Windows Mobile történelem

Előzmények

Sokan a mai napig vitatkoznak arról, hogy vajon melyik volt a világ első PDA-ja. Az első hordozható gépek még a 70-es években jelentek meg, ám ezeket inkább voltak amolyan manager kalkulátorok, nem pedig PDA-k. Az úttörők között volt többek között a Hewlett-Packard az 1973-ban piacra dobott HP-45-el, a manapság már Siemens néven ismert Nixdorf az LK-3000-el, de a nagy japán vállalatok közül is rengeteg kivette a részét a munkából. A 80-as évek végére a gépek sokat fejlődtek, az Atari Lynx személyében megjelent az első színes kijelzős handheld, de érdemes megemlítenünk a hatalmas népszerűségre szert tevő Nintendo GameBoy játékkonzolt is.


HP-45

Az egyik legnagyobb fordulópont azonban ezúttal is az Apple nevéhez kötődik. 1983-ban a Steve Jobs a Pepsi-Cola korábbi elnök-vezérigazgatóját, John Sculley-t kérte fel az Apple elnöki posztjára, aki elfogadta az ajánlatot. Bár ezt Jobs akkor még nem tudhatta, a PDA piac mai formájában valószínűleg nem létezne Sculley nélkül, aki 1987-ben mutatta be elképzeléseit a számítógépek jövőjéről. Rá egy évre, a Mac II debütálása után a cég Sculley vezetésével elkezdte egy "emberközelibb" gép fejlesztését: ez a gép volt az Apple Newton MessagePad. A gép koncepcióját 1990-ben mutatták be, a legnagyobb újítások a kézírásfelismerő adatbevitel, valamint a kommunikációs képességek voltak. Az eszköz végül 1991-ben debütált, ám az elterjedése csak rá egy évre kezdődött - Sculley egyébként ekkor használta a világon elsőként a PDA kifejezést. A gépből több verzió készült, a gyártás egészen 1998-ig folyt, amit az Apple-höz időközben visszatért Steve Jobs állított le a cég "profiltisztázására" hivatkozva - az igazság viszont az, hogy a Newton OS legnagyobb konkurensét, a Windows CE-t készítő Microsoft épp ekkoriban invesztált 150 millió dollárt az anyagi gondokkal küzdő Apple-be... de ne szaladjunk ennyire előre. A Newton-ból pályafutása alatt 300.000 darabot gyártottak, ám átütő sikert sajnálatos módon nem tudott elérni, aminek legfőbb oka a gyakorlatban nem igazán használható kézírásfelismerő rutin volt. Bár a cég egy idő után orvosolni tudta a problémát, a gép hírnevén esett csorbát ez sem tudta kiköszörülni.


Apple Newton és Palm Pilot 1000

1992-ben megalakult a Palm cég, melynek nagy szerepe volt a Windows CE megjelenésében. A Newton-on felbuzdulva több cég is hasonló gépek gyártásába kezdett, a Motorola pl. a Newton operációs rendszerét használta, de érdemes megemlíteni az Amstrad cég PenPad-ját, sokak szerint ugyanis ez volt az első PDA, nem pedig a Newton. 1994-ben olyan nagy nevek is beszállnak a versenybe, mint a Sony, a Bell, vagy az IBM. 1996-ban megjelentek az első Palm gépek, a Pilot 1000 és 5000, majd '97-ben debütált maga a Palm OS. Ezzel el is érkeztünk jelen cikkünk témájához, az első Windows CE megjelenéséhez.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Windows Mobile PIM funkciók

    A Windows Mobile rendszerű készülékek száma egyre nő, így most a bennük dolgozó operációs rendszer alapfunkcióit tekintjük át.

Hirdetés