- Poco X6 Pro - ötös alá
- Redmi Note 13 Pro+ - a fejlődés íve
- Sony Xperia 1 V - kizárólag igényeseknek
- Milyen okostelefont vegyek?
- Huawei Mate 40 Pro - a csúcson kell abbahagyni?
- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
- Honor 200 Pro - mobilportré
- Telekom mobilszolgáltatások
- Prohardver app (nem hivatalos)
- Lesifotón és renderképen a Huawei Mate 70 Pro
Új hozzászólás Aktív témák
-
peter889
őstag
Köszönöm, nagyon jó megoldásnak tűnik amit írsz, azért is lenne jó, mivel nincs ceruzaakkum egy sem, sem hozzá töltöm.
Viszont sok 18650-es cellám van kihasználatlanul.
Meg tudnád írni, hogyan lehetne legegyszerűbben, minél olcsóbban kivitelezni? Hogy konkrétan honnan érdemes minél kedvezőbb áron tartót+kábelt+tápcsatalakozót venni?(Hirtelen elképzeltem a gépre szigszalagozott megoldást )
-
And
veterán
válasz peter889 #10351 üzenetére
Akkutartó vagy tok: sajnos olyat csak nagyon nagy szerencsével lehetne találni, amelyikbe két alap, forrfül nélküli 18650-es Li-ion a saját érintkezőivel beletehető. Úgyhogy én maradnék a forrfüles akkuknál - de neked valószínűleg nem olyan kivitelű példányaid vannak kéznél, így épp a lényeg veszne el - és bármilyen, méretben éppen megfelelő műanyag háznál. Utóbbit úgysem nagyon kell szem előtt tartani. A tápcsatlakozó méretét is le kellene tisztázni, mert bár elsőre a gyakori Ø5,5mm-esnek tűnik, ez egyáltalán nem biztos, másrészt abból is van legalább háromféle kivitel, ami a belső tüske- / furatméretet illeti. Ezek és a kábel bármilyen normálisabban felszerelt elektronikai alkatrészboltban kaphatóak, persze ilyenek csak nagyvárosok környékén fordulnak elő, vagy webshopok formájában érhetők el. A Li-ion akkuk töltése sorosítva még nagyobb macera, mint egyesével, úgyhogy ezek fényében érdemes elgondolkodni azon, hogy nem járnál-e jobban néhány utángyártott EN-EL1 pótakku beszerzésével .
Mod.: bár a neten lehet éppen duál 18650-es tokot is lelni, pl.: [link].[ Szerkesztve ]
-
peter889
őstag
Köszönöm szépen. Persze, forrfül nélküliek, laptopból bontott cellák. Van töltőm, a töltést meg tudom oldani külön, és legföljebb pakolgatnám a cellákat a töltéshez. Akkor meg mindegy hogy a géphez sorosan vagy párhuzamosan kapcsolódik, nem?
Erről mi a véleményed?[link][ Szerkesztve ]
-
peter889
őstag
-
And
veterán
válasz peter889 #10354 üzenetére
A 18650-es kissé túlzó méretű, a mai mezőny akkumulátorai elfogadható működési időt és elkészíthető fotót biztosítanak. A fényképezők gyártói nyilván bevételi forrást is látnak a saját akkujaik eladásában, és nem is kötelezte senki őket az egységes akkuk használatára (mobiloknál is csak a töltés módját próbálják az USB felé terelni, az akkuk kialakítása ott sem egységes, pedig ott a cellaszám sem kérdéses). A másik probléma a 18650-essel pedig az, hogy eléggé népszerű méret, és a kínálat manapság telis-tele van ócska hamisítványokkal. Eléggé szomorú, hogy ha például az eBay keresőjébe beírod a "18650" kifejezést, a találatok jelentős része ilyen 4..5..6..7..8 Ah-s (a valós kapacitás ebben a méretben nagyjából 3 Ah-ig hihető) lítium-ion lesz, főleg az UltraFire nevű fos formájában.
-
mexel
veterán
Sziasztok! Kaptam egy hama super-charger 46536 töltőt. Azt látom ráírva, hogy "automatic charger for 4 Ni-Cad batteries" stb-stb. Micro (AAA) és Mignon (AA) akksikhoz van.
Elképzelhető hogy ez csak régi kadmiumos akksikhoz való? Azaz Ni-MH akksikat nem tölt? A képen látszik hogy elvileg van kisütés és teszt funkció is. Sehol nem látok rajta egy NI-MH feliratot sem.
A hátulján ez van:
SEC: (1,5V---150mA)x4
MAX: 0.9VA -
And
veterán
Elviekben jó lenne NiMH-hoz is (hisz a töltési módszerük ugyanaz), de azért van vele egy-két gond. Az egyik a töltőáram, ami csupán 150 mA, ez a mai >2Ah-s NiMH-k mezőnyéhez édeskevés, a C/10 értéket sem éri el. A másik a fix töltési idő, ami 4 vagy 8 óra, ez pedig az említett töltőárammal párosítva annyit jelent, hogy egyszerűen nem képes teletölteni egy mai, nagyobb kapacitású NiMH-t. Egyszerűen régi, sokkal kisebb kapacitású NiCd-khez találták ki, kissé elavult mára.
-
Kernel
nagyúr
Elképzelhető, ez még az a régifajta konstrukció, ami nem processzoros, nem -dU érzékelő, hanem csak abszolút feszültséget mér, egy gyárilag meghatározott szinten kapcsol ki.
Erre utalhat a 4 db szintjelző LED is.
Nem biztos, hogy pont 1,5V, az lehet csak egy feltüntetett névleges érték. A kikapcsolási értéket ilyenkor úgy méretezik, hogy egy ilyen méretű Ni-Cd akku 150 mA áramon átlagosan mennyi végfeszültséget ér el. Ni-Cd akku kevésbé igényes a töltés szempontjából, így annak megfelelt ez a kezdetlegesebb módszer is.
Ni-MH akku belsőellenállása valamivel nagyobb, mint a Ni-Cd, ezért ha ilyen módon töltenénk, elvileg kicsit feljebb kellene menni a feszültséggel. Tehát ez valószínűleg alultölti a Ni-MH akkut.
De meg kell figyelni a töltés idejét, kiszámolni, hogy mennyit töltött bele, abból is lehet következtetéseket levonni. Eleve kiderülhet, hogy ha nem csak időzítős (mondjuk 15 óráig tölt, akármit teszünk bele), hanem mér is valamit.
Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.
-
peter889
őstag
-
kugyu21
senior tag
IPC1-L tulajoktól kérdezem:
Amikor a hővédelem megszólal, a töltőáram 0-ra vált, vagy miről veszem észre, hogy éppen pihen?
Eddig még nem volt ilyen tapasztalatom, de most egy elhalóban lévő aksinál szeretném kipróbálni, hogy mekkora maximális árammal lehet megkergetni. -
mexel
veterán
Köszönöm, akkor ez a ni-cad töltő megy is a kukába azt hiszem, mert nem nagyon használható semmire.
-
blattida
nagyúr
válasz llaszlo #10341 üzenetére
Ugyan 2300-as eco tronic-ok (kb egy évesek), de teljesen rendben vannak, az első töltést és teljes kisütést követően, a test üzemmódban:
Még töltök föl képeket a kisebbekről is, de azok is rendben vannak.
Már írtam korábban is, hogy a piros tronic-ok a problémásak, a zöld-szürke eco változatokkal nincs alapvetően semmi probléma.
Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||
-
llaszlo
veterán
válasz blattida #10365 üzenetére
Az egész egyébként úgy néz ki, hogy berakom egy kisütés-töltésre. Kb beletölt 600-650mA-t a veszteségekkel együtt. Ez volt tegnap. Ma fogtam és betettem tesztre. Először töltötte kb 38-40 percig az akkukat, aztán most kettőnél kiírta, hogy 530mAh körül tudott kimeríteni belőlük.
Azt sem értem, hogyha tegnap feltöltötte őket elvileg, akkor ma miért töltötte még tovább és miért nem a merítéssel kezdett. Van egy akku amit külön feltöltöttem, annál azt írja ki, hogy FULL ha bele teszem vissza, viszont tegnap meg a többinél is ezt írta ma már nem.
Mert a tesztnél töltés-merítés-töltés van. De ha már fullra van töltve, akkor a merítéssel kéne kezdeni. A feszültség értékek is eléggé magasak, 1.4 körüliek vagy még magasabbak szoktak lenni. De van, hogy már 1.36-nál kikapcsolja a töltést és ekkor tölt bele kb 450-500mA-t. Multival rámérve a fesz ugyanannyi, tehát azt pontosan írja ki. Itthon szinte csak AAA-s akkuk vannak, van két AA-s tesco-s, azok már régiekkb 4 évesek és korábban mindig párhuzamos töltéssel lettek töltve. 2000mAh-sak voltak eredetileg most olyan 1550-et írt ki mindkettőnél a teszt végén.Az AAA-sok mind pár hónaposak néhány hetesek max és kb 2-5x voltak töltve.
Azt honnét lehetne megtudni, hogyha esetleg a töltővel van a gond?[ Szerkesztve ]
-
maestro87
őstag
válasz llaszlo #10367 üzenetére
"Azt sem értem, hogyha tegnap feltöltötte őket elvileg, akkor ma miért töltötte még tovább és miért nem a merítéssel kezdett."
Nem tudom egyre gondolunk-e, de a Tronic töltő is olyan, hogy beteszed a már feltöltött akkut (vagy csak meg szakad a töltés egy pillanatra érintkezési hiba miatt), akkor tovább tölti azt 1A-rel. Ez szerintem amiatt van, hogy -dU-t érzékel ugye, de mikor beteszed a már 100%-ba feltöltött akkut, akkor ő nem tudja, hogy az fel van töltve ezért újra rá kell neki tölteni, hogy újra tudjon csökkenni a töltés befejeztél a cella feszültség. De ilyenkor ugye túltöltöd az aksit. Szerintem.De most olvasom tovább, hogy neked alapállapotban nem így működik(ött). Akkor meg teszteld majd le az eneloop-okkal a töltőt, hogy feltöltöd, majd vissza teszed a 100%-os akkut és ha nem tölti tovább teszt üzemben, akkor tuti az előző aksikkal lesz a gond. A töltő lehet túl magasra teszi a mércét az akkuknak és a 98%-os akku neki már nincs is feltöltve.
-
Kernel
nagyúr
válasz llaszlo #10367 üzenetére
Egyszerűen így van megírva ennek a töltőnek a programja, hogy a teszthez először feltölti az akkut. A rátöltés pedig kellemetlen, de ez ilyen. Töltött akkunál érdemesebb kisütéssel indítani, csak később átváltani tesztre. Alkalmanként nem vészes, ha nem sül ki teljesen, még mindig jobb, mint a rátöltés.
Pedig van valami IEC-szabvány is, ami szerint töltés után pihentetési időnek kell következni, utána kell mérni a kisüthető kapacitást, sőt még a kisütésben is vannak szünetek (valós körülmények utánzása), ha jól rémlik.
Volt róla szó régebben, hogy jobban teljesíti a szabványt a MH-C9000 töltő, tesztnél nincs ez a rátöltés sem, de pontosan nem emlékszem már.
Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.
-
llaszlo
veterán
válasz Kernel #10370 üzenetére
Nem mindig tölt rá. Épp ez az érdekes. Hogyha Full-ra van töltve, akkor nincs rátöltés. Ilyen rossz eredményt, mint amit ma kaptam soha nem volt még. Ezek friss akkuk az új Tronic professional vagy mi. Kíváncsi vagyok, hogy néhány töltés után mennyit növekszik a kapacitás. Ha nem nől, akkor vissza viszem.
-
blattida
nagyúr
válasz llaszlo #10367 üzenetére
Akkor ezek a mostani 900-as piros tronicok?
Azok nem LSD-k, bár ez a bő 500mAh akkor is kevéske...szerintem a töltő nem hibás, csak amit kernel is írt, arról van szó, tehát mindenképp tölt még a teszt kezdetekor. Ilyenkor merítéssel célszerű kezdeni, de ha nem is teszel így, akkor sem kellene ennyire kevésnek lennie a kivehető mennyiségnek.Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||
-
OTika
aktív tag
Akkor ez nem jó?
-
llaszlo
veterán
-
Tomi_Sci
őstag
Pehelysúlyú, csodálkoznék ha megközelítené a ráírtat.
Más:
Kinek van itt Opus 3100-a? Olyan töltőt keresek ami 18650-et és nimh AA-t is tud tölteni, kisütni, analizálni. Eddig ezt az egyet találtam. Van valakinek más ötlete esetleg?[ Szerkesztve ]
Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/tomi_sci/index.html
-
llaszlo
veterán
Valami nagy gebasz van ezekkel a piros tronicokkal. 2500-as AA-snál 500mA alatt már kiírta, hogy feltöltve. Próbaképp betettem két 1000-es AAA-s energizert azokat szépen tölti lassan kész is lesznek. Kiszámoltam, hogy kb 2:15 alatt tölti fel őket, most jár 1:50-nél.
-
llaszlo
veterán
válasz blattida #10389 üzenetére
Nem tudom, de igazából mindegy is, mert baromira kevés. De talán a betöltött. Nem emlékszem, hogy milyen üzemmódot indítottam. A 2500-tól nagyon messze van. Most épp frissítés üzemmóddal töltök kettőt. Az az érdekes, hogy már kb 20 perce nem változott a betöltött kapacitás. Most épp "töltődnek". Az egyik 403 a másik 361 mAh-án áll. Ilyet még korábban nem láttam.
Lemérnéd majd a zöld akkuknak is a tömegét? Nekem csak kicsi van belőle.
[ Szerkesztve ]
-
blattida
nagyúr
válasz llaszlo #10390 üzenetére
Azért nagyon nem mindegy, mert ha a belerakott mennyiségről van szó, akkor nem a kapacitásáról beszélünk, hanem az x mennyiségre rátöltött mennyiségről, amiből a veszteségek miatt amúgy is lejön egy adag, míg a teljesen feltöltött állapotban történő teljes kisütés a valóban az akksiban lévő mennyiséget mutatja, azaz a tényleges kapacitását.
A 2300-as eco akkuk tömege kb 29 g (28,5-29,5 gramm között változnak).
Melegszenek azok az akksik vagy még nem? Gondolom, 500mA a névleges töltőáram nagysága, csak már elkezdett csökkenni, mert közelednek a töltés végéhez, tovább is kell majd csökkenniük a töltőáramoknak...
[ Szerkesztve ]
Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||
-
OTika
aktív tag
Tényleg f.. ez a piros Tronic.
Sógorét töltöttem. Feltöltve: 481, 466,452, 181mAhMarad az eneloop.
A Varta Ready to use aksik jók? -
Kernel
nagyúr
válasz llaszlo #10390 üzenetére
Ha jól látom, a BM-100 töltőt említetted, hogy azt használod. Ez lényegében az IPC-1L, azonos kijelző, három vezérlőgomb.
Nyilván attól még lehetne módosított programja, de itt látható egy programtáblázat, a 22. oldalon.
Ha jól emlékszem, a BC700-nál lehetett találni egy kisebb eltérést a táblázatban, amúgy lényegileg ugyanaz.
Egyébként múltkor is erre akartam hivatkozni (töltéssel kezdődik a tesztmód ld. 23. oldal), csak azt hittem, ismert ez a dokumentáció.
Itt látszik az is, hogy frissítésnél megáll a kijelzés, illetve ezt már tapasztalatból is tudjuk, aki ismeri. Kisütés közben mindig az előző kisütés végeredményét mutatja.
Legközelebbi kisütés után többet mutat, majd amikor már nem nő tovább, akkor fejezi be.
Az éppen futó üzemmód frissítés közben az áram értékéből is látszik, de ki is írja. Pl. 500 mA Charge, 250 mA Discharge.
Ez egy magyar doksi, ebben is van táblázat.
[ Szerkesztve ]
Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.
-
Ádyka
őstag
Annyira jó, hogy 8-15K-s töltőt vesztek, majd 1000 Ft-os "vagy jó / vagy nem" akksikat akartok hozzá.
Ennek még a fordítottja is ezerszer jobb választás. Azaz egyszerű, lassú, időzítős páros töltő, és normális LSD.Varta R2U 2100 mAh AAA 2799 Ft! Varta R2U 800 mAh AAA 2399 Ft!
-
maestro87
őstag
válasz llaszlo #10390 üzenetére
Lassan annyiszor teszteled le, hogy eléri az akku a maximális töltési ciklusok számát.
Kétszer kell letesztelni, ha rossz, akkor rossz. Amúgy meg mit szóljak akkor én a GP 2600mAh-ás aksikkal (nem LSD): 1Ampert kb. 25-30 percig bír szolgáltatni, a többit számold ki!Amúgy megjöttek az Eneloop aksik. Made in Japan. De még várok még egy szállítmányt, remélem azok is japán aksikkal lesznek.
Egyébként:
Panasonic Eneloop AA 1900mAh tömege: 26g
Fujitsu AA 2450mAh tömege: 30g
Amúgy meddig is szabad ezeket kisütni, hány voltig? Vagy bírják a mély kisütést? Leakarom őket tesztelni és az elképzelésem az lenne, hogy ismert ellenállás értéken sütöm ki őket és közben PIC-kel mérem az aksin a feszültséget és az adatokat soros porton küldeném a számítógépbe mondjuk 5mp gyakorisággal. Egy adott feszültségnél meg megszakítanám a kisütést. Jó az elképzelésem?Ba meg, szerszám kell az ajándék akku box kinyitásához.
-
llaszlo
veterán
válasz maestro87 #10395 üzenetére
Új akkuk egyszer sem voltak még tesztelve.
A kijelző értékeit tudom, hogy melyik a töltőáram. Az nem szokott ennyit ingadozni. Viszont a frissítésnél nem tudtam, hogy nem a betöltöttet írja. Nem nagyon szoktam fejesítgetni.
A teszt eredménye két akkuval 1015mAh az egyiken, a másikat véletlen kirántottam, de az is kb ennyin állt amikor ránéztem.
Kollégám nem örült neki, hogy ilyen alacsony. -
And
veterán
válasz maestro87 #10395 üzenetére
"Amúgy meg mit szóljak akkor én a GP 2600mAh-ás aksikkal (nem LSD): 1Ampert kb. 25-30 percig bír szolgáltatni, a többit számold ki!"
A hivatalos kapacitásérték C/10 áramra vonatkozik, az ezen értéket jelentősen meghaladó kisütőáram esetén a mért kapacitás akár drasztikusan is csökkenhet. Vagyis például 5*C kisütőáramot nem fogja tudni 1/5 órán keresztül szolgáltatni, csak jóval rövidebb ideig. Ez kb. az összes akkutípusra igaz, még akkor is, ha esetedben az az 1 amper még a C/2 áramértéket sem éri el. Állandó áramú méréshez az egy kicsit sok.
"Amúgy meddig is szabad ezeket kisütni, hány voltig? Vagy bírják a mély kisütést?"
Minden Ni-xx kémiájú akkut 1V-os kisütési végfeszültségre terveznek, adatlapon is eddig a pontig adják meg a kivehető töltésmennyiséget. Ez alatt a kapocsfeszültség rohamosan csökken, energia szinte nem is tárolódik már a cellában. Ez jól megfigyelhető a kisütésre képes, kapocsfeszültséget is kijelző töltőknél: 1V alatt töltés már alig vehető ki belőle, olyankor nagyon hamar eléri a töltő által megszabott alsó határt (IPC-1x töltőknél ez ugye 0,9V). A mélykisütést hosszú távon egyik sem bírja, a soros pakkban esetlegesen előforduló átpolarizálódásról nem is beszélve.
"Leakarom őket tesztelni és az elképzelésem az lenne, hogy ismert ellenállás értéken sütöm ki őket és közben PIC-kel mérem az aksin a feszültséget és az adatokat soros porton küldeném a számítógépbe mondjuk 5mp gyakorisággal. Egy adott feszültségnél meg megszakítanám a kisütést. Jó az elképzelésem?"
Ezzel annyi a probléma, hogy állandó értékű ellenállással terhelve a kapocsfeszültség és ezzel az áram sem lesz állandó a folyamat során. Tehát vagy méred az áramot is, és rövid időközönként összegzed (integrálva a kisütött töltés mennyiségét), vagy állandó (átlag-) értéken tartod, mint a normálisabb, kapac. mérésre képes töltők. Ha ezt nem teszed meg, nem tudsz pontos töltésmennyiséget avagy kapacitást mérni. -
maestro87
őstag
Eneloop mégis bírja az 1A-t és kiadja a ráírt kapacitást. Meg bátyám régen vásárolt Energizer-e is, továbbá a több mint 10 éves Sanyo 1600mAh-ás akkummal is sokkal tovább világított a lámpa (min 2-szer tovább), mint az elvileg jobb 2600mAh-val. Akkor hogy is van ez?
Mellesleg múlt héten töltöttem fel a GP-ket és már 1,2V alatt van a feszültsége (hozzá nem volt nyúlva), jövőhéten kb. már 1V alatt lesz (tapasztalat). Rosszabbak mint a Tronic-ok....
De biztos le fogom tesztelni úgyis ahogy írtad, 260mA kisütő árammal is.Tesztelés: Az akku kapocsfeszültségével az áramot is mérem (I=U/R), így elég csak a feszültség értéket loggolni amit táblázatba gyűjtök és kirajzoltatom a grafikont. Ahogy csökken a cella feszültség, úgy fog az áram is. Így egy negatív meredekségű egyenes kapok majd ahol rohamosan kezd csökkenni a feszültség. Szoftverrel meg ki tudom integrálni a görbe alatti területet. Eneloop aksik állítólag sokáig bírják tartani a feszültségüket, tehát egy jó darabig nem fog csökkenni az áram. Szerintem ez lenne most a legegyszerűbb módszer, hogy gyorsan célhoz érjek, aztán meg majd tovább fejlesztem és teszek rá egy áramgenerátort is. Meg állítólag még a terhelést is szaggatva kellene ráadni (pl. 10mp kisütés, 5mp pihenés), valahol olvastam, lehet itt.
-
And
veterán
válasz maestro87 #10398 üzenetére
"Tesztelés: Az akku kapocsfeszültségével az áramot is mérem"
Igazad van, kissé kiestem a ritmusból.. Ugyan nem lesz állandó a kisütőáram, de legalább lehet vele számolni. Mondjuk ugyanezt egy kapacmérős töltő önmaga is végrehajtja.
"Eneloop aksik állítólag sokáig bírják tartani a feszültségüket"
Oké, de azért a kisütés teljes időtartamára ez nyilván nem lesz igaz. Eneloop kisütési teszteket már én is csináltam (sokáig álltak a polcon, gondoltam lemérem a maradék töltésüket és rajzolok egy feszültséggörbét: #3022).
"Meg állítólag még a terhelést is szaggatva kellene ráadni"
Nem hinném, hogy ez túlzottan nagy befolyással lenne az eredményre, mindenesetre a 'hivatalos' C/10 mérés folyamatos és állandó kisütőárammal értendő. Amúgy az okos töltők gyakran impulzusüzemben dolgoznak, de azért az általad említettnél jóval kisebb periódussal, vagyis magasabb frekvenciával. Ennek az oka nem valami misztikus mérési módszer vagy furcsa követelmény, egyszerűen kapcsolóüzemben kevesebbet disszipál a félvezetős kapcsolóelem, az 'állandó' áramot pedig az átlagértékre értik, a közel állandó csúcsértékű töltő- és kisütőimpulzusok kitöltési tényezőjének változtatása mellett. -
Kernel
nagyúr
válasz maestro87 #10398 üzenetére
Én említettem, valahol olvastam, az IEC-szabvány szerint a kisüthető kapacitást úgy mérik, hogy pihentetési időszakot is beiktatnak, de nem ilyen rövidet, ami a valós használatot szimulálná.
Viszont a gyakorlatban a folyamatos kisütés is tökéletesen megfelel, mivel alapvetően az a cél, hogy a különbözö cellákat egymással össze tudjuk hasonlítani.
Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest