Sony WF-1000XM4 - ezúttal koppan az áll

A TWS-kategóriában is kijátszotta a Sony az LDAC-kártyát, és ami a gyártó zajszűrésével, illetve közel két évnyi fejlesztéssel kijött végeredményként, azon én őszintén megdöbbentem: számomra megvan az év androidos TWS-e.

Alkalmazás, üzemidő, verdikt

Nincs új alkalmazás a csőben, a szokásos Sony Headphones appot (elérhető iOS-re és Androidra egyaránt) lehet és érdemes is letöltenie annak, aki WF-1000XM4 tulajdonossá válik. A szoftver felülete kissé elavult, stabilitása olykor kétes, viszont rengeteg hasznos funkció van benne. Egyrészt, ha végiglépkedünk a beállításain, elég optimálisan be tudjuk lőni a viseletét, olyan érdekességek vannak benne, mint a fülünkről fotós mintát készítő 360 Reality Audio segédlet, de gondolhatunk olyan, egyszerűbb dolgokra is, mint hogy az alkalmazás lejátszik a fülünkbe egy hangot, és ha azt a külső mikrofonjával visszahallja, akkor jelez, hogy nem tökéletes az illeszkedés, és érdemes jobban betolni a fülbe, vagy számunkra ideálisabb méretű szivacsot választani: persze ez még egyszerűbb lenne akkor, ha nem összesen háromféle méret lenne a méregdrága eszköz dobozában.

[+]

Itt álílthatjuk át a fülesek érintésérzékelőinek funkcióját is, három fő kategóriát tehetünk a jobb, illetve bal ooldalra, ezek a zajszűrés-vezérlés, a zenelejátszás-irányítás (ide került a hangasszisztens is, hosszú érintésre), illetve a hangerő-kontroll. A zajszűrést elég okosan tudjuk vezérelni, ha megérintjük, akkor vált áttetsző mód és zajszűrés között, ha pedig folyamatosan nyomva tartjuk, akkor addig engedi be a külső hangokat, amíg azt el nem engedjük. Hasonló eredményt érhetünk el akkor is, ha beszélünk, ez is profin működik. Az alkalmazáson belül bekapcsolhatjuk az automatikus frissítéseket, variálhatjuk, hogy szüneteljen-e a lejátszás, mikor kivesszük a fülünkből a kütyüt (én az ilyesmit mindig először kapcsolnám ki, de általában nincs rá mód), de van hangszínszabályzó, és persze látjuk azt is, hogy áll töltöttséggel a fülhallgató, illetve a töltőtok. Mindent rendben találtunk a beszélgetési minőségnél is, noha a TWS-eknél rendre probléma tud lenni a mikrofon-oldal, itt közepes zajszint mellett még visszafogott hangerővel is korrekt minőséget tapasztaltunk.

[+]

Ami az üzemidőt illeti, a WF-1000XM4 remekül teljesít: a hivatalosan megadott 5,5-6 (telefonhívás), illetve 8-12 (zenehallgatás) órás üzemidők ugyan kicsit túlzók, de körülményektől függően 5-8 óra mindenképpen kijön, ami mindenképpen több, mint amire egyhuzamban szerintem szükség van, és bőséges hátországot ad hozzá a töltőtok, hiszen körülbelül 3 alkalommal teljesen feltölti, és az appon keresztül időben értesít minket a telefonunkon, hogy ajánlott lenne tölteni a tokot, ami nagy segítség. A töltőtokot körülbelül 1,5 órán át kell 0-ról 100%-ra tölteni, a füleseket pedig fél óra alatt el lehet juttatni arra a szintre, hogy néhány órányi extra zenehallgatási lehetőségünk legyen. Nem maradt ki a Qi töltési lehetőség sem, tehát vezeték nélkül, akár egy megfelelő mobil hátlapján is feltölthetjük a tokot.

Tulajdonság Sony WF-1000XM3 Sony WF-1000XM4
Üzemidő (csak a fülhallgató, zenelejátszás, zajszűrés ki/be) akár 8 / 6 óra akár 12 / 8 óra
Teljes üzemidő (fülhallgató + tok) akár 24 óra akár 24 óra
Töltési mód Vezetékes (USB-C) Vezetékes (USB-C)

Összegzés

Már a leleplezéskor sejtettem, hogy itt valami nagy dolgot csinált a Sony, de hogy ennyire döbbenetesen kerek, egész termék lesz a WF-1000XM4-ből, azt nem gondoltam volna, megannyi TWS kipróbálása után nekem most koppant az állam, pedig ennél jelentősebb drágább fül- és fejhallgatók is jártak nálam. Jelen pillanatban az androidos mobilt használóknak nem tudnék ennél jobb TWS-t ajánlani, és ha így nézem, még ár/érték arányban is abszolút helyénvaló ez a cucc, hiszen bőven 100 ezer forint fölött is léteznek olyan eszközök, amik bitrátában, részletességben és általános hangélményben ennek a kütyünek a felét sem nyújtják. Persze kötelezően elmondható, hogy több komponensből álló (USB-C-s DAC, illetve egy komolyabb vezetékes fülhallgató) rendszerrel fölé lehet menni ennek a szintnek ebből a keretből, de ez a mindennapi használat szempontjából szinte irracionális kompromisszumokat követel meg ehhez a kompakt eszközhöz képest, amit az ember kivesz a tokjából, berakja a fülébe, és élvezi a zenehallgatást, tehát, hogy egyszerűen fogalmazzak, a lakatlan szigetre én is inkább ezt vinném magammal boldogan, és semmilyen szempontból nem érne csalódás, annyira tökéletesen mindenes optimum ez a WF-1000XM4.

Különösen ajánlott plecsnit ettől függetlenül nem fog kapni az eszköz, néhány banális hiba és egy egyszerű adottság miatt: egyrészt, kimaradt a Bluetooth multipoint támogatás, másrészt a gyorsan kopó/fogyó szivacs illesztékek miatt több párra, illetve nagyobb méretválasztékra lenne szükség az illesztékek terén ezzel az árszinttel, és ami a legfontosabb: bár zenei téren kategóriaugrásokról számolok be, valójában nyilván arról van szó, hogy egy 30 ezer forintos TWS fülhallgatónál ez nem szól nettó háromszor jobban, el kell fogadni, hogy ahogy megyünk fel a szintekkel, már exponenciálisan több pénzt kell fizetni relatív kevés minőségi ugrásért, és a számológép előtt bizony nehéz is megindokolni, miért lenne szükség egy 100 ezer forintos fülhallgatóra. Én mégis azt mondom, aki fogékony az ilyesmire, annak a WF-1000XM4 minden további nélkül, jó szívvel ajánlott.

Sony WF-1000XM4

szentkuti11

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Sony Xperia 5 II - kiskedvenc

    A Sony tulajdonképpen kompakt csúcsmodellnek szánta az Xperia 5 II-t, ami nagyjából össze is jött. A viszonylag kicsi, hagyományos és kifogástalan kialakítást pedig egy rakás, sokak által hiányolt funkcióval tették még vonzóbbá.

  • Sony Xperia 10 II - forma-terv

    Úgy tűnik, a Sony még mindig dizájnban a legerősebb. A hagyományos formaterv, a prémium kialakítás, a csorbítatlan kijelző és a képarány miatt szinte kompaktnak érződő kivitel még mindig nagyon vonzó. De...

  • Sony Xperia 1 II - kettőt fizet, egyet kap

    A Sony friss csúcsmobilja méregdrága, van pár hiányossága, külsejével és 4K HDR paneljével mégis odacsap.

  • Sony Xperia 5 - adj egy ötöst!

    A „kompakt” csúcs-Xperia keskeny lett, ám nyúlánk, aláhúzva, miért nem feltétlenül jó az extrém képarány telefonon. Zsebmozira mondjuk pont alkalmas.

Hirdetés