Bevezető
A Google I/O minden évben komoly bejelentéseket tartogat az Android világát nyomon követők számára, idén viszont az átlagosnál is több dolognak örülhettünk. Többek között ekkor debütált az új Android rendszer fejlesztői verziója, valamint a robotos OS tévés és autókba szánt variánsa, ám legalább ennyire izgalmas volt, hogy végre elérhetővé váltak az első Android Wear alapú készülékek. A rendezvény során három fősre bővült az eszközcsalád, a tavasszal bemutatott Moto 360 és G Watch mellé a Samsung versenyzője is megérkezett. Ennek megfelelően a Gear Live az egyik első Android Wear készülék a piacon, a kiegészítő a G Watch-csal egy napon vált elérhetővé a Play Store kínálatában, a Motorola-féle eszköz piacra kerülése ugyanis még jócskán váratott magára.
Mi már kíváncsian vártuk, hogy kipróbálassuk a dél-koreai vállalat Android Wear alapú eszközét, tekintettel a Samsung komoly okosórás tapasztalatára. A cég tavaly ősszel dobta piacra az első ilyen készüléket, az eredetileg Androidra épülő, később azonban Tizenre frissíthető Galaxy Geart, mely külsőleg nagyon hasonlít mai tesztalanyukra. Nem kellett sokat várni a következő hullámra, az idei Mobile World Congress során egyenesen három újdonságról rántotta le a leplet a Samsung, köztük a közönségkedvenc Gear Fittel. Az említett trió tagjai már Tizenre épültek, mint ahogy a nemrég megjelent Gear S is, mely SIM-kártyát is fogad. Ebbe a közegbe érkezett a Gear Live, mely hasonló látványvilággal, ám merőben eltérő szoftverrel rendelkezik.
A Gear Live egy famintázatos dobozban foglal helyet, mely csak a legszükségesebb kiegészítőket tartalmazza. A kézikönyv mellett egy töltőt is találunk a kicsomagolás után, a legújabb Geart egy speciális bölcsőbe kell bepattintanunk, ha meg szeretnénk kínálni árammal. MicroUSB-kábellel vagy Qi-szabványra épülő töltővel tehát nem megyünk semmire, így érdemes vigyázni a tartozékra.
Külső
Bár tesztalanyunk nem egy tradicionális Gear készülék (azaz nem Tizent futtat és nem csak Galaxy eszközökkel tud kapcsolatot létesíteni), első pillantásra szembetűnik a hasonlóság a Samsung okosóra-családjának tagjaival. A kijelzőt körbefutó keret, a szíj kialakítása és az alul és felül sréhen levágott óratest is az előző Gear készülékeket idézi. Az androidos okosóra 60 grammot nyom, 38 x 65 x 14 milliméteres méretekkel rendelkezik, azaz az alapterülete és a magassága egy kicsit meghaladja az átlagot, ami a kijelző körüli fekete sáv vastagságának is betudható. Az eszköz fekete és sötétlila színekben került piacra, mindkét modell sztenderd 22 milliméteres szíjjal rendelkezik, mely szabadon cserélhető.
Az előlapon egy 1,63 hüvelykes képátlóval rendelkező kijelző feszít, a felbontása 320 x 320 képpontos, a pixelsűrűség így eléri a 277 dpi értéket. Ez bőven elég a pixelmentes képhez, a képpontokat csak közelről lehet kiszürni, egy órát pedig egyébként is tisztes távolságból néz az ember. A megjelenítő képe rendben van, a Super AMOLED panelen a fekete valóban fekete, arról nem is beszélve, hogy a technológia az üzemidőre is pozitív hatással van. A Gear Live-ból azonban sajnos kimaradt a fényszenzor, így a fényerő automatikus, az aktuális viszonyoknak megfelelő szabályozásáról is le kell mondani. Menő viszont, hogy a kijelzőt körbeölelő káva fémből van.
Hirdetés
A készülék oldalán egyetlen gomb található, mely a kijelző felélesztésére és lekapcsolására szolgál, hosszan nyomva egyenesen a beállítások közé tudunk ugrani. A vezérlés fő eszköze tehát az érintőkijelző, ám természetesen a Gear Live-hoz is lehet beszélni (a magyar nyelvet nem érti az eszköz), a hangfelismerés hatásfoka rendben van. Megszólalni viszont nem tud, az órán ugyanis nincs hangszóró.
Fontos kiemelni az IP67 védettséget is, melynek alapján egy korlátozottan por- és vízálló eszközzel van dolgunk. Egy mélytengeri búvárkodást valószínűleg azért nem él túl, de nem kell pánikba esni, ha az ember elfelejti levenni zuhanyzás előtt. Kényelem szempontjából a Motorola-féle eszköz jobban teljesített, a Gear Live egy kicsit túlméretes jelen sorok írójának csuklóján, a szíj pedig kissé merev. Kényelmetlennek viszont nem neveznénk, inkább úgy fogalmazunk, a Gear Live viselése kevésbé volt transzparens, mint azt a Moto 360-nal tapasztaltuk.
Hardver, szoftver
A Samsung okosórája a hardver szempontjából nem mutat eltérést a konkurenciához képest, ez alól kivétel persze a századfordulós vassal szerelt Moto 360. A Gear Live lelke egy Qualcomm Snapdragon 400 lapkakészlet, melyre többek között az LG, a Sony és az ASUS is okosórát épített. A SoC-ban egy négymagos, magonként legfeljebb 1,2 GHz órajelen pörgő, ARMv7 utasításkészletű Cortex-A7 processzor foglal helyet, a grafikus műveleteket egy 450 MHz-en ketyegő Adreno 305 végzi. A RAM mérete 512 MB, a belső tárhely kapacitása 4 GB.
Az órán az Android Wear legújabb, 4.4W.2 verziója fut, mely körülbelül egy hónapja látta meg a napvilágot. A Google okosórás platformját használva a gyártók nem nyúlnak bele a felhasználói felületbe, így például tesztalanyunkon sem található meg a Samsung saját fejlesztésű TouchWiz felülete. Extraként csupán néhány egyedi óralapot és appot kapunk, így a rendszer újbóli ismertetésétől eltekintünk, további információért ezt az irományt ajánljuk. A működési sebesség rendben van, folyamatosság szempontjából érezhető a Gear Live előnye a Motorola órájáhoy képest. Az erősebb hardver mellett a kijelző formája is jót tesz a rendszernek, míg a Motorola óráján néhol megfigyelhető egy-egy oda nem illő felület, a Gear Live négyzet alakú megjelenítőjére tökéletesen illeszkedik az Android Wear.
A társaihoz hasonlóan a Gear Live is tartamlaz egy Bluetooth 4.0 LE lapkát, a kapcsolat stabil volt a tesztidőszak során. Emellett egy gyorsulásérzékelő, egy giroszkóp, egy digitális iránytű és egy pulzusmérő is helyet kapott a repertoárban, utóbbi kettőt egy-egy saját Samsung fejlesztésű app is ki tudja használni. Az óra természetesen pedométerként is funkcionál, azaz számolja a megtett lépéseket, a mérések eredményei pedig az appok számára is elérhetőek, ilyen például a gyárilag feltelepített Fit alkalmazás.
Üzemidő, vélemény
A Gear Live akkumulátora 300 mAh kapacitású, egy feltöltéssel körülbelül két napig húzza. Az ambient mode-ot aktiválva ez az idő a felére csökken, ám még így is biztosra vehető, hogy nem fog lemerülni a nap végére. A Super AMOLED technológia ellenére az állandóan bekapcsolva lévő kijelző azért érezhetően sokat kér enni, még ha nem is annyira, mint azt a Motorola órájánál tapasztaltuk.
A Samsung üdvöskéje rendben ellátta a feladatát: jóval ritkábban vettem elő a telefont, míg az óra a csuklómon pihent. Hardveres szempontból remekel a Gear Live: a Snapdragon 400 lapka jól veszi az akadályokat, a Super AMOLED kijelző képe ütős, az IP67 minősítés pedig kimondottan jól jön a mindennapokban. A külsőt tekintve találni elegánsabb és letisztultabb konkurenst (itt a Motorola órájára gondolunk), a széles káva és az átlagnál méretesebb óratest kevésbé mutat jól a kerek kijelzőnél. Míg a Moto 360 egy valódi óra érzését kelti az emberben, a Gear Live leginkább egy high-tech kiegészítőre hasonlít. Negatívum Qi-töltés és a fényszenzor hiánya, egy óra esetén mindkettő alapfelszereltség kellene, hogy legyen.
A konklúzió a Motónál levonthoz hasonló, mind az órának, mind a rendszernek van még miben fejlődnie. A dél-koreai gyártó első Android Wear készülékét tehát akkor tudom ajánlani, ha a vásárló fogékony az újdonságokra és szívesen vesz részt első körös termékek tesztelésében. Amennyiben ezek a feltételek megfelelnek az embernek, nem fog csalódni a Gear Live-ban.
Az okosóra sajnos nem kapható hivatalosan Magyarországon, a Play Store kínálatában 199 amerikai dollárért, azaz közel 50 ezer magyar forintért lehet hozzájutni.
![]() |
Samsung Gear Live |
dr. Kind
A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.