Sony WF-C710N - átlátok rajta

Sok szempontból remek fülhallgató, ám erős a konkurencia ezen az árszinten. Ráadásul másoknál már alapnak számító funkciók is hiányoznak.

Bevezető, doboz, kialakítás

1982: A Sony bemutatja első in-ear fülhallgatóját, az MDR-E252-t. 1999: Megjelenik a világ akkor legkisebb méretűnek számító 9 mm-es dinamikus meghajtójával és szilikon kagylókkal ellátott MDR-EX70SL, ami a Sony szerint korábban nem látott minőségű basszus leképzésére képes. 2017: piacon a WF-1000X, a japán cég első teljesen vezeték nélküli sztereó fülhallgatója aktív zajszűréssel és a környezetet, valamint a viselőt figyelő adaptív hangkontroll funkcióval. 2025-ben mindezek megtalálhatók a WF-C710N-ben, ami jelenleg a második legolcsóbb fülhallgató a Sony kínálatában. A WF-C510 a belépőszint 25 ezer forintos ajánlott fogyasztói áron, a WF-C710N-ért már ennek közel dupláját kell fizetni. A hivatalos weboldal 50 ezer forintban határozza meg a modell árát, de MediaMarkt, Euronics vagy Auchan jelenleg 40 ezer forintért adja, a budapesti Sony Szalon pedig 34 790 forintért.

A WF-C710N színváltozatai
A WF-C710N színváltozatai (forrás: Sony) [+]

Nehéz meghatározni, hogy kinek mi számít megfizethető kategóriának, az mindenesetre biztos, hogy a LinkBuds Fit és a WF-1000XM5 áránál kevesebbet kell fizetni a WF-C710N-ért, illetve a Sony olcsóbb alternatívát kínál a Samsungnál, az Apple-nél, de még a Xiaominál is úgy, hogy a három legnépszerűbb telefonmárka készülékeivel ugyanúgy működik minden funkciója a C710N-nek. Mivel nincs exponenciális növekedése az elköltött összeg függvényében a hangminőségnek TWS fülesek esetén, ez a 30 és 60 ezer forint közti árszint egyébként az, ahol a legjobb modelleket találhatja az ember tapasztalataink szerint.

Itt még relatív ujjlenyomat-mentes a WF-C710N doboza
Itt még relatív ujjlenyomat-mentes a WF-C710N doboza [+]

A Sony műanyagmentes csomagolása a fülhallgató mellett egy USB-A végű Type-C töltőkábelt, egy S és egy L méretű gumiharang párt rejt, valamint papíralapú leírást és QR-kódot a Sound Connect alkalmazás letöltéséhez. Hozzánk az áttetsző kék változatot küldte el a gyártó hazai képviselete, de van a C710N-ből rózsaszín, fekete és fehér verzió is, azoknak a burkolatán nem lehet átlátni, lásd a képen fentebb.


[+]

A hordozó tokon hátul található az USB-C csatlakozó, mellette párosításra kényszerítő gomb. A fülhallgató támogatja a Google Fast Pair gyors párosítást Android rendszerű telefonokkal, és van multipont képessége is Bluetooth 5.3-mal, ami eltérő rendszerek közt is tökéletesen működött tesztünk során. A tok viszont nem támogatja a Qi vezeték nélküli töltést, csak a vezetékest. A hordozó 7 x 3,2 x 3,5 cm legvastagabb pontjain és 38 grammot nyom. A pirulához hasonló formája könnyen csúszik zsebbe, táskába, ám sajnos az áttetsző világoskék modell ugyanilyen gyorsan gyűjti az ujjlenyomatokat és az apróbb karcokat is. A fedelet mágnes húzza helyére és tartja zárva, de ez csak egy ponton fog, hosszú távon kíváncsi lennék tartósságára. A fedelet tartó zsanér egy pontban kattan, és ki lehet támasztani, nem csukódik vissza.

Bitang jól néz ki ez az áttetsző kialakítás, az egyetlen gond vele, hogy igazi ujjlenyomat-mágnesBitang jól néz ki ez az áttetsző kialakítás, az egyetlen gond vele, hogy igazi ujjlenyomat-mágnesBitang jól néz ki ez az áttetsző kialakítás, az egyetlen gond vele, hogy igazi ujjlenyomat-mágnesBitang jól néz ki ez az áttetsző kialakítás, az egyetlen gond vele, hogy igazi ujjlenyomat-mágnes Bitang jól néz ki ez az áttetsző kialakítás, az egyetlen gond vele, hogy igazi ujjlenyomat-mágnes [+]

A fülhallgatók formáját illetően nincs drasztikus változás az elmúlt évek Sony vezeték nélküli füleseihez képest. Az 5,2 grammos fülhallgatók kb. 3 cm mélyek, 2,5 cm magasak és 3,6 cm hosszúságúak, nagyobbak a korábbi modelleknél. A rövid vetőcső végén a gumiharang eltorlaszolja a hallójáratot, így már passzívan is izolál, a fülhallgató feje a fülkagylóban ül meg. A behelyezés iránya egyértelmű, a jobb és bal fülhallgatót nem lehet összekeverni. Van a C710N fején viselést érzékelő szenzor, így automatikusan szünetelteti vagy indítja a lejátszott tartalmat, és opció a fülhallgatók közül csak az egyiket is használni. A fülesek IPX4-es szigetelést kaptak, ezt már vízállónak nevezi a Sony, maradjunk inkább a cseppállónál. Eső vagy verejték valószínűleg nem tesz kárt az eszközben.


[+]

Kívülről látható változás még egy extra mikrofon bekerülése a fülhallgatóba, illetve a nyomógomb érintőfelületre cserélése a fülből kifelé néző részen. Ennek érzékelése pontos, viszont csak az előre meghatározott funkciók közül tudunk választani jobb és bal fülhallgató esetén, nem cserélgethetjük őket. Ezalatt azt értem, hogy ha a lejátszás vezérlését szeretnénk a bal fülhallgatón, akkor fixálva lesz az egy érintésre a play/pause, két érintéssel a következő, hárommal az előző szám, hosszú nyomással pedig a hangasszisztens indítása. De nem tudjuk mondjuk a hosszan érintve tartás funkciót átállítani arra, hogy az az aktív zajszűrés módjai között váltson anélkül, hogy minden más érintéses parancsbevitelt is valamely egyéb ANC módra vonatkozó opcióhoz rendelnénk hozzá.

[+]

Kapcsolat, alkalmazás, funkciók

Bluetooth 5.3 alapon kapcsolódik a C710N, viszont hiányzik belőle az LDAC vagy az aptX kodekek támogatása, csak SBC és AAC adott. Ezen az árszinten már elterjedt egy nagyobb felbontású kodek támogatása, helyette a Sony a DSEE (Digital Sound Enhancement Engine) technológiát kínálja. Ez komplex számítási folyamatokkal megpróbálja felskálázni a veszteséges tömörítésű fájlokat, így javítva a hangminőségen. A kapcsolat stabilitását ez nem befolyásolja, a C710N-nel nem volt probléma sem tömegközlekedésen, sem máshol úgy sem, hogy a hangminőséget előtérbe helyező beállítás volt bekapcsolva. Nincs késleltetést csökkentő játék mód, átlag 210 ezredmásodperces késésben van a hang a telefon képéhez képest, ez játékoknál már zavaró lehet, a videós tartalmat lejátszó programok korrigálnak. Van két eszközös valós idejű multipont kapcsolat, ez nálam működött Pixel 9 és iPhone 16 Pro telefonokat használva, viszont a Sound Connect alkalmazást egyszerre csak az egyik telefonon tudtam érdemben használni. A fülhallgató megjegyzi és eszközök között átviszi az alkalmazásban megadott beállításokat. A Google gyors párosítással egyébként a C710N-t képes elmenteni a Google-fiókunk, innen is üdvözlöm Pétert, akinél előttünk járt a teszteszköz, és nem szedte ki fiókjából visszaküldés előtt!

(forrás: Mobilaréna) [+]

A Sony Sound Connect alkalmazás ingyenesen letölthető Androidra és iOS-re, funkcionalitásában nincs különbség a két rendszer között. A főoldalon láthatjuk a Sony audio termékünk nevét, a töltöttség állapotát. Itt esetünkben a jobb és bal fülest külön-külön, mellettük a tokét. A százalékos értékek tekintetében nem teljesen vagyok meggyőzve azok pontosságáról, volt olyan, amikor a fülest az app szerint 25% feletti töltöttséggel raktam el délelőtt, de a délutáni metrózásom során totál lemerültek. Mondjuk ez egyetlen egyszer fordult csak elő. Közvetlen a töltöttség alatt az ANC-t kapcsoló hármas (aktív zajzár, hangátengedő mód, ki), alatta pedig a hangszínszabályzó.

A Sound Connect főoldala (első két kép Android rendszeren, harmadik kép iOS-en)A Sound Connect főoldala (első két kép Android rendszeren, harmadik kép iOS-en)A Sound Connect főoldala (első két kép Android rendszeren, harmadik kép iOS-en) A Sound Connect főoldala (első két kép Android rendszeren, harmadik kép iOS-en) (forrás: Mobilaréna) [+]

A WF-C710N egyik különlegessége, hogy a nagytestvéreihez hasonlóan rendelkezik az Adaptive Sound Control funkcióval. Ennek használatához szükség lesz egy Sony-fiókkal való bejelentkezésre az appban, illetve lokációhoz való hozzáférést adni az appnak. A telefonban található GNSS rendszer, a mozgásérzékelők, illetve a fülhallgatóban található érzékelők adatait összesítve az Adaptive Sound Control képes felismerni helyszíneket, szituációkat és ezek alapján állítani az ANC-t. Ez tapasztalataim szerint lassabban, de ugyanolyan pontosan működik a C710N-ben, mint a nemrég kipróbált csúcsminőségű WH-1000XM6-ban. A fülhallgatónál az ANC erősségét viszont nem tudjuk állítani, de az Ambient módban beengedett hangok mennyiségét igen. Tapasztalataim: a Széll Kálmán téren a villamosról leszállva amíg elsétálok a metróig a fülhallgató a villamosról való leszállásnál már kikapcsolja az ANC-t, mert nagyjából a harmadik lépést érzékelve sétaként aposztrofálja mozgásom. A külvilág hangjait részben beengedve jutok el a mozgólépcsőig, ahol ha megállok, akkor a környezeti hangokból úgy hiszi a füles, hogy tömegközlekedésre szálltam megint, így mire a mozgólépcső félúthoz ér, ismét visszakapcsol az ANC és teljes a zajzár. A váltás kényelmes a fülnek, az aktív szűrést fokozatosan kapcsolja be a C710N, nincsenek hirtelen váltások, nem volt tőle olyan érzésem, mintha hirtelen bedugult volna a fülem.

Adaptív zajszűrés szabályzó beállításaiAdaptív zajszűrés szabályzó beállításaiAdaptív zajszűrés szabályzó beállításai Adaptív zajszűrés szabályzó beállításai (forrás: Mobilaréna) [+]

Az alkalmazást vagy a fülhallgatón található érintőfelületet használva az adaptív szabályzó döntései bármikor felülírhatók például ANC be- vagy kikapcsolásával.

Részletesebb beállítások a hangátengedés erősségét illetőenRészletesebb beállítások a hangátengedés erősségét illetőenRészletesebb beállítások a hangátengedés erősségét illetőenRészletesebb beállítások a hangátengedés erősségét illetően Részletesebb beállítások a hangátengedés erősségét illetően (forrás: Mobilaréna) [+]

A C710N rendelkezik 360 Reality Audio támogatással is, ha van előfizetésünk a Sony térhangzását ismerő szolgáltatásra, azzal képes együttműködni. Van Amazon Music Play Now és Spotify Tap is, ezek a megfelelő előfizetés mellett a fülhallgatók behelyezésével vagy egy érintésre indítják is a lejátszást. Az alkalmazásban beállítható, hogy telefonhívás közben saját hangunkat is viszonthalljuk a C710N mikrofonjain keresztül. Szintén beállítható, hogy automatikusan letöltődjenek a firmware frissítések, illetve az, hogy a fülhallgató ha nincs használatban, kikapcsoljon. Ugyanígy a viselést érzékelő szenzorok is letilthatók, ahogy az érintőfelületet is ki lehet kapcsolni en bloc. Beállítható a csatlakozásra, egyéb dolgokra figyelmeztető frissítések hangereje és a nyelv is, a magyar viszont nem támogatott, a Sound Connect alkalmazás is angolul működik.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Elvégezhető egy hallásteszt, mely automatikus hangszínszabályzó-beállítást végez. Ennek lényege, hogy egy számunkra ismert művet játsszunk le a háttérben, közben pedig válasszunk az alkalmazás által felajánlott számok közül. Mindegyik valamelyest változtat a hangoláson, értelemszerűen a számunkra legszimpatikusabbat kell kiválasztanunk az öt lehetséges opcióból, ezt háromszor, aztán a harmadik lépés végén generál nekünk egy új EQ-profilt a rendszer, amit menthetünk. Az alkalmazás egyébként több előre programozott EQ-profillal is rendelkezik (Bright, Excited, Mellow, Relaxed, Vocal, Treble Boost, Bass Boost, Speech), valamint egy Manual móddal, ahol az ötsávos virtuális keverőn kézzel tudunk állítani. Van még egy csúszkánk, ennek neve Clear Bass, amivel a 20 és 250 Hz közti mély hangok és szub-basszusok intenzitását tudjuk állítani igényeink szerint.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az alkalmazás Discover fülén ha megadtuk a megfelelő engedélyeket és bejelentkeztünk, akkor a zenehallgatási szokásainkról kapunk összesítéseket, illetve akár gyűjthetünk virtuális kitűzőket is. Az jópofa, hogy például számolja az alkalmazás, hogy hány alkalommal kapcsolt az adaptív zajzár, de a zenei stílusok tekintetében azért elég egyszerűen katalogizál. Abban igaza van, hogy rock műfajba sorolható Tom Petty American Girlje és az új Car Seat Headrest album is, de azért rock és rock közt is akad némi különbség.

Bejelentkezéssel elérhető extra adatok a zenehallgatási szokásainkrólBejelentkezéssel elérhető extra adatok a zenehallgatási szokásainkrólBejelentkezéssel elérhető extra adatok a zenehallgatási szokásainkrólBejelentkezéssel elérhető extra adatok a zenehallgatási szokásainkról Bejelentkezéssel elérhető extra adatok a zenehallgatási szokásainkról (forrás: Mobilaréna) [+]

Hangminőség, üzemidő, összegzés

5 milliméteres dinamikus hangsugárzók találhatók a WF-C710N-ben, ez kisebb az elmúlt évek 1000X csúcsmodelljeiben találhatóknál, de megegyezik a LinkBuds S meghajtójának méretével, a jelfeldolgozó processzor viszont eltér. A C710N nagyon mélyen ül az ember fülében, így alapvetően már csak behelyezésével sok külső hangot blokkol, erre jön az ANC, mely az alacsony frekvenciájú hangok tompítására remek, de némi fehér zajjal jár használata. És feltűnő, hogy míg az ANC-t kikapcsolva kevesebb magas hang jut be fülünkbe, addig az ANC-t használva ezek foszlányai be-be jutnak, miközben az olyan monoton zúgások, mint a közlekedési eszközök hangjai teljesen eltűnnek.

Jobbra-balra húzva válthatunk az előre programozott EQ-profilok között, a második képen látható módon pedig létrehozhatunk sajátot vagy módosíthatjuk a gyári értékeketJobbra-balra húzva válthatunk az előre programozott EQ-profilok között, a második képen látható módon pedig létrehozhatunk sajátot vagy módosíthatjuk a gyári értékeket Jobbra-balra húzva válthatunk az előre programozott EQ-profilok között, a második képen látható módon pedig létrehozhatunk sajátot vagy módosíthatjuk a gyári értékeket (forrás: Mobilaréna) [+]

Pontos a sztereó, annak ellenére pedig van némi térérzet is, hogy a fülhallgatóval a mélyeket leginkább koponyánk közepén fogjuk érezni. Az Atoms for Peace Ingenue című számában például a huszadik másodpercnél kezdődő csöpögéshez hasonlító hangokat jobb oldalról, a távolból fogjuk hallani, míg balról jól elkülöníthető az időnként megszólaló halk csörgő. Annak ellenére, hogy milyen apró a C710N-ben található driver, 50-60%-os hangerőn nem zavarosodik a hang, a középtartomány is szépen rétegelt, a Linkin Park Castle of Glassában például jól elkülönülnek a vokál rétegei. A gyári hangolással kicsit sötét a C710N karaktere, tiszta és részletes a középtartomány, de a magasokból vesznek el részletek. Épp ezért érdemes az EQ-ba kicsit belenyúlni, szerintem a 400 Hz-es sávot mindenképpen érdemes két értékkel lejjebb húzni, míg a 16 kHz-et minimum ugyanennyivel feljebb tolni. A C710N meggyőző teltséget, életet és részletességet ad vissza. Bruce Springsteen State Trooperjében a gitár mellett az S és T hangok mindenféle torzítás nélkül érkeznek fülünkbe, míg a dal végi kiáltások elemi erővel és feszesen csattannak fel. A C710N sötét karaktere mellett is természetes, kissé meleg hangzásvilágot kínál, nem az árszintre jellemző fémes, éles verziót. Ahhoz képest, hogy milyen apró a meghajtó, hangerőből sincs hiány a C710N-ben, viszont tapasztalatim szerint 60%-on és ANC-vel a tömegközlekedésen is csak a zenét fogjuk már hallani, mást nem. Az ANC nincs jelentős befolyással a hangminőségre, azt az egyet leszámítva, hogy az ANC-t kikapcsolva a mély hangok erőssége kicsit gyengébbnek érződik.


[+]

A hangokat átengedő Ambient Sound mód kicsit digitális éllel engedi be a környezetet, de gyors beszélgetéshez megfelelő tisztasággal. Az jó pont, hogy beállítható, hogy ha a fülesen tartjuk ujjunkat, addig megy a hangátengedés. Olyan funkció nincs, hogy beszéd érzékelésére automatikusan kapcsoljon. Viszont bekapcsolhat az Ambient Sound telefonálás közben is, így visszahallhatjuk beszédünket. A beépített mikrofonok minősége közepesre vizsgázik. A hangot érthetően veszik fel, de a háttérzajokat szűrő algoritmus nagyon erősen elvágja a környezeti zajokat, időnként belevág a beszéd utolsó pár hangjába is. A hangunkat pedig erős digitális éllel adja vissza. Érthető, de tisztának nem nevezném.

Üzemidő tekintetében jobban teljesít a C710N, mint a gyártói ígéret. A Sony 8 és fél órában határozza meg a maximális üzemidőt zajszűréssel, 12 órában zajszűrés nélkül. Az adaptív zajzárat használva nálam óránként 10%-ot vesztett töltöttségéből az eszköz, ezzel a 9-10 órányi folyamatos zenelejátszás reális. A tokot használva újratöltéssel együtt 30 órára rúg az üzemidő. Ha napi 1-2 órás használatra szánjuk a C710N-t, akkor reálisan két hétig ki fogja bírni anélkül, hogy töltenünk kellene. A vezetékes töltés sajnos lassú, 3 óra kell a toknak, hogy teljesen lemerült állapotból feltöltsön, a tok PD 3.0-s töltőről maximum 5 watott vett fel.

Összegzés — Sony WF-C710N

Korrekt mindennapi fülhallgató a Sony WF-C710N, kék színű változatának átlátszó kialakítása pedig kicsit kiemeli a tömegből. A zajszűrés, a hangminőség jó, a mikrofonos minőség elfogadható. Ha az 50 000 forintos hivatalos ajánlott fogyasztói árat nézzük, akkor azon az áron már Nothing Ear, a Creative Audio Aurvana Ace 2, Cambridge Audio Melomania M100 vagy a Soundcore Liberty 5 (mely megérkezett már szerkesztőségünkbe) lehet alternatíva, időnként megcsíphető Samsung Galaxy Buds3 vagy Apple AirPods 4 is ennyiért. Utóbbi kettőnél a C710N jobban szól, cserébe azok flottabbul működnek együtt saját márkájuk készülékeivel. 35 000 forintos áron viszont nehéz belekötni a C710N-be, és alternatívaként is csak a Nothing Ear (a) vagy az EarFun Air Pro 4 jut eszembe, bár ezeknél kiegyensúlyozottsága miatt én szívesebben választanám a C710N-t.

Általánosságban ajánlani nem fogom a C710N-t, de egy Tetszett minősítést megérdemel. Mert annak ellenére, hogy hiányzik az LDAC támogatás, lehetne jobban személyre szabható az érintőfelület működése, az erőteljes, de jól kontrollált mélyekkel, részletességével, remek dinamikájával, ügyes aktív és adaptív zajszűrésével egy egyszerű, de biztos pontnak tekinthető a C710N a megfizethető(bb) árú fülhallgatók tengerében, amivel szerintem nagyon nem lehet mellé lőni.

Sony WF-C710N

A Sony magyarországi képviselete küldte el hozzánk tesztre a WF-C710N-t.

viragdani01

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Előzmények