Hirdetés

TCL Nxtpaper 14 - papíron jó

Matt óriáskijelzővel jelentkezett a TCL. Olvasásra jó, de munkára elég?

Hirdetés

Külső, kijelző, csomagolás

Divat lett az óriásképernyős táblagép, és miért ne? Ha mobilkijelzőnk közel 7” átmérőjű, nincs sok értelme a 8-9”-es táblagépnek, sokaknak pedig van régről ekkora vagy 10-11” körüli. Kényelmesebb a szemnek irodai munkára, filmezésre vagy tanulásra 13-14”-es panelt fogni, ha a támaszték is megvan, és könnyebb hordozni, ha a tömeg egy másfél kilós laptop fele.


[+]

Egyszerűbb ugyanis a 14,3”-es, 120 ezer forintos TCL Nxtpaper mellé Bluetooth billentyűzetet csapni, mint egy laptopot a klaviatúrájától megszabadítani, és a gyártó 10 ezer forintért éppúgy kínál ilyen tartozékot angol kiosztással, mint apró állványt, a képernyőre hajtható, támasztékos tokot, támaszték nélküli hátlapi fedőt (lásd lent) és T-pen stylust. Az utóbbi kettő a december-januári bevezetés környékén várhatóan promóciós ajándék lesz. Az itt látható állvány, toll, egér és billentyűzet más márkától érkezett.

A Nxtpaper 14 hátlapi tokjában
A Nxtpaper 14 hátlapi tokjában [+]

Máskülönben 33 wattos töltő, USB-C kábel és leírás van a hatalmas csomagban, meg persze 322,41 x 222,02 x 6,95 milliméteres és 760 grammos táblagép, érzésre és hőmérsékletre fémből, tökéletes illesztésekkel és IP54 alapú por-, illetve cseppálló kivitellel. Mondjuk a 8 megapixeles hátlapi kamera feleslegesen kapott jókora tárcsát. A méretekből kétféle konklúziót lehet vonni: egy légies e-könyv olvasót továbbra is sokkal kényelmesebb bárhol elterülve használni, a TCL kellékét magunkon megtámasztani sem egyszerű, a levegőben pedig konditermi munka megtartani.


[+]

Támasztékkal és állvánnyal használva viszont hatalmas felületet kapunk egy laptop méreteinél jóval karcsúbb kivitelben, és így aztán órákat lehet a képernyőre bámulni. Nem volt gond billentyűzet és egér csatlakoztatása, rövidebb hírt is rendben megírtam, és némi képszerkesztés után publikáltam, tehát a szimplább irodai munka kipipálva. Sok-sok böngészés és némi filmezés, illetve olvasás is belefér, a digitalizálódó világban pedig a tanulás és készségfejlesztés eszközei is működnek úgy, hogy a szülő (vagy iskola) megfelelő szem- és nyakmagasságba helyezheti a táblát az egészséges testtartás érdekében, ami kézben fogva ugye nem feltétlenül van meg.

A Nxtpaper 14 árnyékban, normál módban, szemből
A Nxtpaper 14 árnyékban, normál módban, szemből [+]

Tehát van ennek az óriásképernyőnek is keresni valója, bár hozzá kell tenni, hogy a Helio G99-es chip erősen korlátozza a multitaskingot és a játékot, ahogy HDR támogatás sincsen. A 2400 x 1600 tűéles pixel éppúgy örömhír, mint a remek kalibráció és kontrasztarány, kellően élénk színekkel, nagyon jó szemből ránézni a megjelenítőre. Viszont a matt felületű, alacsony fényvisszaverésű, kissé valóban papírtapintású és számos képernyőmódot kínáló Nxtpaper 3.0 LCD panel sok szempontból rétegtermékké teszi a táblagépet, ahogy a 60 Hz-es képfrissítés is szűk keresztmetszet.

A teljes fényerő teli napfénnyel megvilágítva
A teljes fényerő teli napfénnyel megvilágítva [+]

Első pillantásra még az olcsó TFT technológia is eszünkbe juthat, ám a kellék nem szégyelli, épp hogy büszkélkedik fóliaszerű kivitelével és korlátozott betekintési szögeivel, amely oldalról gyors kontraszt- és fényerő csökkenéssel jár. A hangsúly ugyanis az egészségen van, és mindent a szemkímélésnek vetettek alá fizikai kékfényszűrő réteget beleértve. Számos TÜV Rheinland tanúsítvány bizonyítja a kékfény, a vibrálások és a becsillanó lámpafény hatékony megszűrését, DC elsötétítés is adott. Bónuszként a felület végül az ujjlenyomatokat is taszítja.

Fényerő változás szobabelsőben, oldalról
Fényerő változás szobabelsőben, oldalról, kellemes kontrasztú Tinta Papír módban [+]

Oké: szemkímélő trükkjei a fényes IPS és AMOLED paneleknek is vannak, az utóbbiak pedig a Nxtpaper sötét módjánál is haloványabbak éjszaka, a S24 Ultra végül a fényvisszaverésben sem gyenge. Odakint ráadásul a Nxtpaper képernyőből legfeljebb szemből és árnyékban látni valamit, napfény alatt az ígért 400-nál magasabb, 524 nites fénysűrűség is kevés a matt jelleg miatt, szóval az esetek 90%-ban bent lesz érdemes használni, ami erős korlátozás. Akkor mi értelme van az egésznek?

A Színes Papír mód és asztali megjelenítés
A Színes Papír mód [+]

Egyfelől tapasztalatból mondom, hogy a hosszú használat nem jár szemfáradással, ami gyermekeink egészsége szempontjából komoly érv, hiszen számos készségfejlesztő játék és feladat lépett át a digitális korba, ahogy az online oktatás is egyre gyakoribb. Másfelől a Normál megjelenítés mellett adott két papírszerű Nxtpaper képernyőmód fakóbb, kevésbé kontrasztos megjelenítéssel, amihez az egész felület és minden alkalmazás igazodik. A Színes Papír értelemszerűen tompa színekkel, a Tinta Papír pedig teljesen fekete-fehérben jelenít meg mindent, és felveszi ezt a stílust a kezdőoldal, az ikoncsomag és nagyjából a teljes TCL felület is.


[+]

A váltáshoz hosszú oldalon jobbra dedikált billentyű is akad, épp csak eggyel kényelmetlenebb a nyomás és váltás helyett az, hogy a képernyőre kell bökni és a kívánt módot leokézni. Nyilvánvalóan van kereslet a Nxtpaper képernyők iránt, ha kisebb mobilpaneltől óriástábláig van a gyártónak kínálata, de azért akad pár furcsasága a dolognak szoftveroldalról.

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés TCL Nxtpaper 14 Lenovo Legion Tab Lenovo Tab M9 TCL NXTPaper 11 Lenovo Tab M10 Plus (3.gen., 2022)
Képátló 14,3 hüvelyk 8,8 hüvelyk 9 hüvelyk 10,95 hüvelyk 10,4 hüvelyk
Felbontás 1600 x 2400 1600 x 2560 800 x 1340 1200 x 2000 1200 x 2000
Technológia Nxtpaper 3.0 LCD, 60 Hz IPS LCD, 144 Hz IPS LCD, 60 Hz NVCM IPS LCD, 60 Hz IPS LCD, 60 Hz
Fehér fényerő 523 nit 476 nit 299 nit 388 / 401 nit 392 nit
Fehér fényerő (min.) 5,3 nit 6,4 nit 1,6 nit 2,1 / 2,6 nit 3,8 nit
Fekete fényerő 0,17 nit 0,5 nit 0,18 nit 0,3 nit 0,25 nit
Kontrasztarány 3076:1 952:1 1662:1 1336:1 1568:1

Színhőmérséklet
6962 K normál mód
5152 K színes papír
5487 K tinta papír

6491 K + kézi

7392 K + kézi

7685 K + kézi

7810 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Sötét rendszertémát például csak Normál módban lehet választani a különvett Nxtvision beállítások alatt. Ugyanitt alternatív monokróm, kékfényszűrő és sötétebb éjjeli megjelenítés is van, amelyek Színes és Tinta Papír módokban nem érhetők el. Így egyszeri vásárlóként nem világos, hogy most akkor melyik mód a leginkább szemkímélő.


[+]

Az előlapra 13 és 5 megapixeles kamerák kerültek két látószögben, valamint fénymérő és közelségérzékelő, LED villanó és beszédhangszóró semerre. A bekapcsoló balra került a hangerőgombok mellé, ujjlenyomat-olvasó nincs, csak 2D-s arcazonosítás. Rövid oldalon jobbra található a 10 000 mAh-s telep töltésére szakosodott Type-C port – jack kimenet éppúgy nincs, mint SIM vagy microSD foglalat.


[+]

Egyhetes tapasztalat után számomra a Nxtpaper 14,3” asztallapon bizonyult ideális eszköznek, kézben tartva semmiképp, ölbe véve pedig a csúszós kivitel miatt volt problémás a használat és túl nagy a felület, hogy ekként gépeljek a méretes virtuális billentyűzeten. Esti és kanapén elnyúlós olvasgatásra továbbra is apróbb céleszköz javallott, avagy könyvtárbérlet és papíralapú kiadvány, az pedig a következő oldalon derül ki, hogy laptopot a kellék ki tud-e váltani.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • TCL

Azóta történt

Előzmények