Samsung Galaxy J4+ - néhány csipetnyivel jobb chip kéne bele

A termék megnevezésében levő “plusz” igazából csak annyit jelent, hogy nagyobb a kijelző. De úgy egyébként ez a telefon kábé két éve lett volna menő. De nem is idei termék.

Bevezető

Eléggé látványosan vergődnek a nagyobb nevek a középkategória alsóbb szegmenseiben, ahol masszívan átvette az uralmat a Xiaomi, a Honor és a Meizu. De még néha egy-két Huawei is becsúszik az értelmezhető kategóriába (P Smart), az LG-nek is küzdős, a Sony már nem is nagyon erőlteti ezt a szegmenset, a Samsungnál viszont még él a hit, hogy a 40-50 ezer forintos környéken van keresnivalójuk. Itt próbál ugyanis valamit nyújtani a J-széria, amiről azért lehet tudni, hogy ha másképp nem is, de az operátori kínálatban bőven van eladás, főleg azért, mert ott pont a fentebb felsorolt konkurencia minimális mértékben van jelen. Ha pedig Átlag Béla besétál egy szolgáltatói boltba, hogy két év hűséggel elvigyen egy cuccot szinte ingyen, akkor hamar eldőlhet, hogy Nokia, Huawei, LG és Samsung közül kell választania, a Samsungot pedig tutira ismeri és bízik benne. Mi speciel pont nem szolgáltatótól, hanem a VIP-Phone-tól kaptuk a tesztkészüléket (ami éppen ezért két SIM-et is kezel).

A megszokott formák
A megszokott formák [+]

És ez a bizalom mondjuk annyiban nem megalapozatlan, hogy minden hiányossága ellenére a J4+ igazából működik, persze akad a menü és hiányoznak olyan funkciók, amiket ezen az árszinten már szinte mindenki ad (két kamera, ujjlenyomat-olvasó), de nem fog látványosan széthullani a szoftver és a hardver sem, plusz ott van a garancia, a terméktámogatás és a kiegészítők széles választéka is érvként, de ha eltávolodunk az operátori kínálattól, akkor a J4+ szinte semmiféle aspektusból nem versenyképes egy tetszőleges Xiaomival (újabban Redmivel), ha azt nézzük, hogy ennyi pénzért a kínaiak mit kínálnak.

Egy kézzel már kicsit nehézkesen kezelhető
Egy kézzel már kicsit nehézkesen kezelhető [+]

Mindezek ellenére sem beszélnék le senkit egy ilyen masináról, ha a helyén kezeljük az igényeket. Egyrészt tényleg 1 forintért lehet elvinni mind a három szolgáltatónál, ami egy igen komoly érv. Másrészt ha nem várunk tőle sokat, csak annyit, hogy az alapvető alkalmazások elfussanak, néha el lehessen lőni egy-két fotót, tudjunk navigálni, közösségi felületeket használni, levelezni és böngészni, arra még ez a három éves (!) chipset is elég lehet, mondjuk a fent felsorolt dolgokat azért egyszerre ne próbáljuk meg üzemeltetni, de egyébként igen, a J4+ ellátja a feladatát, ha nem is lesz a gördülékenység és a sebesség élő szobra. És úgy néz ki, mint bármelyik Samsung, össze van rakva rendesen, szóval van relevanciája, de csak akkor, ha nem nézünk ki a szolgáltatói lehetőségek mögül. A Vodánál például ugyanígy kezdőköltség nélkül a Nokia 3.1, az LG K11, a Huawei P Smart és a Vodafone Smart N9 vihető el, vakok között pedig félszemű a király, ebben a mezőnyben van relevanciája a J4+-nak is.

Doboz, külső

Nem tudni, hogy miért, de nagyon beakadt néhány gyártónál ez a világoskék árnyalat, a J4+ doboza is ilyen, de pont mostanság járt nálunk Honor és Meizu termék is, alig térnek el a színek, lent van is egy képünk erről. A beltartalom nem okoz különösebb meglepetést, filléres headset, microUSB-kábel és 1 Ampert leadó töltőfej lesz a csomagban (illetve egy SIM-tű), amiből már lehet érezni, hogy a J4+ nem egy innovációs csoda, Tpye-C nincs, ahogyan gyorstöltés sincs, ez az öreg chipset nem támogatja az ilyesmit.

Mindenki kékben utazik
Mindenki kékben utazik [+]

A külső viszont a maga visszafogott módján megnyerő, jellegzetesen Samsung, 18,5:9-es kijelző van az előlapon, mondjuk nem tölti ki túl nagy hatékonysággal a rendelkezésre álló területet, csak 73,6%-át foglalja el a készülék elülső részének. A képátló 6 hüvelykes, a felbontás 720 x 1480 pixel, a technológia pedig klasszikus IPS, ebben a kategóriában a Samsung sem szórja az AMOLED paneleket. Ennek megfelelően nem kirobbanóan élénk, de a célnak megfelel, a betekintési szögekkel nincs probléma.

Kijelző-teszt
Samsung Galaxy J4+ Xiaomi Redmi 6 Meizu M6 Honor 7A
Képátló 6 hüvelyk 5,45 hüvelyk 5,2 hüvelyk 5,7 hüvelyk
Felbontás 720 x 1480 720 x 1440 720 x 1280 720 x 1440
Technológia IPS LCD IPS LCD IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő 456 nit 370 nit 432 nit 482 nit
Fehér fényerő (min.) 4,5 nit 0,8 nit 1,8 nit 3,5 nit
Fekete fényerő 0,34 nit 0,27 nit 0,36 nit 0,31 nit
Kontrasztarány 1342:1 1371:1 1202:1 1557:1
Színhőmérséklet 7935 K 7238 K 7470 K 7648 K + kézi

A J4+ nagy, meg lehet viszont jól ragadni egy kézzel, de a kijelző tetejét biztosan nem fogjuk elérni. Viszont meglehetősen vékony a ház, 7,9 mm-re sikerült lefaragni, ehhez képest a 178 grammos tömeg egyáltalán nem kevés, de jó a termék súlyeloszlása, nem akar kibillenni a kézből és nem is érződik nehéznek. A burkolat fémet nyomokban sem tartalmaz, a hátsó fertály csillogós, mintha plasztikkal lenne fedve, eléggé gyűjti a maszatokat, ujjlenyomatokat. Itt csupán egyetlen kamerát és egy LED villanót fogunk felfedezni.


[+]

A hangerőgombokat balra tették, a kijelzőt működtető billentyűt pedig jobbra. Alul a microUSB bemenet mellett egy 3,5 mm-es jack csatlakozót is találhatunk, a hangszóró viszont a készülék jobb felső sarka felé leledzik, amit egyébként biztosan nem fogunk letakarni a kezünkkel, mert jóval fentebb van annál, mintsem azt elérnénk átlagos használat mellett. A mi termékünk két SIM-et (és egy microSD-t) volt képes magába fogadni balról, a szolgáltatói kínálatokban általában az egykártyás változatok találhatók meg. Mondjuk az kicsit furcsa, hogy egy SIM behelyezése után okvetlenül újraindul a telefon, ez manapság már elég ritka.

Ez a DuoS verzió, a szolgáltatóknál egy SIM-es változatot lehet kapni
Ez a DuoS verzió, a szolgáltatóknál egy SIM-es változatot lehet kapni [+]

Összességében semmi panasz nem lehet a készülék kialakítására, nyilván látszik rajta, hogy nem egy csúcsmodell, de ergonómiai szempontból csak a mérete miatt eshet ki azoknál, akik az egy kézzel talán kezelhetőbb mobilokat részesítik előnyben, ugyanakkor viszont van egy fájó hiányossága. Az előlapon ugyanis nincs értesítési LED, ami sokaknak fog hiányozni, plusz nincs always-on kijelzés sem, tehát csak akkor tudjuk meg, hogy lemaradtunk valamiről, ha életre keltjük a kijelzőt. Vagy van olyan opció, hogy ha megemeljük a masinát, akkor rezeg egy csöppet, ebből tudjuk, hogy érdemes be is kapcsolni.

Hardver, menü

Semmiképpen nem lehet azt mondani, hogy a J4+ egy gyors, erős és korszerű hardverrel ellátott termék. Igazából pont ennek az ellentéte: lassúcska, gyengécske, koros vas, ami igencsak érződik még a mindennapos használat mellett is. Elég jellemző példa erre, hogy bejövő hívás esetén előbb jön a csengőhang, majd két másodperc múlva bekapcsol a kijelző és újabb két másodperc múlva szedi össze magát annyira a rendszer, hogy méltóztatik kiírni a hívó nevét is. A dolog oka nyilvánvalóan a belül dolgozó Snapdragon 425-ös, négymagos chipsetben keresendő, amit 2016 februárjában mutatott be a Qualcomm. Az három éve volt, a mobiliparban ez már egy komplett emberöltő, a 28 nm-es csíkszélességű processzor négy darab, 1,4 GHz-en ketyegő, Cortex-A53-as magot tartalmaz, a grafikai feladatokért egy Adreno 308-as GPU felel.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Samsung Galaxy J4+ Xiaomi Redmi 6 Meizu M6 Honor 7A
Rendszerchip Snapdragon 425 MediaTek Helio P22 Mediatek MT6750 Snapdragon 430
AnTuTu Bench. 7.x 43189 pont 76214 pont 54446 pont 59315 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 658 / 1795 pont 823 / 3534 pont 607 / 2499 pont 670 / 2811 pont
GFXBench Manhattan onscreen 5,5 fps 17 fps 11 fps 14 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 2,8 fps 6,6 fps 5,3 fps 7,0 fps
AndroBench Sequential Read 294,37 MB/s 282,28 MB/s 256,17 MB/s 283,15 MB/s
AndroBench Sequential Write 102,98 MB/s 123,85 MB/s 127,23 MB/s 103,64 MB/s
AndroBench Random Read 63,45 MB/s 52,54 MB/s 55,39 MB/s 24,72 MB/s
AndroBench Random Write 13,12 MB/s 41,08 MB/s 13,23 MB/s 9,38 MB/s

A sebességtesztek is alátámasztják, hogy hiába van 3 GB RAM a készülékben, a J4+ alapvetően egy csiga. Lassan nyílnak az alkalmazások, várni kell a menüben is például arra, hogy a beállításokhoz eljussunk, néha a virtuális billentyűzet felugrására is várni kell, ahol gyakran gyorsabban gépel(ne) az ember, mint ahogyan azt a telefon felfogja, döcögnek gördítés közben a weboldalak, ikonról-ikonra rajzolja ki a főképernyőt a launcher, ha visszatérünk ide. Szóval igen, nem a kapkodós embereknek való a J4+, a Facebook első indításánál 10 másodperc volt, mire elkérte a jelszót, továbbra fél perc, mire eljutottam a hírfolyamig. És abban sincs sok köszönet, annyira szaggat. Szóval nem lehet ezen sokat szépíteni: a J4+ bizony gyenge.


[+]

A menürendszer viszont régi ismerős, a 8.1-es Androidra épülő Samsung felület. Benne vannak a szokásos, gyártói jellemző megoldások, mint amilyen a Game Launcher, ami a játékaink gyűjtőfelülete, vagy a szépen mappákba rendezett Samsung, Google és Microsoft alkalmazások. A gyártó fájlkezelőt, diktafont, email klienst,böngészőt és fitneszt appot kínál gyárilag, de a Galaxy Apps alkalmazásboltból letölthető például zenelejátszó és egy csomó külsős szoftver is, amiket a Samsung válogat össze nekünk. A Microsoft appokat az Office alkalmazások, a LinkedIn és a OneDrive képviselik, de fent van gyárilag a Facebook, a Samsung Notes és a Biztonságos Mappa is.


[+]

A menü jól testreszabható, kérhetjük, hogy ne legyen alkalmazásmenü, van pár gesztusvezérlési apróság, az például elég hasznos, hogy a menüben bárhol lefelé simítjuk a kijelzőt, akkor legördül az értesítési tálca — ezt máskülönben csak fogásváltással, vagy kétkezes használattal tudnánk megtenni. A navigációs gombok helyett kérhetünk gesztusvezérlést, de ha ezt nem szeretjük, akkor is módosíthatunk a virtuális billentyűk sorrendjén, akad kékfényszűrő és változtatható a szövegméret is. Nem hiányzik az egyszerűsített menü, az egykezes mód, a többablakos üzemmód és a dupla fiókok használata közösségi alkalmazásokhoz. Szóval alapvetően a szoftveres felhozatal korrektnek mondható, noha arra azért lehet számítani, hogy a J4+ nem fogja megkapni az enné frissebb Androidot.

Multimédia

Egyetlen kamera árválkodik a hátlapon, nem mondom, hogy minden esetben sokat tesz hozzá egy mélységszenzor, vagy másodlagos lencse a fotós képességekhez, de azért ebben az ársávban már a fogyasztók elvárják, hogy két kamerát kapjanak — még ha néha a másodlagos modul használhatóság értéke ezt nem is indokolja. Itt viszont egy 13 megapixeles felbontásra képes kamerával kell beérjük, ennek F/1,9-es apertúrája van és került bele autofókusz, semmi más extrával nem tudunk kalkulálni. A beállítások között van gyorsindítási opció, a bekapcsológomb dupla megnyomása megnyitja a kamerát, ezt “gyorsnak” semmiképp nem nevezném, de indításnak azért indítás.


[+]

A fényképező felület opciói között babrálható a képméret, a videó felbontása (maximum Full HD), a HDR és az időzítő, vannak szépségeffektek (ez most került be egy frissítés után), rácsvonalak, az üzemmódok között pedig panoráma, szépség, sorozatfelvétel és idétlen matricázás figyel be, ami a detektált arcra rajzol rá valami jópofának gondolt grafikát. Még professzionális módunk is van, ahol a fehéregyensúlyt, az ISO-t és az expozíciót kézzel matathatjuk némiképp. Az előlapi kamera 5 megapixelre képes, ilyen képeket lő.

Felül a tesztfotók, szerencsére nem voltak mostohák az időjárási körülmények. És ezekben az esetekben a fotók is korrektnek mondhatók a készülék kategóriáját tekintve, persze van némi digitális hatás és túlélesítés, de a vonalélesség nagyjából rendben van, a fehéregyensúlyt is eltalálja az automatika, jól kivehetőek a részletek is. Ha azonban a körülmények nem ideálisak, akkor már kezdődnek a bajok, mert beveti a HDR-t, ami miatt jelentősen megnő az expozíciós idő, emiatt pedig a bemozdulás veszélye is, sötétben általában szétesnek a képek, de amúgy is nagyon zajosak, a gyors mozgásokra pedig semmiképp ne ezzel a telefonnal menjünk rá. Arra jó, hogy napfényes időben fotózgassunk alapvetően statikus dolgokat, de mozgó gyereket, kutyát esélyünk sem lesz elkapni ezzel, ahogyan a közeli képek is valamitől gyengébbek, mint a totálok. De minden hibája ellenére ebben az ársávban ez a produkció összességében elviselhető, a Full HD videók (lent) viszont elég tragikusak, ugrál a fókusz és mintha a kép is szaggatna.


[+]

A zenei felhozatalban nincs túl sok extra, de azt mindenképp fontos megemlíteni, hogy akad FM-rádió, amihez szükséges egy headset csatlakoztatása, de ezután akár kihangosítva is szólhat. Fel lehet venni a műsorokat, van időzített kikapcsolás és elvileg RDS is, noha nekünk valamiért egyik csatornánál sem írt ki többletinformációkat a felület. A gyári zenelejátszó app a Play Zene, a Samsung nem erőlteti ránk a saját megoldását, de azt amúgy bármikor letölthetjük és némileg komplexebb, mint a Google szoftvere, hangminőségben viszont nincs eltérés. Kihangosítva átlagos a minőség az oldalsó hangszórón keresztül, headsettel sokkal jobb az élmény, de ne a gyári tartozékot használjuk, mert az inkább csak beszélgetésre alkalmas.

Adatátvitel, akkumulátor

A koros chipset azért alapvetően meghatározza, hogy milyen adatkommunikációs képességekkel állunk szemben. Nyilván azért a 4G nem hiányzik, de 150 Mbps a limit lefelé, felfelé pedig 50 Mbps, nem mintha ez ne lenne elég ennél a telefonnál, ahol a böngészési élményt nem ez határozza meg, hanem a hardver ereje, márpedig az inkább csak jelzésértékű. Sok-sok döcögéssel zajlik a dolog, erre fel kell készülni, ha komplexebb oldalakat nyitogatunk meg. A WiFi is csak a 2,4 GHz-es sávban lát hálózatokat (de azokat stabilan), a GPS-szel viszont semmi gondunk nem akadt, gyorsan talál jelet és tartja is azt. A Bluetooth 4.2-es verziószámú, van NFC, infrát nyilván nem érdemes keresgélni. Két böngészőnk is akad, fent van a Chrome és a Samsung saját megoldása is, aminek a funkcionalitása hangyányit gazdagabb (és telepíthetőek ilyen-olyan bővítmények is), de sebességben nem tud a Google megoldása fölé nőni.


[+]

A hátlap alatti akkumulátor 3300 mAh-s kapacitása viszont ha nem is kiemelkedő, de az átlagnál picit jobb üzemidőhöz segíti hozzá a terméket. Ez azt jelenti, hogy a gyakorlatban nem kell rettegni attól, hogy a nap végére elfogy a nafta, egyébként is éjszaka fogjuk inkább tölteni, mert a gyorstöltés minden fajtáját mellőzi a J4+. Magyarán kell neki legalább két órányi etetési idő, mire megint 100%-osnak mondhatjuk a töltöttséget. A mi készülékünk a DuoS fantázianevet hordta a hátuljára írva, magyarán két SIM-et lehet beletolni, ezek dual-standy módban működnek együtt, tehát ha az egyiken társalkodunk épp, akkor a másik leesik a hálózatról. Ugyanakkor viszont a J4+ egyik előnye, hogy kimondottan jó a beszélgetési hangminőség, tisztán és hangosan halljuk a másik felet és ők sem fognak panaszkodni.

Régivágású a csatlakozó-felhozatal, a hangszóró a jobb felső sarokba költözött
Régivágású a csatlakozó-felhozatal, a hangszóró a jobb felső sarokba költözött [+]

Értékelés: Samsung Galaxy J4+
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Minden hibája ellenére a J4+ egy területen mégiscsak szerezhet vásárlókat, ez pedig az operátori kínálatok egy forintos szegmense, ahol sokszor még ennél is gyengébb vasakkal van egy polcra sorolva. De ott sem egyértelmű a helyzet, mert a Huawei P Smart is itt található, márpedig az egy fokkal életképesebb termék, mert bár az abban igyekvő Kirin 659-es chipset sem egy friss valami, de ennél a Snapdragon 425-nél mindenképp modernebb. Érezhetően ez a J4+ egyik legnagyobb hátránya, három éves processzort tenni egy telefonba még a Samsungnál is ciki kéne legyen, ráadásul ma már az ujjlenyomat-olvasó hiánya is elég nagy blama egy 45 ezer forintnál többe kerülő masinánál. Ez utóbbival még együtt lehet élni, de a lassú, szaggatós, kelletlen felhasználói élmény miatt a független piacon formálisan nincs esélye a telefonnak mindenféle Xiaomi, Meizu és Honor termékek mellett, persze a név, a formavilág, a megbízhatóság, a terméktámogatás fog majd itt is vásárlásokat eredményezni, de igazából tisztán látszik, hogy akárcsak a többi, nagyobb(nak számító) név ezen a piacon, úgy a Samsung is szenved a kínai konkurencia nyomásától a középkategória alsóbb szegmensében. Mások már fel is adták ezt, a koreai vállalat viszont kitart, és mindaddig ez érthető és indokolható is, amíg a szolgáltatói kínálatokban nem bukkannak fel a vetélytársak, márpedig a Samsung továbbra is jól fekszik az operátoroknál. Egy forintért, két év hűséggel bizonyára sokan döntenek majd mellette, de azt mindenképpen érdemes szem előtt tartani, hogy az alapfeladatokon túl ne várjunk el tőle inkább semmit. Fél év múlva valószínűleg a független piacon is zuhan kicsit az ára és lehet belőle olyan vétel, amin már elmereng az ember, hogy valaki olyannak ajánlja, aki tényleg csak telefonál és üzeneteket ír/olvas, de jelenleg még ennyi pénzért számos jobb, több funkcióval bíró és erősebb készülék kapható.

Bog

A tesztkészüléket a VIP-Phone biztosította, köszönjük. A terméket ide kattintva lehet megvásárolni.

Specifikáció

Samsung Galaxy J4+
Samsung Galaxy J4+ Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 161,4 x 76,9 x 7,9 milliméter
Tömeg 178 gramm
Színvariációk fekete, kék, arany, rózsaszín
SIM-foglalat 1 vagy 2 nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 6 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1480 pixel (274 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 425 (MSM8917)
Processzor típusa 1,4 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 308
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Belső tárhely 32 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150/50 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n, hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
BeiDou van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 8.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek fájlkezelő, Facebook, Game Launcher, Microsoft Office, diktafon, Samsug Health, Galaxy Apps, Biztonságos Mappa
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, LED villanó, f/1,9, autofókusz
Másodlagos kamera 5 megapixel, f/2,2
Videófelvétel 1080p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3300 mAh-s lítium-polimer
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fény- és közelségszenzor

Azóta történt

Hirdetés