Sony Xperia acro S - stílus és tudás

Bevezető, tartozékok

A mobilos világot rendszeresen nyomon követők már jó ideje megsejthették, hogy a Sony Ericsson háza táján nagy változások lesznek. Többször fel is repült a pletyka, majd végül hivatalosan bejelentették, hogy a Sony kivásárolja az Ericsson részesedését és teljesen magáévá teszi a mobilos üzletágat. Már a 2011-es modelleken is érezhetően erős volt a japán befolyás, a névváltással pedig mindenki számára világossá tették, hogy mostantól mindent ők csinálnak. Az átalakulás egyébként még most is folyik, hiszen ez nem megy két nap alatt.

Sony Xperia acro S
[+]

Az immár újra Sony név alatt érkező telefonok elég jó fogadtatásban részesültek, mi is elismerően írtunk az eddigi típusokról, ráadásul komolyan ráfeküdtek a terméktámogatásra is, ami egy kritikus terület. Jelenleg nálunk az Xperia S számít csúcsmodellnek, de már a kanyarban van az első négymagos Sony modell, hiszen muszáj tartani a lépést a többiekkel. Elsőnek Japánban mutatkozott be az acro S (ott más névvel), ám végül a nemzetközi piacra is kiengedték, mi pedig nem hagytuk ki a lehetőséget és az XXL GSM segítségével rá is csaptunk.

Sony Xperia acro S
[+]

A doboz külsőleg illeszkedik a többi típushoz, ám meglehetősen nagy. Ennek okára akkor jövünk rá, ha kinyitjuk. A telefont kiemelve két újabb dobozkára bukkanunk, ezekbe csomagolták a tartozékokat. A laposabb rejti a papírokat, illetve az USB kábelt és a sztereó fülest. Utóbbi fülbe dugós változat, cserélhető gumipárnákkal. A másikban találunk egy hálózati töltőfejet és... egy asztali dokkolót. Hoppá, hát ez nem szokványos, és megmagyarázza a csomagolás méreteit.

Sony Xperia acro S
[+]

Külső

Kezdjük ott, hogy az acro S nagyon szép. A Sony eddig bemutatott telefonjainak nagy többségét tetszetősnek tartom, nekem az átlátszó sáv is bejön, de az acro S még ezt is felülmúlja. A forma amúgy nagyon érdekes, mert ötvözi a régebbi Sony Ericssonok és a legújabb típusok megoldásait. Az alapot valószínűleg az Ion adta, mivel itt nincs átlátszó sáv, a hátsó rész oldalai pedig lekerekítettek, de alapvetően a szögletes vonalak dominálnak. A kikapcsolva szinte láthatatlan kijelző a Monolithic Bravia tévék világát idézi. Kerültek bármifél csicsát, emiatt komolyságot és eleganciát sugall az egész. A szépsége mellett a minőséget sem vették félvállról. Noha itt nincs fém, a műanyagok profik, nagyon finom tapintásúak, matt felülettel, ami a koszra sem túlzottan kényes. Mivel a telefon nem szétszedhető, ezért rendkívül masszív, az összeszerelés gyakorlatilag tökéletes, semmi nyikorgás vagy lötyögés, profi munka. Ám még erre is rátettek egy lapáttal, mivel a készülék hivatalosan IP57-es minősítéssel bír. Ez pedig azt jelenti, hogy a porral szemben közel teljesen ellenálló (ha bejut por, az nem okoz károsodást), víz esetén pedig 1 méteres mélységig legalább fél órát áztathatjuk. Nyilván a bolti származás miatt ezt azért nem tesztelhettem le, viszont kétszer lemostam vízben és nem igazán zavarta.

Sony Xperia acro S
[+]

Az előlapon alulra a három klasszikus androidos billentyű került. Felül ott a kissé apró hangszóró, aminek hangminőségével igen, hangerejével azonban kevésbé voltam elégedett, utóbbi zajos helyen kevésnek bizonyulhat (az orosz metrókon biztosan). Mellette elülső kamera, illetve fény- és közelségérzékelő szenzorok találhatók, de nem feledkeztek meg az állapotjelző LED-ről sem. E két rész közöt terül el a kijelző, ami 4,3 hüvelykes képátlójával még a „nagyjából egy kézzel kezelhető” kategóriába esik. Ez amúgy 1:1-ben az Xperia S-ből érkezett, tehát egy LED megvilágítású, HD felbontású, Mobile Bravia Engine-nel támogatott TFT-ről van szó. A képminőség igen jó, minden tűéles (342 ppi!), a színek is szépek, a fényerő megfelelő, napfényben pedig teljesen jól olvasható. Egyedül a betekintési szögnél érezhető, hogy ez nem IPS vagy AMOLED.

Sony Xperia acro S
[+]

Hátulról az Ionra hasonlít, lapos és fekete, nagyon finom tapintású az egész. Lent egy szolid Xperia felirat, majd némi kötelező adat (mivel nem szétszedhető). Aztán következik a Sony Ericsson gömbje (ezt később el fogják hagyni), a többiek felül laknak. Ide került a kamera, a hozzá tartozó LED villanó, a kettő között egy apró NFC matrica, illetve a kihangosító és a másodlagos mikrofon. Sajnos a lapos hátlap miatt az egyébként hangos hangszóró jelentősen veszít erejéből, a második mikrofon viszont hívásnál zajszűrőként viselkedik, videofelvételnél meg a sztereó hangsávhoz járul hozzá.

Sony Xperia acro S
[+]

Az oldalai közül az alja a leglényegtelenebb, itt csupán a nyakakasztó helye van. Ez a rész egyébként kifejezetten emlékeztett az X10-re. Jobboldalra került a bekapcsoló (áldassék, hogy nem a tetejére tették), a kamera billentyűje és a hangerőszabályzó. Utóbbival elkövettek egy ergonómiai bakit, hiszen egészen lentre került, ami hívás közben elég nehézkessé teszi az állítást. A másik oldalon két aranyszínű érintkezővel találkozunk, ezek az asztali dokkoló esetén jutnak szerephez. Rajtuk kívül két ajtó került ide, egyikük a microSD, a másikuk a SIM-foglalat helyét védi. Megjegyzendő, hogy a neten hol normál, hol microSIM-esként tüntetik fel az acro S-t. Nos, a valóság az, hogy normál SIM kell bele. Azonban a Sony gondolt azokra, akik már a kisebbiket használják. A foglalatból először egy műanyag keretet kell kiszedni (elég vékony anyagból van, szóval óvatosan), majd ebbe helyezhetjük bele az adaptert, benne a SIM-mel és mehet vissza a helyére. Leírni kicsit könnyebb, mint végrehajtani, de pici küzdelem árán átjuthatunk ezen akadályon. Mellesleg a dobozban adnak is egy microSIM adaptert, ami ráadásul ragasztócsíkos, én viszont a sajátomat használtam hozzá. Bár ez így elég kacifántosnak tűnik, egy nagy előnye mindenképp van. A keretnek köszönhetően elvileg kizárt, hogy beleszoruljon a SIM, mivel nem az adaptert, hanem a keretet kell kihúznunk és azzal együtt jön ki az egész. Még nem beszéltem a tetejéről, pedig itt már három fedélt is nyitogathatunk. Ezek mögött microUSB, 3,5 mm-es jack és microHDMI rejtőzik.

Hirdetés

Hardver, szoftver

Az új burkolat mögött a készülék „szíve” nem változott az Xperia S-hez képest. Ennek megfelelően a rendszert egy Qualcomm MSM8260-as chipset működteti, melyben egy kétmagos, magonként 1,5 GHz-en üzemelő Snapdragon S3 processzor üzemel. Az elegendő memóriát 1 GB RAM biztosítja, a grafikus megjelenítést egy Adreno 220-as gyorsító végzi. A Sony jelenleg még adós a piacnak egy négymagos eszközzel (a hírek szerint nem sokáig), addig ez a csúcskonfiguráció. Noha a lenti táblázatban négymagos gépekkel van összemérve, ez ne tévesszen meg senkit. A videóban is látható, hogy használat közben nem igazán jelent ez nagy hátrányt. A működés folyamatos és gyors, néha 1-1 apró akadás előfordul (főleg a widgetekkel teletömött főképernyőn), ám ez a mindennapok során nem zavaró.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia acro S LG Optimus 4X HD HTC One X Samsung Galaxy S III
AnTuTu Benchmark 6757 pont 11333 pont 10154 pont 11937 pont
Linpack for Android (single) 43,014 MF. / 1,95 s 49,459 MF. / 1,7 s 51,813 MF. / 1,62 s 56,076 MF. / 1,5 s
Linpack for Android (multi) 73,977 MF. / 2,28 s 142,817 MF. / 1,18 s 144,778 MF. / 1,16 s 180,585 MF. / 0,93 s
Smartbench 2012 Prod. 1742 pont 4614 pont 4249 pont 4117 pont
Smartbench 2012 Games 1712 pont 2287 pont 2648 pont 3514 pont
Quadrant 2.0 3264 pont 4829 pont 4302 pont 5472 pont

Sony Xperia acro S Sony Xperia acro S

Ez a telefon már gyárilag az Android 4.0.4-es rendszert futtatja, és biztosra vehetjük, hogy a nemrégen debütált 4.1-es verziót is meg fogja kapni. A 2.3-hoz képest apróbb finomításokat végeztek a Sony mérnökei a kezelői felületen. A főképernyő öt oldalas lehet és immár új módon lehet háttérképet vagy témát cserélni, illetve önálló menüt kaptak a widgetek. A menü maradt oldalra lapozós és továbbra sem lehet körbemenni benne, viszont az ikonok több szempont szerint rendezhetők és egy program eltávolítása miatt sem kell almenükben kotorásznunk. Noha grafikailag szinte az egész rendszer módosítva lett, mégis a Sense-hez és a TouchWiz-hez képest inkább elegánsra, letisztultra vették a formát, nem akartak minnél több extrát és eye-candy dolgot belepréselni.

Sony Xperia acro S Sony Xperia acro S

A telefonkönyv, üzenetek és naptár tulajdonképpen nem változott, de ezek már alapból teljesen jól végzik a feladatukat. Kapunk viszont egy új tárcsázót és persze a virtuális billentyűzetból is saját került fel. Ehhez kapcsolódik, hogy az Xperia gombsor remekül konfigurálható, többféle kiosztás és téma közül választhatunk, de persze aki akar, az a Play-ben talál vagy ezerféle billentyűzetet. Az órához tartozó dolgokat is átdolgozták, szép lett az ébresztő, kapunk stoppert és visszaszámlálót, valamint világórát, viszont itt kihagyták a ziccert, hogy valami 3D földgömbön jelenítse meg a városokat.

Sony Xperia acro S Sony Xperia acro S

Adatkommunikáció, internet

Az acro S csúcsmodellhez illően van felszerelve az adatátvitelhez is. Négysávos GSM és szintén négysávos 3G modul biztosít térerőt, melyhez GPRS, EDGE, 3G és HSPA átvitel társul. Letöltésnél 14,4 Mbit, feltöltésnél 5,76 Mbit a maximum, ami teljesen megfelelő. A WiFi b/g/n szabványokat ismer, továbbá van hotspot mód, DLNA és WiFi Direct is. Bluetooth-ból 3.0-s került bele, mely persze sztereó is egyben. A microUSB-vel könnyen számítógépre köthetjük, ekkor adattároló módba kapcsolva gyorsan tudunk másolni a memóriájába, illetve közben az akkut is töltjük. Nem maradt ki az NFC sem, ezt már a 4.0-s rendszer ki is tudja használni a Beam funkcióval. Összesen 13 GB belső tárhellyel gazdálkodhatunk, ebből 2 GB kizárólag programoknak van fenntartva. Viszont ha ez nem elég, akkor microSD-vel még 32 GB-ot tudunk hozzáadni.

Sony Xperia acro S Sony Xperia acro S

Ilyen felszereltség mellett igazán kellemes az internetezés, a gyári böngésző teljesen jól használható. Több ablakot is tarthatunk nyitva, a kétujjas zoomolás és hasábra tördelés remekül és gyorsan működik, a HD kijelző pedig hab a tortán. Noha a kliensek nincsenek telepítve, de a Facebook és a Twitter is integrálásra került, bár főleg az előbbivel van szorosabb kapcsolatban a szoftver, a Twitter csak a Timescape résznél jön képbe. Hasznos extra a biztonsági mentést és visszaállítást végző program, ami nem csupán névjegyeket vagy üzeneteket képest lementeni, hanem szinte az egész készülék tartalmát, még a telepített programokat is. A fájlkezelést az egyik legnépszerűbb programra, az ASTRO-ra bízták, kapunk továbbá egy jegyzetelőt és egy OfficeSuite dokumentumolvasót. Kissé csalódás, hogy nem teljes verziós, szerkesztésre is képes változatot tettek bele, elvégre ilyen szinten ez már jogos elvárás lenne.

Sony Xperia acro S Sony Xperia acro S

Aki esetleg elveszne a menük között vagy bizonyos funkciók használatában bizonytalan, egy komplett súgó áll rendelkezésre, ahol tippeket és trükköket is kapunk a telefon használatához. A tesztpéldány ázsiai verzió volt, és szinte biztos, hogy ezért került rá a Windows Live Messenger (nem hivatalos) programja, ami grafikailag is eléggé kilóg a sorból, illetve láthatóan nem igazán készítették fel HD felbontásra. Üzleti felhasználóknak hasznos lehet az AAStocks nevű komplex tőzsde- és árfolyamfigyelő. Az Ajánlások menüpont alatt egy programgyűjteményt találunk, nagyjából hasonlót, mint a Play Áruház dedikált Sony menüjében. Említést érdemel a PlayNow, ahol nem csak szoftvereket, de képeket és zenéket is beszerezhetünk.

xxx

Multimédia

A kameránál is úgy döntöttek, hogy az Xperia S-ből veszik át, tehát ennek megfelelően egy 12 megapixeles fényképezővel van dolgunk. Ez nem csupán autofókuszos és LED villanós, hanem a Sony Exmor R nevű szenzora dolgozik benne, amely hátsó megvilágítású, így gyenge fényviszonyok között is jobb érzékenységet és alacsonyabb zajszintet produkál. Magát a fényképezőt többféleképpen is indíthatjuk. A teljesen lezárt készüléken hosszan megnyomva a kamera gombját azonnal tudunk fotózni, valamint a lezáró képernyőről is egy mozdulattal indíthatjuk a felvételt. Jól átgondolt a kereső felépítése, a fontosabb opciókat kitehetjük a baloldali sávba, a többit is gyorsan, egy helyen érhetjük el. Elég sok lehetőségünk van a finomhangolásra, szabályozható a felbontás, a fehéregyensúly, expozíció, vannak előre programozott témák, fénymérés, fókuszmód, geotagging, időzítő, többféle sorozat- és panorámafotózás (3D-s is), ISO, tehát van mivel játszani.

Sony Xperia acro S

Az eddigi felsorolás elég komoly minőséget sejtet, viszont sajnos ezen a téren csalódást nyújt az acro S. A fotók mínősége elmarad a várttól és a vetélytársaktól is. Szép színek, jó vonalélesség jellemzi, ám a kép bizonyos részei nagyon zajosak, pedig a zajszűrő biztosan dolgozik és ez a jelenség ISO100-as beállítás mellett is megvan. A dinamikatartomány is lehetne jobb, mert az ég elég könnyen beég. Érdekes, hogy nincs HDR mód, pedig az segíthetne a dolgon. Ha némileg lekicsinyítjük a képeket, akkor szépek, és azért nem katasztrófális a helyzet, viszont a nagy fotós tesztünkben szerepelt Xperia S-hez hasonló teljesítményt nyújt. Videónál már jobb a helyzet, a fullHD felvételek képminősége megfelelő, a sztereó hang viszont igen jó. Bár elvileg benne van, az általam alapbeállítással készített felvételen (amit ITT lehet megnézni) nem működött a folyamatos autofókusz, ellenben zoomolni kétujjas nagyítással lehet.

Sony Xperia acro S Sony Xperia acro S

Ahol viszont igazán tud ütni, az a zene. A lejátszó teljesen át van alakítva és nem véletlenül hívják Walkman-nek. Két főoldala van, az egyik maga a lejátszó, a másikon pedig tudunk keresni a zenéink között. Van albumkép, véletlen és ismétlő lejátszás, de ezek már megszokottak. Kapunk viszont hangszínszabályzót, ahol saját beállítást is csinálhatunk. Akinek ez sem elég, az még háromféle térhatású effektet is bekapcsolhat. Az a legjobb az egészben, hogy a lejátszó nem csak szép, hanem sokat tud és közben egyszerűen, átláthatóan kezelhető. Magát a zenét vezérelni a lehúzható státuszsávról és a lezárt képernyőről is van lehetőségünk, tehát gondoltak mindenre. Persze mit sem érne ez az egész, ha csapnivaló lenne a hangzás. De nem az, és azért ebben a Sony-nak elég nagy tapasztalata van. A zenék tisztán, telten szólnak, van normális magas és mély, semmi alapzaj, hangerő bőven van, a beállításokkal pedig mindenki saját fülére finomhangolhatja. Hasonlóan jókat tudok mondani a rádióról, ami szintén szép és persze RDS-t is kapott. Aki pedig nem tudja, épp mi szól, a TrackID máris megmondja neki.

Sony Xperia acro S Sony Xperia acro S

Üzemidő, összegzés

A hátlap egyáltalán nem szedhető le, de akárcsak az Xperia S-nél, itt is teljesen beépített az akkumulátor. Viszont ha már kicsit vastagabb lett, akkor az akku kapacitásán is csavartak kicsit, így végül 1910 mAh-s lett. Ez elég hatásosan hangzik, viszont megint nem beszélhetünk áttörésről. Az acro S sajnos a piacon lévő hasonló készülékekkel egyetemben simán lemerül egy nap alatt, közepes használat mellett. Érdemes a fényerőt 50%-on tartani, mert maximumon még intenzívebb a merülés (valószínűleg a kijelző fogyaszthat sokat, mert pl. zenehallgatás alatt alig merül). A dokkolóról még nem ejtettem szót, de itt sem bonyolították túl a dolgot. Egyszerűen fogjuk a telefont és kattanásig beletoljuk a helyére. Ekkor rögzül és nem is tud kiesni (mint az a videón is látszik), a dokkoló hátsó részébe kell a töltőt csatlakoztatni. Ugyanakkor elegendő finoman megbillenteni a készüléket és máris kihúzható a helyéről, nagyon cool.

Sony Xperia acro S
[+]

Értékelés: Sony Xperia acro S
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális x pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Nagyon nehéz szívvel adtam vissza a telefont, mert bár kevés időt töltött nálam, igen gyorsan megkedveltem. A donornak tekinthető Xperia S sem sikerült rosszul, és amiket itt kapunk pluszban, az még csak javít a megítélésén. A bővíthető memória és a még erősebb akkumulátor mindig jól jön, az IP57-es védettség pedig igazi unikum mifelénk ebben a kategóriában. Profi minőségével és gyönyörű külsejével már az első kézbevételnél felkelti az érdeklődést. A remek kijelző, kellően erős hardver és az elegáns kezelőfelület csak tovább erősíti ezt. Ha gyenge pontot keresünk rajta, akkor a kissé halk hangszóró és a kamera fotózási képessége az, ami említhető. Minden másban minimum hozza az elvárható szintet, tehát nyugodtan mondhatjuk, hogy vérbeli csúcsmodell, amely ha teljesítményben nem is, de más szempontból méltó ellenfele a többi gyártó négymagos készülékeinek. Mindennek persze ára is van, egész konkrétan az acro S kártyafüggetlenül 123 ezer forint környékén szerezhető be. Mivel a hazai Sony hivatalosan is megerősítette, hogy nem lesz itthon kínálatban ez a típus, így tényleg csak a GSM boltok polcain találkozhatunk vele. Szerintem hibás döntés, hogy nem kerül forgalomba, bár kétségtelen, hogy az Xperia S-re veszélyes lenne. Az Ajánlott plecsni viszont pontosan ezért jár neki.

Sony Xperia acro S

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Xperia acro S
Sony Xperia acro S Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 126 x 66 x 11,9 milliméter
Tömeg 147 gramm
Színvariációk fekete, fehér, pink
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (342 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, LED megvilágítású, multi-touch TFT, Mobile Bravia Engine
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon MSM8260
Processzor típusa 1,5 GHz dual-core ARM Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 220
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 2 GB (programok)
11 GB (multimédia)
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (EDR+A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, DLNA, WiFi Direct
USB microUSB 2.0 (USB OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (A-GPS, GLONASS)
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek XXX
Multimédia
Fő kamera 12 megapixel, autofókusz, LED villanó, Exmor R BSI szenzor
Másodlagos kamera 1,3 megapixel
Videófelvétel van (1080p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1910 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 290 óra (2G) / 310 óra (3G)
Beszélgetési idő 6 óra 40 perc (2G) / 7 óra 10 perc (3G)
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő 23 óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, microHDMI kimenet, IP57 por- és vízálló kialakítás, állapotjelző LED, asztali töltőállvány, duál mikrofonos aktív zajszűrés
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés