Látszólagos siker
A Pebble neve 2012-ben robbant be a köztudatba, amikor is az amerikai vállalat minden idők egyik (jelenleg ötödik) legsikeresebb Kickstarter kampányának keretében bemutatta a Pebble Smartwatch névre hallgató e-papír kijelzőt használó okosóráját, amelynek megvalósítására valamivel több mint 10 millió amerikai dollár gyűlt össze. Mindez közel 70 ezer támogatót jelent, ami az okosórák bummja előtti időszakban figyelemre méltó volt. A terméket mi is teszteltük és kedveltük, csak úgy, mint a szintén Kickstarteren debütáló Pebble Time-ot, amely jelenleg a legjobban támogatott kampány a közösségi oldalon, a felhasználók itt 20 millió dollárt dobtak össze annak érdekében, hogy az okosóra piacra kerülhessen.
Látszólag tehát nagyon jól működött az a koncepció, amit a vállalat vezetői kitaláltak: megfizethető árú e-papír kijelzős okosórákkal léptek piacra, amelyek az Android Wear rendszert használó megoldásoknál jelentősen hosszabb, 4-5 napos üzemidővel rendelkeztek, de a sikert nem csak ez, hanem az a nyílt okosórás platform hozta el, amit a fejlesztők is nagyon kedveltek, már az első óra piacra kerülése után is nagy volt az érdeklődés, így az ökoszisztéma gyorsan virágzásnak indult. Azonban látszott, hogy valami nincs rendben a cégnél, mert a Pebble 2, a Time 2, valamint a teljesen új Core piacra dobásának érdekében megint a közösséghez fordultak, akik szemmel láthatóan elégedettek voltak az előző generációs termékekkel is, hiszen közel 13 millió dollár gyűlt össze, így elősegítve az, hogy a jelenlegi 5 legsikeresebb Kickstarter kampányából 3 a Pebble nevével legyen fémjelezve.
Tavaly év végén épp ezért sokakat meglepett, hogy a Pebble-t kvázi aprópénzért, mindössze 23 millió dollárért vásárolta meg a Fitbit úgy, hogy a kintlévőségek kifizetését is vállalták. Az okosórák tulajdonosainak gyomra pedig valószínűleg görcsbe is rándult annak felismerésekor, hogy az akvizíció csak a vállalat okosórás platformját érintette, a konkrét termékeket nem, tehát az órák gyártása és értékesítése leállít, az előrendelők pénzét pedig visszautalták. Ez természetesen a jótállás megszűnését is jelentette, hiszen maga a Pebble csődöt jelentett. A szoftveres részt ugyanakkor egyelőre nem érinti ez az egész, a fejlesztőket a folytatásra biztatják, a, a Pebble SDK, a CloudPebble platform, a fejlesztői portál, a mobilalkalmazások megmaradnak és zavartalanul üzemelnek tovább, bár a Fitbit nem garantálja a hosszú távú működést. Az üzemeltetés egy idő után valószínűleg átkerül majd a közösséghez. A Fitbit persze jól jár a dologgal, a szoftveres szempontból nem túl erős Blaze után elkezdhetik használni a Pebble plaformját, úgyhogy a jövőben remélhetőeg izgalmas termékekre számíthatunk majd tőlük ezen a vonalon is.
Volt egy kerek kiadás is, a Pebble Time Round [+]
Ez az egész történet annak fényében döbbenetes igazán, hogy 2016 elején még arról lehetett olvasni, hogy a Pebble visszautasította a Citizen 740 millió dolláros felvásárlási ajánlatát. Hogy pontosan mi lehet a csőd hátterében, azt valószínűleg sosem fogjuk megtudni, egy olvasónk mindenesetre eljuttatta hozzánk a saját Pebble 2 óráját tesztelésre, hogy rajta keresztül emlékezhessünk vissza az ígéretesnek tűnő gyártó termékeire és a piacra gyakorolt hatására.
Ránézésre alig változott
Tesztünk tárgya egyértelműen az első Pebble okosóra utódja, formavilága kis túlzással változatlan, pont csak annyira nyúltak hozzá, hogy azért ne tűnjön teljesen játékórának. Nem egy szemet gyönyörködtető kiegészítő, az ismerőseink többsége legalábbis nem volt elájulva tőle, de valószínűleg ez is volt a cél az Egyesült Államokban tervezetten 129 USD-ért debütáló eszköznél, nem szerettek volna konkurenciát csinálni saját maguknak. Ennek fényében nehéz is belekötni, hiszen funkcionális, működik, de pont olyan olcsónak is néz ki, mint amilyen olcsóra valójában tervezték.
A megjelenítő felbontása 144 x 168 pixel, ami bőségesen elég az értesítések megjelenítéséhez, az elődhöz képest viszont fontos változás, hogy a sima plexi helyett Gorilla Glass 3 borítást kapott, szóval elvileg sokkal strapabíróbb. A technológia továbbra is e-papír, a háttérvilágítás kékes színű és sokkal egyenletesebb, mint az első generációs óránál volt, ennek köszönhetően napfényben és sötétben is tökéletesen olvasható a tartalom.
A gyári kaucsukszíj a belső oldalán lévő vájataiban könnyen megül a kosz, ami nem éppen egy örömteli dolog, cserébe a szíj könnyedén cserélhető, bármilyen 22 milliméter széles variánst fel lehet rakni a helyére. Színekből ötöt tervezett a gyártó, a képen látható fekete mellett fehérben, fekete-pirosban, szürke-lime-ban és zöld-fehérben került piacra, bár azt őszintén szólva nem tudjuk, hogy végül mindegyik elkészült-e. Komoly és időszerű fejlesztés volt, hogy az utolsó Pebble már vízálló, 30M-es besorolást kapott, amivel elvileg még nem feltétlenül ajánlott a benne való úszás, de a reklámfilmekben pont erre használják, szóval valószínűleg bírja.
A szíjjal együtt is csak 34 grammot nyomó óra nagyon kényelmes viselet, az ember szinte észre sem veszi, hogy a karján van, ami annak fényében főleg különösen hasznos, hogy újdonságként megjelent az optikai pulzusmérő a hátoldalon, ami a nap 24 órájában gyakorlatilag teljesen észrevétlenül monitorozza a felhasználó szívritmusát, az adatokat pedig Google Fittel és Apple Health-szel is lehet szinkronizálni. Az algoritmust elvileg a Stanford Egyetem koponyáival együtt fejlesztették ki, a végeredmény pedig egy érzésünk szerint meglepően pontos megoldás lett. A töltőcsatlakozó a pulzusmérő fölött kapott helyet, a kábel ezúttal is mágnesesen rögzül, a 4-5 napos folyamatos használatra elég töltés pedig szó szerint percek alatt megy át, ami a Pebble termékek egyik legnagyobb előnye.
A kezelést az oldalt lévő négy darab gombbal lehet megoldani, a rendszer gyakorlatilag ugyanaz, mint amit a Time-mal bemutattak, a menüstruktúrában való lépdelés teljesen egyértelmű, a baloldali gombbal lehet visszafelé haladni, a jobboldali hármasból a fentivel felfelé, a lentivel lefelé, a középsővel pedig beljebb lehet haladni, kvázi oké funkciója van.
Szoftver és megemlékezés
Az Androidra és iOS-re is elérhető okostelefonos alkalmazás mit sem változott, az első indítást követően mindenek előtt nyelvet kell választani, a listában nincs magyar, és már valószínűleg nem is lesz. Ezt követően saját adatainkat kell megadni, a magasságunkra és a testtömegünkre egyaránt kíváncsi a szoftver, majd ki kell választani, hogy mozgás tekintetében mi a célunk, aludni vagy mozogni szeretnénk-e a többet. Pár lépés még hátravan, illetve a teljesértékű használathoz az Android Weart is telepíteni kell, ezt követően indulhat az óra személyre szabása.
A gyári szoftverek szintén nem változtak a Time-ban lévőkhöz képest. A Calendar nem meglepő módon a naptárunkat jeleníti meg a csuklónkon, beállításai között azt adhatjuk meg, hogy mely fiókok kerüljenek szinkronizálásra. A Weather a várható időjárást mutatja a jelenlegi vagy az előre kiválasztott helyszíneken. Rendszerszintű alkalmazás a zenelejátszó kezelésére alkalmas Music, amelyben gyakorlatilag csak hangerőt állíthatunk és az adott albumon belül léptethetünk egyébként számot. A Stopper valamiért eltűnt a gyári megoldások közül, az Ébresztő megmaradt, ennek kapcsán viszont érdemes megemlíteni, hogy nem az okostelefonon hoz létre egy időpontot, hanem maga az óra rezeg a megfelelő időben. A cikk megírásának pillanatában a gyártó állítása szerint körülbelül 15 ezer alkalmazás és óralap tölthető le a Pebble szoftverboltjából, amelyet nyilván ugyanezen az okostelefonos alkalmazások keresztül érhetnek el a felhasználók. A kínálat óriási, a teljesen felesleges megoldásoktól kezdve a különféle közlekedést segítő appokon át egészen a QR-generátorig minden van, utóbbi például arra jó, hogy a névjegyünket a csuklónkon hordjuk.
Az értesítések személyre szabhatósága továbbra is szuper, az összes telefonra telepített alkalmazásnál külön-külön kiválaszthatjuk, hogy kérünk-e az üzeneteiből, illetve az egyes szoftvereket a hétköznapokra vagy a hétvégére lenémíthatjuk. Magyarán minden maradt a régiben, a Pebble 2 pont olyan jól használható, mint elődei, az üzemideje nem változott, a Gorilla Glass borítás, a pulzusmérő és a vízállóság pedig okos fejlesztések. Ezzel a koncepcióval ennél jobb órát talán nem is lehetne létrehozni, csak olcsóbbat vagy szebbet. Ebből a szempontból a Pebble 2 egy méltó lezárása valaminek, ami jó lett volna, ha folytatódik.
![]() |
Pebble 2 |
Bocha
A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről és a Galaxy S8-ról lehet olvasni.