariban vannak a "valós" várakozásaikkal (csak idén lesz eszetlen infláció), akkor már egyre kevésbé fájdalmas az államnak ebben eladósodnia az egyéb, sima államkötvényekhez képest. Nem véletlenül merült fel ezen a fórumon is ötletként ilyenek vásárlása nemrég.

    Az emelkedő kamatkörnyezetnek köszönhetően amúgy is "növekszik a verseny", ha további kamatemelések után a bankbetétek is elkezdik megközelíteni a PMÁP hivatalos 6.6%-át, ügyesebb banki ügyintézők már könnyen rámelegítik majd az ügyfelekre állampapírok helyett.

    Afelől meg nincs kétségem, hogy kelleni fog idén a hitel. Ha más nem, akkor már a ki tudja meddig kieső EU-s pénzek helyett is.

  • julius666

    addikt

    válasz Oppenheimer #67241 üzenetére

    +1

    Emellé a hitelpiacon is fájdalmas idők jönnek, új hitelkihelyezés beszakad, meglévő (változó kamatú) hitelekre meg vagy kamatstop/moratórium hosszabbítás lesz, vagy jelentősen megugrik a nem fizető ügyfelek száma. Ebből van, ami év elején is már sejthető volt, de messze nem ilyen mélységben, illetve sajnos azóta sok új rossz hír is érkezett.

    A fentebb linkelt Zsiday Viktor írást érdemes emésztgetni, kb az várható. És az még egy viszonylag optimista látkép szerintem, mert azzal nem számol, hogy közben a nemzetközi kilátások is folyamatosan romlani fognak, főleg itt Európában. A múlt heti Tungsgramos hír elég jó ízelítő sztem abból, mi várható:
    https://index.hu/gazdasag/2022/04/09/tungsram-gyar-reszleges-leallas/

    Kb. ugyanott vagyunk mint 2020-ban, ellátási láncok teljes K.O., csak közben berobbant az infláció is és kevésbé tűnik úgy, hogy pénznyomtatással áthidalható lenne a probléma.

    Amikor az OTP árfolyamról februárban álmodoztunk, akkor még bőven benne volt a pakliban, hogy az ukrán helyzet viszonylag gyorsan rendeződik. Arról még nem volt szó, hogy Kína is beszáll a gazdasági háborúba "COVID" álca alá bújva, illetve sokan azt tippeltük, hogy a rendkívüli helyzetben az EU elnapolja az EU-s pénzek visszatartásának kérdését.

  • julius666

    addikt

    válasz aujjobba #67305 üzenetére

    Na hát végül csak bejött, hogy akkor volt a teteje, amikor végre az itteniek is beszálltak. :D
    Még mondjuk egy nagy bullrun benne van a pakliban, aminek az lesz a vége, hogy kikerül a kiszamolo blogra a "hogyan vegyél ethereumot" cikk. Utána már tényleg nem marad potencionális vevő. :DDD

    Azért nagyon nem kell aggódni, 2000 alá nem fog menni, mert akkor beszállnék én is egy nagyobb összeggel stakelni. :))

  • julius666

    addikt

    válasz Manitou #67329 üzenetére

    Sehogy, mivel az autóvásárlás hosszútávú döntés, az üzemanyagárral kapcsolatban meg mindenki azzal számol, hogy ideiglenes csak ez az őrület.

    Ami jobban befolyásolhatja az autók árát: alapanyaghiány (orosz szankciók) + összeomló ellátási láncok (orosz szankciók + COVID). Eddig is rossz helyzetben volt már az autóipar, továbbra sem látszik javulás.

    Simán jöhet még drágulás, bár nem tudom mint "befektetés" ezzel azért hogyan és mennyire tudnál keresni. Befizetsz most kocsira és amikor majd másfél év múlva hozzájutsz eladod drágábban mint azonnal átvehető, 0 km-es új autó?

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Manitou #67344 üzenetére

    Értem, szóval saját használatra lenne. Az úgy semmilyen szempontból sem megtakarítás. Akkor sem, ha most megveszed és bejön a számításod, mert drágulni fog.

    A saját autó az használati eszköz/hobbi, aminek bekerülési, fenntartási költsége van. Ha megengedheted magadnak az új autót (a kiszámolós 3-6 havi jövedelmes ökölszabály elég jó) és szükséged van rá, akkor mire vársz a vétellel? Érezhetően olcsóbb számodra úgyse lesz, ha minden autóipari gond megoldódik és ne adj isten 1 havi béreddel olcsóbb lenne (nem lesz), akkor mi van? Semmi, szívsz egyet a fogadon és kicsengeted ugyanúgy zsebből.

    Ha nem engedheted meg magadnak/nincs szükséged rá, akkor pedig úgy is pénzkidobás megvenni most, ha bejön az okoskodás és később drágább lenne.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    Az S&P500 márciusi (vissza)emelkedése mögötti valóság: [link]

    Mondjuk nekem nem teljesen stimmel az elemzés, gyorsan utánanézve a big tech cégek is bőven részt vettek az emelkedésben.

  • julius666

    addikt

    válasz Tapsi #67387 üzenetére

    Ezekkel kapcsolatban szerintem komoly elemzők, akiknek ez "szakmája" is csak tippelgetni tudnak, többek közt az Oppenheimer által emlegetett bizonytalan tényezők miatt.

    Egy biztos, az MNB-nek megint kiderült, hogy nem igazán van cél árfolyama. Max annyi, hogy hirtelen túl látványosat ne gyengüljön a forint, nehogy devizapánik legyen. Ennyit az infláció elleni küzdelemről is, addig számított, amíg nem ért el a kamatszint a hitelpiac számára már fájdalmasabb értéket. :U Szóval ha forint erősödés lesz, akkor az max azért, mert éppen arrafelé lökte a széljárás.

    Egyébként én annyira arra se feltétlenül várnék már, hogy egyszer csak váratlanul bejelentik, hogy vége a háborúnak és kilő minden árfolyam. Ezt a május 9-et eléggé biztosnak kezdi mindenki venni, ha akkor tényleg tűzszünetet/békét kötnek, az már nagyrészt be lesz árazva. Illetve sajnos piaci szempontból az erősen másodlagos, hogy ágyúzzák-e még a szerencsétlen ukránokat, a fő kérdés, hogy a szankciók meddig maradnak és mi lesz utánuk. Amíg Vlagyimir trónol a nagy asztaloknál, addig kétlem egy egyszerű tűzszünet/béke maradéktalanul kielégítené a nyugati igényeket és azonnal feloldanák az összes húsbavágó szankciót...

  • julius666

    addikt

    válasz Stanlee #67394 üzenetére

    Az elején ez nekem is eszembe jutott. Szerintem egyszerűen nem volt rá szükségük az ukránoknak, gyakorlatilag enélkül is sikerült visszaverniük az oroszokat. Eddig diplomáciailag pedig nagyon jól állnak, az északi áramlat lezárásával az EU garantálta, hogy továbbra is rajtuk keresztül érkezzen a gáz Európába, EU csatlakozás soha nem került ilyen közelségbe, kitömik őket pénzzel, fegyverrel, stb. Ha szándékosan beszopatják az EU-t, azzal ezt mind kockáztatták volna.

    Ha bevették volna az oroszok Kijevet és haladnak tovább mint kés a vajban, akkor persze simán lehet meglépték volna ezt az ukránok végső elkeseredettségükben.

  • julius666

    addikt

    válasz Tapsi #67392 üzenetére

    Sajnos én olvastam zsiday okfejtését még a háború előtt arról, hogy ha az MNB nem stabilizálja, vagy akár erősíti érezhetően a forintot, akkor az euró bevezeti itthon önmagát. Mivel teljesen logikus amit írt, engem ez a vonal némileg megvezetett. :(

    Továbbra is jó a meglátása sztem, a konklúzió nem sajna. Megy tovább a csúszó leértékelés, ahogy pedig ürül ki az ország, bizonyos munkaerőhiányos, exportra termelő (tehát EUR bevétellel dolgozó) iparágakban elkezd majd terjedni, hogy a forintot kizárják a képletből. Nem hogy a beszállítók, a munkabérek is elkezdenek majd euróban kifizetődni. Az MNB szarni fog bele, max kiszór a kormány valami szopatóadót az ilyen esetekre, mint a KATA-nál tette.

  • julius666

    addikt

    válasz Tapsi #67406 üzenetére

    Nem is arról volt szó, hogy a teljes folyamat 1-2 év alatt lefut. :)

    IT-ban viszont akár még gyors is lehet az átállás. Akinek eladható tudása van és magyar cégnél volt hajlandó maradni ott eddig is kérdőjeles volt már ez a döntés. Évente 5-10% emelést csak ahhoz ki kellett követelni a vezetőségtől, hogy a pénzénél maradjon az ember forint alapon. És akkor e felett kellett volna még emelés ahhoz, hogy a nyugatra költözött/dolgozó szakmabeli versenytársakhoz képest ne maradjon még az eddiginél is jobban le (ugye emelést azok is kapnak, csak EUR/USD alapon). Az EUR/USD bevételű cégeknek persze ez nem volt rossz üzlet eddig, de szerintem annyira nem fájna elengedni nekik sem a kifejezetten magas deviza kockázatát a munkabéreknek, ha cserébe kisebb eséllyel ürül ki a cég.

    Ugyan ez ráhúzható autóiparra is meg csomó más export iparágra, csak ott kevésbé könnyű váltani nyugatra és ezért nem kaptak még annyira vérszemet a dolgozók. De folyamatos forint leértékelődés mellett ami késik nem múlik. Egyszer valamelyik cég meglépi, versenyelőnyre tesz vele szert, a többiek is kénytelenek lesznek szép apránként követni. Lásd KATA-s foglalkoztatás.

  • julius666

    addikt

    válasz DJMDJM #67467 üzenetére

    Hogyne: [link]

    Decemberi a cikk, azóta a régiós devizák közül egyedül a Forint romlott érezhetően euróhoz képest. PLN kb. ugyan ott tart, Lei úgy áll, mint Katiban a gyerek, CZK erősödött. Háború hírére is a Forint szakadt be legjobban. Mindeközben nálunk a legmagasabb a(z effektív) alapkamat, EKB-nek pedig eszébe se jut kamatot emelni, szóval az EUR is egyre gyengül pl. USD-hez képest.

    Tanulságokat mindenki vonja le maga, én a magam részéről a játszós pénzemnél inkább realizáltam az OTP+forint nyereségem amikor benézett 370 alá az euró árfolyam, az ingatlanhitelem nagy részét fedező PMÁP-on, meg pár havi vésztartalékon/költőpénzen túl mást nem tartok forintban.

  • julius666

    addikt

    válasz Directors #67507 üzenetére

    Jól, illetve jelen állás szerint az 5 éves papírba érdemes rakni akkor is, ha 5 éven belül kell az összeg.

    Ha nem cél, hogy forint alapon történjen a megtakarítás, akkor még a PEMÁP-on lehet elgondolkozni. Ha a következő években is tovább romlik a forint akkor az jobban hozhat, ha nem romlik tovább, akkor a sima PMÁP jobb vétel (biztosat senki nem tud előre mondani sajnos a forint árfolyammal kapcsolatban).

  • julius666

    addikt

    válasz Resike #67510 üzenetére

    A hivatalos vagy a valós infla? A valós már lehet tavaly is volt annyi, a hivatalosra meg úgyis összeizzad a KSH egy jó combos 7.5%-ot majd, a PMÁP tulajok nagy örömére.

    Nincs mit tenni, a tanuló gitár meg faxgép ára pont 70%-ot esett azoknál a kereskedőknél, amiket a hivatal követ, az átlag meg sajnos így működik. ;]

  • julius666

    addikt

    válasz Lex Icon #67521 üzenetére

    Rezsin kívül jóformán nincs olyan tétel az én kosaramban, ami "csak" 5.1%-ot drágult volna tavaly. De az alap élelmiszerek is többet mentek, szegényebb zsebbel nézve sem túl védhető.

    Bár az is eleve kérdőjeles számomra, befektetős topicban mennyi relevanciája lenne a rezsire, farhátra, kevert+kartonszofira kihegyezett statisztikáknak (már a PMÁP kamatán kívül) akkor is, ha adott esetben stimmelnének a számok. Itt vélhetően inkább egy korrekt középosztálybeli életszínvonal megtartása/növelése a cél, nem a 90-es évekbeli munkás "jólét".

  • julius666

    addikt

    válasz Reverting #67717 üzenetére

    Konkretan igazolni kellet a penz eredetet, berpapir/szamla (vallalkozo)

    Na hát igen, ezek pont azok, amikhez ZÉRÓ köze van egy ilyen hugyos fintechnek - legalábbis amíg nem közvetlenül oda kéred a fizudat/nem oda érkeznek a vállalkozói jövedelmeid.

    Fasza hely azért ez az EU. Minden weboldalnak kötelezően szopatnia kell a süti elfogadós hülyeséggel (amit úgyis ész nélkül leokéz mindenki), amcsi ETF-et nem lehet venni az UCITS miatt, ha IT szolgáltatást üzemeltetsz retteghetsz a GDPR-os baromságok miatt, stbstb. De az teljesen normális, hogy egy ki tudja hogyan szabályozott fintech cégecske angolul (se) beszélő paki ügyintézői üzleti titkokat, érzékeny pénzügyi adatokat követelőzzenek tőled, ha a saját neveden lévő saját, európai bankszámládról akarsz átdobni némi lóvét és éppen fennakadsz valami random szűrőn.

    Mindezt ráadásul a saját gagyi privát chat platformjukon kell intézd, aminek utána neccesebb esetben (törlik a fiókodat) lehet nyoma se marad. Ja és ez egy európai székhelyű cég ráadásul. :U

  • julius666

    addikt

    válasz Oppenheimer #67734 üzenetére

    Úgy tűnik jó stratégia némi késéssel követni a mozgásaidat, OTP-nél is pont utánad volt igazán jó kiszálló. Nem tudom etoron (vagy valamelyik hasonló mémplatformon) lehet-e delayt beállítani a követett tőzsdecelebekhez, ha igen, nyithatnál ott egy accot. ;]

    Viccet félretéve lehet tényleg érdemes most bedobni a speki puskapor egy részét, kp-n ücsörög szinte mindenki: [link]

  • julius666

    addikt

    válasz nort_on #67742 üzenetére

    Weboldalakat se lenne kötelező használni ha nincs ott a süti popup, meg amcsi ETF-eket se lenne kötelező venni az EU-s pecsét nélkül. Mégis bele tud pofázni Brüsszel ezeknél törvényileg a dolgok menetébe.

    #67740
    Wisenál is bevezettek valami pénzmosós ellenőrzést, már ott is tudnak kérdezősködni elvileg. Nekem még nem volt vele szerencsém (én csak azt használom pénzváltásra, ráadásul nekem vállalkozói jövedelmeim is oda jönnek), de már olvastam ilyesmiről. Mondjuk amik szembejöttek ott viszonylag hamar/normálisan intézni lehetett, nem az a pakis szenvedés volt heteken át, mint revonál.

    Kiszámoló blogon volt pont wiseos hiszti poszt, házfelújításos utalással sült be a csávó, csak egy hétvégére. Sajnos utólag többször is átszerkesztette a posztot, én még olvastam az eredeti verziót ami végig boldozott szöveg volt caps lockkal. Habzó szájjal őrjöngött miközben tényleg ő volt a hülye, utolsó utáni pillanatra hagyott egy nagyobb összegű forint utalást amit utána wiseon keresztül akart küldeni, hogy két sliccgombot spóroljon a költségeken. Magas lóról szokott lehordani másokat, amikor ilyet csinálnak, de természetesen az ő esetében kizárólag a szolgáltató volt a hülye fo$ $zar. :U

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Lex Icon #67752 üzenetére

    Obama szerint jó lenne, ha náluk is hasonló szabályozások lennének.
    Kérdés ugye itt pontosan mire gondolhatott a költő. Van egy olyan gyanúm, pl. nem a teljesen értelmetlen sütisávra. Azt meg sehol nem írtam, hogy tech cégek szabályozása úgy általában rossz lenne.

    A banki topikokban is van bőven horror sztori.
    Nekem nem kell magyarázd, párom dolgozott banki osztályon, munka kapcsán volt nekem is többször dolgom banki rendszerekkel, de közelmúltból van elég kellemetlen személyes tapasztalatom ügyfél oldalról is (OTP számla családban).

    De azért nem mindegy, hogy az ügyfelek mekkora része érintett ezekben a horror sztorikban és azoknak mi volt a lefolyása. Szerintem arányaiban nagyságrendi különbség lehet magyar banki ügyfelek sztorijai és magyar revolut userek ilyenjeinek között.

    Azt is elfelejtik, hogy a R-nak nem üzleti érdeke szívatni az ügyfeleit
    Szivatni semmiképp sem. Adathalászatban sajnos - szerintem - érdekeltek, hibrid modellben működnek a nagy tech cégekhez hasonlóan. Nem csak ügyfél vagy náluk, hanem termék is (megint csak szerintem). Lásd pl. a tőzsdei platformjukat ahol eladják a kereskedési adataidat, de emlékeim szerint a pénzügyi forgalmadat is eladják biztosító társaságoknak (legalábbis amíg Revo-s voltam még erre volt egy rettentően eldugott, kikapcsolható opció az appban).

    Hogy most a bekért számlákkal/kivonatokkal mit kezdenek azt nem szeretném találgatni, mert gőzöm sincs, simán lehet tényleg semmit, nem érné meg feldolgozni az ezer fajta PDF-et, screenshotokat. De az biztos, hogy ilyen helyre nem szívesen küldenék be semmit.

    Csak amíg egy bankkal meg se próbálnak a userek bizonyos "trükköket", addig a R-tal igen, mert azt hiszik az egy olyan szolgáltató, mint a FB, Twitter és társai.
    Dehogynem próbálnak, párom banki munkahelyéről volt bőven sztori. Pont mint ahogy a revos panaszok egy részénél, a neten fellelhető banki panaszoknál is sok esetben valami sutyerákság van a háttérben, ott se mindig a bank a béna.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz h1mpi #67758 üzenetére

    Hallod te aztán tudsz élni. :DDD
    Remélem 1-2m bukó nem akkora fájdalom neked (ha már 10m-val swing tradelsz), mert ennyi tanulópénzed simán benne lehet a sztoriban.

  • julius666

    addikt

    válasz h1mpi #67766 üzenetére

    Eddig ...e Ft-ot buktam a legelején, de az csakis az én hibám volt, mert [eladtam|vettem] és nem [HOLD-oltam|vártam kicsit kp-ban ülve].

    Tessék, csináltam neked templatet a hsz-edből. Tök jól lehet majd használni, ha egyszer majd kitör az árfolyam a sávból valamerre te pedig a hintának éppen a rossz felén maradtál. A konkrétumokat majd helyettesítsd be magadnak. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz attiati #67774 üzenetére

    Teljesen igazad van!

    Árfolyamok meg hírek alapján mondjuk kétlem, jelenleg nagyon más lenne a helyzet. Szinte csak rossz hírek jöttek a napokban, S&P500 árfolyam meg pl. pont ugyan ott van, mint akkor.

  • julius666

    addikt

    válasz attiati #67780 üzenetére

    Még egyszer: igazad van. Mentségére legyen mondva írta is, hogy időzítésre nem alkalmasok az ábrák.

    Most megnéztem, az AAII szentiment az kb. ugyan olyan negatív, mint akkor: [link]
    Valszeg a cash level is hasonló lehet.

  • julius666

    addikt

    válasz h1mpi #67786 üzenetére

    Nézd, ha nagy anyagi céljaid a közeljövőre vonatkozva már ennyire nincsenek, akkor visszaszívom amit írtam. Ha megteheted, nincs azzal semmi baj, amit csinálsz. Annyi csak, hogy ez ezen a szinten (megérzés alapján daytradelni tőzsdei tapasztalat nélkül) inkább szerencsejáték, mint pénzkeresési/megtakarítási módszer. Hogy most épp bejött neked, az tök jó, ha nem jött volna be, ezek szerint nem fájt volna túlságosan, ami szintén tök jó.

    Viszont ez egy megtakarítós topik, ahol a vagyon tartós növelése a cél, amihez a "lassú víz partot mos" módszerek jobban illenek. Remélem megérted, hogy ebbe a nagy kockázatú hobbi kaszinózás korlátozottan fér bele. Lehet arról is beszélni, de ha túltolja valaki, az visszatetszést fog kelteni (főleg ha felvágásra fut ki a dolog), mivel tulajdonképpen offtopic.

    Az egyébként erősen nem igaz, hogy itt csak a PMÁP-ról van szó. Nagyon max portfólió kötvény lábának szoktuk ajánlani, vagy rövidtávú, kis kockázatú megtakarítási formának. Az ide beesők 95%-ának ilyenre van szüksége, "5 éven belül ingatlant akarok venni, hova tegyem addig a pénzem" a leggyakoribb kérdés errefelé. Erre azért elég szar tanács lenne, hogy "figyelj, az OTP most egy ideje sávon belül csiki-csukizik, csessz el rá minden nap időt, idegszálakat, hogy adjál-vegyél a sávhatárok közelében valami pilótavizsgás webes felületen és bizakodj, hogy elég hosszan kitart a trend, hogy többet nyerj rajta, mint amit a végén (úgyis) bukni fogsz. Ja és mindezt legalább egy fél lakás árával, mert amúgy nem éri meg." ;)

  • julius666

    addikt

    Hoppá: [link]
    És kuszaszem is megszólal hamarosan!

    Az elemzők előzetes várakozásának megfelelően
    Ez az egyik kedvenc portfóliós dumám. Heteken át nem emel semmit az MNB a légypiszok emelgetési sorozat után, aztán hirtelen egy nagyot, de természetesen az elemzők mind ezt várták. ;]

  • julius666

    addikt

    válasz julius666 #67809 üzenetére

    Itt lehet majd élőben követni az unortodox pátriárka miséjét (ha valakit érdekelne): [link]

  • julius666

    addikt

    válasz PredatorZoli #67817 üzenetére

    -A value magas inflációs környezetben is jól érzi magát
    Videó alapján ez nem áll, igazából se felül, se alul nem teljesítenek magas infla környezetben az osztalékfizetők. Nincs korreláció. Ugyanez emelkedő hozamkörnyezetre is igaz.

    Többi stimmel.

  • julius666

    addikt

    válasz PredatorZoli #67822 üzenetére

    Nekem a mai Matolcsi féle beszéd kicsit annak a beharangozója volt, hogy talán a kormány a köv 2 évben nem fullba nyomja a kretént majd, hanem kiigazítja azt amit ki kell.

    Az MNB felől évek óta jönnek kifejezetten értelmes gondolatok, tanulmányok azzal kapcsolatban, a kormánynak milyen gazdaságpolitikát kéne csinálnia. Azok persze tojtak magasról rá, semmi nem garantálja, hogy ez változzon.

    Érdekes ez a magyar jegybanki függetlenségi modell egyébként. Hiába a kormányzó párt része az egész jegybanki vezetés, a pénzügyminiszterrel rosszban van a jegybankelnök és ezért valahol mégis függetlenként működnek. Sőt, a mindenhez IS értő jegybankelnök akar belepofázni fiskális dolgokba, nem pedig fordítva, ami tényleg eléggé unortodox azért. :DDD

    Viszont mondott egy ilyet hogy új adóreform, ami forgalmiadó alapú. Ez érdekes... Most is az, nem?

    Nem, most vegyes modell van, jövedelem + forgalom van adóztatva. Ha áfát akarnak emelni azt nem igazán értem hova emelhetnék még, így is világbajnok. Egyrészt hatalmas kicseszés a kis keresetűekkel, másrészt csak az áfacsalások számát növelnék (ami az elmúlt években egész szépen csökkenni kezdett). Infláció elleni harccal is teljesen szembemenne.

    Én tényleg nem értem miért nem valami korrekt vagyonadóban, ingatlanadóban gondolkoznak. Idehaza a vagyon gyakorlatilag nem adózik, miközben a szavazótáboruk nagy részét a munkásosztály, vidéki szegénység teszi ki, még csak akkora politikai kárt sem okozna.

  • julius666

    addikt

    válasz aujjobba #67831 üzenetére

    A szegényebb réteg jövedelmének nagyobb részét költi fogyasztásra, mint a jobban keresők. Ország nagy része konkrétan a teljes bevételét, tokkal-vonóval. Ha keresel 600 nettót és 300 a havi költésed, akkor te jobban jársz 5% SZJA csökkentéssel + 5% ÁFA emeléssel, míg ha 300 a nettód is és a havi költésed is, akkor max ugyanúgy (az SZJA-t vissza is lehet pl. igényelni, lásd egészségpénztárok)

    #67838 Moleman
    Az áfa szerintem teljesen jó, azt senki nem tudja megkerülni.

    Ez most ugye vicc akart lenni? :DDD
    Hányszor kaptál számlát szakitól pl?

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Moleman #67845 üzenetére

    Vagy én nem vagyok elég találékony? :D

    Olvass utána az import cukros áfacsalásnak pl, ami a 2010-es évek elején hatalmas biznisz volt bizonyos bűnözői csoportoknak.

    Na jó, Kínából rendeltem eddig összesen több mint 1 millió forint értékben, azt az áfát elkerültem. :B

    FB marketplace, jófogás konkrétan dugig van kispályás nepperek hirdetéseivel most is. Kimennek osztrák/német boltokba, felvásárolják nagy tételben az akciós cuccokat, idehaza meg elnyomják a hazai - áfától függetlenül is drágább - árazás mellett. Pl. Lidlös Parkside vackokon 10-20%-ot minimum lehet így húzni. Nyugat-Ausztriában lakók gondolom imádják a magyar (fel)vásárlókat.

    #67849 aujjobba
    Szüleim és anyósomék is, ezen kívül még rengetegen például sokkal több gázt fogyasztanak mint én, mert korszerűtlen, szigetelés nélküli házban laknak, amire nem tudnak/akarnak milliókat rálocsolni már.

    Nyilván stukker van nyomva a fejükhöz, hogy pocsék szigetelésű nagy hodály ingatlanokban lakjanak. :U (Nem személyeskedni akarok, nekem is vannak ilyen rokonaim)
    Az ilyen típusú emberek pont azért nem költöznek kisebb, takarékosabb ingatlanba, mert megtehetik, hogy nagy, családos lakásokban kergessék egymást nyugdíjas korukban. Ez a probléma sosem fog megoldódni, ha pénzzel is támogatva van ez a fejet homokba dugós hozzáállás.

    Az igazán rászorulókat (pl. vidéki cigányság) meg annyira nem kell félteni a rezsicsöki kivezetésétől/korlátozásától, mert ők pont nem gázzal fűtenek, hanem inkább bontott bútorlapokkal. Őket nem érinti a lakossági gáz ára.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Tapsi #67858 üzenetére

    Otthon a családi háznál végigzongoráztuk ezt, és egyszerűen nem jött ki a matek.

    Persze, mert a rezsicsökis árral számoltatok. :))
    Meg mert ész nélkül borítva volt az építőiparba az állami della az elmúlt években és ezért csillagászati árak vannak.

    Ettől függetlenül az tény, hogy nem minden ingatlan szigetelhető le értelmesen/van amit nem érdemes még ha lehetne is. Illetve sajnos a szigetelést is csúnyán el lehet cseszni, jobb esetben csak a megtérülésed sérül, rossz esetben rohadni fognak a falaid, legrosszabb esetben pedig olyan durva hőhidak lesznek, hogy akár strukturálisan is sérülhet a ház hosszú távon.

    Egy faluban/kisvárosban nem úgy van, mint Budapesten, hogy válogathatsz az ingatlanok között szabadon.

    És muszáj faluban maradniuk az idős embereknek? :F
    A városi kis lakások alternatívák ám.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz aujjobba #67863 üzenetére

    Többieknek is válasz

    Szerinted egy korszerűtlen falusi hodályt viszonylag kis ráfizetéssel le tudod cserélni városi lakásra?

    Ház, elhelyezkedés és állapot függő. Környezetemben konkrétan volt rá példa. Tavaly.

    Nyilván sokakat súlyosan érintene a probléma, de ilyen ártámogatás mellett ez jelenleg is így lesz, mivel a rezsicsökit ugyanúgy mi, állampolgárok fogjuk fizetni a sztori végén. A kérdés az, hogy ki fizesse: az, akinél a probléma jelentkezik, nem foglalkozott vele évtizedek óta (vagy éppen nagy lábon él, lásd fűtött medence, villanyautó, stb), vagy azok, akiknek köze sincs hozzá (pl. akik csomó pénzt áldoztak normális ingatlanra, vagy éppen vidéken élnek mélyszegénységben és fával fűtenek).

    Egyébként teljes eltörlést én sem tartom jó ötletnek, egy korrekt (kis)fogyasztásra lekorlátozott rezsicsökinél a támogatott ár felett amit rá kéne fizetni mondjuk egy kádárkocka - spórolós - kifűtésére meg már nem feltétlenül lenne olyan földhöz verős összeg, szóval konkrétumok nélkül sok értelme nincs erről ennyit vitázni. Meg egyébként is offtopic, szóval én be is fejeztem.

    #67864 PredatorZoli
    EUR/PLN árfolyamot elnézve tőlünk független okokból esett. Szerintem arra a hírre indult meg egy pánik mozgás, hogy Putyin elvtárs elkezdte elzárogatni a gázcsapokat. Ha pánik van, akkor meg mindegy, hogy emelt-e 1%-ot Matolcsy az alapkamaton, vagy sem.

  • julius666

    addikt

    válasz Tapsi #67896 üzenetére

    Opciókkal? Nekem nincs opciós tapasztalatom, de amennyire tudom a hazai opció guruk IB-t használnak.

  • julius666

    addikt

    válasz Tapsi #67911 üzenetére

    Hol és mit vennél ukrán értékpapírt? RC-nél pl. kétlem, hogy sok elérhető ukrán cég lenne, nem hogy (szektorális) ETF. :)

    Egyébként extrém magas kockázatról van szó. Építőiparon kívül simán lehet megdöglött ott minden évekre akkor is, ha véget ér az orosz fenyegetettség és kitömi őket pénzzel a nyugat. Ki tudja a menekülteknek hány százaléka megy haza majd a szétlőtt panelok közé, no pláne a képzettebb, magasabb hozzáadott értéket megtermelni képes részéből a népességnek. Emellett azért nem véletlenül nem voltak képesek az elmúlt évtizedekben egyről a kettőre lépni, mindent áthat a korrupció, a beleszarós hozzáállás, a lecsúszás. Ezek nem fognak eltűnni, sőt.

    Építőipar nagyot mehet, attól tartok viszont közvetlenül ukrán építőiparba nehéz befektetni nekünk halandóknak.

  • julius666

    addikt

    válasz bandus #67955 üzenetére

    plusz most azt érzem, hogy nem szeretnék már forintban megtakarítani.

    Sajnos ez. Egész elkeserítően viselte a forint az elmúlt pár hónapot és még hol a vége. Az orosz szankciók, kínai leállás valódi hatásai csak a következő negyedéves jelentésekben fognak majd igazán körvonalazódni. Közben nyugaton is megindult a kamatemelés, könnyen lehet az EKB is végül előbb lép a tervezettnél. Mindezt hazánk letolt gatyával várja mind fiskális, mind monetáris vonalon.

    Ha mindez nem lenne elég, Matolcsy 2 nappal ezelőtti prédikációja se sejtet sok jót. A folyó fizetési mérleg javításához a romló forint jobban passzol, költségvetési hiányra, magas inflára meg ott vannak az unortodox mágiák (ársapkák, különadók, stb). Hiába van új víziója kuszaszemnek, attól tartok egy dolog maradt a régi: a forint megtakarítóknak továbbra is a vesztes csapat jutott. :(((

  • julius666

    addikt

    válasz Vesa #68030 üzenetére

    Bocs de sehol nem látom a parádés üzletet a haverod modelljében. Nem kötözködni akarok, tényleg nem értem hol éri ez meg.

    Ingatlan adás-vételnél vastagon költségek is vannak - ügyvéd, SZJA a vételi-eladási árkülönbözet után. A matek már alapból nem ennyire egyszerű. De hozzáveheted az építőipari árak kiszámíthatatlanságát is. Havi szinten változnak az árak, hiány van, szaki nem ér rá, stb. Így kalkulálj várható költséget, átfutási időt!

    Emellett az egy dolog, hogy jó árú lakást rendszeresen kifogni, alkudni tudni komoly érzék kell (ezt simán elhiszem haverodnak megvan), de évente 3-4 adás-vételt lezongorázni, a felújításokat leszervezni minimum részmunkaidős állás "békeidőben" is, ehhez képest alapszintű tőzsdei ismeretek, részvény ETF-ek vásárlása és tartása nevetségesen kevés meló. Utóbbi években pedig konkrétan már lehetetlen a fentebb vázolt ingatlanbiznisz mezei halandónak, bejáratott ügyvéd+építőipari csapat kell ahhoz, hogy évente több ingatlant végig tudj pörgetni, mert amúgy hónapokat kell várj csak 1-1 szakira.

    Igazából arra akarok kilyukadni, hogy a haverod valszeg cégként, főműsoridőben tolja a bulit (esetleg mellette ingatlanügynök is). Azért gondolom ezt, mert ismertem olyat aki kb. azt csinálta amit írtál és ő pontosan így is működött, nem véletlenül. Ha így nézed, akkor az éves 10-15M nem a 30M tőke hozama, hanem a haverod vállalkozói jövedelme. Úgy, hogy közben 30 milla tőkét is kockáztat. Így már messze nem hangzik olyan jól a modell!

    Persze lehet kicsiben kezdeni, évente 1, max 2 lakást átforgatni így. Ez is rohadtul sok meló lesz, sok idegszál, miközben extrém kockázatokat futsz. Egyáltalán nem igaz, hogy az ingatlanok feltétlenül tartják az értéküket, hogy legalább az inflációt állják. Általában véve, statisztikailag sem igaz, de egyéni ingatlan szintjén meg pláne nem. Mi van pl. ha átvert az eladó és felújítás során kiderül valami durva gebasz? Vagy mi van, ha elbarmolják a lakást a szakik a felújítás vége felé?

    Mindezt úgy, hogy ha tényleg minden jól megy és bejön a matekod (+4-5M/ingatlan), lesz 15-30% hozamod a 30 millára, csomó melóval. Közben full bután, 5 perc "energiabefektetéssel" PMÁP-ba dugva a pénzedet idén/jövőre 6-10% hozam várható. Megéri a kötéltánc?

  • julius666

    addikt

    válasz Vesa #68044 üzenetére

    Nincs ebben semmi rendkívüli. Van 2db embere, akik a munkát végzik (nem magyarok, de szakemberek). Az ő költségeik tervezhetők, kizárólag neki dolgoznak, mivel folyamatosan van munka.

    Tehát eltaláltam, cégként csinálja. Ha te elkezded "kicsiben", az ő lehetőségeidből rád mennyi fog érvényesülni?

    Az ügylet kulcsa a vásárlás!

    Naná. Kár, hogy érteni kell hozzá, a józan paraszti ész ehhez azért kevés. :U

    10 éve csinálja, látom az eredményét!
    Az elmúlt 5 évben viszont brutál nagyot ment a szektor, csak nézd meg az ingatlan árak alakulását és a kereslet mértékét..

    Igen, egész konkrétan a legjobbkor kezdett bele és a magyar ingatlanpiac történetének legnagyobb menetelését fogta ki. Neki sok sikert kívánok a jövőre, ha okos volt megszedte magát mind anyagilag, mind kapcsolatilag, mind tudásban, akkor átvészelheti a következő időszakot. Most kezdőknek nagyon nem ajánlanám ezt a fajta vállalkozási modellt, tuti bukó kb.

    Egyébként 5-10 évvel ezelőtt nem volt triviális, hogy ilyen menetelés lesz. Utólag könnyű okosnak lenni, hogy ezt kellett volna csinálni. Ha így nézzük, haverod a 30 milláját bedughatta volna BTC-be, Tesla részvénybe vagy egyéb jól teljesítő papírba. 0 melóval kereshetett volna sokkal többet is.

    Én a házamat úgy adtam el pár hónapja, hogy 3 hetet se ment a hirdetés! Pedig az nem egy kis lakás volt, hanem egy modern családiház a Dunakanyarban, frekventált helyen, elég húzós áron.

    Jó eséllyel kifogtad az ingatlanpiac csúcsát. Már biztosra tudható volt, hogy emelkedni fognak a hitelkamatok és a nép le is rohanta a bankokat olcsó ingatlanhitelért még gyorsan. Egyfajta végső rally volt. Azóta közel dupláztak az ingatlanhitel kamatok...
    Most ez mit is bizonyít?

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Vesa #68051 üzenetére

    Mást állítottam volna, mint hogy ebből él?

    Te ezt írtad:
    emellett viszont kevésbé időrabló.

    Egy főmunkaidős vállalkozás tutujgatása hol kevésbé időrabló, mint évente rászánni összesen max egy hetet valami bot egyszerű 60/40 portfólióra? :F
    És ebben már benne van a beletanulás, a havi jövedelem befektetése, az átforgatással foglalkozás meg alapszinten tőzsdei hírek követése (adózás változása, brókerkínálat változásai, stb).

    ehhez képest pl. nálunk 80-100%-os áremelkedés ment végbe 2019-2022 között.

    Ez a dunakanyari családi házad, igaz? Előtte mi volt? Agglóban nőttem fel én is (BP szomszédsága), felénk 2007-2018 között jóformán nem változott nominálértéken az ingatlanok ára. Biztos jó poén lett volna befektetős ingatlannal benne ülni, miközben masszívan romlik a forint, a tőzsdék meg többszöröztek...

    Áruld már el, ez minben különbözik attól, ha veszek egy részvénycsomagot ami valamilyen hír hatására beborul, aztán évekig nem tudok bukó nélkül kiszállni belőle?

    Most mire gondolsz? Az ingatlan tartás az valóban hasonló. Van különbség azért, részvénypiacon sokkal jobbak a lehetőségeid, ott nem kötelező több évnyi jövedelmedet egyetlen egy cégben ücsörögtetned, megteheted, hogy az egész piacot megveszed.
    Illetve egy gombnyomás ki/be szállni, nem az a tortúra, mint ami az ingatlan adás-vétel.

    Te viszont nem erről beszéltél, hanem ingatlanok felújításáról, forgatásáról, vevők átveréséről. Ez lakásnepperkedés, egyfajta vállalkozás, mint többen is írtuk már.

    Az meg nem befektetés, hogy vesznek az emberek PMÁP-ot, mert nem ide sorolandó

    De, az. A befektetésnek nem az a definíciója, hogy a hülyéknek nincs hozzáférésük. Egy passzív tőzsdei ETF portfólió tartása TBSZ számlákon egyébként nem komolyabb művelet államkötvények tartásánál, az egész logikát (tőzsdéhez gurunak kell lenni) téves. Olvasd el az összefoglalót a topikban!

    Mivel itt pukkant lakásokról beszéltem, még arról sincs szó, hogy egy esetleges ácsökkenés bukót eredményez.

    Miért ne lehetne bukós egy lerobbant lakás? Főleg, ha már a felújítás költségét is ráverted... :U

    Tapsinak egyébként igaza van teljesen. Mivel vállalkozásról beszélünk, ezért nem csak a befektetett tőkéd alternatív hozamával kell számolnod, hanem a ráköltött saját időddel is! Nem feltétlenül kell IT fizukkal dobálózni, 400-as nettó fizuval éves 5m-t hozni lehet, ami bőven elérhető idehaza, minimum ezt le kéne vonni a "hozamból" ha főállásban csinálja valaki, ez a munkaköltsége. De ha magadnak fusizod a felújítást, akkor bőven rosszabb a helyzet, mert éves 10m nettó egy egyéni vállalkozó szobafestőnek/burkolónak/villanyszerelőnek sima liba agglóban. És oda nem kell különösebben tőke, a 30 millát lehet máshol fialtatni.

  • julius666

    addikt

    válasz aujjobba #68105 üzenetére

    Nyilván nem az fog sírni aki értelmes (illetve fix törlesztőjű) hitelre vett és ő maga lakik benne, hanem aki befektetési szándékkal tartja/forgatja benne a pénzét és a mateknak vastagon a részét képezte az elmúlt évek ingatlan árnövekedése, extrapolálva a végtelenbe és tovább.

    Pl. ott a fentebbi Vesa féle felújítós modell, vagy akik kimaxolták a hitelkeretüket, hogy vegyenek abból egy kiadható lakást az "albérlő fizeti a törlesztőm, de ha nem jön be max eladom dupla áron" címszóval, ott lehetnek gondok amikor az albérlő bejelenti, hogy kirakták a Tungsramból, most pár hónapig nem tud fizetni.

    Mondjuk én ettől függetlenül nem hiszek hirtelen nagy esésben. Évek óta szinte minden hitel fix törlesztős, kockázatos hitelesek egyedül az alacsony arányú változó kamatozásúak, meg esetleg a CSOK-osok, ahol végül nem lesz baba. De ez utóbbiak nem most és nem is egyszerre fognak problémaként jelentkezni. Illetve attól tartok úgyis ki fogja őket menteni pártunk és kormányunk. Nem várható, hogy fél-egy év alatt bedőljön csomó minden úgy, mint 2008 után.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz aujjobba #68121 üzenetére

    Ha jól emlékszem az ingatlan értékének 80%-a a törvényi maximum, amitől lefele nyugodtan eltérhetnek/eltérhettek a bankok neccesebb adós, ingatlan esetén. Emellett a bank saját értékbecslőt küld aki nem ész nélkül áraz, sok olyan horror sztorit hallottam, hogy ki volt centizve a felveendő hitel összege az irreális árú ingatlanhoz, kijött az értékbecslő, jó 10%-al a megegyezett ár alá becsült és jöhetett a fejvakarás, rosszabb esetben a vételtől elállás, foglaló bebukása.

    És ugye itt nominál árakról beszélünk, nem reálértékről, szóval konkrétan az áraknak kéne beesnie több, mint 20%-al ahhoz, hogy a bankoknak ilyen egyáltalán eszébe juthasson. Gyakorlat pedig nem is nagyon van ilyesmire, örülnek a bankok ha rendesen fizetsz. Szerintem a tömeges plusz fedezet bekérésnek nagyon-nagyon kis kockázata van idehaza, számolni nem érdemes vele.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Madwe #68133 üzenetére

    A babaváró mint önerő az számít bármit is ebben a képletben? Arra állami garancia van (a bank felé), nem?

    A meglévő ingatlan mint önerő/eredeti szerződésbe bevont pótfedezet problémát értem, de a törvényes maximumok miatt megint csak komoly (nominális!) esés kellene ahhoz szerintem, hogy a bank utólag extra fedezet kérjen. Nem hiszem, hogy ez tömeges probléma lenne.

  • julius666

    addikt

    válasz -Skylake- #68146 üzenetére

    270k is kicsit húzósnak tűnik nekem, én 200k köré tippeltem volna. Ez nem panel, hanem valami új építésű társasház, igaz?

    Én se a zsebeden akarok turkálni, csak ismerősöm lakott arrafelé pár éve (a paneltelepen, hasonló méretű, talán kicsit kisebb lakásban) és a bérleti díj kb. fele volt. Azóta nem kétlem, hogy mentek fel bőven a díjak, de meglepne, ha ennyivel.

  • julius666

    addikt

    válasz -Skylake- #68151 üzenetére

    Nem kell magyarázkodnod szerintem, így érthető, miért annyi, amennyi. Ha nektek ez a megfelelő szint, akkor ennyi, ehhez senkinek semmi köze.

    A "letámadást" azért kaptad, mert amit mondanivalód alátámasztására bedobtál számot (ami még csak nem is fedi a valóságot, mert beleszámoltál olyanokat is, amiket akkor is fizetnél, ha a lakás a tiéd lenne) az nagyon meredeken kilóg a bp-i albérleti piacról. Az átlag albi bőven olcsóbb a 270k/50nm-nél is, persze a tiéteknél jóval alacsonyabb minőség mellett.

  • julius666

    addikt

    válasz Horvi #68160 üzenetére

    Jól értelmezted. RC-n csak az európai szabályozásnak megfelelő ETF-et vehetsz, ami lényegében európai kibocsájtásút jelent, ami jellemzően EUR alapon kereskedett. Ettől még ugyan azokat a papírokat birtoklod vele, mintha USD alapú lenne, nincs igazából különbség.

    Illetve ha utalok be EUR/USD-t akkor ez alapján kell eljárnom?
    Igen, értelemszerűen az "EUR utalás" menüpont kell neked onnan.

  • julius666

    addikt

    válasz Tapsi #68164 üzenetére

    Ez így teljesen rendben is van, az ingatlan (+kiadás) nem rossz befektetési forma. Azzal kell csak tisztában lenni, hogy nem passzív befektetés ingatlant kiadni (vö. ETF-ek longolása), illetve mivel kockázatos, de nem likvid, ezért max eleme lehet egy diverzifikált portfóliónak. De szerintem ezt nem is kérdőjelezte meg itt senki.

    Az oké, hogy új építésű az ennyi. Csak onnan indultunk, hogy annyira elszállt az ingatlanpiac, hogy már csak 350-ért tudnak bérelni. Nem volt szó új lakásról. Ez azért nem kis ferdítés.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz PredatorZoli #68168 üzenetére

    Ezt nem tudom miért írtad nekem, fentebb írtam, hogy egyéni szocprobléma, ki hol lakik. :F

    Még csak azt se mondanám, feltétlenül irracionális döntés ilyet bérelni. Ha egy pár hazavisz havonta nettó 1+ millát, akkor simán megtehetik, hogy rádobjanak +100k-t a lakhatásra, hogy cserébe egy lerúgott panel helyett olyan pöpec helyen lakjanak, mint amit írt. Szegény sorból jőve nekem nem vág ízlésbe (saját tulajdon nekem többet hozzáad a boldogsághoz), de meg tudom érteni azokat, akiknek igen.

  • julius666

    addikt

    Azért a 360+os dollár elég kemény, pár hónap alatt 20%-ot nyílt az olló. Forint zsebbel nézve gyakorlatilag nem volt tőzsdei esés az amcsi részvény indexekben, ami egészen elképesztő. Miközben azért bőven emelkedett a magyar kamatkörnyezet a tengerentúlihoz képest. És ez nem az első alkalom, COVID zutty idején is hasonló volt (bár ott nem volt ennyire rossz a helyzet meg ott jelentős kamat különbség sem volt még, jobban az MNB-re lehetett kenni).

    Magyar államkötvények teljesítménye azért innen nézve eléggé pocsék. Békeidőben nem hoznak szinte semmit dollárban/euróban számolva, a forint csúszó leértékelés gyakorlatilag megeszi minden évben a hozamukat. Viharos időben meg erősen korrelálnak a részvényekkel, velük együtt esik, átforgatni belőlük nem túl megérős... :U

    OTP-ben ücsörgésnek is más a képlete ha nem forintban számol az ember. Euróban már a mélypont körül van, hát még dollárban. De egyedi részvénynél ez bőven belefér, az kockázatos ügylet, a kötvény vonal inkább, ami fájdalmas.

  • julius666

    addikt

    válasz AcCEsS #68191 üzenetére

    A feltételezések szerint újabb kamatemelés várható, ami majd vérfürdőt okoz(hat) a részvénypiacon.

    Nem érted a tőzsde működését. A feltételezések okozták a vérfürdőt. Ha holnap a feltételezéseknek megfelelően 50 bázispontot emel a FED, akkor lényegében nem fog történni semmi. Ha többet emel, akkor esni fog minden tovább, ha kevesebbet, akkor meg ugrás lesz felfelé az árfolyamban a szerdai nyitáskor. Bármelyikre fogadni kaszinó kb.

  • julius666

    addikt

    válasz sajtos365 #68209 üzenetére

    Milyen hatása lesz ennek a részvényekre?

    Milyennek kéne lennie? Bőven több hatása van annak a magyar részvénypiacra a világban mi történik, mint hogy éppen milyen kamata van a magyar államkötvényeknek. Mivel kis légypiszok ország vagyunk, konkrétan az utóbbi is az előbbin múlik leginkább.

    De eleve a PMÁP az lakossági papír, max a háziasszonyoknak lehetne kedve átülni bele részvényből, akik meg nem igazán tőzsdéztek idehaza eddig sem.

    Illetve konkrétan már ahhoz is erősödnie kéne a forintnak jövő év végéig, hogy pl. egyszerű dollárban ücsörgéshez képest 0-n legyél magyar állampapírral. Elmúlt hónapok árfolyamesése teljesen megette az idei + jövő évi "bomba" PMÁP hozamot. Arra meg nem vennék mérget, hogy a KSH infla 9% lesz.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák