Hangminőség, üzemidő, összegzés
5 milliméteres dinamikus hangsugárzók találhatók a WF-C710N-ben, ez kisebb az elmúlt évek 1000X csúcsmodelljeiben találhatóknál, de megegyezik a LinkBuds S meghajtójának méretével, a jelfeldolgozó processzor viszont eltér. A C710N nagyon mélyen ül az ember fülében, így alapvetően már csak behelyezésével sok külső hangot blokkol, erre jön az ANC, mely az alacsony frekvenciájú hangok tompítására remek, de némi fehér zajjal jár használata. És feltűnő, hogy míg az ANC-t kikapcsolva kevesebb magas hang jut be fülünkbe, addig az ANC-t használva ezek foszlányai be-be jutnak, miközben az olyan monoton zúgások, mint a közlekedési eszközök hangjai teljesen eltűnnek.
Hirdetés
Jobbra-balra húzva válthatunk az előre programozott EQ-profilok között, a második képen látható módon pedig létrehozhatunk sajátot vagy módosíthatjuk a gyári értékeket (forrás: Mobilaréna) [+]
Pontos a sztereó, annak ellenére pedig van némi térérzet is, hogy a fülhallgatóval a mélyeket leginkább koponyánk közepén fogjuk érezni. Az Atoms for Peace Ingenue című számában például a huszadik másodpercnél kezdődő csöpögéshez hasonlító hangokat jobb oldalról, a távolból fogjuk hallani, míg balról jól elkülöníthető az időnként megszólaló halk csörgő. Annak ellenére, hogy milyen apró a C710N-ben található driver, 50-60%-os hangerőn nem zavarosodik a hang, a középtartomány is szépen rétegelt, a Linkin Park Castle of Glassában például jól elkülönülnek a vokál rétegei. A gyári hangolással kicsit sötét a C710N karaktere, tiszta és részletes a középtartomány, de a magasokból vesznek el részletek. Épp ezért érdemes az EQ-ba kicsit belenyúlni, szerintem a 400 Hz-es sávot mindenképpen érdemes két értékkel lejjebb húzni, míg a 16 kHz-et minimum ugyanennyivel feljebb tolni. A C710N meggyőző teltséget, életet és részletességet ad vissza. Bruce Springsteen State Trooperjében a gitár mellett az S és T hangok mindenféle torzítás nélkül érkeznek fülünkbe, míg a dal végi kiáltások elemi erővel és feszesen csattannak fel. A C710N sötét karaktere mellett is természetes, kissé meleg hangzásvilágot kínál, nem az árszintre jellemző fémes, éles verziót. Ahhoz képest, hogy milyen apró a meghajtó, hangerőből sincs hiány a C710N-ben, viszont tapasztalatim szerint 60%-on és ANC-vel a tömegközlekedésen is csak a zenét fogjuk már hallani, mást nem. Az ANC nincs jelentős befolyással a hangminőségre, azt az egyet leszámítva, hogy az ANC-t kikapcsolva a mély hangok erőssége kicsit gyengébbnek érződik.
A hangokat átengedő Ambient Sound mód kicsit digitális éllel engedi be a környezetet, de gyors beszélgetéshez megfelelő tisztasággal. Az jó pont, hogy beállítható, hogy ha a fülesen tartjuk ujjunkat, addig megy a hangátengedés. Olyan funkció nincs, hogy beszéd érzékelésére automatikusan kapcsoljon. Viszont bekapcsolhat az Ambient Sound telefonálás közben is, így visszahallhatjuk beszédünket. A beépített mikrofonok minősége közepesre vizsgázik. A hangot érthetően veszik fel, de a háttérzajokat szűrő algoritmus nagyon erősen elvágja a környezeti zajokat, időnként belevág a beszéd utolsó pár hangjába is. A hangunkat pedig erős digitális éllel adja vissza. Érthető, de tisztának nem nevezném.
Üzemidő tekintetében jobban teljesít a C710N, mint a gyártói ígéret. A Sony 8 és fél órában határozza meg a maximális üzemidőt zajszűréssel, 12 órában zajszűrés nélkül. Az adaptív zajzárat használva nálam óránként 10%-ot vesztett töltöttségéből az eszköz, ezzel a 9-10 órányi folyamatos zenelejátszás reális. A tokot használva újratöltéssel együtt 30 órára rúg az üzemidő. Ha napi 1-2 órás használatra szánjuk a C710N-t, akkor reálisan két hétig ki fogja bírni anélkül, hogy töltenünk kellene. A vezetékes töltés sajnos lassú, 3 óra kell a toknak, hogy teljesen lemerült állapotból feltöltsön, a tok PD 3.0-s töltőről maximum 5 watott vett fel.
Összegzés — Sony WF-C710N
Korrekt mindennapi fülhallgató a Sony WF-C710N, kék színű változatának átlátszó kialakítása pedig kicsit kiemeli a tömegből. A zajszűrés, a hangminőség jó, a mikrofonos minőség elfogadható. Ha az 50 000 forintos hivatalos ajánlott fogyasztói árat nézzük, akkor azon az áron már Nothing Ear, a Creative Audio Aurvana Ace 2, Cambridge Audio Melomania M100 vagy a Soundcore Liberty 5 (mely megérkezett már szerkesztőségünkbe) lehet alternatíva, időnként megcsíphető Samsung Galaxy Buds3 vagy Apple AirPods 4 is ennyiért. Utóbbi kettőnél a C710N jobban szól, cserébe azok flottabbul működnek együtt saját márkájuk készülékeivel. 35 000 forintos áron viszont nehéz belekötni a C710N-be, és alternatívaként is csak a Nothing Ear (a) vagy az EarFun Air Pro 4 jut eszembe, bár ezeknél kiegyensúlyozottsága miatt én szívesebben választanám a C710N-t.
Általánosságban ajánlani nem fogom a C710N-t, de egy Tetszett minősítést megérdemel. Mert annak ellenére, hogy hiányzik az LDAC támogatás, lehetne jobban személyre szabható az érintőfelület működése, az erőteljes, de jól kontrollált mélyekkel, részletességével, remek dinamikájával, ügyes aktív és adaptív zajszűrésével egy egyszerű, de biztos pontnak tekinthető a C710N a megfizethető(bb) árú fülhallgatók tengerében, amivel szerintem nagyon nem lehet mellé lőni.
![]() |
Sony WF-C710N |
A Sony magyarországi képviselete küldte el hozzánk tesztre a WF-C710N-t.
viragdani01