Samsung Galaxy Ace 2 - kötelező növekedés

Bevezető, tartozékok

A tavaly február végén megjelent Galaxy Ace debütálásakor még nem is sejtettük, hogy a telefon személyében a 2011-es esztendő egyik slágertermékét tisztelhetjük: a szóban forgó mobil az egyik legkeresettebb volt a piacon. Mindezt ráadásul úgy sikerült elérni, hogy a készülék ár-érték aránya még a megjelenéskor sem volt jó, ám úgy tűnik, ez a vásárlók nagy részét hidegen hagyta. A lassan másfél éves telefon manapság is a keresett modellek között van, amit mi sem mutat jobban, hogy az ára még mindig egészen magas. A modell sikere tehát utódért kiáltott, a Samsung pedig nem volt rest, a készüléket idén két új Ász is követte.

Samsung Galaxy Ace 2
[+]

Az említett készülékeket a márciusi Mobile World Congress rendezvényen mutatták be a nagyérdeműnek, hozzánk legelőször a Galaxy Ace Plus érkezett. A kiállítás alapján nem vártunk sokat a telefontól, hiszen a gyártó minimális változásokat eszközölt az elődmodellhez képest; a processzor megemelt órajelén kívül nagyjából megegyezik a két ketyere. Az Ace 2 esetében már vastagabban fogott a tervezők tolla, tesztalanyunk szinte minden téren felülmúlja a legelső Ace-t. Lecserélték a sokat kritizált kijelzőt, fejlesztettek a hardveren, illetve a szoftveres oldal is bővült néhány hasznos funkcióval; az Ace 2 sokkal inkább versenyképes, mint anno az előd volt.

Samsung Galaxy Ace 2
[+]

Hozzánk a telefon egy jelöletlen fehér kartondobozban érkezett, így a végleges csomagolásról és a tartozékok minőségéről nem tudunk érdemben nyilatkozni. A telefon mellé egy microUSB-kábelt, egy töltőt és egy sztereó headsetet kaptunk, a boltok polcaira kerülő kiadás ezek mellett néhány kézikönyvet minden bizonnyal tartalmazni fog. A füles kényelmes, ám a hangminősége közepes, a magas és mély hangok lehetnének egy fokkal markánsabbak.

Hirdetés

Külső

A Samsung formatervezői visszafogták magukat az Ace 2 megalkotásakor, tesztalanyunk kinézete nagyon tipikus, kicsit rosszmájúan azt is mondhatnánk, hogy teljesen jellegtelen. A 118,3 x 62,3 x 10,5 milliméteres méretekkel és 118,5 grammos tömeggel rendelkező készülék dimenziói is teljesen átlagosak. A borítás fekete műanyagból van, a hátlap szerencsére matt, így a lakkozott társainál jobban ellenáll az ujjlenyomatokkal és az egyéb szennyeződésekkel szemben. Az összeszerelési minőség rendben van, a hátlap pontosan illeszkedik, a telefont erősen szorongatva sem hallható recsegés.

Samsung Galaxy Ace 2
[+]

Az előlapot egy csillogó grafitszürke keret futja körbe, amely a fekete műanyag egyhangúságát hivatott megtörni. Legfelül az ezüstszínű hangszórórács csücsül, alatta egy Samsung felirat olvasható. A jobb felső sarokban kapott helyet a fényérzékelő, a közelségszenzor és a másodlagos kamera, utóbbit elsősorban videótelefonálásra érdemes használni. A legnagyobb területet a 3,8 hüvelykes képátlójú PLS érintőkijelző foglalja el, melynek felbontása 480 x 800 képpontos. A megjelenített színárnyalatok száma 16 millió, ám érzésünk szerint a kép lehetne egy fokkal vibrálóbb, élénkebb, mint ahogy a fényerő növelésének is örültünk volna. A betekintési szög nagy, szinte bárhonnan nézve éles a kép, oldalról viszont csökken a fényerő; e tekintetben egy kicsit alulmúlja az IPS és AMOLED típusú paneleket. Az érintéseket egyszerre több ponton, kapacitív technológiával érzékeli a képernyő. Legalul a három szokásos vezérlőt találjuk: a fizikai főképernyő gombot egy-egy kapacitív érintőbillentyű (menü és vissza) fogja közre.

Samsung Galaxy Ace 2
[+]

A készülék hátlapja nagyon egyszerűre sikeredett, a kötelező elemek mellett minimalizálták a díszítést, utóbbit mindössze egy szürke Samsung felirat képviseli. A kamera felül középen található, az alatta lévő LED villanó a rossz fényviszonyok esetén nyújthat segítséget. A külső hangszóró a fényképezőtől jobbra látható, a magas hangerő miatt a beszélgetések kihangosítására ideális lehet, ám a keskeny dinamikatartomány miatt nem érdemes rajta zenét hallgatni. A fedlapot lefejtve az akkumulátorhoz és a SIM-foglalathoz juthatunk, a microSD-kártya cseréjét a készülék oldalán lehet megoldani.

Samsung Galaxy Ace 2
[+]

A Galaxy Ace oldalán a szokásos interfész- és gombkínálat fogadja a lelkes nézelődőket. A hangerőt a bal oldalon szabályozhatjuk, ugyanitt a microSD-kártya foglalatára is rá lehet lelni; utóbbi egy műanyag ajtócska mögött rejtőzik. A memóriakártya cseréjéhez nem kell újraindítanunk a készüléket, azaz elérhető az úgynevezett hot swap funkció. A ki- és bekapcsol gomb jobb oldalt található, a 3,5 milliméteres kimenet felülre került, alul pedig egy microUSB-aljzat árválkodik.

Hardver, rendszer, alap szoftverek

A hátlap alatt egy 45 nanométeres csíkszélességű ST-Ericsson U8500 lapkakészlet dolgozik, melyet a Sony is előszeretettel használ, többek között az Xperia P, U és Sola modellek is erre a megoldásra épülnek. De házon belüli példáért sem kell messze mennünk, ugyanez a chipset található a gyártó Galaxy S Advance készülékében is. A processzor kétmagos, ARMv7 utasításkészlettel operál, a maximális órajele pedig 800 MHz. Utóbbi egy fontos adat, hiszen valószínűleg a CPU többet is elbírna, a bekezdésben felsorolt telefonok esetében ugyanis egytől egyig 1 GHz-es órajelről beszélhetünk (zárójeles megjegyzés, hogy ez a tuningőrülteknek kedvezhet). A grafikus számítósokért egy MALI-400MP felel, mely mellett 768 MB RAM és 4 GB belső memória áll a rendelkezésre; utóbbi microSD-kártyával bővíthető. A működési sebesség összességében megfelelő, a Samsung fejlesztői remek munkát végeztek, az előre telepített programok akadások nélkül, gyorsan futnak. Mivel a 2.3-as Android gyárilag nem támogatja a több magos processzorokat, így ez valószínűleg a sok-sok párhuzamosításnak köszönhető. Sajnos a külső alkalmazásokkal már nem ez a helyzet, a Play Store kínálatában gyakran kevésbé optimalizált programokkal is össze lehet futni, melyek hajlamosak megizzasztani az Ace 2-t.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy Ace 2 HTC One V Huawei Vision Sony Xperia P
AnTuTu Benchmark 4229 pont 2546 pont 2857 pont 5363 pont
Linpack for Android (single) 33,804 MF. / 2,48 s 33,52 MF. / 2,5 s 40,815 MF. / 2,05 s 38,848 MF. / 2,16 s
Linpack for Android (multi) 51,298 MF. / 3,29 s 31,444 MF. / 5,36 s 34,634 MF. / 4,87 s 53,698 MF. / 3,14 s
Smartbench 2012 Prod. 1874 pont 762 pont 815 pont 2310 pont
Smartbench 2012 Games 1880 pont 1024 pont 1674 pont 1975 pont
Quadrant 2.0 2452 pont 2101 pont 1791 pont 2159 pont

Mint azt az előző bekezdésben említettük, a Galaxy Ace az Android rendszer Gingerbread névre keresztelt, 2.3.6-os verziója fut, amely bőven nem a legújabb. Már a több magos CPU-kat is támogató Android 4.0 is több, mint fél éve elérhető, számunkra így egy kicsit furcsa, hogy egy kétmagos processzorral szerelt telefonon miért nem Ice Cream Sandwich fut. A Galaxy S Advance esetében is ez a szomorú helyzet állt fenn, továbbá egyelőre az említett Sony készülékek esetében is hiánycikk a jégkrémszendvics. Információink alapján azonban nincs minden veszve, tesztalanyunk meg fogja kapni a 4.0-s frissítést, pontos dátum azonban egyelőre nincs.

Samsung Galaxy Ace 2 Samsung Galaxy Ace 2

A gyári felhasználói felületet már megszokott módon a TouchWiz névre hallgató megoldásra cserélte a Samsung. Ez a grafikai megújulás mellett rengeteg új funkció megjelenésével is jár: kapunk egy újragondolt képernyőzárat, a képernyő tetejéről lehúzható panel immár az adatkommunikációs indikátorokat is tartalmazza, a készenléti képernyő oldalait pedig rengeteg extra minialkalmazás. A főképernyő testreszabási felülete is megváltozott, a bejövő hívásokat pedig a telefon megfordításával is lenémíthatjuk.

Samsung Galaxy Ace 2 Samsung Galaxy Ace 2

A gyártó az alapprogramokat is megreformálta, az új ruha mellett néhol a funkcionalitás is bővült. A telefonkönyvet, a tárcsázót, a csoportkezelőt és a híváslistát egyetlen alkalmazásból is el lehet érni, a névjegyzék tartalmát Google-, Exchange-, ChatON-, Facebook- és LinkedIn-alapon lehet szinkronizálni, illetve egyéb szolgáltatót is használhatunk erre a célra. Telefonálás közben nem volt problémánk a hangminőséggel, a beszéd mindkét oldalon tisztán és érthetően szólt. A naptár is korrekt, a bejegyzéseket napi, heti és havi bontásban nézegethetjük, a tartalom pedig szinkronizálható a Facebook-, a Google- és az Exchange-szolgáltatásokkal, illetve itt is használhatunk saját szervert. A Flash-támogatás hiányától eltekintve a gyári böngésző is rendben van: egyszerre több oldalt tarthatunk nyitva, könyvjelzőket vehetünk fel, a bekezdéseket pedig mindig az aktuális oldalszélességnek megfelelően tördeli a program.

Samsung Galaxy Ace 2 Samsung Galaxy Ace 2

Extra alkalmazások, multimédia, kamera

A gyári programok mellett jó néhány extra alkalmazást is kapunk. A Saját fájlok egy fájlböngészőt takar, a Social Hub segítségével pedig egyetlen fedél alatt olvashatjuk az SMS-eket, e-maileket és a közösségi hálózatok üzeneteit. A Music Hub egy zeneboltot képvisel, az AllShare személyében a Samsung saját DLNA-kliensét tisztelhetjük. A Feladat, a Hangrögzítő, a Mininapló és a Jegyzet a szervezőfunkciókat erősíti, a Fényképszerkesztőben néhány egyszerű effektet húzhatunk a fotókra. A gyártó saját alkalmazásboltja, a Samsung Apps természetesen tesztalanyunkon is elérhető, a Feladatkezelőt elindítva az aktuálisan futó programokat monitorozhatjuk és zárhatjuk be. Ezek mellett a ChatON nevű multiplatform csevegőprogram és a teljes verziós Polaris Office irodaszoftver is helyet kapott a fedélzeten.

Samsung Galaxy Ace 2 Samsung Galaxy Ace 2

A multimédiás szolgáltatásokat egy zene- és egy videólejátszó, valamint egy FM-rádió képviseli. A zenelejátszó igen korrekt: kezeli a lejátszási listákat, megjeleníti a dalszövegeket, a 3,5 milliméteres kimeneten keresztül virtuális 5.1 hangzást is ki lehet vezérelni, illetve egy egyszerű hangszínszabályozót és effektezőt is kapunk. A videólejátszó is korrekt, viszi a manapság felkapott formátumokat, illetve a feliratokat is megeszi, amennyiben a fájl neve megegyezik a hozzá tartozó film nevével. Az FM-rádió is jól szuperál, az állomások automatikus hangolása mellett a hozzájuk tartozó információkat is megjeleníti a program.

Samsung Galaxy Ace 2 Samsung Galaxy Ace 2

A hátlapon egy autofókuszos kamerát találhatunk, a fényképek felbontása 5 megapixelben, azaz 2560 x 1920 képpontban van maximalizálva, videókat pedig legfeljebb 1280 x 720 képpontos felbontásban rögzíthetünk. A kameraszoftverben állíthatunk a felbontáson, a minőségen, a fehéregyensúlyon, a fényértéken, a fókuszmódon, az érzékenységen és a kontraszton, effekteket aktiválhatunk, bekapcsolhatjuk az önkioldót, illetve GPS-koordinátát is rendelhetünk a fotókhoz. A képek minősége kisebb felbontásban egész jó, ám száz százalékos nagyításban előjönnek a hibák. A dinamikatartomány közepes, a fotók zajosak, éjszaka pedig az átlagosnál is rosszabbak a képek.

Samsung Galaxy Ace 2

Adatkommunikáció, üzemidő, verdikt

Adatkommunikációs szempontból közepesen teljesít a Galaxy Ace 2. A GSM-modul négysávos (850/900/1800/1900 MHz), az UMTS-chip kétnormás (900/2100 MHz), mobil hálózaton keresztül legfeljebb 14,4 Mbps letöltési sebességű HSDPA-ra számíthatunk. A Bluetooth-modul (3,0, A2DP-támogatással) mellett egy WiFi-egységet (802.11b/g/n) is kapunk, amely DLNA- és WiFi Direct-támogatással is fel van vértezve, illetve az internet megosztására is alkalmas. Természetesen a-GPS is van a masinában, a jelet gyorsan és pontosan megtalálja a készülék.

Samsung Galaxy Ace 2 Samsung Galaxy Ace 2

A hátlap alatt egy 1500 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátor lapul. Tapasztalataink alapján egy feltöltéssel, masszív használat mellett este már enni kér a mobil, átlagos terhelés mellett azonban másfél-két napig is elbotorkál. A hivatalos adatok szerint egy feltöltéssel 2G-n 670 órányi készenlétre és 980 percnyi telefonálásra képes, harmadik generációs hálózatra térve az említett értékek 640 órára és 450 percre módosulnak.

Samsung Galaxy Ace 2
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy Ace 2
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A Galaxy Ace teljesen jól használható a mindennapokban, megbízhatóan teszi a dolgát, nincsenek óriási hibák és hiányosságok a kategóriáján belül. Hardveresen nem emelkedik ki a kategóriájából, a kamera, az adatkommunikációs képességek és a kijelző átlagos, az egyszerű formaterv miatt nem figyel fel rá az utcán az ember. Ezen az árszinten már lassan elvárná az ember, hogy a legújabb Android verziót kapja, ám sajnos a gyártók manapság ezt elsősorban a csúcsmodellekre tartogatják. Van fény az alagút végén, információink szerint a Galaxy Ace 2 is belenyalhat majd a fagyiba, ám ennek pontos dátuma jelenleg nem ismert. A kissé ódivatú rendszerverzión kívül a szoftveres oldal is rendben van, az extra szolgáltatások és a patent multimédiás képességek mindenképpen plusz pontot érdemelnek. A telefon tehát az elvárható szintet hozza,

A telefon kártyafüggetlen konstrukcióban 80 ezer forintba kerül, ami első blikkre egy kicsit soknak tűnhet, ám ár-érték arányban fényévekkel jobb a helyzet az előd produkciójánál. Megfelelő szolgáltatói árazással könnyen megismételheti az előd sikerét; egyelőre csak a magenta színnel operáló szolgáltató kínálatában vásárolhatjuk meg a telefont, ám ott akár 0 forintért is hozzá lehet jutni. A piacon körülnézve talán jobb vétel lehet a kicsit jobb kijelzővel szerelt Sony Xperia U, ám úgy érezzük, a japán gyártó versenyzője nem sokkal jobb tesztalanyunknál, így a választás egyéni preferencia kérdése. Plecsni szinten egy erős tetszettre értékeljük a Galaxy Ace 2 teljesítményét.

Samsung Galaxy Ace 2

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Samsung Galaxy Ace 2
Samsung Galaxy Ace 2 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 118,3 x 62,3 x 10,5 milliméter
Tömeg 118,5 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 3,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (246 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch PLS
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa ST-Ericsson NovaThor U8500
Processzor típusa 800 MHz dual-core ARM Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400 MP
RAM mérete 768 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP+EDR)
WiFi 802.11a/b/g/n, DLNA, hotspot, WiFi Direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.6
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Social Hub, Music Hub, Saját fájlok, AllShare, Kies Air, Hangvezérlő, Fénykép-szerkesztő, Mininapló, Samsung Apps, Polaris Office, Game Hub
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (720p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 670 óra (2G) / 640 óra (3G)
Beszélgetési idő 980 perc (2G) / 450 perc (3G)
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, TouchWiz 4.0 UI

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés