Toshiba Thrive - a második menet

Bevezető, tartozékok

A Toshiba nem új versenyző az androidos tablet-piacon, tavaly év végén már megpróbálkoztak a dologgal. A Folio 100 névre hallgató modell viszont csúnya mellélövés volt az ígéretes specifikációk ellenére. A masinában ugyanis egy kétmagos Tegra2 250 SoC duruzsolt, amely anno még kuriózumnak számított, így joggal voltak komoly elvárásaink a géppel kapcsolatban. A teszt folyamán viszont csúnyán elvérzett a készülék, amelyről többek között a gyenge minőségű kijelző, az ergonómiailag szinte értelmezhetetlen formaterv és a szoftverkínálatbeli hiányosságok tehettek. Tavasz tájékán szép lassan elkezdtek szállingózni a pletykák egy újabb Toshiba gyártmányú táblagépről, a hírek pedig ismét okot adtak a reménykedésre.

Toshiba Thrive
[+]

A bejelentések alapján a Toshiba szépen visszaültette a mérnököket a tervezőasztalhoz, hogy kijavítsák a szaksajtó által kifogásolt hibákat. Ennek megfelelően a Thrive-on már elérhető az Android Market, van kétpontos nagyítás a böngészőben, Honeycomb fut rajta, és nem utolsósorban egy vállalható kijelzővel van szerelve. Sajnos azért mindenre nem jutott idő, a formatervezők valószínűleg nem értek rá a Thrive tervezésekor, a géppel ezen a téren ugyanis vannak még problémák. De ne rohanjunk ennyire előre, kezdjük az elején!

Toshiba Thrive
[+]

Már a Folio 100 érkezésekor meglepődtem a csomagolás méretén, a Thrive (egyébként nagyon kellemes dizájnnal megáldott) dobozát megpillantva ugyanez az érzés fogott el. Sajnos a tartozékok mennyisége nem indokolja a masszív dimenziókat, mindössze egy töltőt, egy használati utasítást és egy miniUSB-kábelt kapunk; a kínálaton még lehetett volna tornászni egy csöppet.

Hirdetés

Külső

A gépet kézben tartva az embert nem fogja el a kompaktság és kecsesség érzése. A Toshiba ugyanis úgy tűnik, hogy nem akar beszállni a manapság menő kié lesz a legvékonyabb és legkönnyebb táblagép csatározásba. A 272 x 175 x 15 milliméteres méretekkel megáldott masina ugyanis nem kicsi, főleg az oldalsó, majdnem három centiméteres kerettel, a 771 grammos tömeg pedig tovább fokozza a helyzetet. Sajnos a Folio 100 egyik gyermekbetegségének számító, kissé benyomható hátlap itt is megmaradt, bár nem annyira szignifikánsan, mint az előző próbálkozásnál, de azért érezni, hogy van egy kitöltetlen tér a rétegek között.

Toshiba Thrive
[+]

Mivel a masinán a Honeycomb rendszer fut, az előlapon nem találunk semmilyen vezérlőbillentyűt. Bal oldalt található a 2 megapixeles másodlagos kamera és a mikrofon, melyeknek egy króm színre festett félkör ad otthont, felül pedig három állapotjelző LED és a fényérzékelő szenzor csücsül. Az előlap legnagyobb részét a 10,1 hüvelykes képátlójú, 1280 x 800 pixeles felbontású, 16 millió színárnyalat megjelenítésére alkalmas kijelző foglalja el, további extra elemet és vezérlőgombot nem kapunk. Egy IPS technológiájú panellel van dolgunk, amely óriási betekintési szöggel és szép színekkel operál, ezzel javítva az előd egyik legbosszantóbb hibáját. Az érintéseket kapacitív technológiával érzékeli, egyszerre akár több helyen is, így a kétpontos nagyítást sem kell nélkülöznünk.

Toshiba Thrive
[+]

Mint azt már fentebb is említettük, a fekete mellett több színben is kapható hátlappal van némi probléma. Az anyaghasználat megfelelő, egy bordázott matt plasztiklapkával van dolgunk, amely ennek megfelelően stabil fogást biztosít, ráadásul az ujjlenyomatokat sem gyűjti. A borítást kopogtatva és nyomogatva viszont érezni, hogy az illeszkedés nem a legpontosabb, a két réteg közötti minimális kihasználatlan tér jótékony hatását azért lehet érezni. A Thrive a legtöbb táblagéppel ellentétben viszont leszedhető fedlappal operál (amelyet a bal oldali csúszkát a megfelelő pozícióba tolva fejthetünk le), így az akkumulátor cseréje is megoldható. A díszítőelemeket szerencsére nem vitték túlzásba, a hátlap közepén egy króm Toshiba felirat hívja fel a figyelmet a masina gyártójára, felül pedig egy krómszínű félkörben csücsül az 5 megapixeles elsődleges kamera.

Toshiba Thrive
[+]

Már a Folio 100 esetében is pozitívum volt, hogy a masina nagyon korrekt interfész- és billentyűkínálattal rendelkezett. A Thrive esetében sincsen ez másképp, . Bal oldalt található a már említett csúszka, amely a hátlapzár szerepét tölti be, alul pedig egy speciális dokkolóaljzattal futhatunk össze, melyet egy műanyag ajtócska rejt. A töltőt jobb oldalt csatlakoztathatjuk, az aljzat mellett pedig egy 3,5 milliméteres kimenetet láthatunk. Ugyanitt találjuk a miinUSB-, HDMI- és USB-aljzatok alkotta triumvirátust, melyeket szintén egy műanyag ajtócska rejt. A készülék egyébként simán lekezeli az USB-n keresztül csatlakoztatott perifériákat, mint például az egeret, billentyűzetet és pendrive-ot. Az SD-kártyát felül tolhatjuk be, bal oldalt pedig három gombot kapunk, melyek segítségével a hangerőt szabályozhatjuk, az orientációváltást engedélyezhetjük és tilthatjuk le, valamint a képernyő lezárását és feloldását és a masina ki- és bekapcsolását is megoldhatjuk. A sztereó hangfalpár alulra került, a Toshiba pedig többfajta hangzásjavító algoritmust is beépített a masinába (ez SRS, Toshiba Audio Enhancement és Toshiba Auto Ambient Noise Equalizer technológiákat jelent), ennek megfelelően egészen kellemesen szól a gép. A hangerő korrekt, a dinamikatartomány viszont nem tökéletes, a mélyek hajlamosak berecsegni.

Hardver, rendszer, sebesség

A táblagép hardveres specifikációja nagyjából teljesen megegyezik az átlagos Honeycombot futtató gépekével. A borítás alatt egy Tegra2 250 SoC duruzsol, amelyben egy kétmagos, magonként 1 GHz-es órajelen ketyegő processzor és egy GeForce ULP grafikus egység található. Ezekhez 1 GB RAM és modelltől függően 8, 16 vagy 32 GB kapacitású belső tárhely tartozik, utóbbit SD-kártyával lehet bővíteni.

Toshiba Thrive

A táblagépen az Android rendszer kimondottan tabletekre optimalizált verziója, a Honeycomb fut, annak is a 3.1-es variánsa. Igaz, már elérhető a 3.2-es rendszerverzió is, arról viszont nincs információnk, hogy ez mikor érkezik meg a Thrive-ra. A 3.1 nagyon sok kellemes újdonságot hozott el a rendszerbe, mint például az átméretezhető minialkalmazások és az USB-s perifériák kezelése; ezek természetesen csont nélkül működnek a Toshiba versenyzőjén is. A felület változatlan maradt, az alap gyári UI-t kapjuk, valamint az alap szoftvereket sem cserélték le, így ezek bemutatásától jelen cikk keretein belül eltekintünk, lévén ezeket már kiveséztük egy igen hosszú irományban.

Toshiba Thrive

A sebesség nagyjából megfelelő, bár természetesen meg lehet akasztani a masinát, lévén az android rendszerről van szó. A főoldal lapozgatása és a menük görgetése folyamatos, a kétpontos nagyítás képek és weboldalak esetén is mentes az akadásoktól, az alkalmazások pedig nagyon gyorsan elindulnak. Míg a 720p felbontású videók lejátszása folyamatos, az 1080p FullHD felvételek esetén nem ilyen rózsás a helyzet, ekkor inkább diavetítést, mint folyamatos mozit bámulhatunk. Sajnos a jobb fölső sarokban található virtuális billentyűvel előhívható alkalmazások menü előhívásakor tapasztalható, alacsony framerate-tel renderelt animáción sem sikerült javítani. Pár tesztet is futtattunk: a Smartbench2011 eredménye 2395/2265 pont lett, a Quadrant Standard 1584 ponttal zárta a futást, az Antutu 4565 pontot adott, a Linpacket elindítva pedig egyszálas esetben 28,123 MFLOPS / 2,98 s, többszálas módban pedig 55,319 MFLOPS / 3,24 s pontot kaptunk.

Toshiba Thrive

Szoftverek, multimédia

A cikk előző oldalán volt már arról szó, hogy a Toshiba nem cserélte le a felhasználói felületet, illetve az alap honeycombos alkalmazásokat sem váltotta le valamilyen egyedi alternatíva. Így többek között a böngésző, az e-mail kliensek, a térképszoftver, a naptár, a kontaktlista, a kameraprogram és a galéria is maradt a régiben, ezek mellé viszont kapunk egy szép csokorra való extra alkalmazást. Az App Place a Toshiba saját alkalmazásboltját rejti, a Backgammon személyében egy táblás játékot tisztelheünk, a Book Place és a Books pedig az ügyeletes ebook-olvasó és -bolt szerepét töltik be. Kapunk egy remek fájlkezelőt (File Manager), egy antivírus alkalmazást (Kaspersky Tablet), valamint a LogMeIn távoli asztalelérést megvalósító kliens is elérhető a masinán.

Toshiba Thrive

Előre telepítve kapjuk a MOG Musicot is, amely egy zenebolttal kombinált lejátszó, valamint egy fapados saját videólejátszót is találunk a fedélzeten. A PrinterShare segítségével a vezeték nélküli nyomtatás oldható meg, a dokumentumainkat pedig a próbaverziós QuickOffice-szel nyithatjuk meg. A ServiceStation a frissítések menedzselésére használható, a StartPlace pedig az aktuális híreket hozza el a masinára. A nagyon kellemes kínálatot még néhány kártyajátékkal és egy NFS Shift névre hallgató autóversennyel is kiegészítették a Toshiba mérnökei, be is véstük a piros pontot.

Toshiba Thrive

A masina hátlapján egy autofókuszos kamerát is találunk, amellyel maximum 5 megapixeles, azaz 2592 х 1944 képpontos felbontású fotókat lőhetünk. A kameraszoftver segítségével finomhangolhatunk néhány fotózási paramétert, lehetőségünk van állítgatni a fókuszmódon, a fehéregyensúlyon, a képméreten és a minőségen, a fotókhoz koordinátákat rendelhetünk (geotagging), valamint jeleneteket és színeffekteket is aktiválhatunk. Videók rögzítésekor egy kissé szűkösebb a repertoár: állíthatunk a minőségen (ez maximum 720p, azaz 1280 x 720 pixeles felbontást jelenthet) és a fehéregyensúlyon, színeffekteket kapcsolhatunk be, valamint gyorsított felvételt (ez a time lapse mód) is rögzíthetünk; a tesztvideóért katt ide. A képminőséggel nem voltunk megelégedve: a fotók zajosak, a részletek el vannak mosva, a dinamikatartomány kicsi, néhol pedig a kromatikus aberráció nyomait is fel lehet fedezni.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Bár a nálunk járt modellben nem volt SIM-kártya foglalat, így a GSM és UMTS alapú szabványok támogatását nélkülöznünk kellett, a Thrive-nak nincs oka szégyenkezni az adatkommunikáció terén. Kapunk egy WiFi modult (802.11b/g/n) és egy Bluetooth-chipet (2.1, A2DP- és EDR-támogatással), valamint a szokásos a-GPS modul sem maradhat el; utóbbi gyorsan és pontosan talál jelet. A készülék oldalán található bőséges interfészkínálatban többek között miniUSB2.0-aljzatot, 3,5 milliméteres kimenetet, USB2.0 és HDMI portokat találunk. Az interneten a beépített böngészővel szörfözhetünk, amely a Chrome mobil verziójaként is felfogható. Egyszerre több oldalt is nyitva tarthatunk, kezeli a könyvjelzőket, valamint a Flash-tartalmakat is lejátssza.

Toshiba Thrive

A Toshiba Thrive hátlapja alatt egy 23 Wh-s lítiumos akkumulátor lapul, amelyet a tabletek között szinte egyedülálló módon cserélhetünk is. A teleppel a hivatalos adatok szerint akár 8 órán keresztül is használhatjuk a masinát, ez a valóságban is nagyjából helytálló, estére érdemes rádugni a töltőre a gépet.

Toshiba Thrive

Értékelés: Toshiba Thrive
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás - pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A Toshiba összeszedte magát a Folio 100 után, az említett masina után a Thrive egy jól átgondolt és megtervezett munka, amely valóban használható alternatívát nyújt a táblagépek piacán. Sikeresen javították az előd talán legirritálóbb hibáját: a rémesen kis betekintési szöggel rendelkező kijelzőt egy szinte bárhonnan jól látható, remek színekkel operáló IPS panelre cserélték. Az interfészkínálat is remek, külön jó pontot ért nálunk, hogy egy sztenderd HDMI- és USB2.0-aljzat is található a gépen, így nem kell a manapság nehezen beszerezhető átalakítókábelek után kajtatnunk. A Thrive-on fellelhető extra alkalmazások kínálata is kellemes, bár abban biztosak vagyunk, hogy sok szoftver kihasználatlanul fog maradni. Persze azért nem minden fenékig tejfel, a Thrive esetében is tapasztalhatunk negatívumokat. Bár ez szubjektív, a formaterv nekünk nem nyerte el a tetszésünket, a masina egy kissé vastagabb és nehezebb a vetélytársainál, valamint a hátlap illeszkedése és az anyaghasználat sem tökéletes. A kamera által készített fotók minősége is messze van a perfekttől, az üzemidőn lenne még mit fejleszteni, a rendszer pedig néhol igen keményen be tud szaggatni, elég, ha az 1080p felbontású videótartalmak lejátszását említjük.

A Thrive három kivitelben kapható, melyek között az eltérés a háttértár kapacitásában jelentkezik. A 8 GB-os tárral szerelt modell 135 ezer magyar forintot kóstál, a 16 GB-os 150 ezer forintba kerül, a 32 GB kapacitású tárhellyel rendelkező kivitel pedig 185 ezer magyar forintért vihető haza. Ez egyelőre egy kicsit sok érte, főleg úgy, ha megnézzük, milyen árban vannak a konkurens gépek. A szintén IPS kijelzővel és 16 GB kapacitású tárhellyel rendelkező Asus Eee Pad Transformer már 120 ezres leszurkolása után a miénk lehet, ugyanúgy, mint az Acer gyártmányú Iconia Tab A500. Ettől függetlenül nem rossz masina a Thrive, érezhető a fejlődés a Toshiba részéről, amit honorálunk is egy tetszett plecsnivel.

Toshiba Thrive

dr. Kind

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Toshiba Thrive
Toshiba Thrive Általános
Technológia WiFi Only
Méret 272 x 175 x 15 milliméter
Tömeg 771 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 10,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 1 GB RAM, 8/16/32 GB ROM
Memória bővíthetősége SD-kártya
Adatátvitel
Frekvenciasávok -
GPRS / EDGE nincs / nincs
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1+EDR (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB miniUSB 2.0 és USB2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 3.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Fájlkezelő, App Place, Books, Book Place, Kaspersky Tablet, LogMeIn, File Manager, StartPlace, QuickOffice, PrinterShare, MOG Music
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókusz
Másodlagos kamera 2 megapixeles
Videófelvétel van (1280 x 720 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 23 Wh-s lítiumos akkumulátor
Használati idő 8 óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, USB2.0-aljzat, HDMI-aljzat, sztereó hangfalpár

Azóta történt

Előzmények