Sharp 880SH - slide a népnek

Bevezető, csomagolás

Két szó: Sharp, Vodafone. Ez a kettő hazánkban már-már teljes mértékben összeforrni látszik. Ha egy Sharp telefonról hallunk, akkor máris a szemünk előtt lebeg a hagyományos kialakítású, vagy esetleg kagyló formájú telefon, amelyen hatalmas Vodafone felirat virít. E kép mögé siralmas live menüt képzelünk és azonnal a lebutított funkciókat keressük. Ez sajnos előítélet, ugyanúgy, mint, hogy a piros szolgáltatónak nincs jó térereje, vagy, hogy Fekete Pákónak nincs érettségije. Egyik sem igaz, és ráadásként a Sharp most megmutatja, hogy tud slide telefont is tervezni.

Elsőként saját magamat helyreigazítom, ugyanis ha nem tenném, kedvenc fórumozóink pillanatok alatt szanaszét cincálnának: volt már itthon slideos Sharp mobil, a TM100, de attól most eltekintünk, lévén, hogy minden szempontból egyedi készülék volt a palettán, így tekinthetjük botlásnak vagy oldalhajtásnak is. A slide széria csak ezután jön.

A csomagolás terén a piros szolgáltató nagyot változtatott mióta jártak nálam a telefonjaik. Fogtak egyenpiros dobozokat, és azokba dugdossák már a gyári helyett a tartozékokat. A 880 mellé is került egy hasznos dolog a megszokott cédé-kézikönyv-töltő trió mellé, mégpedig egy sztereó headset. A legjobban viszont a memóriakártya hiánya fáj, nagyot dobna az értéken ennek megléte, de ez egy demószoftverekkel tömött készülék esetén abszolút nem is feltételezhető, hogy a doboz része lesz.

Külső

A Sharp 880-as modelljére egyértelműen mondhatjuk, hogy férfiaknak készült. Nyoma sincs a designban nőies csicsáknak, világosabb színeknek. Mindenhol enyhén kerekített formák, mint mondjuk egy VW Bora esetében, uralkodó sötét színek ezüsttel kombinálva és ez utóbbi metszően fényes színvilága kölcsönzi azt a hűvösséget a telefonnak, amelynek köszönhetően sokunk kedvence lehet. Mindazonáltal érdemes megemlíteni, hogy hasonló formatervet már láttunk, igaz, ott a Samsung volt az elkövető és D800-nak hívták az eredményt.

A kijelző alatti navigációs felület nagyon jól sikerült. Öt gyorsgombot valamint a menüben való bóklászásért felelős navipadot hegesztettek ide a designerek. Mindegyik nyomáspontja remek, az ujjunk kényelmesen elfér rajtuk és egyértelmű a használatuk. Egyedüli újdonság talán az alsó gyorsgomb, amely első alkalommal kap helyet a gyártó készülékein. Ez a billentyű a multimédia menübe való gyors belépésért felelős, amely remek találmány és még jól is néz ki, de erről a következő oldalon ejtek majd néhány szót.

A készülék oldalait furcsán alkották meg. A megszokott két oldalra elosztott dolgok helyett mindent a telefon jobb oldalára pakoltak, ezzel kicsit kényelmetlenné téve a használatot. Alulra került például a hangerő-szabályozó, amelyet biztosan nem itt keresnénk reflexből. De helyet kapott még itt egy microSD slot egy headset-csatlakozó valamint a kamera gyorsgombja is.

Kijelző, menü

Szép, nagyméretű kijelző került a 880SH-ba, de ezt el is várjuk a gyártótól, hiszen már-már hagyományosan jónak mondható a displayek tekintetében. Paramétereit tekintve 2,2 inches, ami magyar ember számára talán 35x46 milliméteres adatokban kifejezve jobban értelmezhető. A nagynak mondható méretek mellé 320x240 pixelt sikerült bezsúfolni és 262000 megjeleníthető színt. A számokkal való dobálózás mellett némi saját vélemény: tűéles a kijelző, nyoma sincs a pixelességnek még közelről nézve sem. A megjeleníthető színek számát elsőre kicsit kevesellhetjük, de a telefont megnézve biztosan nem fogjuk ezt tenni.

A készülék főmenüje 12 ikont kapott, amely így elsőre soknak tűnik, de a nagyméretű megjelenítőnek hála jól elkülönülnek egymástól. Tévedés ne essék, a főmenü live ikonokat kapott, azaz a piros szolgáltató saját képére szabta a szoftvert rendesen, ahogy azt kell. Vannak viszont témák, gyárilag kemény kettő, elvileg témaletöltésre is van mód, de egyelőre "invalid URL" üzenetet ad a böngésző, ha megkíséreljük.

Az előző oldalon már ígértem, hogy ejtek néhány szót a multimédiás menüről. A gyorsgombbal és a főmenüből is elérhető almenü 5 animált menüpontot tartalmaz, amelyek fentről-lefelé scrollozhatóak és nagyon látványosak. Innen könnyen elérjük a zene és videó lejátszót, az FM rádiót és a mobil TV-t, valamint a wapra is két gombnyomással csatlakozhatunk.

Alapfunkciók

Első körben mindenképpen szeretnék szót ejteni a hangminőségről. A telefon használata során én nem tapasztaltam semmi problémát, sőt meglepően hangosnak, "öblösnek" hallottam a beszélgetéseket, azonban a túloldalról néhány alkalommal problémákról számoltak be. Akadozó beszéd, recsegés volt a legjellemzőbb probléma amelyről beszámoltak, így a mikrofonra gyanakszom, de lehet, hogy csak egy gyengébb példányt fogtam ki. Ami viszont kicsit elkeserített, az a térerő gyengesége. Mélygarázsban, moziban abszolút nem volt térerő, annak ellenére, hogy ott korábban másik mobilt már használtam, tehát a készülékből adódott a probléma.

Üzenetek terén szinte teljesnek mondhatjuk a kínálatot. Egyedül a push üzenet hiányzik, amelyet talán csak a Nokia favorizál, viszont helyette van például Vodafone Messenger, amelyet a szolgáltató hazánkban például már megszüntetett. (Illetve a múltkor felléptem, de rajtam kívül nem volt senki online - Bog) A gépelés a gumis billentyűzeten gyakorlatilag örömet okoz, és erre a szoftver is rádupláz. Az adott billentyűn lévő karaktereket mutatja a szoftver és azt is, hogy hányadik karakternél járunk, viszont azt már nem jelzi, hogy ezt hány üzenetben szeretné továbbítani, csak amikor már rányomtunk a küldés gombra. Az e-mail kliens nagyon rendben van, képes csatolmányokat kezelni és az SMTP szervernek is beállíhatunk külön jelszót.

Telefonkönyv terén sem lesz problémája senkinek a készülékkel. Egyszerre képes kezelni a mobil a SIM-en és a telefonon tárolt kontaktokat, ráadásul a névjegyeknél a szokásos adathalmaz fogad minket. Természetesen beállítható hívócsoport, kép és egyedi csengőhang is egy-egy kapcsolathoz, de e mellé még egyedi csörgést is kaphatnak azok, akik érdemesek rá, hogy a telefonkönyvünkben szerepeljenek.

A naptár nem csak havi, hanem kéthavi nézetet is tud mutatni. Korrektül működik, képes ismétlődő bejegyzések kezelésére is. Az ébresztőóra 5 időpontot jegyezhet meg. A számológép alapfunkciós, de jól néz ki, a világórában pedig sajnos nincs szépséges földgömb, de két zónát láthatunk egymás alatt.

Multimédia

Nézzük első körben a kamerát, amellyel egyértelműen kiemelkedik az azonos árkategóriában lévő készülékek közül a Sharp üdvöskéje. Nos, a készülék 2 megapixeles, azaz 1600x1200 pixeles fotók készítésére képes, amely magában még nem számít lenyűgözőnek, azonban a 880SH az egyetlen olyan modell ebben a kategóriában, amelyikbe autófókusz is került, ez pedig az elkészült képek minőségén meglátszik. A videókat továbbra is az általunk egérmozinak csúfolt 176x144 pixel felbontásban képes felvenni, de fényképek terén tényleg ott van a szeren, ahogy az a lenti fotókból is látható. A kamera menüje egyébként fektetett módban látható (ala Sony Ericsson), de mivel az exponáló gomb is oldalra került, ezért kellemes az elfordított használat. Egyetlen, de nagyon idegesítő apróságba futottam, amely az exponálás hangjával kapcsolatban ért, azt ugyanis lehetetlen elnémítani. Néma üzemmódban is van exponáló hang, így a lesifotózásnak lőttek.

Zenei funkciókat tekintve két dolgot érdemes kiemelni. Egyrészt adott egy RDS mentes rádió, amely automatikusan megkeresi az állomásokat, majd szabadon válogathatunk belőlük. Egy kicsit fapados a menüjének a felépítése, de vonatozáshoz például tökéletes lehet. Van viszont egy MP3 lejátszónk, amely ugyan képes a háttérben is működni, de a zenelejátszás mellett gyakorlatilag semmilyen funkció nem került bele. Nincsen hangszínszabályozó, nincs lejátszási lista, és még pluszban a világ legidiótább könyvtárszerkezetébe is rendezik a készülék a memóriakártyán található zenéket. Ha valamit csak simán a kártya gyökérkönyvtárába másolunk, azt a telefon nem fogja lejátszani, sőt nem is látja majd. Szerencsére az ID3 tageket felismeri, és a zenéket csengőhangként is be lehet állítani.

Játékok terén a szokásos Vodafone-nal kapcsolatos sirámomat szeretném ellőni. Miért kell egy ilyen készülékbe demó játékokat pakolni, amelyek ráadásul már a 3 évvel ezelőtti modellekben is benne voltak? Szerintem sokkal jobban csalogatja az embereket a játékvásárlásra egy jobb játék, mint az, ha végignézegetik a demókat, amelyek összesen 5 perc szórakozást nyújtanak, és csak az eredeti játékok megvásárlásától veszik el a kedvünket. Miéééért?

Adatkommunikáció, akkumulátor

Menjünk fordított sorrendben, és kezdjük az akkumulátorral. A készülék hátlapja alatt egy 800 mAh-ás akkumulátor lapul, amely iszonyatosan gyér teljesítményt produkál. Annak ellenére, hogy a gyártó 320 órás készenlétet és 4,5 órás beszélgetési időt ígér, ennek ellenére másfél nap alatt sikerült teljesen lemerítenem minimális használat mellett a kis drágát. Keményebb munkanapokon biztos vagyok benne, hogy nem állná egy egész napig a sarat, főleg amennyiben a mailklienst vagy a HSDPA-t is komolyabban használjuk.

Adatkommunikáció terén is igen széles a skála, aki nagyon fanyalogni szeretne, az a HSUPA hiányát a készülék szemére vetheti, de szerintem nem lesz ilyen. A gyártó és egyben a Vodafone kínáltában is ez a legolcsóbb HSDPA-s modell a cikk írásának pillanatában, ráadásul EDGE, GPRS és 3G támogatás is helyet kapott benne, így a videóhívást is kihasználhatjuk. Másik telefonokkal való kapcsolódáshoz a Bluetooth lehet a segítségünkre, amely 2.0-ás szabványú és A2DP támogatással is rendelkezik így a sztereó headsetekkel sem lehet hiba, egy Motorola autós kihangosítóval gond nélkül kommunikált. A beépített böngésző HTML oldalakat megjelenít, ezeket okosan tördeli, de túl nagy oldalakra panaszkodik, és nem tölti le őket teljesen. Viszont atomgyors.

Összegzésképpen annyit mondhatok, hogy remek darab a 880SH. Kategóriájában gyakorlatilag tudását tekintve egyáltalán nincs ellenfele, egyik modell sem tud HSDPA-t és autofókuszt ennyiért. Ráadásul külsőleg is nagyon rendben van, ha eltekintünk attól, hogy a tesztmodell fedlapjának jobb felét nyomkodva kissé nyiszogott a készülék. Kisebb hibái vannak (néha gyenge térerő, akkumulátor) és pontosan ez okozza azt, hogy nem lehetett különösen ajánlott. Így csak:

Sharp 880SH

Polacheck

A Sharp 880SH a GSM Takács jóvoltából került hozzánk. Köszönjük.
A készülék megvásárolható online a www.gsmtakacs.hu címen.

Specifikáció

Sharp 880SH
TechnológiaGSM 850/900/1800/1900 MHz + UMTS + HSDPA
Méret101 x 47,8 x 15 mm
Tömeg93 gramm
Kijelzõ2,2 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixeles TFT, 256000 szín
Telefonkönyv750 bejegyzés
SMS/MMS memória50MB
Egyéb memóriamicroSD
Javavan
Vibra funkcióvan
Naptárvan
Ébresztésvan - kikapcsolva is
Számológépvan
GPRS/EDGE/3G/HSDPA4+2/van/van/van
Push To Talknincs
Infra/Bluetoothnincs/2.0 (A2DP)
PrediktívT9
Hangtárcsázásvan
Hangrögzítővan
Hangvezérlésvan
Valutakonvertervan
FM rádióvan (nincs RDS)
Kihangosításvan
Alap akkumulátor800 mAh Li-Ion
Készenléti idõ320 óra
Beszélgetési idõ260 perc
Fényképezõgép2 megapixel, autofókusz
POP3 e-mailvan, hitelesített
WAP böngészõ2.0
HTML böngészõvan
Játékokcsak demó
Csengõhangok64 csatornás MIDI, MP3, WMA
Operációs rendszernincs
MP3 lejátszásvan, háttérben is
Egyebeksztereó headset

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés