Hirdetés

Sony Ericsson K660i - zöldség

Főleg formatervével és színeivel próbál hódítani a gyártó szerint internetezésre fejleszetett készülék.

Bevezető

Igen. Megint. Egy Sony Ericsson készülék, amelyben annyi innovációs sincs, mint egy fakardban. A külső persze el fogja adni, magam is beleestem abba a hibába, hogy seregnyi újdonság közül pont ezt hoztam el, mert annyira jól nézett ki. Bár tudásban semmi újat nem tud felmutatni, valahol a K770i és a K550i között helyezkedik el, de ettől még sikeres készülék lesz. Mert az emberek többsége szerint szép.

Nagy szomorúsággal tölt el, hogy mostanában a Sony Ericsson már rég nem az a gyártó, amit pár évvel ezelőtt megismertünk. Annak idején mertek új dolgokkal előjönni, fejleszteni, meglepni a piacot. Ennek eredménye volt a méltán sikeres Walkman és Cyber-Shot széria, de hogy két évvel később is még ezekről húzzák le az újabb bőrt... nem erre számítottunk.

Mindeközben a többiek szépen csendesen meglépnek. A Samsungot korábban pont azért szidtuk, amiért most a Sony Ericssont, erre a koreai gyár az utóbbi időben sorra dobálja ki azokat a telefonokat, amelyek ha nem is forradalmaik, de mutatnak valamiféle innovációt. Járt nálunk F700, a remek G600, az optikai zoommal felszerelt G800, vagy a megdöbbentően jól sikerült F330 (teszt hamarosan). A Nokia sem tétlenkedett, az üzleti szegmensben az év végén olyat domborított, hogy öröm volt nézni, ahogyan a finn márka újra régi fényét idézi, kitűnően sikerült az N82, remekül helytáll a kicsit olcsóbb mezőnyben az E51, a 6120 Classic sikerét pedig nap mint nap lemérhetem egy rakás ismerősömön.

És a Sony Ericsson? Kijött végre a W960i, amiről kiderült, hogy ugyanaz a vas hajtja meg, mint az egy évvel korábbi elődjét. Nagy nehezen kitolták a gyárkapun a K850i-t, de sajnos a kamerájától hiába vártak sokat, porrá alázta a Samsung kis tűhegyni optikája a G600-ban. A T650i gyönyörű készülék, de fejlesztés abban sem volt, a W910i-t pedig sikerült tönkrevágni a 2 megapixeles fixfókuszos optikával. Halló, ébresztő! Ideje lenne megint vetíteni egy nagyot, mert már igen régen láttunk a gyártótól olyan terméket, amire olyan elismerően bólogathattunk volna, mint anno a T68-ra.

Hirdetés

Külső

A K660i egyértelműen és kizárólag a formára megy, de arra nagyon. Két árnyalat közül választhattam (és választhat majd a vásárló is), van a képeken is látható zöld-fehér (megdobban a Fradi-szív?), illetve a lilás-fekete. Maga a forma egy totál egyszerű tégla, nem ettől üt nagyot a K660i. Hanem a tökéletesen eltalált kontrasztok miatt. Ez a zöld, ezzel a fehérrel egyszerűen zseniális. Hogy teljes legyen a kép, még egy kis krómot is bevetettek a tervezők, az összkép hibátlan.

Első pillantásra természetesen a gombok tűnnek fel. A zöld sávban elhelyezkedő navigációs és funkcióbillentyűk a szokásos elrendezésben ücsörögnek katonásan, az alattuk található csillogóan fehér felület viszont a K810i-hez hasonló, kör alakú gomboktól hemzseg. Ezek a kis műanyag vackok teljesen jól kezelhetőek, nekem csupán egyetlen problémám volt, ez pedig a világítás.

A fehéres, plexiszerű panel teljes egésze halványan dereng a sötétben, a gombok külön megvilágítást kaptak, igen mutatós a K660i ilyenkor. A gond csupán az, hogy a billentyűk mellett elhelyezkedő feliratok láthatatlanságba burkolóznak, így üzenetíráskor néha nehéz kisilabizálni, hogy melyik karakter, vagy a szóköz merre leledzik. Persze aki hozzá van szokva a márkához, annak nem gond, de aki most áll át Sony Ericssonra, ott lesznek problémák.

A készülék bal oldalán az M2 kártya ajtaja, jobb felén pedig a hangerőgombok és a kamera gyorsbillentyűje helyezkednek el. A rendszercsatlkaozó ezúttal alulra került, a telefon tetején pedig csupán a bekapcsolás gombja árválkodik. A nyakbaakasztó aprócska karikája is lentre költözött. A hátlap fehérségét kör alakú motívumok oldják, a legnagyobb közpén trónol a kamera, alatt három köröcskén keresztül juthat hang a külvilág felé.

Menü, alapfunkciók

A QVGA felbontású, remekül látható, kontrasztos és élénk kijelzőn a gyártóra jellemző felhasználói felületet láthatjuk. A 12 ikonos főképernyő színvilágát ezúttal is témákkal állíthatjuk kedvünk szerint, a gyári variációk igen jól sikerültek, egyik-másik tökéletesen illeszkedik a készülék külsejéhez, a magam részéről az élénkzöld verziót használtam leginkább. A menü struktúrája, felépítése és átgondoltsága egy sokéves konstrukció kiforrotságát tudhatja magáénak, minden logikus, aki már használta Sony Ericsson telefont, nem fog benne eltévedni.

Az alapfunkciók kapcsán is a szokásos a helyzet, gyakorlatilag innentől kezdve copy-paste T650i, egyedül a megújított, de a W910i-ben és egy sereg újabb modellben már látott multimédia menü érdemel említést, a többi funkción gyakorlatilag felsorolás jelleggel végig lehet szaladni. Törzsolvasók kattintsanak a cikk végén levő konklúzióra, újoncoknak kicsit részletesebben is végigvesszük a lényegesebb információkat.

A névjegyzék a maga 1000 férőhelyes kapacitásával egy ideig biztosan elegendő, pláne, hogy egy kontakthoz rengeteg további mező csatolható az ismert fajtákból, e-mail, több szám, fénykép, hang, illetve hívócsoportok. A felépítés továbbra is fülecskés, az első oszlopban a legfontosabb, a többi fülön a kevésbé lényeges információk helyezkednek el. Első bekapcsoláskor ez a Sony Ericsson modell is ránk erőlteti a SIM kártyáról a belső memóriába való másolást.

Az üzenetkezelés sem okoz meglepetést, SMS és MMS természetesen könnyedén létrehozható, utóbbi maximum 300KB méretű lehet. A beépített email kliens is teszi a dolgát, kezel csatolmányokat és kommunikál hitelesített SMTP szerverekkel is. A listát a beépített RSS olvasó egészíti ki, amelynek hasznossága a magunkfajta hírérzékeny emberek számára vitathatatlan.

A naptár havi és heti nézete is könnyen átlátható, a több ébresztési időpontot kezelni képes ébresztőóra pedig a gyártóra jellemző 9 perces szundival operál azok számára, akik nem tudnak úgy kipattanni az ágyból, mint egy rügyező fa. (Egyszer elkövettem azt a hibát, hogy akkori barátnőmnek reggel azt találtam mondani, hogy keljél ki, mint egy pattanás. Persze egyből felébredt, aztán ezt soha nem felejtette el.) A számológép mellett stopper, időzítő és kódmemória kapott még helyet - a szokásos arzenállal találkozhatunk tehát a szervezőfunkciók frontján is.

Multimédia

A K550i és a K770i is Cyber-Shot modell, a modellszámozását tekintve félúton elhelyezkedő K660i azonban nem. Ennek megfelelően sajnos a hátlapon kukucskáló 2 megapixeles optika csak fixfókuszos, ráadásul villanófény nélkül kell dolgoznia, ami meg is látszik a képek minőségén, pláne ebben a téli időszakban. A fényképezéskor horizontálisan tartandó készülék keresője gyors, az exponálás azonnali, az elérhető funkciók és beállíátások hozzák a márkára jellemző színvonalat (méret, minőség, fényerő, környezeti profilok, önkioldó), de ettől még sajnos a K660i lefelé lóg ki a K sorozat többi modellje közül. Tesztképek természetesen szokás szerint megtekinthetőek alant a kis fotókra kattintva.

Zenei téren sincs nagy meglepetés, ha leszámítjuk, hogy bár nem Walkman modellről van szó, mégis elérhető a hangszínek között a Megabass. Egyébként ugyanazt a lejátszót találhatjuk meg ebben a készülékben, mint bármely hasonló Sony Ericsson modellben. A mellékelt fülesről még korai lenne nyilatkozni, vélhetően egy teljesen szokásos headset lapul majd a dobozban, amely igény esetén bármikor lecserélhető némi pénz kicsengetése mellett agybadugós verzióra.

A K660i ebben az esetben hangminőségét tekintve semmivel sem fog lemaradni egy tetszőleges Walkman telefon mögött, a megújult multimédia menü ebben is megvan, ezúttal is van fektetett nézet, a lejátszó is futhat ebben az elrendezésben. A dalokat ID3 tagek alapján csoportosítja a szoftver, ismétlődés és véletlenszerű lejátszás is van a pakliban.

Az RDS képes FM-rádió sem hiányzik, az alkalmazások között pedig ott figyel a TrackID, illetve a Google Maps is, a netre felugorva próbálja lokalizálni helyünket a nagyvilágban. Elvileg még külső, Bluetooth GPS segítségével is működőképes, persze utat nem tervez, meg effélék, csak látjuk a pontot, ahol vagyunk. A játékok között egy QuadraPop nevű tetris, egy texasi kaszkadőrös, illetve egy hullámvasutazó ökörség található.

Kihangosított állapotban a K660i nem egy nagy durranás, csengőhangok megszólaltatására elegendő a picinyke hangfal is. A beszédminőség kifogástalan volt, a diktafon folyamatban levő hívás esetén is működőképes. Természetesen nem hiányoznak a környezeti profilok sem - de ez egy Sony Ericsson esetében igazán nem meglepő.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A K660i a gyártó szerint internetezésre kihegyezett telefon. Muhaha. A sebességgel hálózati lefedettség esetén valóban nem lesz gond, hiszen a 3G mellett HSDPA kompatibilitás is került a gépbe, a telefonon való netezéshez azonban nem árt, ha van valami kellemes böngészőnk is. Nos, a K660i esetében ide próbáltak fókuszálni a tervezők, de csak a már meglévő tudást próbálták szebb köntösbe csomagolni.

Maga a böngésző fektetett üzemmódban is működik, de ezt már korábbi Sony Ericsson modellek is tudták, nem kell tőle hanyattesni. A 3-6-9-# gombok mellett azonban kicsiny piktogramok láthatóak, amik böngészés esetén világítanak szép zölden, ezek hivatottak arra, hogy megkönnyítsék a használatot. A legfölső segítségével megnyílik az új URL szövegmező, ez egyébként az opciók menüből is elérhető. A második gomb (a 6-os) behozza a kedvencek listáját, köszi. A 9-es melletti rajzocska azt mutatja, hogy ezzel a billentyűvel visszatérhetünk a kezdőoldalra, míg a legalsó ábra arról árulkodik, hogy a kettőskereszt megnyomásával nagítani lehet. Ez konkrétan azt jelenti, hogy oldalszélességre zsugorodik össze a site, s így is lehet benne közlekedni, ez egyébként szintén elérhető a menüből, s szintén nem újdonság.

Nos, emberek, tisztelt hölgyeim és uraim, kedves barátaim, ettől internetezős telefon a K660i.

A hátlap alatti akkumulátor 950 mAh teljesítmény leadására képes, ezzel 3-4 napig elketyeg a K660i, bár ha sokat böngetünk vele, akkor ez az érték gyorsan csökken. Összegzésképp csak ismételni tudom magam: sajnos a K660i az a készülék, amelyben semmiféle innovációnak még a nyoma sem fedezhető fel, elismerés illeti a formatervezőket, s ezzel a pozitívumok, illetve a kiemelendő dolgok végére is értünk. Persze nem rossz készülék ez, a magam részéről elég is lenne a tudása, csakhogy a felhasználók joggal várhatnának el valami kis extrát is a pénzükért cserébe.

Csak remélni tudom, hogy a 2008-as modellév áttörést hoz a Sony Ericsson háza táján, jelenleg ugyanis éppen ott tartanak, hogy a Walkman széria lassan kipurcan, s elveszíti erejét és exkluzivitását, a Cyber-Shot semmivel sem nyújt többet, mint a konkurencia fotós telefonjai, sőt. A design továbbra is rendben van, de ez ízlés kérdése, a menürendszerre pedig lassan ráférne egy takaros facelift. Ez így kevés lesz, úgyhogy drukkolunk, hogy idén újítsanak valamit.


Bog

Specifikáció

Sony Ericsson K660i
Általános
TechnológiaGSM, UMTS, HSDPA
Méret104 x 47 x 15 mm
Tömeg95 gramm
Színvariációkzöld-fehér, lila-fekete
Kijelző
Kijelző átlója2 hüvelyk
Kijelző felbontása240 x 320 pixel
Kijelző típusaTFT
Színárnyalatok száma256K
Memória
Telefonkönyv kapacitása1000
SMS memória / max. MMS méretdinamikus / 300KB
Belső memória32 MB
Memória bővíthetőségeM2
Adatátvitel
Frekvenciasávok850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGEClass 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPAvan (384 kbps) / van (3,6 Mbps)
IrDA / Bluetoothnincs / 2.0 (A2DP is)
WiFinincs
USB2.0
Push-to-talk / RSSnincs / van
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésvan / van
Hangrögzítésvan
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelT9
Szoftverek
PlatformSE
WAP / HTML böngészővan / van
E-mail kliensvan (POP3, IMAP4, hitelesített)
Javavan, MIDP 2.0
Játékok3
Valutakonvertervan
Extra szoftverekGoogle Map, VideoDJ, PhotoDJ, MusicDJ, TrackID
Multimédia
Fő kamera2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kameravan, QVGA felbontású
Videófelvételvan, QCIF
Zenelejátszó szoftvervan, háttérben is fut
Hangszínszabályzóvan
FM-rádióvan - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor950 mAh Li-Pol
Készenléti idő330 óra
Beszélgetési idő300 perc
Egyebek
browser gyorsgombok

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények