Hirdetés

Tronsmart T7 - megnyerő

Kis mérete ellenére egész jól szól, bírja a vizet, húszezer forint alatt van az ára és ha van belőle kettő, TWS módban is használhatjuk.

Hirdetés

Bevezető, doboz tartalma, felépítés

Nem túlzás azt mondani, hogy megkerülhetetlen név a Tronsmart a Bluetooth hangszórók világában, főleg akkor, ha valaki minél olcsóbban szeretne azért decens eszközt vásárolni magának, családtagjának, barátjának, akárkijének. Tesztre a gyártó elküldte a Tronsmart T7-et, mely nem új kiegészítő, megtaláljuk már egy csomó hazai webshopban is a gyártó weboldala mellett, a reális ár pedig a 15 ezer forint körüli összeg, a hivatalos oldalon legalábbis ennyibe kerül a cucc.

Tronsmart T7 a kezemben
Tronsmart T7 a kezemben [+]

Ezért egy kültéri használatra szánt hordozható Bluetooth hangszórót kapunk, viszont ha nagyobb kerti partikhoz tervezünk vele talpalávalót szolgáltatni, lehet érdemes lesz még egyet beszerezni, van ugyanis TWS mód az eszközben, és meglepően jó, erről kicsit később. A T7-es fekete, kék, rózsaszín, zöld és vörös színben készül, nálunk a fekete járt. Ezen látszik talán legjobban a felső LED-kör, mely különböző módokon képes villogni és világítani, de ki is kapcsolható, az üzemidőnek egyébként ezzel teszünk a legjobbat.


[+]

A fehér-kék papírdobozban a tetőt leemelve a cég lógójával ellátott papír fogad minket, alatta puha védőréteg és egyből a hangszóró. Van még két apró boríték, az egyikben a használati utasítást és a garanciajegyet találjuk, utóbbit pedig érdemes a gyártó weboldalán érvényesíteni, mert a standard egy év mellé plusz hat hónapnyi garancia jár vele. A másik boríték egy egyik végén USB-A, másik végén USB-C töltőkábelt rejt. Analóg hangkábel nincs mellékelve, lévén hiányzik a 3,5 mm-es csatlakozó a hangszóróról is, és tapasztalataink szerint az USB-C kábelen történő hangátvitelt sem támogatja. (Ezt megerősíti, hogy az alkalmazásban is csak két hangbeviteli módot találni.) Van ugyanakkor egy microSD-olvasó a szilikon ajtó alatt, mely az USB-C portot is védi, ugyanis az eszköz IPX7-es szabvány szerint bírja a vizet. Van még egy kis szíj is a hangszóróra kötve, lévén ez egy kültéri hangszóró, így könnyebb magunkkal hurcibálni.


[+]

Egyszerű henger formával áldották meg a Tronsmart tervezői a T7-et, 216 x 78 milliméterével és 870 grammjával nagyjából pont akkora és annyit nyom, mint egy 750 milliliteres töltött kulacs. Az anyaghasználaton érződik az árszint, egyszerű műanyag alul és felül, szövetborítással középben. Alapvetően állított használatra van szánva a T7-es, erről árulkodnak alján a gumitalpak, tetején pedig a logóval ellátott tárcsa (kupak), melyet jobbra-balra tekergetve lehet a hangerőn állítani. A mellékelt szíjjal egyébként fektetve is el tudjuk helyezni a hangszórót, de nincsenek a stabilitást segítő extra támaszok, amik más henger alakú Bluetooth hangszórónál szoktak lenni.

A hangszóró alja
A hangszóró alja [+]

Gombok a hengertesten, van egy bekapcsoló / párosító gomb, egy, a lejátszott tartalomban előre vagy hátra léptetésre szolgáló, egy lejátszás/szünet és egy Sound Pulse, ami az azonos nevű EQ-beállításra vált és kültéri lejátszáshoz ajánlott. A gombok alatt egy gumifedél rejtésében a már említett töltőcsatlakozó és microSD-foglalat.

A tekerhető hangerőszabályzó felül
A tekerhető hangerőszabályzó felül [+]

A gombok nyomkodása és a tekerhető tárcsa használata egyszerű és könnyű kezelést biztosít, a funkciók ismeretéhez és kihasználásához viszont érdemes elolvasnunk a mellékelt kezelési útmutatót, mert az Androidra és iOS-re letölthető alkalmazás nem segít például abban, hogy miként kell két T7-et sztereóba párosítani. A LED fények kezelése sem megy az alkalmazásból, ehhez is a bekapcsológombot kell megnyomni egyszer röviden, a dupla megnyomás pedig vált a hangbemenetek (Bluetooth vagy microSD) között.

Gombok a hangszóró oldalán
Gombok a hangszóró oldalán [+]

A töltőcsatlakozó és a kártyaolvasó
A töltőcsatlakozó és a kártyaolvasó [+]

A lejátszás/szünet gomb pedig a zenevezérlés mellett kétszeri nyomásra a telefon hangasszisztensét is képes felépíteni. Ha pedig bejövő hívásunk van, egy nyomással fel tudjuk venni, két nyomással pedig le tudjuk tenni. Van beépített mikrofon is a T7-ben, így telefonhívások lebonyolítására is használható. Ha vissza szeretnénk állítani gyári állapotra a hangszórót, akkor is ezt a gombot kell nyomkodni, nyolc másodpercig.

Az EQ-módok közti váltogatáshoz a Sound Pulse gombot nyomkodjuk, kétszeri megnyomással pedig TWS módba kapcsolhatjuk az eszközt. Ilyenkor fontos, hogy külön-külön nem kell csatlakoztatni a telefonnal mindkét T7-et, csupán az egyiket, a sztereó párosítást elvégzi a hangszóró maga. Ha le szeretnénk választani a csatlakoztatott eszközt, akkor a léptetés előre és hátra gombokat kell egyszerre megnyomnunk.

Alkalmazás, üzemidő, hangminőség

A Play Áruházból vagy az App Store-ból letölthető a Tronsmart alkalmazás, ez ugyanaz, mint amit a Bang Max tesztjében is már ismertettünk. A program felépítése a T7 használata közben is megegyezik, az első oldalon látjuk a csatlakoztatott eszközt, másodikon az EQ beállításokat, harmadikon pedig a lejátszási módot, illetve a sztereó párosítás lehetőségét. Egyéb opció nincsen, a hangszínszabályzóban van öt előre programozott mód és egy egyéni. Számomra nagyon hiányzott, hogy a LED-fényeket nem lehet az alkalmazáson keresztül vezérelni, főleg azért, mert jelentősen rontanak az üzemidőn. LED-fények nélkül 12 órányi üzemidőre számíthatunk, míg fényekkel ennek harmadára, 4 órányira. Természetesen az üzemidő függ a lejátszáshoz használt hangerőtől is.

A Tronsmart alkalmazás Android rendszerenA Tronsmart alkalmazás Android rendszerenA Tronsmart alkalmazás Android rendszerenA Tronsmart alkalmazás Android rendszerenA Tronsmart alkalmazás Android rendszeren A Tronsmart alkalmazás Android rendszeren (forrás: Mobilaréna) [+]

A beépített akkumulátor 2000 mAh-s, ez 10 wattot vesz fel maximum a Type-C csatlakozón keresztül, amivel a teljes töltés 3 órát vesz igénybe. A Tronsmart T7 aktuális töltöttségét az alkalmazáson belül láthatjuk, viszont töltőként nem tudjuk használni a hangszórót, nálunk legalábbis egyik rádugott telefon sem vett fel róla energiát.

Két Tronsmart T7 egymás mellett
Két Tronsmart T7 egymás mellett [+]

A Tronsmart T7 belső felépítése
A Tronsmart T7 belső felépítése [+]

Bluetooth 5.3-at (A2DP v1.3, AVRCP v1.6, HFP v1.7) használ a Tronsmart T7-es, a kodektámogatás szűkösen SBC-n ragadt, de a kapcsolat stabil 10 méteres távolságon túl is a forrástól. A gyártó azt ígéri, hogy 360 fokos hangra számíthatunk, viszont itt ez nem valamiféle térhatású hangzást jelent, csupán annyit, hogy a 30 wattos teljesítményű T7-es két magashangszórója és mélynyomója hangjait egyenletesen osztja el az ígért 20 Hz és 20 kHz közötti tartományban, ergo ugyanazt a hallgatási élményt kapjuk, bármelyik oldala is nézzen felénk a hangszórónak. Ebben tapasztalataink szerint jó munkát végez az eszköz, akár szobában, akár a kertben indítottunk el róla zenét, azt bárhol álltunk is a hangszóróhoz viszonyítva, ugyanolyan minőségben hallottuk, viszont az ígért 20 Hz-et azért bőven nem érte el, jó az inkább 65 Hz-nek.

A Tronsmart T7 teljesítménye 100%-os és 60%-os hangerőnA Tronsmart T7 teljesítménye 100%-os és 60%-os hangerőn A Tronsmart T7 teljesítménye 100%-os és 60%-os hangerőn [+]

A T7 alján elhelyezett aktív mélynyomót segíti a felület, melyre lerakjuk, a két magassugárzó által megszólaltatott alacsony frekvenciákat pedig egy-egy passzív meghajtó a hangszóró testébe építve. Érdemes a gyári EQ-beállítások helyett sajátot eszközölni, ha az ember nem szeretne a basszus által kissé torzított hangképet, és a gyári beállításokat nem érdemes nevük alapján kezelni. A Rock EQ-preset például miért vágja le a mélyeket és a magas hangokat, mintha nem léteznének cintányérok és basszusgitár? A legkiegyensúlyozottabb talán a standard, de érdemes egy jól ismert dal lejátszása közben inkább manuálisan tologatni az ötsávos EQ-t, hogy megtaláljuk a fülünknek legkényelmesebb pontokat. Ha ez sikerült, akkor egész kiegyensúlyozott hangzást kapunk, feltéve, hogy nem tekerjük (itt szó szerint) maximumra a hangerőt, akkor ugyanis erősen kásás, torz végeredmény lesz. A legjobb 50-60% körüli hangerőn tartani a T7-et, ilyenkor a magas hangon szóló fúvósok és a vokálok reprodukciója is elfogadhatóan kellemes.

Első blikkre meggyőző a dinamika is, bár a részletesség számomra annyira nem, helyenként kissé nyersnek, máshol túl tömöttnek, kásásnak tapasztaltam a T7 hangját, és míg a népszerű műfajokkal (például EDM vagy pop) könnyedén elbánik, addig a komplexebb darabokban (pl. jazz, math rock, post-rock) találhatunk pontatlanságokat vagy elvesző apró részleteket. A hangerő maxra tekerve lazán felugrik 100 dB fölé, ez egy kerti bulihoz bőven elég lesz 8-10 ember szórakoztatására, már ha elviselik a torzítást, ez ugyanis 75% feletti hangerővel már zavarja a fület. Ha kettőt párosítunk, akkor a sztereó szeparáció remeknek mondható pontossággal működik, de egy darab T7-es is elfogadható hangteret képez, ismételten: 50-60% körüli hangerőig.


[+]

Összességében meg voltunk elégedve a Tronsmart T7-tel úgy, mint önálló hangszóróval és úgy is, mint TWS sztereó párral. Vannak az eszköznek hiányosságai, például lehetne opció vezetékes hangátvitelre, legalább egy extra kodek az SBC mellett, illetve a LED fényekkel ígért négyórás üzemidő sem a világ teteje. De tegyük mellé a kereteken belül meglepően korrekt hangzást, az IPX7-es vízállóságot és természetesen azt is, hogy 15 ezer forint körüli összegbe kerül. A kivitelezés is rendben van ezért az árért, a LED-eket lekapcsolhatjuk az üzemidő növeléséért, van microSD-s forrásról is lehetőség zenét lejátszani, az ígért 360 fokban tiszta hangzás is elfogadható, a zenei hangminőség ugyanígy hangerőkorlátok mellett, és jó hír az állítható EQ is. Hab a tortán, hogy van egy beépített mikrofon a hangszóróban, akár telefonálhatunk is rajta keresztül. Hasonló áron vannak a JBL GO 3 vagy Essential, az EarFun UBOOM L, a Sony SRS-XB100 vagy SRS-XB13, a Lamax Sounder2 Play és a BlitzWolf BW-WA4 például, utóbbi kivételével mind kisebb méretű és teljesítményű, de funkcionalitásban nagyjából ugyanazt kínáló eszközök. Bár nem járt nálunk sok konkurens, a Tronsmart T7 teljesítménye alapján részünkről megérdemel egy Tetszett minősítést, kisebb kerti munkák vagy bulik mellé, a garázsba vagy műterembe, de még lazább baráti összejövetelekre is simán odafér és elfogadható minőséget nyújt.

Tronsmart T7

A Tronsmart T7-et a gyártó küldte el hozzánk tesztre, a hangszórót weboldalukon itt lehet megvásárolni, a cikk megjelenésekor 44,99 amerikai dolláros áron. Köszönjük.

viragdani01

Előzmények