Betekinthetünk a Google-mentes Surface Duo szoftverfelületébe

AOSP-s Androidon alapul, akárcsak a Huawei Mobile Surfaces, és kétablakos működésre ösztönzi a fejlesztőket.

Hirdetés

Sok év Surface mobilos pletyka után októberben a Microsoft váratlanul bejelentett két dupla kijelzős ketyerét. A Surface Neo Windows 10X-szel lesz az év végétől elérhető, két 9"-es képernyőt kínálva, együttesen egy 13"-es laptop kijelzőfelületét biztosítva, és érdekes hibrid eszköz kanyarítható belőle az alulról felhajtható billentyűzettel.

A Windows 10X-szel érkező Surface Neo leginkább egy dupla képernyős táblagép
A Microsoft Surface Neo (forrás: The Verge) [+]

Ez persze inkább társoldalunk, a Prohardver asztala, a Mobilarenán inkább a Surface Duo keltette fel olvasóink érdeklődését, hiszen ez egy kisebb, zsebre vágható, két kijelzős eszköz, amely Androidot futtat. Itt két 5,6"-es képernyő jár, nyitva 8,3" képátlót eredményezve, és mivel mobiladat kapcsolatra és hanghívásra is lehetőség lesz, nyugodtan nevezhetjük telefonnak, bár nem feltétlenül a megszokott mobilos használatban lesz erős.

A Surface Duo két kisebb képernyőt kínál és Androidot futtat
A Surface Duo két kisebb képernyőt kínál és Androidot futtat (forrás: Wired) [+]

Összecsukva ugyanis semmiféle képernyő nincs, legalábbis nem volt az októberi prototípuson, cserébe letisztult formát lehetett megcsodálni, és elvileg ez a dizájn fog tömeggyártásba kerülni az év második felében. Az Android felületnek és a Microsoft indítónak nem gond a több ablakos működés, amire a Windows 10X-et is felkészítik, most ugyanakkor a fejlesztők felé nyitott a redmondi szoftveróriás, amely közzétette a Surface Duo emulátorát, illetve a korai fázisban lévő SDK-kat, amelyekkel a kódolók megkezdhetik androidos alkalmazásaik fejlesztését és többablakos működésre történő bővítését.

A Surface Duo összecsukva
A Surface Duo összecsukva

Az ilyesmi amúgy nem idegen dolog Androidon: az LG V50 ThinQ Dual Screen 5G is két panelt vet be, míg a Galaxy Foldon a legtöbb alkalmazás korrektül igazodik a belső és a külső képernyőhöz, bár akadnak, amelyeknek a képarány váltással meggyűlik a baja. A Microsoft többféle alkalmazáselrendezést felkínál fejlesztőkörnyezetével: egy és két képernyős megjelenítést, ezen belül ablakos és teljes képernyős futtatást, az alkalmazás részleges kiterjesztését a másik oldalon, esetleg amolyan társpanel megjelenítését, tehát lehet majd kreatívan tervezni.

A kapcsolódó emulátorral már akad, aki ki is próbálta, milyen lesz a Surface Duo felülete, amely éppúgy AOSP alapú, nyílt forráskódú Androidot vet be, mint mondjuk a Huawei Mate 30 Pro és HMS felülete. A készülék és az emulált felület lényegében a Microsoft Launcher kiterjesztett változatát futtatja, és egyelőre nem sok funkció működik, de nem is ez a lényeg, hanem a hozzáférés Surface Duo virtuális szoftveréhez, hogy a fejlesztők egyből tesztelhessék kompatibilis alkalmazásaikat. Az év folyamán az SDK-k és API-k száma folyamatosan bővülni fog, a következő hetekben a Microsoft a Windows 10X-es csomagokat is közzéteszi, február 11-én pedig a Microsoft 365 Developer Day következik, ahol vélhetően még többet meg lehet majd tudni az új Surface eszközökről és szoftverjeikről.

Hirdetés

Középkategóriás vagy prémium telefon? Nézd meg, melyik éri meg jobban 2025-ben!

PR Ha őszintén közelítünk a témához, akkor viszonylag gyorsan ráláthatunk azokra az érvekre, amik végül segítenek a döntésben.

Azóta történt

Előzmények