Tesla Smartphone 6.1 - nem talál fel semmit

Természetesen nem az amerikai vállalat hírnevén szeretne felkapaszkodni a Tesla Smartphone, a név a szerb feltaláló előtti tiszteletadást fejezi ki. A telefon mellesleg egy átlagos alsó-középkategóriás.

Bevezető, tartozékok

Mostanában nagyon sokat lehet találkozni a Tesla márkanévvel, az amerikai központú vállalat eleinte csak nagy hatótávú, elképesztő gyorsulási képességekkel bíró elektromos autóiról volt híres, később, egy legendás szoftverfrissítés után az autonóm autózásra mutatták fel a jelenleg legjobban működő, bár összességében még mindig kicsit esetlen alternatívát. Az Elon Musk karakteréhez kötődő vállalat, csakúgy mint az egykori csehszlovák, elektronikai termékeket gyártó cég (amire csak később aggatták rá a TEchnika SLAboproudá definíciót), egy forrásból kapta a megnevezését: Nicola Tesla, a szerb feltaláló után, akinek minimum 146 ma használt szabadalmat, a mágneses indukció SI-mértékegységét és a Tesla-tekercset köszönhetjük. A szintén szerb Comtrade Group pedig úgy gondolta, hogy ez a hatalmas személyiség nekik is megér egy márkanevet, ami alatt telefonokat, tableteket, TV-ket és légkondikat is forgalmaznak, természetesen kínai bérgyártással és teljesen átlagos megoldásokkal.

Ismerős és menő a márkajelzés
Ismerős és menő a márkajelzés [+]

A Smartphone 6.1 is érkezhetett volna szinte akármelyik kisebb gyártótól, középkategóriás, nyolcmagos MediaTek lapkája, szinte teljesen módosítatlan Android rendszere és átlagos kamerái jó használhatóságot biztosítanak, összességében sem valódi érdekességeket, sem fájdalmas buktatókat nem hoz magával, egyedül a kompakt mérete, a microSD-vel együtt is érvényes dual SIM-képessége és a csinos formája teheti vonzóvá a menő márkajelzésen túl. Illetve az ára, ami külföldön egyáltalán nem elrugaszkodott. Nem mellesleg, aki találkozott már az uleFone Paris nevű telefonnal, annak ez a készülék is ismerős lehet.

A doboz jól néz ki, és a benne lévő tartozékok is igényesek
A doboz jól néz ki, és a benne lévő tartozékok is igényesek [+]

Az XXL GSM-től érkezett mobil csomagolása rendkívül ízléses: kapunk hozzá tartalék fóliát, jó minőségben előállított, rendesen megtervezett használati útmutatót, Tesla felirattal feldobott töltőfejet, microUSB kábelt és egy in-ear kialakítású headsetet is. A fülhallgató zenei minősége persze valójában gagyi, a töltő is csak 1 amperes, viszont az első benyomása biztosan nem lesz rossz annak, aki először kicsomagolja a mobilt.

Külső, kijelző

A fém keret és a precíz összeszerelési minőség kettőséből adódóan nagyon jó kézbe venni a mobilt. 144,4 x 71,7 x 8,3 milliméteres dimenziói mellé 132 grammos tömeg tartozik, a hátlap enyhe lekerekítéseivel együtt az öthüvelykes kijelzővel szerelt Teslát egy kézzel is remekül lehet használni, egyáltalán nem csúszós anyagokból van, és jó helyre kerültek a gombok is. A hátlapon jellemzően műanyagot találunk, ami azonban igazán meglepő, hogy hiába is keresnénk SIM-tűt vagy oldalsó fiókot, ma már kuriózumszámba menő módon hagyományos, levehető panel került hátra, így cserélhető a 2100 mAh kapacitású akkumulátor, és könnyedén befér a két darab microSIM mellé a microSD kártya is.

Már-már kompaktnak nevezhetjük a méreteit
Már-már kompaktnak nevezhetjük a méreteit [+]

Kijelző-teszt
Mérés Tesla Smartphone 6.1 Xiaomi Redmi 3S Samsung Galaxy A3 (2016) OnePlus X
Fehér fényerő (max.) 379 nit 454 nit 471 / 556 nit 338 nit
Fehér fényerő (min.) 10,1 nit 1,0 nit 1,8 nit 3,3 nit
Fekete fényerő 0,43 nit 0,41 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány 881:1 1107:1 végtelen végtelen
Színhőmérséklet 8082 K + kézi 8356 K + kézi 7619 / 6637 K 8223 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

720 x 1280 pixel felbontású IPS kijelző foglalja el az előlap jelentős részét, ami az 5 hüvelykes képátló ismeretében közel 300 ppi-s képpontsűrűséget eredményez, rendben van a maximális fényerő, elfogadható a kontrasztarány, illetve a számokon túl is egy korrekt megjelenítővel van dolgunk: nincsenek illesztési hibák, jók a betekintési szögek, a fényerőállító automatika is rendben teszi a dolgát, a MiraVision segítségével pedig kedvünkre állíthatjuk a színhangolást. Az érintésérzékeléssel sincs probléma,a telefonra pedig általánosságban is jellemző, hogy a legapróbb kínai gyártókénál jelentősen jobb minőségben készítették el, abszolút tartósnak érződik a konstrukció. Értesítési led van, de csak egy hagyományos, fehér színű megoldásról beszélhetünk a másodlagos kamera mellett, közel a beszédhangszóróhoz.

Ha nem is erősen, de világítanak a kijelző alatti érintőbillentyűk
Ha nem is erősen, de világítanak a kijelző alatti érintőbillentyűk [+]

A kijelző alatti középső, világító érintőgombot használhatjuk a kezdőoldalra történő visszalépéshez, hosszan nyomva pedig az alkalmazásváltót hívhatjuk elő. A kétoldali érintőbillentyű funkciói nem cserélhetők fel, így meg kell szoknunk: balra a menügombot, jobbra pedig a visszalépést érjük el. A telefon jobb oldalára tették a két darab hangerőszabályzót és a bekapcsológombot, ezek jól elkülönülnek egymástól, kényelmes helyen vannak és lötyögést sem tapasztaltunk, szóval itt minden rendben van. Alul a beszédmikrofon és a multimédiás hangszóró látható, a telefon tetejére jutott a microUSB és a 3,5 milliméteres jack csatlakozó, előbbi OTG-képes, utóbbi pedig a CTIA-lábkiosztás mellett az androidos hangerőállító parancsokat is tudja értelmezni.

Felülre került a microUSB és a 3,5 milliméteres jack csatlakozó
Felülre került a microUSB és a 3,5 milliméteres jack csatlakozó [+]

A 13 megapixeles kamerán és a vakuján kívül csak egy stílusos Tesla márkajelzés került a fegyverszürke, plasztik hátlapra, ami az ujjlenyomatokat közepes intenzitással gyűjti, viszont egyáltalán nem csúszik és asztalra helyezve is könnyedén, idegesítő billegés nélkül használható. Ha jól felpattintottuk a hátlapot, szinte nem is lehet megmondani, hogy nem unibody a készülék, szóval ilyen téren jó munkát végzett a gyártó.

Hardver, szoftverezettség

Aki szemezett a közelmúltban hasonló árkategóriájú készülékkel, az biztosan találkozott már a MediaTek MT6753 lapka nevével. A nyolcmagos, 1,3 GHz-es Cortex-A53 processzorral, 450 MHz-es Mali-T720 MP3 grafikai egységgel és a Tesla esetén 2 gigabájt rendszermemóriával megtámogatott SoC ehhez a kijelzőhöz és rendszerfelülethez teljesen megfelelő. A mindennapi használatban nincsenek durva hibák a sebességben, ha kisebb akadásokkal együtt tudunk élni, akkor még egy Real Racing 3 is futtatható rajta, és még többlapos böngészéshez, sorozatos alkalmazásváltásokhoz is elegendő a RAM, teljesítmény szempontjából remekül lőtték be az optimumot. Akinek mégis hiányozna belőle a nyers erő, azt vigasztalhatja a visszafogott melegedés és a barátságos fogyasztás.

A mókás nyelvezetű frissítőablakkal nem itt találkozunk először A mókás nyelvezetű frissítőablakkal nem itt találkozunk először
A mókás nyelvezetű frissítőablakkal nem itt találkozunk először [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Tesla Smartphone 6.1 Xiaomi Redmi 3S Vernee Thor LG X Power
Rendszerchip MediaTek MT6753 Snapdragon 430 MediaTek MT6753 MediaTek MT6735
AnTuTu Benchmark 6.x 36238 pont 43173 pont 37679 pont 31991 pont
Vellamo Browser 1942 pont 2565 pont 2838 pont 2477 pont
Vellamo Metal 983 pont 1168 pont 1059 pont 856 pont
Geekbench 4 (single / multi) 633 / 2300 pont 638 / 1884 pont 663 / 1806 pont 554 / 1514 pont
GFXBench Manhattan onscreen 4,6 fps 14 fps 9,1 fps 6,6 fps
GFXBench Manhattan offscreen 2,9 fps 7,1 fps 4,5 fps 3,0 fps
GFXBench T-Rex onscreen 14 fps 26 fps 19 fps 15 fps
GFXBench T-Rex offscreen 8,6 fps 16 fps 12 fps 8,5 fps

A 16 gigabájtos belső tárolóból körülbelül 11 marad szabad felhasználásra, az viszont mindenképpen örömteli, hogy a két SIM-es mód feláldozása nélkül tehetünk microSD-t a mobilba, és bár telepíteni nem tudunk rá, a tárolási gondokat könnyedén megoldhatjuk. Szoftveres téren már korántsem ilyen rózsás a helyzet, a 2014-es Lollipop fölött lassan kezd eljárni az idő, és mivel a mobil legutolsó frissítése sem mai már, a Smartphone 6.1 valószínűleg ezen a verzión is fog ragadni. Az első kiadás még teljesen nyers felülettel érkezett, azóta egy egyedi ikonkészlettel dobták fel a megjelenést: ez annyira különlegesre sikerült, hogy sokan tartják rondának, egy másik launcherrel természetesen bármikor orvosolható a probléma.

Egyedi az ikonkészlet és a gyári háttérkép Egyedi az ikonkészlet és a gyári háttérkép
Egyedi az ikonkészlet és a gyári háttérkép [+]

Már-már ijesztő, hogy mennyire nem nyúltak a szoftveres kínálathoz, a böngészőt megérintve a réges-rég túlhaladott AOSP-szoftverbe jutunk, ahogy minden más is érintetlen, a fájlkezelőtől kezdve a galérián és a hangrögzítőn át az üzenetkezelőig és a videolejátszóig. Ami lecserélésre került, az a billentyűzet: a Gboard helyett a SwiftKey teljesít rajta szolgálatot. Az extra szoftverek közé tartozik egy egyszerű zseblámpa és egy szerb híroldal alkalmazása, ez utóbbi itthon különösen hasznos lehet. A beállítások között találunk opciót háromujjas képernyőfotók készítésére, illetve egyéb gesztusvezérlésekre is, ilyen például a megjelenített névjegyek tárcsázása fülhöz emeléssel, vagy a bejövő hívás némítása a telefon fejre fordításával.

Néhány gesztusvezérlési opció jut extraként Néhány gesztusvezérlési opció jut extraként
Néhány gesztusvezérlési opció jut extraként [+]

A telefonkönyv több forrásból és mindkét SIM-ről is gond nélkül importálja a kontakokat, a tárcsázóban működik a prediktív keresés és a gyorshívás, a naplóban pedig természetesen megjelenik, melyik hívást melyik kártyával folytattuk. Duplakoppos feloldás nincs, ami viszont kellemetlenebb, hogy ha a telefon hosszabb pihenőre kényszerül, akkor időnként energiatakarékossági módtól függetlenül is megszünteti az aktív szinkronizálást, és bizonyos e-mail értesítéseket csak a feloldás után kapunk meg. Nem sűrűn fordult ez elő a tesztidőszak alatt, viszont amikor igen, akkor roppantul idegesítő volt.

Kamera, video, audio

A 13 megapixeles hátlapi kamera beszállítója ismeretlen, az AOSP-felület ellenben már unásig ismert, és camera 2 api híján sajnos az is fog maradni annak, aki emellett a mobil mellett teszi le a voksát. Nincs szó PDAF-rendszerről, az optika és a szenzor képességeiről sem beszélnek, nagyjából a fapados szintre számíthatunk. Az élőkép alapján borzalmas fotókra számítottunk, a beállítási lehetőségek szűkössége is erős keretek közé szabja a felhasználót, ehhez képest a lenti tesztfotók nem is olyan rosszak. A fókuszálás lassan történik, éjszaka már-már esélytelen élességet találni vele, viszont az exponálás szinte azonnali, és a sorozatképek elkészítésekor sincs nagy késlekedés. Manuális kamerabeállításokra ne számítsunk, még HDR mód sincs.

13 megapixeles hátlapi kamera került rá
13 megapixeles hátlapi kamera került rá [+]

Valószínűleg senki nem adna túl sok esélyt a kamerának ezek alapján, viszont az összhatás mégis rendben van, nincs gond a dinamikatartománnyal, a részletesség és a vonalélesség jó, vakuval is normális fotók tudnak készülni, egyedül az éjszakai képeknél látható erős zajosodás, időnként szellemkép és némi homályos részlethiány. A Full HD videókon erőteljesen érződik a képstabilizálás és a zajszűrés hiánya, hiába nagy a felbontás, a Tesla videózási képességeit legfeljebb végszükség esetén fogjuk használni, akárcsak az 5 megapixeles előlapi kamerát, amivel egy-két szelfit persze megörökíthetünk, de túl komoly minőséget ne várjunk tőle.

Pont az FM-rádió maradna ki egy Teslából? Természetesen nem! Pont az FM-rádió maradna ki egy Teslából? Természetesen nem!
Pont a rádió maradna ki egy Teslából? Természetesen nem! [+]

Stílszerű módon nem maradhatott ki az FM-rádió, az RDS információkkal kiegészülő zenei élményt fülhallgató csatlakoztatása után élvezhetjük ki, viszont a gyári hangkeltő hiányosságait még itt is tapasztalni fogjuk. Pedig az alaplapi zenei chip egyébként nem sikerült rosszul, és a helyi, akár veszteségmentes fájlok lejátszásakor kimondottan jó minőségű hang érkezik a fejhallgatóra. Az alul lévő hangszórót azonban semmilyen szempontból nem lehet védeni, halk, dinamikátlan és torz.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Ha valahol kiemelkedőt ígér az egyik legolcsóbb Tesla okostelefon, az az adatkommunikáció. Kár, hogy nem tartja be. A két darab SIM kártya ugyanis állítólag dual active módon működne együtt, tehát elvileg akkor is hálózaton maradna az egyik kártya, ha a másikkal hívást intézünk, de valójában ez nem így működik, ugyanolyan dual standby a mobil, mint a kategóriában említhető összes konkurense. Van viszont B20-as LTE, igaz, csak Cat.4-es maximummal, elméleti 150/50 Mbps sebességgel. A navigáció pontosan és gyorsan működött, bár a Galileót még nem ismeri, a GPS és a GLONASS-jelek alapján gyorsan és stabilan lehet vele tájékozódni.

Az ósdi AOSP-böngészőn csak a kezdőoldalt változtatták meg. Érdemes azonnal lecserélni egy jobb szoftverre! Az ósdi AOSP-böngészőn csak a kezdőoldalt változtatták meg. Érdemes azonnal lecserélni egy jobb szoftverre!
Az ósdi AOSP-böngészőn csak a kezdőoldalt változtatták meg. Érdemes azonnal lecserélni egy jobb szoftverre! [+]

A Bluetooth 4.0-s, a WiFi pedig nem támogatja ugyan az ac-s hálózatokat, de szinte minden mást igen, nem maradt ki a hotspot és a direct, az érzékenysége pedig bőven átlagon felüli. A beszélgetési hangminőség korrekt, jó minőségben hallottam a beszédpartnereimet, és a zajszűrő hiánya ellenére sem volt panasz az én hangomra. Kimaradt a giroszkóp és a mágneses hall szenzor (ami az univerzális, mágneses tokok működéséhez kellene), be kell érnünk a gyorsulásmérővel, illetve a fény- és távolságérzékelőkkel.

A specifikáció szerinti dual active mód sajnos nem érvényes, viszont microSD mellé is bepattinthatunk két microSIM-et
A specifikáció szerinti dual active mód sajnos nem érvényes, viszont microSD mellé is bepattinthatunk két microSIM-et [+]

Értékelés: Tesla Smartphone 6.1
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Fekete pont jár viszont az akkumulátorért: alig haladja meg a 2000 mAh-t a kapacitása, ennek megfelelően pedig két kártyával a háttérben nagyon gyorsan merül, intenzívebb használat esetén is elégedettek lehetünk, ha 3 órás kijelzőidőre képes a kikapcsolás előtt. Még a készülékház méretéhez képest is kellemetlen, hogy hiába a takarékos lapka, egy óra játék, közepes fényerőn 35%-ot harap az akkumulátorból, és a hanggal kiegészülő, online videónézés sem kevésbé terheli meg a telepet. A hozzá tartozó töltővel körülbelül 2,5 óra alatt lehet feltölteni a mobilt, nagyobb áramerősségű töltőfejjel ez kicsit javítható.

Az összegzést érdemes a legfontosabb dologgal kezdeni: a Tesla Smartphone 6.1-et jelenleg senki nem fogalmazza itthon, a jelenlegi helyzet alapján úgy tűnik, hogy ez nem is fog mostanában megváltozni. Ennek megfelelően nyilván csak elméleti szinten érdemes beszélni a 170 euró körüli, azaz átszámítva nagyjából 53 ezer forintos árról, amiért itthon Xiaomi Redmi 3S-t vagy LG X Powert lehet venni. Hiszen aki nem ragaszkodik a két microSIM + microSD-s kialakításhoz és az 5 hüvelykes kijelzőhöz, az minden bizonnyal fog találni jobb ár/érték arányú, kedvezőbb garanciális feltételekkel bíró vagy jobb anyagokból összerakott alternatívát. A hardveres oldal korrekt ugyan, ennyi pénzért, a Vernee Thorhoz hasonló hardveres képességek egyáltalán nem számítanak kiemelkedőnek, ahogy a kijelző és a kamera sem mutat túl a középkategória alsó peremének szintjén. A legapróbb kínai gyártók első termékeinél érezhetően jobban sikerült a Tesla megoldása, de ennél többre lenne szüksége a sikerhez: például 2017-ben nem 2014-es Android főverzióval futni.

szentkuti11

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk, köszönjük!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Tesla Smartphone 6.1
Tesla Smartphone 6.1 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 144,4 x 71,7 x 8,3 milliméter
Tömeg 132 gramm
Színvariációk fekete/szürke, fehér
SIM-foglalat 2 x microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (293 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6753
Processzor típusa nyolcmagos, 64-bites 1,3 GHz-es Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720 MP3
RAM mérete 2 GB (LPDDR3 800 MHz)
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (ebből 10,7 szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
FDD-LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi hotspot, WiFi direct
USB microUSB 2.0
USB OTG van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Flashlight, SwiftKey, Telegraf.rs
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, ledes segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2150 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő (3G) ismeretlen
Beszélgetési idő (3G) ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet

Előzmények

  • LG X Cam - perspektíva a középmezőnyben

    A középkategóriában dupla hátlapi kamerarendszert látni még 2016 legvégén is öröm, viszont a mobil hardveres visszafogottsága sok apró hiányosságot hoz magával.

  • UMi Diamond - csiszolatlan gyémánt

    Olcsón kínál nyolcmagos, masszív fémkeretes mobilt az UMi, amely kamerákból csak az alapszintet, memóriából viszont igazán kövéret kapott ahhoz képest, hogy mennyibe kerül.