Bevezető
Őszinte leszek: kiemelt helyet foglalnak el tesztelői lelkemben a strapabíró készülékek. Ezért aztán nem is volt kérdés, hogy amikor az XXL GSM két Samsung telefont ajánlott fel kipróbálásra, én bizony a Beat ellenében az B2700-at választottam úgy, hogy nem is néztem meg előzetesen a specifikációkat, úgyhogy a készülék kellemes meglepetéseket okozott.
A strapabíró telefonok piaca régebben sokkal szélesebb volt. Amikor még a Siemens is versenyzett (M35, ME45, M65), amikor még nem csak egy trendi por, illetve csepp ellen védő Sony Ericsson (C702) volt piacon, amikor még a Nokia is letette az asztalra az 5140-et… s amikor még létezett Ericsson R310… ez volt a hőskor. Aztán mintha elvágták volna, de mostanában megint mozgolódnak a gyártók ezen a fronton.
A Samsung kicsit későn kapcsolódott be a küzdelembe, de talán mégis pont a legjobb időben érkezett az M110, aminek ezen az árszinten nem volt ellenfele, a fent említett C702 négy szinttel drágább. Említést érdemel még a Sonim XP1, amely lenyűgöző teljesítményre volt képes, megfelelt az IEC IP52-es minősítésnek, ezzel sokáig egyedülálló volt. Egészen mostanáig, a Samsung B2700 ugyanis hozza ezt a szintet, bár most a Sonim megint tolt egyet a mércén, hiszen bemutatták az XP3-at, amely már 1 méteres mélységig vízálló.
Bár ezúttal nem tettük tönkre a telefont, nem vetettük alá különböző gyilkolásoknak, az M110-zel végzett strapatesztet előbb-utóbb át kell majd élnie, csak kicsit megvárjuk, hogy leessen az ára, aztán az újdonságot is megzúzzuk. Egyelőre viszont maradjunk egy működőképes készülék tesztjénél.
Külső
A design egy ilyen készüléknél erősen alá van rendelve a funkciónak. Ráadásul a célcsoport számára jobbára mindegy, hogy hogyan néz ki a telefon, ha megfelel a vele szemben támasztott elnyűhetetlenségi követelményeknek. Ezzel együtt a B2700 – ha nem is túl szép – egy teljesen vállalható készülék, elsőre nem is nagyon tűnik fel, hogy kilógna a 2-3 éves, s még ekkora méretekkel rendelkező telefonok köréből. Főleg a vastagsága emberes, de még így sem veszélyes.
Az anyaghasználat puha, rugalmas, gumiszerű műanyag. Oldalra kemény plasztik jutott, a világosabb szürke védősáv pedig valamiféle átmenet az előbb említett két anyag között. Általában egy lepottyanó telefon nem pofára esik, hanem valamelyik élére, esetleg a sarkára. Látszik, hogy a tervezők gondoltak erre, s ezeken a helyeken nincs semmi törhető gomb, kiállás, vagy kezelőszerv. A készülék tetején masszív hurkot képez a nyakbaakasztó pántja, a dobozban pedig van egy karabiner is.
Egy ilyen kütyün mindig találni érdekes megoldásokat. A B2700 rögtön azzal újít, hogy nem a szokásos hátlaprögzítési szisztémát alkalmazza (a csavarható gomb, ugye), hanem egy két darabból álló panelt alkottak, amelynek alsó részét el lehet némi nyomkorászás után mozdítani (de a telefonról nem távolítható el), s az így keletkezett résen be lehet nyúlni a felső panel alá, amely már hajlandó leválni a készülékről. Na, ez azért nem olyan egyszerű mutatvány, mint ahogyan hangzik, a hátlapra ragasztott fólia fel is hívja a figyelmet arra, hogy ha nincs erős ujjunk és/vagy körmünk (gitárosok előnyben), akkor inkább használjuk a dobozban található, erre a célra gyártott szerszámot. Ez tök felesleges, egy akármilyen kulcs megteszi. A megoldásnak van még egy hátránya: a memóriakártya az akkumulátor alatt van, ami mondjuk érthető egy strapatelefon kapcsán, hiszen ez eggyel kevesebb nyílást jelent oldalt. Az előnye pedig az, hogy az eddig megszokott csavar egy idő után kikopott, aztán elveszett, itt nem fog semmi eltűnni, kevés esélyét látom, hogy egy komplett hátlapot csak úgy elhagyjon valaki.
Bal oldalon kemények, csak izomból nyomhatóak a hangerőt szabályozó billentyűk, a sok használat következtében középső és mutatóujjunk (ez a kettő esik ide, ha normálisan fogjuk meg a készüléket) rengeteget izmosodhat és ügyesedhet, ez jól jön akkor, ha egy nagyon erőteljes szamárfület mutatunk valakinek, illetve nem szabad elfelejteni a csajozási faktort sem. Kissé lentebb egy passzentosan záródó gumiajtó takarja el a szokásos Samsung csatlakozót. Jobb oldalt a kamera gyorsgombja helyezkedik el lentebb, kissé magasabban pedig az elemlámpa kapcsolóját találhatjuk, amely a készülék tetejére szerelt kis fényforrást üzemelteti. Hasznos, nagyon hasznos, s rendkívül egyszerűen kezelhető megoldás.
A hátlap közepén trónoló kamerának párt is találhatunk a kijelző felett, ami arra utal, hogy – ellentétben a kínai gyártók kamutelefonjainál látott kamukamerákkal – itt bizony 3G hálózatok használatára is lesz mód. A gombsor az ilyen telefonoktól eltérően egyáltalán nem olyan kemény, sőt, meglepően könnyen járnak a gumírozott billentyűk. Egyedül a navigációs gomb közepét éreztem kissé túl aprócskának. Azt hiszem, hogy talán felesleges is megemlíteni, hogy recsegés-ropogás nincs…
Hirdetés
Menü
A legújabb Samsung menü van a készülékben, az, amit láthattunk a G400-ban, vagy az U800 Soulban. Villámgyors, logikus, döbbenetes módon testreszabható, mert nem maradt ki a témaszerkesztő sem. A gyári három okosság mellé magunk is összefabrikálhatunk valami sémát, erről már az U900 kapcsán volt videónk, hogy hogyan is néz ki, itt a link hozzá. A háttérkép lehet egyénileg kiválasztott, lehet a fotókból összeállított slideshow, illetve adott ez a magyarul „eleven világ” névvel illetett (egyébként living world) téma, amely itthon a Parlament épületét mutatja, különböző apró animációkkal. A menü rettentő gyors, minden azonnal történik.
A telefonkönyv ezúttal nem a jobb oldali funkciógombbal jön elő, oda ugyanis a böngésző linkjét tették a tervezők. Viszont a navigációs billentyű irányaihoz rendelt funkciók szabadon változtathatóak, érdemes a lefelé irányhoz rendelni a névjegyzéket. Az OK gomb a fentiekből következően ezúttal szerencsére a főmenübe dobja a felhasználót. A kontaktlista ezúttal is 1000 bejegyzést tartalmazhat, a nevekhez a szokásos többletinformációk rendelhetőek hozzá, több telefonszám, email, csengőhang, kép és megjegyzés alkotja ezeket.
Az üzenetkezelésre sem lehet panasz, SMS, MMS és email is akad. Szöveges üzenetből 500 férőhelyes a kapacitás, ami igen kellemes érték, egy ideig nem is fog betelni. A bejövő SMS-ek és az MMS-ek közös listában tekinthetőek meg, ezt pedig mindenféle szempont alapján rendezhetjük (név, dátum, méret, tárgy, típus). A szerkesztőfelület is közös, az üzenet típusa attól függően változik, hogy csatolunk-e multimédiás tartalmat, a méretkorlát a szokásos 295KB.
Az email kliens beállításban varázsló segít, nem egy nagy ördöngősség. A szoftver nem egyszerű szinten támogatja a csatolmányokat, csak annyi a baj, hogy maximum fél megával tud megküzdeni. Cserébe nem csak képek, hangok és videók, hanem tetszőleges fájlok is mellékelhetőek. Ha ez nem lenne elég, akkor akár a szövegtörzsbe, akár csatolmányként beilleszthető névjegyzék információ, naptárbejegyzés és szövegsablon is.
Szervező és alkalmazások
A naptár hozza a szokásos elvárásoknak megfelelő szolgáltatáskínálatot. Havi és heti bontás is van, a bejegyzések öt típusba csoportosíthatóak, találkozó, évforduló, szabadság, fontos és privát kategória létezik. A vekker is a szokásos, több időpont konfigurálható, a készülék kikapcsolt állapotában is ébreszt. A szervezőfunkciókhoz kapcsolódó további arzenál is az ismert funkcionalitást hozza, mértékegység átváltó, világóra (listás), stopper, időzítő és alapfunkciós számológép teszi teljessé a kínálatot.
A B2700 tartalmaz néhány olyan extrát is, amely egy átlagos telefonba ritkán kerül bele. A telefon tetején pislákoló elemlámpáról már szóltunk, nem egy ipari reflektor, de arra biztos jó, hogy sátrazás fennforgása esetén ne az ujjunkat üssük le, ha vaksötétben nekiállunk beverni a cövekeket a földbe. A lépésszámláló a másik olyan alkalmazás, amit eddig csak egy-két fitnesz telefonban láthattunk, nem tud sok extrát, elkéri a magasságunkra és a súlyunkra vonatkozó adatokat, köp hozzá egy BMI-t, majd után elkezdi számolni a lépéseinket, s ezzel párhuzamosan azt is, hogy mennyi kalóriát égetünk el. Ezt napi és heti bontásban tudja később megmutatni. Még egy extra található a telefonban, ez pedig az iránytű. A kalibráláshoz meg kell forgatnunk kicsit a készüléket, ezután pedig látható lesz, hogy merre van észak, így nem kell a fák mohás oldalára hagyatkozni. Nekem nagyon jól jött, hogy Kőbánya-Kispesten tudtam, hogy most épp délkelet felé haladok…
A játékok listája elég hosszú, de mindegyik csak próbaverzió. Az első alkalmazás a World Series Of Poker, ennek lényegét talán nem kell esszé jelleggel megfogalmazni. A Tetris Mania egészen megdöbbentő módon egy tetris-klón, a Midnight Pool nevű biliárd sem szorul magyarázatra, s az Asphalt 3-mal is találkozhattunk már, amely – bár neve alapján lehetne a Főkefe szimuláció is – egy korrekt autóverseny. A Super Action Hero nagyon mókás, képregényszerű, kicsit Xiao-Xiao stílusú platformjáték. A Diamond Twister egy logikai, kőforgatós game, a BrickBreaker egy klasszikus faltörő, a Brain Challenge 2 pedig egy agytornász játék. Gyűlölöm a demo verziós alkalmazásokat.
Multimédia
Gondolom eddig is egyértelmű volt, hogy az M110 után jelentősen nőtt a telefon tudása, s ez a multimédiás szolgáltatásoknál is tetten érhető. A kamera 2 megapixelesre hízott, de autofókusz nem jár hozzá. Vaku sem, a telefon tetején ülő elemlámpa maximum a kép felső szegmensére képes némi glóriát rajzolni. A kereső álló helyzetű, az opciók listája a szokásos, de a gyártónál is érezték, hogy az ISO állítás szintű paraméterezhetőséggel inkább paródiába hajlana a történet, úgyhogy nem is erőltették. Az elkészült képek nem okoznak meglepetést, ilyen manapság egy autofókusz nélküli, „legyen azért benne kamera” kategóriájú fényképezőgép produkciója.
Az eddig csodás sebesség teljesen eltűnik, ha arra vetemednénk, hogy visszanézzük a fotókat. Rettentő lassan bukkannak fel a bélyegképek, a belenagyításra is várni kell néhány másodpercet, ha nem lenne ilyen vaskos a B2700 burkolata, biztos látható lenne, ahogy megjelennek a telefon szélén az izzadtságcseppek. Videót is tud venni a készülék, kemény 176x144 pixeles felbontásban.
A zenei oldal viszont egyáltalán nem rossz. Van sztereó füles a csomagban, támogatja a Bluetooth hangátvitelt is a készülék, a lejátszó pedig az Soul sorozatból költözött át a strapacuccba. Kihangosítva sem szól rosszul, de sajnos eqaulizer nincs benne. A számokat most is ID3 tagek szerint rendezve kapjuk meg, egyéb speciális extráról nem tudok beszámolni.
Ha már hangok, akkor érdemes megemlékezni róla, hogy vannak a készülékben környezeti profilok is, megy neki a rezgés és a dallam is egyszerre, bár szerencsétlen vibramotor ezt az izomtibort elég haloványan tudja csak megmasszírozni, kabáton keresztül egyáltalán nem érezhető a vibráció. A funkciók között felbukkan az FM-rádió is, amely jól jöhet hideg, sátrazós éjszakákon, ha mondjuk partner nélkül indultunk túrázni, az RDS funkció adott, a füles szolgál antennaként.
Adatátvitel, akkumulátor
HSDPA ugyan nincs, de 3G van. Remek lehetőség, hogy videotelefonáljunk a barlangból, esetleg a havas hegycsúcsról, netán a Rám-szakadékból, de nyilván nem ez itt a lényeg a térerő hiánya miatt, hanem hogy a B2700 nem kényszeríti kompromisszumra azt a felhasználót, aki mondjuk egyébként munkája miatt rá van utalva a szélessávú kapcsolatra, de ugyanakkor túrázni is szeret. A kijelző felett ülő másodlagos kamera segítségével mehet a videohívás, az Access Netfront böngésző pedig HTML oldalak megjelenítését teszi lehetővé, de megint, mindig, újra és újra leírjuk, hogy erre a legjobb egy ingyenes Opera Mini.
Az adatátviteli funkciók közé sorolnám a beépített RSS olvasót is. Lokális szinten a mellékelt USB kábel és a Samsung PC Studio használatával érdemes géphez kötni a telefont, de természetesen a Bluetooth kapcsolat lehetősége sem elhanyagolható opció.
A masszív hátlap alatt csak átlagos telep lakik, ezzel maximum három napos készenlét érhető el, ha ki is használjuk a telefon funkcióit, de lehet, hogy kicsit túl is becsültem. Ez sajnos egy ilyen strapatelefonnál (ahol bizony elképzelhető, hogy a felhasználó napokig nem jut konnektor közelébe) nem biztos, hogy elég, bár a képlethez természetesen hozzá kell számolni, hogy ha csak a telefon tudását nézzük, akkor ez a készenléti idő hozza az ilyen funkcionalitású készülékek átlagát.
Összegzés. Az L700 után újabb remekül sikerült Samsung telefon került a kezünkbe, jelenleg nincs versenytársa. Az IP52-es szabványnak megfelelő strapabíróság mellé fejlett szolgáltatások tartoznak, s mindezért jelenleg alig több mint 40 lepedőt kell leszurkolnunk. Nem túl nagy, nem is vészesen ronda, viszont sokat bír és meglepően kiegyensúlyozott szolgáltatáskínálattal rendelkezik. Nyilván nem mindenkinek szól, de akiknek fontos a strapabíró készülékház, nekik nem tudok mást mondani, mint hogy:
![]() |
Samsung B2700 |
Ennyi pénzért ugyanis egyszerűen nincs ellenfele.
Bog
A Samsung B2700-at az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
Specifikáció
Samsung B2700 | ||
![]() | Általános | |
Technológia | GSM, UMTS | |
Méret | 115 x 52 x 18 mm | |
Tömeg | 114 gramm | |
Színvariációk | Fekete-szürke, sötétkék-szürke | |
Kijelző | ||
Belső kijelző átlója | 1,9 hüvelyk | |
Belső kijelző felbontása | 176 x 220 pixel | |
Belső kijelző típusa | TFT | |
Színárnyalatok száma | 262.000 | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 1000 | |
SMS memória / max. MMS méret | 500 / 295 KB | |
Belső memória | 25 MB | |
Memória bővíthetősége | microSD | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | 850/900/1800/1900 MHz | |
GPRS / EDGE | Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps) | |
UMTS / HSDPA | van / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.0 (A2DP is) | |
WiFi | nincs | |
USB | 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | van (5 perc) | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | T9 | |
Szoftverek | ||
Platform | Samsung BlackUI II | |
WAP / HTML böngésző | 2.0 / van | |
E-mail kliens | van (POP3, IMAP4, hitelesített) | |
Java | van, MIDP 2.0 | |
Játékok | 6 demo | |
Valutakonverter | nincs | |
Extra szoftverek | lépésszámláló, iránytű | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 2 megapixeles, fixfókuszos | |
Másodlagos kamera | QVGA | |
Videófelvétel | van (H.264 formátum, 176 x 144 pixel) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is | |
Hangszínszabályzó | nincs | |
FM-rádió | van - RDS | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1300 mAh-s Li-Ion | |
Készenléti idő | 350 | |
Beszélgetési idő | 5 óra | |
Egyebek | ||
IEC-IP52-es szabvány, elemlámpa |