Onda V919 Air CH - támad a Windows

Felhasználói élmény, multimédia, összegzés

A készülékkel eltöltött első pár óra kimondottan meggyőző, a rendszer belakása ugyanis egy gördülékeny folyamat, a böngészőszoftverek villámgyorsan működnek, mindent le tudunk tölteni, be tudunk állítani, nincs fennakadás. Az első kellemetlen élmények a már teljes mértékben használatba vett eszköznél jelentkeznek, az Ondának ugyanis szemmel láthatóan problémái vannak az alvásból való feléledéssel, ez a folyamat általában egy szempillantás alatt történik meg, néha viszont teljesen érthetetlen belassulások tapasztalhatók, fél-egy perc is eltelik, mire a kijelző bekapcsol, utána viszont nincs gond. Felhasználói szempontból legalább ennyire kellemetlen dolog, hogy néha az automatikus fényerőállítás is lelassul, miközben a rendszer makulátlan sebességgel fut. Ez azt eredményezi, hogy mondjuk 10-20 másodpercen át nézhetjük, ahogy apró, de szemmel látható lépésekben változik a fényerő.

Balra az alapértelmezett, jobbra a táblagépes felhasználói felület, a váltás csupán két gombnyomás. Balra az alapértelmezett, jobbra a táblagépes felhasználói felület, a váltás csupán két gombnyomás.
Balra az alapértelmezett, jobbra a táblagépes felhasználói felület, a váltás csupán két gombnyomás. [+]

A Kínából rendelt eszközöknél felmerülő egyik legfontosabb kérdés a terméktámogatás, az élet pedig úgy hozta, hogy első kézből tapasztalhattuk meg, hogy ez hogyan is működik. A tesztelés befejezése előtt ugyanis csináltunk egy teljes visszaállítást, hogy a teljesítményteszteket szűz rendszeren is le tudjuk futtatni, illetve az üzemidővel kapcsolatos méréseket is elvégezhessük. Meglepve tapasztaltuk viszont, hogy a visszaállítás után az eszköz egyetlen WiFi hálózatot sem látott, holott a driver ránézésre tökéletesen működött, ráadásul az első bekapcsolást követően nem volt efféle probléma. A Windows 10 frissítésekor egyébként elő szokott jönni hasonló hiba, úgyhogy végigpróbáltuk az ott működő megoldásokat, de semelyik nem vezetett eredményre, úgyhogy a keresgélés az Onda-tablet.com weboldalon folytatódott, amely a gyártó hivatalos weboldalának tűnik. Itt nincs olyan felület, amely egy számunkra értelmezhető terméktámogatási oldalt jelentene, de hosszas keresgélés után egy kínai fájlmegosztóról keresztül le tudtunk tölteni egy drivercsomagot, amely szintén nem oldotta meg a problémát. Ezt követően fel is vettük velük a kapcsolatot, de rendelési azonosító hiányában nem kaptunk segítséget, amiből arra következtettünk, hogy valószínűleg ők is csak egy webshop, ezért a tesztpéldányt biztosító gearbestes kontaktunk segítségét küldtük, akitől emailben meg is kaptuk a hibát javító csomagot. Ez alapján nehéz konklúziót levonni, mert nyilván sok kimenetele lehetett volna a dolognak, az viszont biztos, hogy egy Ázsiából rendelt termék esetén nem számíthatunk olyan támogatásra, mint egy itthon vásárolt kütyünél tehetnénk, magyarán kell némi informatikai beállítottság ahhoz, hogy az esetlegesen felmerülő problémákat orvosolni lehessen. Problémák ugyanis minden eszköznél felmerülnek, a WiFi elvesztése nem egy olyan esemény, ami alapján le kéne írni ezt a sok szempontból remek gépet, de a potenciális vásárlóknak mindenképp mérlegelniük kell, hogy mennyi energiát tudnak belerakni az ehhez hasonló, használat közben előbukkanó problémák orvoslásába.


[+]

Az 5 megapixeles hátlapi kamera a Windowsban található, gyári szoftverrel hozható működésbe, amely nem tartalmaz túl sok beállítási lehetőséget. Állítható a képarány (4:3 és 16:9), a videók felbontása (1280 x 720, illetve 640 x 360 pixel érhető el, mindkettő másodpercenként 30 képkockás sebességgel), bekapcsolhatók különféle segédvonalak, illetve a digitális képstabilizáció. Mint az a fenti felvételeken is látható, a képminőség nagyon gyenge; nagyjából ugyanezt nyújtja a 2 megapixeles előlapi kamera is, videótelefonálásra bélyegkép méretnél alkalmas csak. Mivel fixfókuszos rendszerekről beszélünk, a makrófelvételek készítéséről le kell mondanunk.


[+]

A készülék ára jelenleg 170 USD, ami körülbelül 50 ezer forint, erre jön rá a 27 százalékos ÁFA, a vége tehát körülbelül 60-65 ezer forint. Ennyiért kapunk egy jó hardverrel, kiváló minőségű kijelzővel, átlagos üzemidővel, jogtiszta Windows szoftverrel szerelt eszközt, aminek vannak apró bajai, de azért alapvetően használható. Nem kapunk viszont laikusok, angolul nem beszélők által is könnyen igénybe vehető terméktámogatást, a magyarhoz legalább hasonló garanciális feltételeket, ráadásul opcionálisan sem vásárolhatunk kimondottan ehhez az eszközhöz szánt billentyűzetet, pedig a Windows mellé nem árt az ilyesmi. Hazai kínálatban neves gyártóktól származó, hasonló eszközöket 100-120 ezer forint környékén lehet elhozni, sokszor billentyűzettel együtt, ami lássuk be, közel a duplája annak, amennyibe az Onda V919 Air CH Kínából rendelve kerül, de ez nem jelenti azt, hogy mindenkinek rohannia kell vásárolni, ugyanis az árkülönbség mögött – mint az talán a tesztből is kiderült – vannak valós dolgok is. Ettől függetlenül az is tény, hogy megfelelő a bütykölési kedvvel megáldott felhasználóknak ma már érdemes lehet körbenézniük az ázsiai webshopokban is, ennek a gépnek a minősége hibái ellenére is fényévekre van attól, amit pár éve láthattunk.

A nagy kérdés persze az, hogy ha egyik-másik ilyen eszköz hasonlóan versenyképes áron felbukkan majd hivatalosan is az európai piacon, akkor mennyire lesz képes átrendezni a táblagépes piacot. Egy középszintű, Android rendszerű gép is kerül legalább ennyibe, ha nem többe, miközben az Onda tényleg teljes értékű tablet sőt, otthoni felhasználásra is alkalmas PC, noha ennek érdekében azért ezt-azt még érdemes hozzá megvenni. De az biztos, hogy komoly alternatívája lehet az androdios vonalnak, érdekes meccs lesz.

Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Onda

Azóta történt

  • Teclast Tbook 11 - kétesélyes

    Újabb, eddig itthon ismeretlen kínai márka mutatkozik be egy korrekt hardverrel felszerelt, Windows 10-et és Androidot egyszerre futtató táblagép tesztjén keresztül.

Előzmények

Hirdetés