Redmi Note 14 5G - jól sikerült az alapmodell

Több ponton is belenyúltak az alap Redmibe, így az idei szériából talán ez a modell a legjobb ár-érték arányú választás.

Kamera, fotók, videók


[+]

Számokban nincs változás a kameratriót illetően — szenzorméret, blende, felbontás, mind ugyanaz maradt —, de történt annyi változás a tavalyi modell óta, hogy a 108 megapixeles főkamerát megtámogatták optikai képstabilizátorral. Ennek pedig este és nappal is hasznát vehetjük fotózásban és videózásban egyaránt. Már csak az kár, hogy a 4K felvételi lehetőség idén is kimaradt, és hiába van egy 8 megapixeles ultraszéles is a hátlapon, videofelvétel közben nem tudunk a látószögek között váltani. A harmadik hátlapi érzékelő 2 megapixeles, és a makrókamera feladatait látja el, az előlapra pedig egy 20 megapixeles kamera került a kijelzőbe lyukasztva. Hátul van még kéttónusú LED segédfény.

12 MP főkamera (Samsung HM6 érzékelő, 1/1,67”-es szenzorméret, 6P lencsék, f/1,7, 24 mm ekvivalens, OIS, AF)

108 MP főkamera (Samsung HM6 érzékelő, f/1,7, 24 mm ekvivalens, OIS, AF)

Valamivel élesebbek lettez az esti felvételek, ezt talán az OIS-nek köszönhetjük. Más drasztikus változást viszont nem fedeztünk fel a Redmi Note 14 5G képalkotásában, a megszokott módon a főkamera automata módja a legjobb, de itt is helyenként félremegy az expozíció, a színek itt-ott mosottak, valódi részletből kevés van, ezt egyszer túlélesítéssel próbálja kompenzálni a telefon (lásd az emlékművet), máskor úgy dönt, hogy egyszerűen összemossa ezeket a finom részeket (lásd a fák lombozatát). A fókusz megbízható volt fotózás során nappali fények mellett, este azért biztosabb volt, ha kézzel rásegítettünk az adott pontra. A többszörös adatmennyiséggel járó teljes felbontás használata valósághűbb képeket ad, több valódi részletet megőriz (a Gábor Áron táblát érdemes nézni az emlékművön), de gyengébb a dinamika és fakóbb a színkezelés.

3x nagyítás, 12 MP, főkamera (Samsung HM6 érzékelő, f/1,7, 24 mm ekvivalens, OIS, AF)

Megbízhatatlan kicsit a kameraszoftver által felkínált háromszoros nagyítás, hajlamos eldobni a fókuszt. A minősége is kettős, mert alapvetően a 108 MP-es képből ha kivágjuk a közepét, akkor egy természetesebb, több valódi részletet megtartó végeredményünk lesz. De az automatika a 12 MP-ben rögzített 3x nagyítású képeknél láthatóan nem a már 12 MP-re binnelt képből dolgozik, mert több a megmaradó részlet, ám erre ráküldi a mesterséges élesítést, ha színt lát, felhúzza a szaturációt, szóval a szemnek a telefonon nézve kellemesebb eredményt szül, de mondjuk monitoron megnyitva már annyira nem. Este inkább nem használnám, napközben ha muszáj, akkor.

8 MP ultraszéles kamera (SmartSens SC820CS érzékelő, f/2,2, fix fókusz)

Nagyon jó fények mellett is gyengécske az ultraszéles, nagyon lágy a lencserajzolat, olyannyira, hogy homályosnak tűnnek a képek. Amit megpróbál a szoftver korrigálni, de ez nem segít a képzajon, nem segít a vonalak mesterkélt mivoltán. Este van több másodperces hosszú záridő, de az így készült fotók is életlenek maradnak, nappal és este sem lesz jó minőségű fotónk az ultraszélessel.

2 MP makró kamera (SmartSens SC202PCS érzékelő, f/2,4, fix fókusz)

Megmaradt a Redmiknél szokásos makró, ami úgy tűnhet a telefonon nézve, hogy valamit javult, mert a képfeldolgozó algoritmus látványosan feljavítja a képeket. De nagyban megnézve ezeket nem fogunk sok változást tapasztalni a korábbi évekhez képest: fakó, zajos, kevés részletet tartalmazó makrók születnek.

20 MP előlapi kamera (OmniVision OV20B40 érzékelő, f/2,2, 21 mm ekvivalens, fix fókusz)

Nappali fények mellett rendben van az előlapi kamera, a háttér mondjuk itt-ott kiég, de az arc részletessége, a bőrtónusok rendben vannak, és itt az AI-szépítő sem nyúl bele mondjuk anyajegyeinkbe a portré módban. Este azért elég zajos az eredmény, de azért használható marad. Az előlapra szerelt kamera alapból 0,8x-es látószöggel dolgozik, ebben és 1x-ben is fotózhatunk, de portrét csak a szűkebbre vágott 1x-el csinál a telefon.

Videózásban sem túl combos amit a Redmi Note 14 5G tud. A főkamera és az ultraszéles kamera is 1080p-s felbontásra és 30 másodpercenkénti képkockaszámra van korlátozva. A látószögek között úgy nem válthatunk, hogy közben forog a felvétel. A főkamera a fotókra jellemző karakterisztikával rögzít videót is, az OIS-nek hála nappal kevésbé remegnek a videók, de itt-ott látszik azért a felvételen, hogy mozgás közben az autofókusz és az OIS nincs tökéletesen szinkronban. Este is jobb a helyzet a korábbiaknál, de itt még lehet mit javítani, és videózás során gyengén megvilágított környezetben azért a fókusz is hajlamos elveszteni a megfelelő pontot. Az ultraszélest érdemes elengedni videózáshoz, gyenge a minősége, és az előlapi kamera videói is kicsit furcsák, mert olyan, mintha a kamera fókuszpontja hátrébb lenne, mint amilyen távolságból általában az ember tartja maga előtt a telefont. Este pedig nagyon sok a képhiba és a zaj a felvételeken, amit az előnézeti képen nagyon nem látni, de nagyban feltűnik. Hat videó a beágyazott lejátszási listában:

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények