Samsung Galaxy Tab A 6 - fél kiló harminc, maradhat?

A Tab A széria idei, legnagyobb variánsát vesszük górcső alá. A 10,1 hüvelykes modell jó fényerejű, Full HD kijelzőt, ám a kategóriára jellemző kötöttségekkel.

Hardver, TouchWiz

Nem csak a magok és a megahertzek számítanak egy eszköz teljesítménye kapcsán, a gyártósori fejlődés sem elhanyagolható, és az idei Tab A a 14 nanométeres csíkszélességgel gyártott Samsung Exynos 7870-et kapta nyolc, legfeljebb 1,6 gigahertzen ketyegő Cortex-A53 maggal. Ez elég jó kombináció a középkategóriában az átlag feletti sebességhez, elfogadható alkalmazáskezeléshez vagy a honlapok fürge betöltéséhez, miközben a fogyasztás alacsony marad. A Mali-T830-as IGP ugyanakkor vérszegény Full HD-n, és messze elmarad a felső-középkategória elvárásaihoz képest (Snapdragon 650, Helio X10/X20). Ez a TouchWiz meg-megakadó felületén és a komolyabb 3D-s játékokon is meglátszik: sem a Real Racing 3, sem az Asphalt 8 nem hoz élvezhető képfrissítést, bár komolyabb melegedéssel nem jár a gaming. A 2 gigabájt RAM / 16 gigabájtos belső tároló kombinációja sem túl bőséges. A felhasználónak 10 gigabájt szabad hely jut, a microSD kártyára pedig nem lehet telepíteni.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy Tab A 6 Asus ZenPad 3 8.0 Samsung Galaxy Tab S2 9.7 Xiaomi Mi Pad
Rendszerchip Exynos 7870 Snapdragon 650 Exynos 5433 Tegra K1 32 bit
AnTuTu 6.x Benchmark 45981 pont 70619 pont n/a n/a
Vellamo Browser 3053 pont 4137 pont 4647 pont 2944 pont
Vellamo Metal 1148 pont 2183 pont 1841 pont 1723 pont
Geekbench 3 (single) 752 pont 1316 pont 1268 pont 1054 pont
Geekbench 3 (multi) 4202 pont 3346 pont 4302 pont 3318 pont
GFXBench Manhattan onscreen 4,5 fps 10 fps 12 fps 19,9 fps
Manhattan offscreen 1080p 4,9 fps 14 fps 17 fps 29,0 fps
GFXBench T-Rex onscreen 11 fps 25 fps 29 fps 43,0 fps
T-Rex offscreen 1080p 12 fps 32 fps 38 fps 59,9 fps

A 6.0 Marshmallow-n alapuló TouchWiz letisztult, a korábbi magazinszerű elrendezés és a szétszórt beállítások a múlté. A kezdőképernyőn 6 x 5-ös az ikonkiosztás, az egyesített értesítési- és kapcsolópanelt felülről lehet lehúzni – fekvő módban balra vagy jobbra tájolva, így megkönnyítve az elérését. A Flipboard hírolvasó balra lapozva érhető el, az egész oldalas widget elrejthető. A TouchWiz számos módja és opciója megmaradt, így vendég és alternatív felhasználót hozzá lehet adni – a könnyebb váltáshoz jól jött volna ujjlenyomat-olvasó beépítése. Gyermek mód is akad, így elzárva a csemetéket a személyes adatoktól. Játékok, oktatóprogramok és egyéb ikonok is elhelyezhetők a mód saját kezdőképernyőjén. Az osztott képernyős elrendezés is tiszteletét teszi, bár továbbra is főleg a gyártói és a Google alkalmazások támogatják, ebben az Android Nougat majd változásokat hoz. A kompatibilis appok ablakos nézetben is elfutnak, ehhez a bal vagy jobb felső sarokból kell átellenesen húzni az ujjat.


[+]

Tárcsázó ugyebár nincs, a névjegyzék ugyanakkor képes a kapcsolatokat számos fiókból és a készülékről is behívni, többféle rendezési és szűrési elvvel. A gépelés kényelmes a Samsung virtuális klaviatúráján, amely a karakterek felett a számokat is megjeleníti. A billentyűzet átméretezhető, ismeri a magyar érkezeteket (bár azok nem kaptak helyet a klaviatúrán), akadnak szójavaslatok és van korrektúra, illetve ujjhúzós bevitel. A billentyűzet jó szolgálatot tesz például a Wordben, amely egy méretes Microsoft csomag egyik tagja (Excel, PowerPoint, OneNote, OneDrive, Skype). Extraként a magyar Men’s Health, az Éva Magazin és a Joy néhány száma is elérhető, virtuális formában.


[+]

A legfontosabb Samsung app az Intelligens kezelő, amely az eszközbiztonság mellett a tárhelyet, az akkumulátort és a memóriahasználatot felügyeli. A Saját fájlok és az S Tervező naptár is jó szolgálatot tesz, ezen túl a Samsung az e-mail, a számológép és az óra appokat dobta fel a gyári ROM-ra. Minden mást a gyártói Galaxy Apps alkalmazásboltból vagy a Play Áruházból lehet beszerezni, bár a Google tekintélyes programcsomagja előre telepítve lett, az asztali elrendezést használó Chrome-ot beleértve. Böngészőt a Samsung is mellékelt. Ez utóbbi szintén asztali/tabletes elrendezésű, a lapok között felül lehet váltani.


[+]

A honlapok többsége dadogás nélkül görgethető, a vaskosabbaknál viszont már előfordulnak késedelmek és döccenések. Opció a könyvjelzők mentése, az inkognitó böngészés, a váltás asztali és a mobilnézetre, sőt: akár más eszközökön mentett ablakokat is meg lehet nyitni a Tab A-n, ha a felhasználó a Samsung vagy Firefox-fiókjába be van több helyről jelentkezve. Ekkora méretben órákig kényelmesen lehet böngészni, bár ennyi ideig kényelmetlen kézben tartani a fél kilós monstrumot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés