Bevezető, tartozékok
A Samsung saját mobil operációs rendszere, a bada már több, mint egy éves múltra tekint vissza. A legelső Wave megjelenésekor odáig voltunk a készüléktől és magától a rendszertől is, az S8500-at pedig jópár további modell követte. Körülbelül fél éve viszont nagy csönd övezi a bada háza táját, mind rendszer-, mind készülék-szinten sokat kellett várnunk az újításokra. Előbbi szeptember elsején érkezett meg, ekkor mutatták be ugyanis a legújabb, bada2.0-át futtató készülékeket, amelyekre sajnos még várnunk kell; tesztalanyunk ugyanis a rendszer régebbi verzióját futtatja.
Fontosnak tartjuk előre leszögezni, hogy Wave 578 nyitóára egy picivel a badás kínálat abszolút csúcsának tekinthető Wave és Wave II modellek felett van. Természetesen nyitóárról beszélünk, bőven fog ez csökkenni, de a roppant kedvező áron hazavihető csúcskészülékek mellett valami komoly érvet kellene felmutatnia, hogy a vásárlók bizalmat szavazzanak neki. Az ilyen irányú erőfeszítések egy NFC-modulban manifesztálódnak, a Wave 578 ugyanis az első badás készülék, amely támogatja az említett kis hatótávolságú adatkommunikációs szabványt. A dolog érdekessége, hogy az NFC-támogatás hivatalosan a bada2.0-ban debütál majd, de ettől függetlenül tesztalanyunkban is működik a dolog.
Hirdetés
A GSMLine-tól kapott telefon a Wave készülékekre jellemző kékes árnyalatra mázolt dobozkában érkezett, melyre díszítésképpen a készülék fényképe került. A doboz tartalmával kapcsolatban felemásak az érzéseink: egyrészt nagyon szép gesztus, hogy a 2 GB kapacitású microSD-kártyához egy SD-adaptert is kapunk, a headset kifelejtése viszont kevésbé kellemes, főleg, hogy egy okostelefonról van szó. Az említett kiegészítők mellett természetesen még egy töltő, egy kézikönyv és egy microUSB-kábel is lapul a dobozban.
Külső
A Wave modellek formaterve egytől egyig kellemesre sikeredett, legalábbis szerkesztőségünk szerény véleménye alapján. Nem kivétel ez alól a Wave 578 sem: a 107,9 x 54,9 x 12,5 milliméteres dimenziókkal rendelkező, 99,8 grammos tömegű készülék lekerekített sarkakkal és enyhén íves alsó és felső résszel operál. Az elődmodellek többségével ellentétben a borítás teljes mértékben műanyagból van, de nem valami gagyi plasztikra kell gondolni, a koreai gyártó mérnökei egy puha tapintású anyaggal dolgoztak, melynek következtében kellemes érzés kézbe venni a telefont. Az összeszerelés is hozza az őshullámok színvonalát, az elemek pontosan illeszkednek, nem recseg és nem zörög semmi.
Az előlapot látva a Wave modelleket ismerő olvasók bizonyára kiszúrják, hogy a telefonról lekerült a badás telefonok egyik ismertetőjegye. A középső menü gomb immár nem rombusz alakú, helyette egy lekerekített téglalapot választottak a dizájnerek, amelyet két érintésérzékeny híváskezelő gomb fog közre. Legfelül találjuk a VGA másodlagos kamerát, a hangszórót és a közelségérzékelőt, melyek alatt egy ezüstös Samsung felirat olvasható. Az előlap legnagyobb részét természetesen a kapacitív technológiát használó érintőkijelző foglalja el, amely egyszerre akár több tapit is képes azonosítani. A szóban forgó panel képátlója 3,2 hüvelykes, a felbontása 240 x 400 pixeles, a megjeleníthető színek száma pedig 256 ezerre rúg. Utóbbinak köszönhetően kissé fakó színeket láthatunk, az alacsony felbontás miatt egy kissé szemcsés a kép, a mezei TFT technológia miatt pedig a betekintési szög sem rózsás.
Bár a Wave 578 hátlapja műanyagból készült, első ránézésre simán szálcsiszolt fémnek nézi az ember a speciális festés miatt. Szerencsére a díszítő elemeket nem túlozták el, alul mindössze egy szürke Samsung felirat emlékezteti az embert a telefon gyártójára. Az elsődleges kamera középen található, a fényképezőt egy króm perem szegélyezi, tőle jobbra pedig a külső hangszórót láthatjuk és hallhatjuk. A hangminőség nem tökéletes, de a mobil eszközök piacán viszonylag jónak mondható, természetesen azért nem szabad könnyfakasztó magasakra és dobhártyát megrepesztő mélyekre számítani, de egy beszélgetés kihangosításához tökéletes lehet.
Az oldalsó interfészkínálat semmi meglepőt nem tartalmaz. Jobb oldalt találjuk a kameragombot és a készülék ki- és bekapcsolására, valamint a képernyőzár vezérlésére szolgálatos billentyűt. A hangerőt bal oldalt szabályozhatjuk, a 3,5 milliméteres kimenet a mobil tetejére került, alul pedig egy microUSB-aljzat integet vissza.
Hardver, rendszer, felület
A telefonban ketyegő hardverről sajnos nem sok információnk van, mindössze a belső tárhely kapacitása publikus, ami pontosan 100 MB méretű. Ezt természetesen bővíthetjük microSD-kártyával, melynek foglalata az akkumulátor alatt van, így a hot swap funkcióról le kell mondanunk, azaz kártyacsere esetén mindenképpen újra kell indítani a telefont. A mobilon a Samsung saját mobil operációs rendszere, a bada fut, annak is az 1.1-es változata. Az OS egyébként mostanában esik át egy nagy volumenű vérfrissítésen, hiszen megérkezett a bada2.0, az első három készüléket az IFA kiállításon jelentették be pár nappal ez előtt.
A készenléti képernyő maximum tíz oldalas lehet, melyeket kedvünkre telepakolhatunk minialkalmazásokkal. Gyárilag 12 widgetet kapunk, melyek megegyeznek az előző készülékekről ismerős programocskákkal, a Samsung Apps névre hallgató alkalmazásboltból pedig szabadon tölthetünk újakat. A képernyő tetején lévő sávot megérintve lehúzhatjuk azt, az így kapott panel az adatkapcsolati beállításokat (WiFi és Bluetooth) és a néma módot aktiváló virtuális gombot tartalmazza, valamint itt olvashatóak az értesítések is. A képernyő alján három programindítót találhatunk, melyek helyére bármikor bepakolhatjuk a számunkra kedves alkalmazások parancsikonjait. Az alkalmazásokat tartalmazó menüt is a saját kedvünkre varázsolhatjuk, az ikonok rendezéséhez a bal felső sarokban található, edit feliratú virtuális gombot kell megérintenünk
A rendszer sebességével nincsen gond, bár egy kicsit mintha gyorsabbak lennének a Wave és Wave II modellek, a Wave 578-nak sincs sok oka panaszkodni, legalábbis ha a rendszerben történő navigálásról van szó. Az alkalmazások gyorsan megnyílnak, a görgetések és lapozgatások folyamatosak, a képek kétpontos nagyítás viszont egy kissé nyögvenyelős. Az internetezés sem rossz, legalábbis ami a sebességet jelenti: megfelelő kapcsolat esetén gyorsan betöltenek az oldalak, a görgetések és a nagyítás is rendben van, egyedül a kis felbontású kijelző és a Flash támogatás hiánya miatt csorbul az élmény.
Szoftverkínálat
A szoftverkínálat megegyezik a többi, bada 1.1-et futtató készüléken található felhozatallal, mint például a Wave 723 és a Wave 533. A partnereink karbantartására a Contacts névre hallgató alkalmazást használhatjuk, amelyben az ismerőseinkhez rengeteg adatot rendelhetünk, valamint csoportokba is sorolhatjuk őket. A kontaktlista tartalmát szinkronizálhatjuk is a Facebook- vagy Exchange-fiókunkkal, de sajnos a Gmail kimaradt a listából. Azért nem kell félni, egy kis trükkel megoldható a dolog, egyszerűen a Google-accounttal kell bejelentkeznünk az Exchange szolgáltatásba, és meg is vannak a partnerek. Az üzenetkezelő alkalmazás semmi extrát nem tud a partner alapú listázáson kívül, a naptár viszont igen patent. A több nézet mellett a szinkronizálás is megoldható a névjegyzéknél ismertetett kondíciók mellett, azaz a Google-fiók aktiválásához a fent említett fortélyhoz kell folyamodnunk.
Az elektronikus levelezés lebonyolításához is kapunk egy dedikált alkalmazást, amely nem meglepő módon az e-mail névre hallgat. Az egyszerű felület korrekt funkcionalitást rejteget, az alkalmazás ugyanis egyszerre több fiókot is tud kezelni, a levelekhez pedig csatolmányt, prioritást és névjegyet is rendelhetünk, valamint kézbesítési megerősítést is kérhetünk. A fiókok felvétele gyerekjáték: a közkedveltebb szolgáltatók (Gmail, Hotmail, Yahoo! Mail és társai) dedikált menüpontot kaptak, de saját megoldás felvétele esetén sincsen túlbonyolítva a dolog. Az alap szoftverek sorát a Clock ismertetésével zárjuk, amely ébresztőóra, világóra, stopper és visszaszámláló alkotta kvartettet foglalja magában.
Az előre telepített zenelejátszó nagyon rendben van mind a funkcionalitás, mind a kinézet terén. A muzsikákat rengeteg kritérium szerint csoportosíthatjuk, melyeket mi választhatjuk ki a listából, az albumborító megjelentés mellett pedig kétfajta hullámforma-vizualizációt is támogat a program. Ezeken kívül állíthatunk a hangszínen, effektezhetjük és megoszthatjuk a trekkeket, ráadásul virtuális 5.1 hangzás kivezérlésére is képes a készülék. Igaz, utóbbit csak egy 3,5 milliméteres bemenettel rendelkező eszközzel vagy A2DP-n keresztül csatlakoztatott fülhallgatóval tehetjük meg, de természetesen senki nem is várja el, hogy a hátlapon található csipogóval is működjön a dolog.
Az alap alkalmazások mellett néhány extra alkalmazást is találunk a telefonon. A File Manager segítségével a telefon memóriájában turkálhatunk, a Social Hub a közösségi fiókjaink tartalmát aggregálja, a Games pedig a játékokat rejti. Hangokat a Voice Rec. segítségével rögzíthetünk, az IM egy csevegőalkalmazást jelöl, amely a Facebook, a Yahoo! Messenger és a Gtalk ilyen irányú szolgáltatásait fedi le, a Calculator személyében pedig egy tudományos számológépet tisztelhetünk. A kínálatot tovább bővíthetjük a Samsung Apps névre hallgató alkalmazásboltból, amely a koreai gyártó saját kezdeményezését takarja,
Kamera, adatkommunikáció, internet
A készülék hátlapjára egy fixfókuszos kamera került, amellyel maximum 3,15 megapixeles, azaz 2048 x 1536 képpontos felbontású fotókat lőhetünk, valamint 320 x 240 képpontos felbontású videókat rögzíthetünk. A kameraszoftver viszonylag sok beállítást enged: állíthatunk a fotómódon (a portré, mosolyfelvétel és panorámakép opciók közül választhatunk), 11 jelenet közül választhatunk, szabályozhatjuk a felbontást, a minőséget, az expozíciómérést és a fehéregyensúlyt, korrigálhatunk az expozíción (-2 és +2 fényérték között, feles lépésekben), a képekhez pedig GPS-koordinátákat is rendelhetünk. Az elkészült fotók minősége már nem ennyire kielégítő, a masszív zajszűrő algoritmus miatt olajszerűen elmosott képeket kapunk, az alacsony dinamikatartomány pedig csak rátesz egy lapáttal.
A szokásos adatkommunikációs képességek mellett egy különlegességet is kapunk a legújabb badás mobilban. Kapunk egy négysávos GSM-modult (850/900/1800/1900 MHz), egy kétsávos UMTS-chipet (900/2100 MHz) 3,6 Mbps letöltési sebességű HSDPA-val, valamint egy WiFi-egységet (802.11b/g/n), amely hotspotként is képes működni. A Bluetooth (3.0, A2DP és EDR) és a microUSB2.0 sem maradhatott ki a Wave 578-ból, ráadásként pedig NFC-támogatást is kapunk. Bár sajnos a szabvány még nem annyira elterjedt, hogy nap mint nap használnánk a kis hatótávolságú szabványt, azonban pár év múlva lehet, hogy örülni fogunk a funkciónak. A dolog érdekessége, hogy az NFC-támogatás hivatalosan csak a nemrég elérhető bada2.0-ban debütált, a Wave578 viszont a majdnem egy éves 1.1-es verzió fut.
Internetezésre a Wave telefonokból ismert Dolphin2.0 böngészőt kapjuk, amely bár kellemes funkcionalitással rendelkezik, néhány hasznos dolog azért hiányzik belőle. Ilyen például a Flash-támogatás, valamint a bekezdések megfelelő szélességűre tördelése; főleg utóbbi égető egy ekkora felbontású kijelzővel szerelt telefonon. Ezeken kívül korrektnek mondható a program, hiszen kezeli a könyvjelzőket, két ujjal is nagyíthatunk, az oldalak görgetése folyamatos, egyszerre pedig akár öt lapot is nyitva tarthatunk, csak hogy a legfontosabbakat említsem. Az élménynek sajnos a képátló és a felbontás hiányosságai szabnak gátat, hiszen hiába nincs hiba a weboldalak megjelenítésében, ha alig látunk belőle valamit. Néhány benchmarkot is futtattunk: a DOM- és JavaScript-feldolgozást vizsgáló Acid3 teszten 98 pontot ért el a maximális százból, a HTML5-támogatást pellengérre állító HTML5Test.com weboldal pedig 178 pontra értékelte a Dolphin2.0 erőfeszítéseit a 450 pontos maximumból.
GPS, akkumulátor, verdikt
A telefonban egy aGPS-modul is található, amelyet a kameraszoftver geotagging funkciója és az előre telepített Navigation névre hallgató térképszoftver ki is használ. Egy Route66-alapú alkalmazásról van szó, amely kimondottan puritán megjelenítéssel operál, ez 2011-ben már nem menő. Az alkalmazás képes az útvonaltervezésre, a hangos navigálásra viszont nem. Sajnos a pozicionálás sem az erőssége a gépnek, többször előfordult, hogy nem tudott bemérni a masina.
A Wave 578 egy 1200 mAh kapacitású Li-ion akkumulátorról nyeri az energiát, amellyel a hivatalos adatok szerint készenléti módban 500 órát bír, ha 3G hálózaton lógunk, 2G esetében ez az idő 700 órára növekszik. A beszélgetési idő is hasonlóan alakul: 3G-n 7 órát, 2G-n pedig 12 és fél órát bír a masina egy feltöltéssel. Ez a valóságban egy kissé kevesebb ennél, masszívabb nyüstölés és maximumra tekert fényerő mellett simán lemerül egy nap alatt; visszafogott használat mellett azért bár éppen hogy, de kibírja a két napot.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 8 pont |
Anyaghasználat | 8 pont |
Összeszerelés minősége | 9 pont |
Kijelző mérete, minősége | 5 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 8 pont |
Sebesség | 7 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 7 pont |
Felhasználói felület élménye | 7 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 9 pont |
PIM funkciók | 9 pont |
Adatkommunikációs képességek | 8 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 6 pont |
Audio | 6 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 6 pont |
Ár/érték aránya | 4 pont |
Hogyan értékelünk? |
Sajnos a Wave 578 nem hozta az általunk elvárt szintet. És ezzel nem azt szeretnénk mondani, hogy egy rossz géppel van dolgunk, hiszen a pozitívumok listája sem rövid. A zenelejátszó nagyon patent, az összeszerelés minőségével és az anyaghasználattal sincsen gond, a böngésző is korrektül teszi a dolgát, a működési sebesség pedig szintén kielégítő ebben a kategóriában. A negatívumok oldalát erősíti a gagyi kamera, a képernyő kvalitásain is van mit csiszolni, a Google-féle kontaktlista szinkronizálása pedig igen körülményes. A gépen futó rendszer is elavultnak mondható, lévén az 1.2-es verzió év eleje óta elérhető, a 2.0 pedig már a spájzban van. A felsorolt problémák és hiányosságok fényében tesztalanyunk érezhetően alulmarad a Wave és Wave II modellekkel szemben, amelyek pár ezressel olcsóbbak is az 578-as hullámnál. Az említett modellek szinte minden téren felülmúlják a Wave 578-at: erősebb hardver, jobb kamera, több belső tárhely és fém borítás, csak hogy a legfontosabbakat említsük. Arról nem is beszélve, hogy a bennük alkalmazott Super AMOLED és Super Clear LCD technológiájú kijelzők mind felbontásban, mind képminőségben porig alázzák tesztalanyunk mezei TFT-LCD képernyőjét. Tesztalanyunk pedig az árképzés miatt fog elbukni: a gép ugyanis kártyafüggetlenül majdnem 57 ezer forintba kerül, míg ugyanezen konstrukcióban a Wave 47, a Wave II pedig kereken 45 ezret kóstál. A Wave 578 egyetlen ütőkártyája az NFC-támogatásban rejlik, ám ez véleményünk szerint még egy jó ideig kihasználatlanul fog maradni. Így aki badás mobilt szeretne, egyértelműen a két csúcsmodell közül fog választani magának.
dr. Kind
A tesztkészüléket a GSMLine biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikációk
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM/UMTS | |
Méret | 107,9 x 54,9 x 12,5 milliméter | |
Tömeg | 99,8 gramm | |
Színvariációk | fekete | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 3,2 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 240 x 400 pixel | |
Kijelző típusa | kapacitív TFT-LCD érintőkijelző | |
Színárnyalatok száma | 256 ezer | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | dinamikus | |
SMS memória | dinamikus | |
Belső tárhely | 100 MB | |
Memória bővíthetősége | microSDHC | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 900/2100 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / 3,6 Mbps / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 3.0 (A2DP, EDR) | |
WiFi | 802.11 b/g/n | |
NFC | van | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | van | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | bada 1.1 | |
WAP / HTML böngésző | van / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | vannak | |
Valutakonverter | letölthető | |
Extra szoftverek | File Manager, Games, Voice Rec, IM, Samsung Apps | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 3,15 megapixeles, fixfókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | QVGA | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van (előre beállított sémák) | |
FM-rádió | van | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1200 mAh-s lítium-ion | |
Készenléti idő | 500 óra (3G) / 700 óra (2G) | |
Beszélgetési idő | 7 óra (3G) / 12,5 óra (2G) | |
Egyebek | ||
3,5 mm-es headset csatlakozó, NFC, Samsung Apps |