Fitnesz, üzemidő, verdikt
Gyorsulásmérő, barométer, giroszkóp, optikai szívritmus szenzor (és környezeti fényérzékelő) van az órában, a zárójeles kivételével pedig mindegyiket beveti az egészségügyi és mozgási adataink gyűjtéséhez. A barométernek köszönhetően, megtett magasságkülönbségeket is kapunk, az optikai szenzor egy második generációs Apple Watch SE-hez hasonlítva pontos adatokat szolgáltat mind a pulzus, mind a véroxigén-szint kérdésében. Edzés közben a pulzusváltozásokat sem késve ismeri fel és jeleníti meg a pánt, hanem instant. Viszont a pánt magasságértékei pontatlanok, a 130-150 méteres tengerszint feletti magasságon fekvő Óhegyen a Fit 3 szerint 30 méteres különbséget tettem meg egy sétán úgy, hogy 153 m-ről indultam és 183-on álltam meg. Nem tettem ilyet, nem levitáltam egy panelháznyival magasabban, mint az adott városrész legmagasabb pontja.
A tempót, a távolságot és a lépésszámot megfelelő pontossággal számolta a pánt sétálás, mint edzés rögzítése során, de pontosságának konzisztenciájáról nem tudok beszámolni. Beállítható, hogy az ember a jobb vagy a bal kezén hordaná a Fit 3-at, így felraktam bal csuklómra és reggeltől estig rajtam volt. A lépésszámok terén az összehasonlítási alapként használt óránál majdnem kétezer lépéssel többet regisztrált a Fit 3. Számítógépen való gépelésnél nem, de fogmosásnál, hajszárításnál, vagy csak egy szimpla nyújtózkodásnál is hajlamos volt extra lépéseket felvenni, ezen még volna mit csiszolni. Ugyanígy például a medencés úszás során rögzített hosszok számát sem követte pontosan és megbízhatóan az eszköz, hol egy hosszal alá, hol kettővel fölé számolt. Azt viszont pontosan meg tudta mondani utólag a Samsung Health alkalmazásban, hogy mikor milyen úszásnemben haladtam. A Fit 3-on magán nem írja ki a részletes edzésadatokat, azok megtekintéséhez a telefonos app megnyitása szükségeltetik, de változás az elődhöz képest, hogy az útvonalat a pánton elindított edzéshez is rögzíti a telefonunk, ha csatlakoznak. Opció annak bekapcsolása is, hogy automatikusan észleljen a pánt bizonyos edzéstípusokat és elindítsa a rögzítést, ha pedig szünetet tartunk, akkor másodperces csúszással megállítja vagy folytatja a naplózást. Ez pontosan működött tapasztalataink szerint.
A közösségi funkciók mellett a Samsung Health rendelkezik edzésinstrukciókkal és edzéstervekkel is, amiket telefonon vagy tv-n lejátszva, pulzusunkat a pánttal mérve követhetünk (forrás: Mobilaréna) [+]
Az alváskövetést is pontosnak minősíthetem az Apple Watch SE-hez viszonyítva, az elalvás és az ébredés idejét jól meghatározta a Fit 3, az alvási ciklusok feloszlását pedig a két eszköz szinte pontosan ugyanúgy határozta meg. Állítható, hogy alvás közben folyamatos vagy csak időszakos legyen a véroxigén-szint monitorozása, ha pedig Galaxy okostelefonunk van, akkor annak a mikrofonjait használva még horkolásunkról is rögzíthetünk adatokat. Ezt a funkciót bár bekapcsoltam, eredményt nem adott.
Valamilyen algoritmus számolja, hogy a nap folyamán mennyire vagyunk kitéve stressznek, itt egy Garminnal összehasonlítva a Fit 3 valamivel magasabb értékeket hozott össze, de összességében átlagosnak ítélte a dolgot. Azt nem köti az orrunkra a Samsung, hogy pontosan mi alapján határozzák meg ezeket, de a szívritmus, a mozgás biztosan benne van. Állítólag minél többet hordja az ember a karkötőt, annál pontosabb adatokat számol a Samsung Health, az alkalmazásban 59 perces ciklusokban láthatjuk összefoglalóinkat.
Kezelhetjük a pánton keresztül a Samsung Health egyéb funkcióit is, mint a napi folyadékbevitel rögzítése, a kalóriabevitel naplózása, az elmúlt napjaink / edzéseink adatainak rövid visszatekintése. A telefonos alkalmazás kifejezetten jópofa is amellett, hogy jól áttekinthető és sokoldalú információforrás, rendelkezik közösségi funkcióval, például a barátainkkal versenyezhetünk vagy részt vehetünk közös lépésszám kihívásban. Meg ha eleget alszunk az órában, akkor meghatározza, milyen állatra hasonlítanak az alvási szokásaink. Megértem, ha erre az a reakció, hogy “wtf, ez de koreai”, de tegyük hozzá azt is, hogy az alvástípusok alapján nem csak egy adott állatot kapunk, hanem tippeket is alvásunk javítására.
Sajnos nem tudok az előd parádés üzemidejéről beszámolni, három nap folyamatos használat alatt (AoD nélkül) 36%-ot merült a karperec. Igaz, ebben volt alvásfigyelés, több tevékenységrögzítés, időzítő, ébresztés, értesítések, és a beállításokat is rendszeresen nyomkodtam, a pulzus- és SpO2-szint mintavételezését pedig az elérhető leggyakoribbra állítottam. A töltésenként egyhetes használat talán így is kihozható a Fit 3-ból, de a Samsung által ígért 13 nap egy töltéssel nekem kis túlzásnak tűnik. Talán akkor megvan, ha az ember az alapvető (ritkább mintavételezési) beállításokat használja, éjszakára meg leveszi a Fit 3-at. Az egyébként jó, hogy a karperec érzékeli, ha leraktuk és nem rezeg feleslegesen. A 208 mAh-s akkumulátor teljes feltöltése valamivel kevesebb időt vesz igénybe, mint egy óra, bármilyen USB-C csatlakozós PD töltővel, vagy akár laptopról, OTG-képes telefonról is tehetünk energiát a pántba.
Pro | |
---|---|
Jó összeszerelési minőség, alumínium tokozás | |
Éles, fényes AMOLED kijelző, automata fényerőállítás | |
Cserélhető szíjak | |
Átlátható, jól kezelhető szoftver az órán és a csatlakozó telefonon is | |
Magyar nyelv tökéletes kezelése, egyénileg megadható értesítésválaszok | |
Kontra | |
Nincs GPS | |
Nincs hangszóró és mikrofon | |
Nincs NFC és fizetési opció | |
A szíjak egyéni csatlakozószabványt használnak | |
A barométer és a lépésszámláló hajlamos a valós érték fölé számolni |
Másról nagyon nincs beszélni, úgyhogy foglaljuk össze a dolgokat! A Galaxy Fit 3 korrekt kütyü elfogadható áron. Az alumínium ház, a gyári szíj és a teljesen magyar nyelvű szoftveres oldal is szofisztikált, az AMOLED kijelző remek élességet biztosít jó fényességgel. Az csorbítja talán kissé a termék szofisztikált megjelenését, hogy a kijelzőt körbefogó keret alul vastagabb a többi oldalnál, nem szimmetrikus. Jó pont az 5ATM / IP68 védelem, a cserélhető szíj, bár a standard gyorskioldós megoldás még egy fokkal jobb lett volna a saját szabvány helyett. Szintén pozitívan viszonyulunk a fedélzeten található szenzoroknak, de pontosságukkal nem vagyunk teljesen megelégedve, a barométer és a lépésszámláló is jóval a reális értékek felett számoltak tesztünk során.
Ezek arra a hobbiszintű fitneszre, amire a 100 különböző mozgásformát is biztosítja a Samsung elfogadhatónak bizonyulnak, a telefonos Samsung Health pedig jópofa, sokoldalú és átlátható. A cég elmúlt években biztosított frissítéseit ismerve pedig számíthatunk arra, hogy a Fit 3 pontosságát is javítanak. A pánt mellett szól az esésészlelés és a vészhelyzeti üzenet küldésének lehetősége, a válaszlehetőségek, a telefon megkeresésének vagy távirányításának funkciói. Hiányzik viszont a GPS, és az NFC is, utóbbi annyira nem elterjedt a karpántok piacán, előbbi viszont ezen az áron már megtalálható egyes konkurensekben.
Ár-érték arányban pedig az épp aktuálisan 8-as Huawei vagy Xiaomi Band, ötezer forinttal drágábban az Amazfit GTS 4 Mini jobb választás lehet. De erős érv a Samsung mellett a telefonra készült remekbe szabott szoftveres háttér. Illetve ha az ember kifejezetten olyan karpántot keres, ami nem kínai gyártótól származik, és nem szeretne 45-60 ezer forintot a Garmin vagy Fitbit karkötőéjért sem a pénztárnál hagyni, egyértelmű választás lehet a Samsung. Mivel itt nem éves termékfrissítési ciklusról van szó, hanem majdnem négyévesről, a Fit 3 bátran ajánlható annak, aki a Fit 2-ről váltana. Bár a Galaxy Fit 3 nincs olyan komplex, mint anno tíz éve a Gear Fit volt, amit tud, azt jól tudja, ráadásul igényes körítésben és elfogadható áron teszi. Tetszett nekünk, szerintünk másnak is fog.
![]() |
Samsung Galaxy Fit 3 |
A Samsung Galaxy Fit 3-at a Samsung Magyarország biztosította kölcsönbe, ezúton is köszönjük!
viragdani01