Samsung Gear Fit 2 - szerintem valami követ

A Samsung első okos-fitnesz karkötő-órájának továbbfejlesztett változata érdemben csak egy, de annál lényegesebb ponton tér el elődjétől, ez pedig a beépített GPS, ami kényelmesebbé teszi a használatot.

Hardver, menürendszer

Paramétereiben nem történt változás az elődmodell hardveréhez képest, bár közelebbit nem tudunk, feltételezzük, hogy azért frissebb komponensek dorombolnak a kütyüben, a számok viszont megegyeznek. A Gear Fit 2-t szintén egy kétmagos, 1 GHz-es processzor hajtja, 512 MB operatív memóriával megtámogatva és ugyancsak 4 GB saját tárhellyel. A Tizen alapú, UX rendszer sebességére nem volt panaszunk, nem úgy mint a karperecnek a mi gyalogtempónkra. Fagyást még pillanatnyi elmezavar szinten sem tapasztaltunk, lélegzetvételnyi megtorpanásra kizárólag a fényerő beállításnál lettünk figyelmesek. Az akkumulátorkapacitás 10 mAh-val csökkent, így kereken 200 mAh tartja életben a cuccot, egészen pontosan kettő napig, amiben az éjszakai alvásmonitorozás is benne foglaltatik, viszont átlagosan igen kevés valós aktivitás.


[+]

Adatkapcsolati téren több fejlesztés is történt, egyrészt 4.2-es verziójú Bluetoothra váltottunk továbbfejlesztett energiahatékony (LE) protokoll alkalmazásával, ami kedvezően befolyásolja a párosított eszköz üzemidejét. És valóban, számottevő csökkenést nem tapasztaltunk a teszt során használt Galaxy S7 Edge akkumulátorának élettartamát tekintve, látszólag nem sokban befolyásolja a tény, hogy folyamatosan össze van kötve valamivel (kivéve a séta során futtatott Pokemon Go-t, mert az gyilkolja az üzemidőt, viszont nem tartozik a tárgyhoz). Annak ellenére sem, hogy minden létező értesítést átengedtünk folyamatos adatszinkronizáció mellett. A tartalmasabb notifikációknál (például e-mail) előfordulhat fél percnyi látencia a beérkezés és a megjelenítés között, de alapvetően egy téridő-kontinuumban dolgoznak. A Gear Fit 2 már 802.11 b/g/n szabványon, 2,4 GHz-en kapcsolódó WiFi modult is kapott. Ennek mondjuk, nem sok gyakorlati hasznát érezzük a mindennapokban, nem úgy, mint a nagyon is indokolt GPS-nek, ami GLONASS műholdak segítségével pozícionál, méghozzá hajszálpontosan.


[+]

A funkciókat és azok használatát tekintve nem sok újdonsággal kell ismerkednünk. Az értesítősáv felülről gördül, itt állíthatjuk a kijelző fényerejét, és kérhetjük, hogy ne zaklasson minket a ketyere értesítésekkel, valamint előkaphatjuk a zenelejátszót. A legtöbbet látott felület viszont továbbra is az óra maga, amit nyugodtan hívhatunk kezdőképernyőnek, mivel az idő kijelzésén kívül számos egyéb információt is megjelenít(het, ha úgy kívánjuk). Az instant elérhető számlapok tematikusak, különböző dizájn mellett egy-egy paraméterre koncentrálnak, mint a pulzus, vagy a tétlenségi idő, az alapbeállítás pedig az idő múlásán kívül a vertikális (emelet) és horizontális lépésszámról, valamint az elégetett kalóriákról tájékoztat. A Galaxy Apps-ből elérhető egyedi számlapok további funkciókat integrálnak, mint a naptáresemények, vagy a gyári időjárás app adatai, de az általam használttal például a stoppert vagy az időzítőt is kirakhatjuk főképernyőre. Ezeket egyébként nem érnénk el az órán, az alkalmazásképernyők száma és tartalma kötött.


[+]

Az alsó gomb megnyomásával a függőleges elrendezésű főmenübe jutunk, képernyőelforgatás (egyelőre) nincs. A lehetőségek sorrendjét ugyan változtathatjuk, de csak a készülékről, törölni viszont - hosszan megérintve az adott ikont - az órán is tudunk. A beállításokban egészen részletesen finomíthatjuk az alapvető megjelenítési preferenciáinkat, valamint az Always-On-Display is adott, ami a dátumon és időn kívül a töltöttségi értéket mutatja. A kezdőlap gomb kétszeri megnyomására tetszőleges alkalmazást okosíthatunk, valamint a képernyő automatikus aktiválását is itt állíthatjuk. Ha nagyon szükségét érezzük, PIN-kóddal védhetjük a karkötőt is, de kissé kontraproduktívnak tűnik az elképzelés, hogy futkosás közben pötyögjünk, ha például a megtett kilométerekre vagyunk kíváncsiak. Az energiatakarékos, szürkeárnyalatos módot egyébként magától is felajánlja, ha vészesen csökkennek a tartalékok, de manuálisan is élesíthetjük. A mozgási jelzések igény szerint kérhetőek, ezek közül a leghasznosabbnak a tétlenségi idő jelzése bizonyult a mindennapokban. A kütyü szól, hogy X ideje meg se moccantunk, ideje lenne felállni. És teljesen igaza van.


[+]

A főképernyőkön meg nem jelenő alkalmazások is itt – mármint a főmenüben - érhetők el, mint az ébresztés, ahol csak a napokat és az időpontokat adhatjuk meg, ami egyébként bőven elég is. A Galaxy Appsből letöltött stopper, vagy időzítő szintén itt várakozik, amennyiben nem vadásztunk le egy olyan óralapot, amin rögvest elérhetjük. A 24 órás naplónak szintén nincs widget jellegű kiterjedése, amit egy kicsit sajnálunk, de az információról nyilván nem maradunk le. Aktivitás-típusonként szakaszolva ellenőrizhetjük a tevékenységeket, adott egységet megnyitva pedig a vonatkozó statisztikák láthatóak, mint az aktivitás időtartama, a minimum és maximum pulzus, valamint a kézileg bevitt adatok, például a vízfogyasztás. Ha bővebb információkra van szükségünk, elő kell venni a telefont. Amennyiben tudjuk, hogy hol hagytuk. Ha ez gondot okoz, a Telefon megkeresése opció kimondhatatlanul hasznos. Ha engedélyeztük a távoli kapcsolódást, visszafelé is működik a dolog, valamint földrajzi helyre is kereshetünk, ami majdnem pontos, leszámítva, hogy az utcánkban mindössze 9 ház van, nem 28, és az irányítószám sem stimmel. Ha nem sikerül előkeríteni, tilthatjuk a Gear újraaktiválását, katasztrófahelyzet esetén pedig gyalulhatjuk is a rendszert a Samsung fiókon keresztül.


[+]

A főképernyőről jobbra lapozva az értesítésekhez jutunk, már ha vannak. Amennyiben igen, az SMS-ekre például reagálhatunk előre megírt válaszüzenetek formájában, amit a Gear Fit 2 beállításainál módosíthatunk a készüléken. Az alapfelhozatal igen szűkös, de bővíthetjük, ahogy a hívást elutasító üzeneteket is. Az egyéb kommunikációs kísérletek (Messenger, Viber, Whats App) ugyan megjelennek, de a tartalmat se látjuk és válaszolni sem tudunk. Balra navigálva a tetszőleges sorrendben elrendezett alkalmazásképernyőket találjuk, amiből összesen nyolc darab lehet, pont annyi, ahány natív appot kapunk a Gearhez. A lépés- és emeletszámláló, a víz- vagy koffeinfogyasztás, a pulzus és edzés egy-egy képernyőn mutatkozik, megérintve pedig a részletes statisztikákhoz jutunk. A pulzusunkat automatikusan csekkolja a szerkezet, de bármikor indíthatunk mérést a widgetből is.


[+]

Ami sajnos nincs, az önálló felület a zenelejátszónak, így a főmenüben dekkol, bár elérhető ugye az értesítősávról. Meghatározhatjuk, hogy milyen forrásból szedje a számokat, keverje-e a sorrendet, esetleg papagáj-módra kapcsolhatjuk. Készíthetünk lejátszási listákat, válogathatunk előadó, album vagy szám szerint, az abszolút okosság pedig az Edzés menüpont alatt rejtezik. A Gear képes a belső memóriára másolt zenéből a mozgás intenzitásának legmegfelelőbbet kiválasztani és mintegy motivációs jelleggel tolni a (Bluetoothon kapcsolódó) fülesünkbe.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés