Xiaomi Mi 4 - MInőségi irány

Bevezető, tartozékok

A tesztkészülék egy érdekes állatfaj. Mint a legnagyobb hazai telekommunikációs oldal, mindig törekszünk rá, hogy a lehető leghamarabb megszerezzük az újdonságokat és az olvasók elé tárjuk a tapasztalatainkat, benyomásainkat. Különösen igaz ez a kiemelt figyelmet kapó eszközökre, hiszen valljuk be, egy Nokia 100 hiába korrekt alapmobil, azért egy Galaxy S5-re többen kíváncsiak. Alapvetően kétféle úton jutnak el hozzánk a kütyük, az egyik lehetőség a hazai képviselet, a másik pedig a GSM boltos megoldás, utóbbi főleg a ritkább, hazánkban nem forgalmazott eszközök esetére.

Xiaomi MI-4
[+]

Van viszont egy harmadik lehetőség is, ez pedig az olvasói felajánlás. Ilyenből az utóbbi időben meglepően sok volt, elég csak az eddigi Xiaomi vagy Jiayu teszteket említeni vagy ott az Oppo Find 7a és a szintén csemege OnePlus One is. Ezek a felajánlások számunkra mindig rendkívül hasznosak és ezúton is köszönjük a bizalmat az eddigi és jövőbeli felajánlásokért. Nem ez az első eset, hogy egy különlegesség ennek köszönheti a megjelenést lapunk hasábjain, és bízom benne, hogy nem is az utolsó.

Xiaomi MI-4
Prestigio Grace vs. Xiaomi MI-4

Mikor megkaptam a privát üzenetet, hogy érdekelne-e egy Mi 4, kizárt volt, hogy kihagyjam a lehetőséget. Az üzenetváltásokat személyes találkozó követte és már ott is volt a kezemben a doboz, mely a legfrissebb prémium kínai terméket rejtette magában. A dobozról ugyan nincs fotó, ám senki ne aggódjon, elég csak átnézni Mi 3 tesztjére gondolni, mert pontosan ugyanaz, csak a hátul lévő matricából tudjuk, hogy már az új típus van benne. Belül sincs semmi meglepő, a készülék alatt egy USB adatkábelt, valamint egy hálózati töltőfejet (és egy európai adaptert) találunk, némi kínai iromány társaságában.

Xiaomi MI-4
[+]

Külső

Nos igen, a Mi 4 egyik legnagyobb ugrása az elődjéhez képest jelentősen megváltozott formaterv. Nem volt rossz az sem, de ez bizony igen dögösen néz ki. A tesztpéldány fehér volt, ám ezzel még nekem se volt bajom, pedig nem vagyok rajongója ennek a „színnek”. Mindjárt szembetűnik, hogy láthatóan és érezhetően kisebb lett a készülék, az adatokat böngészve pedig kiderül, hogy széltében és hosszában is fél centit fogyott, miközben a kijelző nem lett kisebb. Ennek köszönhetően meglepően kompakt hatást kelt, a méretes képernyő ellenére nagyobb tenyérrel akár egy kézzel is jól használható. Súlyban gyakorlatilag nem változott, a 149 gramm egyenletesen oszlik el benne. A remek külső egyik fő eleme a szélén körbefutó fém keret, melynek éleit gyémánttal csiszolták fényesre. Maga a gyártó is büszke a minőségre, a bemutatáskor külön videóval demonstrálták az összeszerelési és megmunkálási fázisokat. Kétségtelen, hogy a Mi 4 nagyon egyben van, az üveg, fém és műanyag párosítása jól sikerült, szerintem ez most talán az egyik legszebb kínai prémium készülék.

Xiaomi MI-4
[+]

Mint írtam, a kijelző nem lett kisebb, tehát maradt az 5 hüvelykes képátló, ahogy a Full HD felbontás és az IPS OGS panel is (amely Sharp vagy JDI gyártmány). Nincs is probléma a képminőséggel, kristálytiszta a látvány, a színek, a betekintési szög egyaránt hibátlanok és napfényben sem kell aggódnunk a láthatóságért. Érdekes, hogy bár üveg az előlap, egyes hírek szerint nem Gorilla Glass Alul ismét a szokásos androidos hármas érintőgombot találjuk. Ezek kaptak háttérvilágítást is, viszont a fehér telefonon fehér alapú jelölés és fehér világítás nem feltétlen a legjobb párosítás. Sötétben nincs gond, viszont épp erős kültéri fényben elég nehezen láthatók a gombok. Van viszont egy olyan dolog, amiben sajnos tényleg zátonyra futottak, ez pedig az állapotjelző. A hasznos kis jelzőfény az előlap alján található, képes több színben is villogni, csak épp ember nem veszi észre, mivel olyan apró és halovány a fénye, hogy legfeljebb este, egy kislámpa mellett látjuk, hogy pislákol. Felül egy „MI” logó, fény- és közelségérzékelő szenzor, előlapi kamera (Sony szenzor), illetve a hangszóró látható. Ez utóbbi óriási hangerővel és jó minőségben szól, még a híresen zajos M3 metróban se gond a beszélgetés.

Kijelző-teszt
Mérés Xiaomi Mi 4 HTC One M8 LG G3 Samsung Galaxy S5
Fehér fényerő 464 nit 438 nit 462 nit 302 nit
Fekete fényerő 0,46 nit 0,34 nit 0,49 nit 0 nit
Kontrasztarány 1008:1 1289:1 941:1 N/A
Színhőmérséklet 7990 K 9887 K 7649 K 9721 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hátulról szép lapos, a szélek felé egészen enyhén ívelt. Ez a rész műanyag, amivel nincs probléma, viszont meglehetősen csúszósra sikerült. Ám elvben a hátlap cserélhető (az nem derült ki, hogy hogyan) és akár fa borítást is tehetünk rá. Közelről azt is látni, hogy apró pöttyös mintázatot kapott, ezen felül alul a kötelező szabványok feltüntetésén túl egy újabb „MI” feliratba botlunk, ez már fémes hatású. A felső részen találjuk a fő kamerát, mely enyhén kiemelkedik, valamint itt van még a LED vaku és a másodlagos mikrofon is.

Xiaomi MI-4
[+]

A gusztusos oldalsó fémkeretet alul és felül 2-2 apró csík töri meg, de itt ezek tényleg díszítések, hiszen nem ez szolgál antennaként, mint az iPhone-nál. Alul találjuk a microUSB-t és a kihangosítót rejtő lyukakat. Ezzel sincs probléma, van hangerő bőven, egész normálisan is szól, az elhelyezésért pedig jár a piros pont, hiszen bárhová letéve nem némul el. Baloldalt csak a SIM tálca töri meg a felületet, ennek nyitásához mellékelték a tüskét, illetve a kornak megfelelően microSIM-et helyezhetünk bele. Felülre került a 3,5 mm-es jack kimenet, valamint egy infraport, ami természetesen távirányítóként hasznosítható (majd ha megjelenik a MIUI 6). Jobbra helyezték el a bekapcsoló/lezáró, illetve a hangerőszabályzó billentyűket.

Xiaomi MI-4
[+]

Hardver, szoftver

Az elődjéhez hasonlóan a Mi 4 is a csúcskategóriában kíván versenyezni, ezért igen izmos hardver dolgozik odabent. A Qualcomm Snapdragon 801 (MSM8974AC) komoly teljesítménnyel bír, köszönhetően a négy darab, 2,5 GHz-es órajelű Krait 400 processzornak. Ehhez hozzácsaptak egy Adreno 330 grafikus gyorsítót és 3 GB RAM-ot, tehát nem sok okunk lehet a panaszra. A benchmark eredmények is alátámasztják a sejtésünket, a készülék a ma kapható legerősebbek között van, ez köszönhető többek között a QHD felbontás hiányának is (már akinek hiányzik). Hozzá kell tenni, hogy erős igénybevétel esetén a felső rész be tud melegedni, de forróságról azért szó sincs, viszont kétségtelen, hogy ekkora teljesítmény hőtermeléssel is jár.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Xiaomi Mi 4 HTC One M8 LG G3 Samsung Galaxy S5
Quadrant Standard 24570 pont 24119 pont 22290 pont 24682 pont
Linpack for Android (single) 417,081 MF. / 0,2 s 374,467 MF. / 0,22 s 388,122 MF. / 0,22 s 401,324 MF. / 0,21 s
Linpack for Android (multi) 1047,619 MF. / 0,16 s 733,333 MF. / 0,24 s 743,525 MF. / 0,22 s 997,526 MF. / 0,17 s
Smartbench 2012 Prod. 10303 pont 9288 pont 8483 pont 9037 pont
Smartbench 2012 Games 4477 pont 4443 pont 3941 pont 4462 pont
AnTuTu Benchmark 4.x 37033 pont 33495 pont 33851 pont 36509 pont
AnTuTu Benchmark 5.x 44690 pont ? pont ? pont ? pont
Geekbench 3 (single/multi) 1008 / 3065 pont 990 / 2848 pont 967 / 2363 pont 950 / 2880 pont

Xiaomi MI-4 Xiaomi MI-4

Szoftveresen a cikk írásakor még semmi meglepőt nem fogunk tapasztalni, ugyanúgy a MIUI 5-re épülő rendszer töltődik be. Ezúttal már alapból 4.4.2 KitKat adja az alapot (persze a Mi 3-hoz is elérhető ugyanez), de a frissítések rendszeresen érkeznek hozzá. A lényeges változás majd akkor lesz, ha a MIUI 6 végleges változata kiadásra kerül, az viszont előreláthatólag október környékén esedékes. Egyébként béta verzióban már elérhető az új rendszer is, ráadásul kipróbálni sem vészes, mivel a Mi 4 frissítése az egyik legkönnyebb, amit eddig láttam. Feltöltjük a szoftverfájlt a telefonra, recovery módban újraindítjuk (ezt akár menüből is megtehetjük), majd kb. 3 gombnyomás és 2-3 perc frissítés után már az új verzió bootol. Fel is tettem a bétát, ám nyilván a tesztelés szempontjából nem lett volna szerencsés azzal használni, így maradtam a legfrissebb végleges MIUI 5-nél.

Xiaomi MI-4 Xiaomi MI-4

Miután a szoftver kvázi szinte semmiben se különbözik a Mi 3-tól, így a rendszer részletes taglalásába nem mennék bele, ehhez az előd tesztjét tudom ajánlani. Megjegyzendő, hogy az alap szoftver nem tartalmazza a Play Áruházat, de pánikra semmik ok, egy MIUI fiók létrehozásával beléphetünk a saját boltjukba és egy megadott programot letöltve pótolhatjuk a Google hiányzó csomagjait. Onnantól meg már minden sima ügy, megy a Play, a szinkron, Google fiók. Egyébként extra szoftvereket nem különösebben kapunk (kivéve, ami a MIUI-val egyébként is jár), viszont kárpótol minket a rendszer rendkívüli testreszabhatósága. A külön letölthető témák között iOS7 és Galaxy dizájnt is találunk, szóval lehet trollkodni is, bár egy ilyen telefonhoz ez nem annyira illik.

Xiaomi MI-4 Xiaomi MI-4

Multimédia, adatátvitel

Elvben nem sokat változott a hátlapi kamera, hiszen továbbra is 13 megapixeles felbontásban fotózhatunk, illetve ezúttal is a Sony-tól vásárolják a szenzort. Azért mégse minden ugyanaz, elvben megnövelték a szenzor méretét, valamint jobb, nagyobb fényerejű optikát kapott. Én még elfogadtam volna egy optikai stabilizátort, de hát ne legyünk telhetetlenek. Kissé visszalépés viszont a szimpla LED, de azért ez is elég erőset villant, ráadásul szép fehér színe van. A kamera kezelőfelülete sem változott, ahogyan az elérhető funkciók sokasága sem. Ezúttal érdemes rögtön átkapcsolni profi módra és máris remekül paraméterezhetünk mindent. Van itt ISO, záridő és fehéregyensúly (mindkettőnél manuális opcióval), effektusok, időzítő, a zárhang kikapcsolható, szóval nem nagyon panaszkodhatunk. Ja, és ezúttal már készíthetünk úgynevezett Refocus képeket, melyeken utólag állíthatjuk az élesítés helyét.

Xiaomi MI-4

Az elkészült fotókat nézve elégedetten hümmögtem, ugyanis a Mi 4 egész korrekt végeredményt produkál. A színek rendben vannak, a részletek jól láthatók, tehát a fejlődés egyértelműen látható. Egyedül a kép jobb szélén látható elmosódás, illetve az általános zajszint lehetne kicsit alacsonyabb, de inkább legyen némi zaj, mint hogy zajszűréssel szétmosson mindent. Az erősebb fénykülönbségekre érdemes a HDR módot használni, jól mutatja a telefon teljesítményét, hogy ennek elkészítése és elmentése szinte semmivel sem hosszabb idő a normál fotónál. Videóban is léptek előre, megjelent a 4K, más néven Ultra HD, ami nagyon jó, csak legyen is min visszanézni. A hang lehetne jobb minőségű, de a képpel semmi probléma, a folyamatos fókusz is működik. Egy 4K felvétel ITT érhető el, illetve készült egy Full HD felbontásban is, azt ITT lehet letölteni.

Xiaomi MI-4 Xiaomi MI-4

Zenei téren a lejátszó adott, hiszen a MIUI saját megoldással operál. Nekem itt továbbra is az nem tetszik, hogy az albumlistához csak több érintéssel jutok el, de egyébként gusztusos és jól működik. Az albumképek megjelennek, van ismétlés, véletlen lejátszás. Kapunk hangszínszabályzót is, illetve a MiSound nevű extrát, ahol előre beállított hangzásképek vannak különböző fülhallgatókhoz, elsősorban a Xiaomi saját eszközeihez. Gyári füles hiányában egyből a sajátjaimmal próbáltam, a Bang&Olufsent valahogy nem szerette, viszont a Sony-val rögtön kellemes hangok jutottak a fülembe. A lejátszást lezárt képernyőről is tudjuk vezérelni. Nem kell nélkülöznünk a rádiót sem, kapunk RDS-t, a hangolás gyors és pontos. Még füles nélkül is elindul, de nem képes használható jelet fogni.

Xiaomi MI-4 Xiaomi MI-4

A Mi 4 bejelentésekor kétféle változatot tettek le az asztalra. Az egyik a 3G-s verzió, ezt kaptuk meg mi is, a másik pedig a 4G-s. A trükk, hogy utóbbi jelenleg csak a kínai 4G szabványt kedveli, így hiába venné meg valaki, Európában és így itthon nem működne ez a része. Hamarosan megjelenik majd az itteni LTE-t támogató modell is, addig is is 42 Mbit-es HSPA-val kell beérnünk, szerintem ki lehet bírni. Van még ezen kívül a/b/g/n/ac szabványú WiFi, persze duál frekvencia, hotspot, DLNA és WiFi Direct mellékelve. A Bluetooth 4.0-s sztereó, a microUSB pedig 2.0 szabványban működik és támogatja az OTG-t, tehát megfelelő külső eszköz ráköthető. Navigációban GPS, A-GPS, GLONASS és Beidou segít, a pozícionálás másodpercek kérdése, aztán indulhatunk is. Az LTE hiányával együtt is remek a böngészési élmény, a Sunspider 694 ms-os eredménye ezt jól tükrözi. A böngésző villámgyors, nagyítás esetén automatikusan tördeli a szöveget, egyszerre több lapot is megnyithatunk, még éjszakai módja is van, amikor sötét színtémára kapcsol. Belső tárhely tekintetében kétféle változat létezik, viszont mind a 16, mind a 64 gigás kivitel közös jellemzője, hogy nincs bővítés, a microSD kimaradt. Ugyancsak eltűnt a Mi 3-ban már meglévő NFC, ez mondjuk elég érthetetlen lépés.

Xiaomi MI-4 Xiaomi MI-4

Üzemidő, összegzés

A kisebb méret veszélyes lehet az akkumulátor kapacitására, de ezúttal nem történt visszalépés. Igaz, hogy előre sem, mivel a 3080 mAh szinte fillérre egyezik az előddel. A hasonló hardver és kijelző hasonló üzemidőt ígér, de visszaolvasva a Mi 3 tapasztalatokat, egy kicsit jobb eredményeket sikerült elérni. Közel 5 óra kijelzőidő, kb. 1 óra beszélgetés és zenehallgatás mellett. Ezt persze lehet egyetlen nap alatt is elérni, meg két nap alatt is, szóval keményebb használattal az előbbi, míg picit szolidabbra véve az utóbbi lesz a valós.

Xiaomi MI-4
[+]

Értékelés: Xiaomi Mi 4
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 9 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Hát igen, a Xiaomi nem véletlenül került be a TOP 5 legnagyobb okostelefongyártó listájára. Az elmúlt időszakban a teljes modellpaletta tiszteletét tette nálunk (és a jövőben is így tervezzük) és bizony elismerően nyilatkoztunk róluk. A Mi 4 egy gyönyörű külsővel megáldott csúcstelefon, amely remek teljesítményt nyújt, legyen szó akár processzorról, akár a kameráról, akár a szoftverről. Tényleg nehéz felemlegetni olyat, amivel komolyabb probléma lenne, én is csak az állapotjelző fényt tudom említeni, mert azt tényleg sikerült eltolni, kár érte. Ugyanakkor minőségi, egész kompaktnak mondható eszközt kapunk a pénzünkért, amely továbbra is megállja a helyét a mezőnyben. Apropó pénz, a Mi 4 jelenleg még nem kapható hivatalosan hazánkban, ez nyilván a 4G verzió megjelenésével változik majd, miután a WayteQ már forgalmazza a többi típust. Árban nagyjából 120-130 ezer környékére saccolom a 16 gigás verziót, a 64-es nyilván több lesz. Ez azért nem kevés, és bár léteznek még durvább készülékek, a Mi 4 által nyújtott teljesítményre nem sokaknak lesz panasza. A hivatalos forgalmazás és garancia hiánya miatt egyelőre egy nagyon erős Tetszett plecsni jár neki, viszont ha elindul a rendes forgalmazás, akkor a kissé magas ár ellenére is Ajánlottat adok neki, mert ez ma az egyik legjobb kínai készülék.

Xiaomi Mi 4

Rusi

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Xiaomi Mi 4
Xiaomi MI-4 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 139,2 x 68,5 x 8,9 milliméter
Tömeg 149 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (441 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch IPS OGS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 801 (MSM8974AC)
Processzor típusa Quad-core 2,5 GHz Krait 400
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 330
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 13,24 GB
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth van / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, hotspot, dual band, DLNA, WiFi Direct
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek ???
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, LED vaku, Sony szenzor
Másodlagos kamera van (8 megapixel)
Videófelvétel UHD@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3080 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, MIUI kezelőfelület

Azóta történt

Előzmények

  • Xiaomi Redmi Note - nagyra vágyóknak

    Az egyre ismertebbé váló kínai cég is helyet kér magának a phabletek piacán. A Redmi Note korrekt hardvert és méretes kijelzőt kínál elég jó áron.

  • OnePlus One - Kína már itt One

    Igazi csemegéhez sikerült hozzájutnunk, a kínai készülékek között is exkluzív OnePlus One alaposan megszorongatja a legnagyobb gyártók termékeit is.

  • Xiaomi Redmi 1s - pirospacsi

    Azt mondják, hogy a Xiaomi a kínai Apple. Azért ez persze nincs így, de a MIUI rendszer valóban igen kezes, miközben a Redmi 1s ára még kötelező terhek megfizetése után is versenyképes.

Hirdetés