Samsung B7610 OmniaPRO - komphajó

Bevezető

"Tie bomberrel szállni marhajó,
lassabban fordul, mint egy komphajó"

A Samsung az egyik olyan gyártó, amelynek olyan széles a készülékpallettája, hogy abban Windows, Symbian és Android rendszerű gépek is helyet kapnak. Illetve ez most éppen változik, ugyanis pont a napokban jött saját fejlesztésű rendszerük, amely Linux alapokra épül, s ezért lehet, hogy a jövőben az okostelefonjaikra inkább ezt fogják rápakolni. Már lehetetett is hallani, hogy a Symbian a számukra nem pálya, ami - köztünk legyen szólva - érthető is lenne, bár azóta ezt siettek cáfolni az illetékesek. Pedig nem csoda, hogy a Nokia is a Maemo rendszer (szintén Linuxra épül) felé vette az irányt, a Motorola és a HTC pedig erősen fókuszál az Androidra.

Samsung OmniaPRO
[+]

Durván átrendeződik a piac, de az XXL GSM-től érkezett OmniaPRO (kódszám: B7610) még a régi iskola egyik legjobb tanulója akar lenni, azaz Windows Mobile 6.1 fut rajta, amely soha, de soha nem volt olyan gördülékeny, mint újabban fejlesztett versenytársai, akármilyen izmos vas is került mögé. Persze a Microsoftot sem kell leírni, a 6.5-ös verzió már egy fokkal jobb, és bizony a HTC-nek sikerült a Touch HD2-vel az, ami annyira sok gyártónak nem: embertelen jó felületet rámolt a Windows tetejére, de hát messze nekik van a legnagyobb ilyen tapasztalatuk.

Samsung OmniaPRO
[+]

A Samsungnak is sokadik Windows alapú gépe ez, a legnagyobb sikereket az első Omniával érték el, az volt a koreai gyár legjobb ilyen jellegű készüléke, legalábbis a maga korában. Ha valami sikeres, akkor folytatni kell - legalábbis ezt gondolták a Samsungnál, úgyhogy most már van OmniaPRO, Omnia II, illetve OmniaLITE is, de azt hiszem, hogy a Windows Mobile utolsó rúgásait láthatjuk a Samsungnál, hamarosan eltűnnek a kínálatból ezek a gépek.

Samsung OmniaPRO
[+]

Persze az OmniaPRO kapcsán még bevetettek mindent, amit csak lehet. Izmos processzor, elképesztően szép kijelző, QWERTY gombsor, hatalmas tárolókapacitás, de ezúttal sem jött össze a történet. A kütyü kipróbálása vélhetően kevesebb szájhúzással járt volna, ha egy évvel ezelőtt érkezik, amikor még nem kellett megküzdeni mindenféle jöttment Google nevű cégek rendszerével is, a mostani mezőnyben azonban inkább csak arra mutat jó példát, hogy mit sem ér a vas, ha nincs mögötte optimalizáció.

Külső

Az OmniapRO nem kicsi. Nem is könnyű. Masszív, nagy dög, majdnem 160 grammos tömegével a szintén jókora N97-nél is nehezebb. A kecs fogalmát hírből sem ismeri, de aki OmniaPRO vásárlását fontolgatja, nyilván tisztában van azzal, hogy egy bálnát fog hurcolni a zsebében – feltéve, ha van ekkora zsebe egyáltalán.

Samsung OmniaPRO
[+]

A nagy méret oka a nagy kijelző (3,5 inch), illetve az oldalról előcsúsztatható teljes QWERTY billentyűzet. A fedlapot a kijelző uralja, a 480x800 pixeles, AMOLED megjelenítő az abszolút élvonalat képviseli, ebben a méretben ennél finomabb felbontást és ilyen élénk képet nemigen készít más gyártó. A kijelző alatt íves kialakítású a menü gomb, két oldalán a hívásfogadó billentyűk helyezkednek el.

Samsung OmniaPRO
[+]

Érdemes körbeszaladni a telefon oldalain is, jobb felől hangerőt szabályozó billentyűk találhatóak, alattuk pedig egy gomb, amira az van írva, hogy W&L. Ez valami új, gondolja az ember, és tényleg, kicsit az E-szériás Nokia telefonokra emlékeztető funkcióról van szó, Work és Life mód között tudunk váltani, amely váltás a készenléti kijelző elrendezését kavarja meg igényeinknek megfelelően.

Samsung OmniaPRO
[+]

A készülék bal felé a képernyőzár és a kamera gombja helyezkedik el. Az OmniaPRO alján nincs semmi, felül viszont két ajtócska rejti a microUSB és a szabványos jack csatlakozót. A hátlap megint „viccespiros”, olyan, mint a Jet segge, csak itt a vörösesen megcsillanó vonalak girbegurbák. Az 5 megapixeles kamera mellett LED vaku ücsörög.

Samsung OmniaPRO
[+]

A szétcsúsztatás művelete kellemes, bár a fedlapnak kinyitott állapotban van némi holtjátéka. A feltáruló billentyűzet nagyon frankó, egyrészt remekül eltalált a tipográfia, másrészt az egyes gombok mérete is ideálisnak tűnt a tesztidőszak során, tempósan lehet gépelni. Magyar ékezetek nincsenek, a tesztkészülék külföldi forrásból származik, a hazai hivatalos forgalmazásról nincs hír. Van viszont egy dedikált gomb az "abszurd karaktereket használó országok kedvéért", ez a szóköztől balra helyezkedik el, s így már - ha nagyon kell - lesznek ékezetek is.

Hirdetés

Hardver és szoftver

A Samsung nem viccelt, az OmniaPRO 800 MHz-es processzora tiszteletet parancsoló teljesítményre képes, ehhez 256 MB RAM tartozik, a felhasználó terület 1 gigabájt. A hátlap alatt 1500 mAh teljesítményű telep próbál ehhez az egészhez energiát biztosítani, de maximum két napig tudja kiszolgálni a durva hardvert és a hatalmas kijelzőt. A dedikált videogyorsító érezteti hatását a multimédia területén, tehát nem mondhatni, hogy hardver szempontjából ne követtek el volna mindent a gyártónál.

Samsung OmniaPRO
[+]

A tesztelt eszközön Windows Mobile 6.1-es oprendszer futott, a hírek szerint ezt később 6.5-re lehet frissíteni. Ám ez eléggé mindegy, mert a Samsung a komplett interfészt lecserélte, saját GUI-t fejlesztettek a kissé poros Microsoft termék tetejére, igen, TouchWiz.

Samsung OmniaPRO menü

Nem mondom, hogy rossz, mert egy sereg funkció sokkal jobban néz ki és használhatóbb, mint az alap Windows cuccok (különösen a névjegyzék, az üzenetekezelés és a naptár frankóbb), de van egy komoly probléma: atomlassú. A készenléti kijelző helyett erőltetett widgetes felület kritikán aluli tempót mutat, a menüben való bóklászás egy kín, a programok betöltődésére is várni kell. Létezik egy HTC nevű gyártó, aki képes volt megoldani, hogy egy szép, kezelhető és gyors rendszert fejlesszen (Sense UI), a Samsungnak ez nem sikerült.

Samsung OmniaPRO menü

Samsung OmniaPRO menü

A kijelzőforgatás a leglátványosabb, legalábbis olyan szempontból, hogy ennél lassabbat még életemben nem láttam, ráadásul néha elfelejt visszaállni. Ez egyébként csak a TouchWiz felületen ilyen tragikus, képek visszanézésénél már abszolút rendben van, ami azt mutatja, hogy a Samsung által fejlesztett felület optimalizálása vagy egyáltalán nem történt meg, vagy valami nagyon kutyaütő banda volt érte a felelős.

Samsung OmniaPRO menü

A TouchWiz viszont egy mozdulattal kikapcsolható, s ilyenkor visszatér az alap Windows Mobile felület, ami nem egy szépség ugyan, de úgy hasít így a gép, mint a villám. Ez azért mutat valamit. De hogy ne csak a levegőbe beszéljek, következzen egy rövid videó is:

Alapfunkciók

A TouchWiz rendszer alapképernyője három oldalas. Ne akarjuk, mert megőrjíti a júzert. A menübe belépve kétféle nézet között válthatunk, egyik piros alapon rajzosabb, másik zöld alapon kicsit plasztikusabb ikonokkal operál. A menü gomb hosszas megnyomása dobja fel a task managert, amely elég látványosan mutatja a futó alkalmazásokat. Ha felülről lefelé húzzuk az ujjunkat, akkor az elmulasztott eseményeket, a telep állapotát és a hálózati kapcsolatokat mutatja a gép.

Samsung OmniaPRO menü

Samsung OmniaPRO menü

A névjegyzék funkcionalitása alkalmazkodik a Windows képességeihez, a TouchWiz felület viszont sokkal jobban néz ki, mint az alap. A görgetés is rendben van, kicsit néha megdöccen, de nem vészes. Az üzenetkezelés esetén (illetve minden szövegbevitelnél) összecsukott állapotban egy virtuális QWERTY gombsor ugrik fel, amely elég keskeny ugyan, de nem rossz. Viszont röhejesen néz ki, amikor szabványos Windows felület fölé húzza rá a TouchWiz ezt a teljesen más stílusú grafikát.

Samsung OmniaPRO menü

Samsung OmniaPRO menü

A Samsung belenyúlt az üzenetekbe is, chat thread nézet, normálisan olvasható betűméret és pofásabb külső kerekedett ki ebből, ami értékelendő. Nyilván az e-mail kliens is hozza az elvártakat, nem hiányzik az Exchange kompatibilitás sem. A naptár szintén átalakult, a Samsung egyéb készülékeiből ismert felület köszönti az érdeklődőt, ez tényleg jobban néz ki, mint az alap Microsoft alkalmazás, a funkcionalitás pedig nem változik. Jól állítható a vekker, van stopper és világóra is. A Samsung számológépe tud trigonometrikus műveleteket is.

Samsung OmniaPRO menü

Finom apróságokkal próbálták még feldobni a használhatóságot a mérnökök. Aki a TouchWiz interfész belső részét tervezte valószínűleg nem volt elveszett ember, a rendszer képes a bejövő hívás elutasítása esetén automatikus SMS-t küldeni, jobban néz ki a híváslista, szép nagyban látszanak az ismert beszélgetőpartnerek fejei is.

Samsung OmniaPRO menü

Multimédia

A kamera megfelel az elvásároknak. Az 5 megapixeles optika gyorsan exponál, autofókusz és makró is van benne (10 centinél közelebb nem tud éles képet lőni), rengeteg opciónk van, ISO állítás, környezeti módok, geotagging, arcfelsimerés, panorámafelvétel és önkioldó is színesíti a palettát. Az elkészült képek viszont nem túl jók, valaki annyira parázik a képzajtól a Samsung fejlesztői közül, hogy valami ultraerős szűrést rakott bele az algoritmusba, aminek eredménye, hogy az összes fotón elvesznek a részletek. Nálunk viszont nem vesznek el a részletek, hiszen a tesztképek ezúttal sem hiányoznak:

Videót VGA felbontásban 30 fps-sel rögzít a készülék. Az alkotások visszanézése röccenésmentes, a fotók kapcsán pedig a Samsung által fejlesztett spéci zoom is jól jöhet. Ez úgy működik, hogy hosszan nyomjuk a kép egy pontját, majd amikor megrezzen a készülék, akkor ujjunkat el nem véve a képről, fel-le húzogatjuk a kijelzőn, aminek hatására a fotó mérete változik – gyorsan és akadásmentesen.

Samsung OmniaPRO menü

Zenei szempontból is fabrikáltak a fejlesztők egy úgynevezett Touch Player alkalmazást, amelyen nagy gombok, nagy albumborító és könnyen elérhető opciók szerepelnek. Az, hogy ez a cucc elég sokszor kifagyott… megint a TouchWiz marhasága. Ha viszont elindul, akkor kellemesen kezelhető, equlaizer funkcióval (előre tárolt hangzáképek) is bíró felület köszönti a júzert. A számokat ID3 tagek alapján csoportosítja és rendezi, természetesen playlist is létrehozható. Azt mondjuk kissé felelslegesnek tartom, hogy minden szám elé odarajzolja az albumborítót is a listában, hülyén is néz ki, értelme sincsen. A mellékelt füles elég frankó, agybadugós, de a 3,5 mm-es jack csatlakozó miatt variálhatunk kedvünkre.

Samsung OmniaPRO menü

A kínálat része egy FM-rádió is, amely RDS funckionalitással rendelkezik. Füles szükséges az üzemeltetéshez. A multimédiához sorolható a névjegykártya felismerésének lehetősége is, van egy beépített videoeditor, valamint egy slideshow alkalmazás is a palettán. Játékfronton az alap szoftver a dobókockás-rezgős izét nyújtja, illetve két WinMo alapcuccot: a pasziánsz és a Bubble Braker mindenkinek ismerős lehet. A készülékben GPS is van, jelet elég gyorsan talál, az iGO 8 gond nélkül futott.

Adatkommunikáció, összegzés

Komolyat domborít a telefon adatátviteli szempontból. A mobilhálózati kapcsolat maximum 3,6 Mbps sebességű HSDPA, lokális szinten pedig WLAN, sztereó Bluetooth, USB kábel vagy DLNA jöhet szóba. (Ez utóbbi kompatibilis eszközökkel vezeték nélkül cserél multimédiás tartalmat.) Ez komoly arzenál, de el is várható egy ilyen szintű eszköztől.

Samsung OmniaPRO menü

A böngészést nagyon okosan nem bízta a Samsung az Internet Explorerre, az Opera Mobile tehénkedik az adatkommunikációs menüben, s ez megfelelően teszi a dolgát. Elég gyors, dupla kattintásra megnöveli az oldal méretét (de a paragrafusokat nemigen ismeri fel), támogatja a flash tartalmakat is, s természetesen – ahogy bármi más is – működik fektetett nézetben is. A készülék a WLAN hálózatokat közepes hatékonysággal fedezi fel, a csatlakozás könnyű, a környező lehetőségeket mutató stilizált térkép pedig jópofa.

Samsung OmniaPRO
[+]

A hátlap alatti telepről már szóltunk, szóljunk hát néhány további hibáról. Egyrészt valamitől a telefon csak harmadik próbálkozásra volt hajlnadó kezelni az általam betolt 2 gigás SanDisk márkájú micorSD kártyát, amit komoly problémának értékelek. A PC-ről való töltés működik, de elsőre az ActiveSync is hisztizett, hogy nem bírja kezelni a telefont, aztán másodszorra már sikerült neki.

Samsung OmniaPRO
[+]

Értékelés: Samsung B7610 OmniaPRO
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont

Hogyan értékelünk?

De a legnagyobb bajom ezzel az OmniaPRO-val valószínűleg az, hogy pont egyszerre használtam a HTC Touch HD2-vel, és – minden túlzástól mentesen – ég és föld a két készülék, főleg sebességben. A Samsung tehene ezzel a TouchWiz rendszerrel olyan, mint egy végkimerülés szélén álló, már alig mozgó bálnatetem. Nyilván le lehet kapcsolni a remek koreai felületet róla, de akkor pusztán egy bazi erős, régi WinMo rendszert futtató téglánk lesz, ami ugyan hardcore júzereknek biztos szimpatikus, de a Microsoft több éves rendszerre nincsen felkészítve arra, hogy ujjbeggyel nyomkodjuk.

Az OmniaPRO számomra csalódás. Ennyire optimalizálatlan felületet nagyon rég láttunk, ennél még a Jet is gyorsabb, pedig ott is rendesen húztuk a szánkat, sőt, még a szidott Palm Pré is kellemesebb, mert ott is kell várni erre-arra, de ha összeszedi magát, akkor hasít az is. Ez a cucc viszont csak fejcsóválást érdemel a részemről, hiába a eszméletlenül komoly hardver, ha egyszerűen ennyire nem bírták megmókolni a Windows felületét. Nem is csoda, hogy a Samsung inkább összerakta a saját rendszerét (Bada), lehet, hogy nekik is teljesen elegük van a Microsofttal való szívásból, amit meg is értek. Nem ők az elsők, akik így érzik, a Motorola is kihátrált, a HTC is az Android gépekkel próbál szerencsét, a Sony Ericsson is befürdött az X1-gyel… mi kell még a redmondi óriásnak ahhoz, hogy végre észrevegye, hogy már most is késő lenne a Windows Mobile 7 piacra dobása, nem hogy még egy évet várni vele?

Szeretnék Samsung Omnia készülékeket még. De vagy vegyenek meg hozzá HTC mérnököket, vagy tegyék az egészet más alapokra. Így ugyanis nem fog menni.

Bog

A Samsung B7610 OmniaPRO-t az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung B7610 OmniaPRO
Samsung OmniaPRO Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 112,6 x 57,8 x 16,2 milliméter
Tömeg 159 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa AMOLED, rezisztív érintőpanel
Színárnyalatok száma 65536
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / ?
Belső memória 99 MB belső tárhely
1 GB multimédiás tárhely
Memória bővíthetősége microSD (SDHC-kompatibilis)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 3,6 Mbps / 1,8 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g
USB 2.0 (microUSB)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (A-GPS is)
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Windows Mobile 6.1 Professional + Samsung TouchWiz UI
Processzor 800 MHz-es Samsung S3C6410
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek widgetek, QuickOffice programcsalád
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera VGA felbontású
Videófelvétel van (max. 640 x 480 pixeles felbontásban @ 30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő 580 óra
Beszélgetési idő 12 óra
Egyebek
giroszkóp, QWERTY

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés