TCL NXTPaper 11 / Tab 11 - egy testben két lélek

Két táblagépet mutatott be a TCL még az MWC-n melyek kijelzőben térnek el, másban nem. Viszont úgy tűnik, néha maga a tábla sem tudja, hogy akkor ő most éppen melyik.

Multimédia, üzemidő, verdikt

Két kamera van a táblagépen, az előlapra és a hátlapra is egy-egy 8 megapixeles szenzor jutott, az előlapi 100 fokos látószöggel és fix fókusszal dolgozik, míg a hátlapon van autofókusz is. Az eredmény szempontjából igazából kvázi lényegtelen ez, önmagunkat valószínűleg nem akarjuk majd nagyon közelről fotózni. Az elkészült képek kevés valódi részlettel és nagyon sok digitális élesítésen átesve jönnek létre, lassú az exponálás, lassú a fókusz és napsütéses helyszíneken is gyenge dinamikájú, helyenként kiégett, helyenként a valóshoz képest durván fakó képek születnek. Arra pont elég, hogy egy dokumentumot olvasható minőségben lefotózzon az ember, de másra nem érdemes a kamerát használni.

Az előlapi kamera már más tészta, ott azért videóhívásokhoz bőven megfelelő minőséget kapunk mind hangban, mint képben. A 100 fokos látótér pedig ahhoz is elég széles, hogy többen beleférjenek a videóba, így akár családilag is könnyedén lehet Meeten vagy Skype-on beszélni. A felvehető videók felső határa 1080p 30fps, és különféle extrák sincsenek a kameraszoftverben, lassított videót vagy panorámafotót készíthetünk a normál képek és videók mellett, és ennyi.


Tartalomfogyasztáshoz megvan a Widevine L1-es szint, így képes HD-ban streamelni a Netflixet az eszköz, a négy hangszóróval megvan a sztereó hangzás is, ezzel pedig meg vagyok elégedve. Bár nincsenek az Asus ROG Phone-hoz hasonló dübörgő mélyek, nem is bántóan rossz az összhatás, a magas hangoknál lehet hallani nagyobb torzítást. Mivel 3,5 mm-es csatlakozó nincsen, így Bluetooth 5.0-n keresztül lehet még hangot kivinni, itt viszont az alapvetőnek számító SBC és AAC mellett nincs nagyobb felbontású kodek támogatása. A 2.0-s USB Type-C csatlakozón keresztül viszont hang jött ki a készülékből egy megfelelő fülhallgatón keresztül.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Van két mikrofon, meglepő módon a Wi-Fi modellben is adott a GPS, gyorsulásmérő, közelségszenzor és kétsávos Wi-Fi 5 (802.11a/b/g/n/ac), utóbbi pedig stabil kapcsolatot tart fenn. A beépített akkumulátor 8000 mAh-s, ezt 18 wattal lehet tölteni, két teljes óra minimum kell a lemerült eszköznek a feltöltéshez. Összehozhatók a 8 órás kijelzőidők, viszont nagyon magas a készenléti fogyasztása a táblagépnek, így nálam a tesztek alatt három naponta töltőre kellett tenni a gépet. Van két eltérő erősségű energiatakarékos mód, melyek manuálisan bekapcsolhatók és vannak rendellenes energiafogyasztásra figyelmeztető értesítések, melyek a teszt alatt egyszer sem jeleztek.


[+]

Összegzés

TCL NXTPaper 11 / Tab 11
Pro
Jó kijelző, vékony fém ház
Négy hangszóró, sztereó
Toll és védőtok
Android 13
Kontra
A kijelzővel kapcsolatos szoftveres extrák és a toll működése nem megbízható
Nincs biometrikus védelem
Gyenge kamera
A felhasználói felület gyakran akadozik
Nincs 3,5 mm-es csatlakozó
Pontozás
Kialakítás, védelem 7 pont
Kijelző 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftverfelület 6 pont
Fotózás, videózás 4 pont
Hangminőség 8 pont
Adatkommunikáció 8 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 6 pont
Indulóár (EUR, 4/128 GB, WiFi) 250

Fátyolos szemmel gondolhatunk azokra a napokra, amikor százezer forint környékén még elérhető volt a belépőszintű iPad, de akár felhozhatnám a tíz évvel ezelőtti Nexus 7-et is, mint etalont, hogy igenis lehet jó táblagépet kínálni relatíve olcsón. Az elmúlt évben megugrott a Kínából érkező, nagyobb márkanév által kínált olcsóbb tabletek kínálata, a Huawei mellett már ad alternatívát a Redmi és a Realme is, de méltán említhető a Lenovo is régi motorosként, újoncként pedig Nokia és Honor tabletek is feltűntek a hazai forgalmazásban. Minden felsorolt márkában közös, hogy a TCL-nél jóval nagyobb hangsúlyt fektetnek a marketingre, termékeikkel próbálkoznak operátornál is, míg tesztünk alanya a boltok polcairól szólítja meg legtöbbször a vásárlókat. Ott pedig az árcímkével lehet kitűnni, a kedvező ár pedig idén is megvan a NXTPaper 11 esetén is, de a 250 eurós (93 ezer forintos) összeg még úgy is soknak mondható, hogy megjelenésében, hangzásban, illetve a tablet mellé járó tok és toll terén leköröz néhány vetélytársat tesztünk alanya.

A tartozékok és a szép készülékház viszont nem kárpótol azért, hogy nagyon hanyagul van optimalizálva a szoftver, így az eszközben rejlő lehetőségek kiaknázatlanok maradnak vagy épp elunja életét a felhasználó, mire normális működésre tudná bírni őket. Az látszik, hogy volt egy csomó jó ötlet a tervezőasztalon, elméletben tényleg ki is pipál minden igényt a NXTPaper 11 / Tab 11, de pont ezeken is bukik meg néha. A szemkíméléshez használható szoftver hol működik, hol nem, videónézés közben rendszeresen hajlamos bezavarni a streambe, a tollhoz tartozó extra funkciók közül van, ami egyáltalán nem működik, a PC mód nézetben a több ablak kezelését pedig nem bírja el a koros processzor. Mellette jó pont, hogy bővíthető a tárhely, egyedi a matt kijelző, jó a négy hangszóró és az Android 13-as rendszert sem pakolták tele felesleges bloatware-rel. A mindennapi használat viszont így is nyögvenyelős, sokszor kényelmetlenül lassú is a tablet, így ha nem azonnal kell egy táblagép minél olcsóbban, érdemesebb szétnézni a régebbi modellek között és arra szavazni vagy kivárni a szintén bejelentett 12 Pro modell érkezését.

A tesztkészüléket a TCL küldte el hozzánk, ezúton is köszönjük!

viragdani01

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • TCL

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés