Előszó, külső
Az elmúlt években a táblagépek piaca alapvetően két operációs rendszerről szólt, az Apple-féle iOS-ről és az Androidról. Az iPadek népszerűsége a kezdetek óta töretlen, de piaci részesedésük folyamatosan csökken, hiszen a készülékek kizárólag a felső árszegmensben versenyeznek, a piac pedig ma már nem csak ebből áll. Az androidos oldalon ugyanis a kínai gyártóknak köszönhetően már évekkel ezelőtt megjelentek a szinte felfoghatatlanul olcsó, és ebből adódóan viszonylag kelendő modellek is, amelyekről persze elég hamar kiderült, hogy az olcsó húsnak híg a leve mondás rájuk is érvényes, úgyhogy ezzel együtt valószínűleg sok laikus felhasználó fejében ért meg a gondolat, mi szerint ő a büdös életben nem vesz többet kínai androidos táblagépet. Közben persze az A-kategóriás gyártóknak köszönhetően elérhetővé és népszerűvé váltak a valódi felhasználói élményt kínáló, minőségi eszközök is, úgyhogy az Android reputációján nem esett orvosolhatatlan csorba, viszont az Ondához hasonló gyártóknak azért valószínűleg nehezebb a dolguk, mint lehetne. Pedig többek között pont a hozzájuk hasonló, minőséget ígérő kínai gyártóknak köszönhetően bővülhet egy újabb területtel a táblagépes piac, ezek a cégek ugyanis androidos áron tudnak makulátlan felhasználói élményt nyújtó, Windows 10-zel szerelt táblagépeket kínálni, ami lássuk be, komoly érvágás mindenkinek. Ha ugyanis ezek a gépek tényleg jól működnek, akkor ismét láthatunk majd egy kisebb átrendeződést. A kérdés persze az, hogy valóban jól működnek-e.
Európai fejjel a mai napig nehezen érthető, hogy miért kell bármilyen szinten másolni. A hazai pályán viszonylag ismert Onda doboza ennek ellenére erőteljesen hasonlít az Apple által készítettre, az Air szó is látványosan van feltüntetve. Ezt már ismerik az emberek, miért ne használnánk mi is? – egy ilyen mély gondolatot feltételezek a dolog mögött. Az összhatás épp csak annyira kellemetlen, hogy a minőségre vágyó tulajdonosban már a kicsomagolás előtt felmerülhessen a gondolat, hogy ez tényleg jó választás volt-e, lévén ezen a szinten inkább az lenne elvárható, hogy ha nem is Apple-szintű, de egyedi dizájn jellemezze a termékeket és annak dobozát is. Ugyanez az érzés a kézikönyvek kapcsán is felmerül, a kínai nyelvű szemmel láthatóan a Windows 8-ról vagy az RT-ről szól, az angolban pedig nincs túl sok valós információt tartalmazó mondat, de mivel a 2 amperes hálózati töltőfej és a microUSB kábel adott, nem érdemes fennakadni a körítés minőségén, hanem el kell kezdeni használni a V919-et.
Maga az eszköz (amit mi a Gearbesttől kaptunk) szerencsére nem egy másolat, mégis kimondottan kellemes, letisztult dizájnnal rendelkezik. Kiterjedése 240 x 170 x 7,9 milliméter, tömege 450 gramm, ezek kimondottan jó paraméterek, főleg a 7200 mAh-s, felhasználók által nem cserélhető akkumulátor meglétének fényében. Szintén kínai sajátosság, hogy ahány webshop, annyi kapacitás, egyes források 8000 mAh-ról beszélnek, de a tényleges üzemidőt figyelembe véve valószínűbb a kisebb érték. A felhasznált anyagok korrekt, de nem kiemelkedő minőségűek, nem rossz érzés kézben tartani a gépet, de nem is kelt prémium hatást. A hátlap elvileg fémből van, de érezhetően gyengébb minőségű, mint amit a drágább eszközök nyújtanak. Az előlap teteje és alja pezsgőszínben pompázik, a 9,7 hüvelykes képátlójú kijelzőt pedig elfogadható méretű, fekete színű káva öleli körbe. Az IPS-megjelenítő egyébként remek képet ad, az 1536 x 2048 pixeles (QXGA) felbontás önmagában is elég beszédes, de legalább ennyire fontos, hogy a színek is szépek, a fényerő is elég magasra tolható a napfényben való tökéletes olvashatósághoz, a betekintési szög pedig bár nem éri el a gyártó által megadott, 178 fokos értéket, bőven elég ahhoz, hogy oldalról is lehessen látni a megjelenített tartalmat. A dizájnhoz véleményünk szerint hozzátesz az előlap alján lévő, ezüstben pompázó Windows logó, ami egyben egy érintésérzékeny gomb is, funkciója ugyanaz, mint az asztali számítógépek billentyűzetén lévő, hasonló logóval ellátottnak, hiszen jellemzően a Start menüt hozza elő.
A hátlap teteje és alja műanyagból, a közepe pedig fémből készült. Felül található az 5 megapixeles, autofókuszos kamera, ami valamiért nem pont középre került, de ez valószínűleg nem fogja bántani a tulajdonosokat, inkább csak egy picit furcsa. A kihangosító hangszórója alul található, ami abból a szempontból mindenképp jó elhelyezés, hogy ez a rész már egy picit íves, magyarán asztalra letéve sem fogja semmi akadályozni a hangok útját, de ez egy táblagépnél amúgy sem feltétlenül lenne baj, lévén klasszikus telefonhívásokat nem fogunk fogadni rajta.
[+]
A microSD bővítőhely a hátlap középső részén, egy kis ajtó mögött található.
Csatlakozókból sajnos egy kicsit kevesebbet kapunk az ideálisnál, a problémát az eszköz tetején lévő microUSB jelenti, ami egyaránt használatos az eszköz töltésére és a különféle perifériák csatlakoztatására is, tehát megfelelő átalakító segítségével itt köthetünk hozzá az eszközhöz például egy billentyűzetet vagy egy egeret. A leendő tulajdonosokra a vásárlás után tehát vár egy efféle vadászat is, ugyanis léteznek ilyen kábelek, de nem feltétlenül könnyű megtalálni őket. A képernyős csatlakoztatás egy micro HDMI segítségével oldható meg, a hangot pedig szabványos, 3,5 milliméteres jack-kimeneten keresztül továbbíthatjuk fülhallgatóra vagy hangfalra.
Hirdetés
Hardver, szoftver, üzemidő
Hardveres szempontból elég érdekes a gép, hiszen a friss Intel Atom Cherryview lapkák táblagépekbe szánt, Cherry Trail platformjára épül, amelynek SDP fogyasztási értéke mindössze 2 watt, de ennél nagyobb energiaigényre is kényszeríthető. Az új platformot egyébként tavaly tavasszal mutatták be a barcelonai Mobile World Congress kiállításon, de ennek ellenére pár hónappal ezelőttig nem láthattunk egy erre épülő eszközt sem, aminek oka valószínűleg az, hogy a gyártók szabadulni próbáltak az előző generációs Bay Trail készlettől. Az Onda újdonságába egy négymagos, 64 bites processzor került, az X5-Z8300, amelynek alapértelmezett órajele 1,44 GHz, maximálisan pedig 1,84 GHz-en tud menni. IGP-számolókból 12 darab van, ebben megegyezik az eggyel erősebb Atom X5-Z8500-zal, ott azonban a processzor maximális órajele 2,24 GHz is lehet, az IGP pedig 500 helyett 600 MHz-re pöröghet fel. Nagyon jó hír viszont a 4 GB DDR3-as memória megléte, illetve kellemes a 64 GB-os belső tárhely is (eMMC), a frissen feltelepült rendszernél bő 45 GB áll ténylegesen a felhasználók rendelkezésére.
Termék megnevezése | Onda V919 Air CH |
---|---|
Operációs rendszer | Microsoft Windows 10 Home |
SoC | Intel Atom x5-Z3500 – Cherry Trail |
CPU | 4 darab Intel x86 Airmont mag – 1,44/1,84 GHz |
GPU | Intel HD Graphics – Gen8 |
RAM | 4 GB DDR3L |
Háttértár | 64 GB – eMMC |
Kijelző | 9,7 hüvelykes, IPS technológiás, kapacitív érintőpanel, 1536 x 2048 pixeles felbontással (264 ppi) |
Kamera | 2 megapixeles előlapi 5 megapixeles hátlapi |
Hangszóró | monó |
Kommunikáció | 802.11b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0 |
Interfész | - microUSB (töltésre és adatkommunikációra), - micro HDMI, - audiokimenet, - microSD kártyahely |
Érzékelők | - gyorsulásmérő - giroszenzor |
Méret | 240 x 170 x 7,9 milliméter |
Tömeg | 450 gramm |
Akkumulátor | 7200 mAh |
Vásárlás | Gearbest |
Az új Atom teljesítményét egy külön cikkben is bemutattuk már, a konklúzió röviden az, hogy a CPU nem fejlődött sokat az előző generációhoz képest, viszont az integrált grafikus mag sebességében 20-40 százalékos előrelépésről beszélhetünk, ami még így is kevés a komolyabb játékok futtatásához, illetve gyengébb a csúcskategóriás ARM-processzorok mellett működő megoldásoknál is, de a középkategóriában bőven megállja a helyét, nem okoz neki problémát a Windows Áruházból letölthető, egyszerűbb szoftverek futtatása, alacsony részletesség mellett pedig akár még a Starcraft 2 is elfogadható sebességgel játszható.
A második futtatásnál voltak lassulások, de a rendszer sebessége alapvetően jó. [+]
A szoftverkínálat gyakorlatilag megegyezik azzal, amit a Microsoft nyújt, de ez is bőven túlmutat sok androidos gép portfólióján. Gyárilag elérhető az Office Mobile programcsalád, van tehát Excel, OneNote, PowerPoint és Word is, mindegyik nagyon jól használható, amiben persze annak is van szerepe, hogy a virtuális billentyűzet is jól teszi a dolgát, érzékenysége és használhatósága az erős közepes kategóriába sorolja, de enné a kijelzőméretnél ez már elég.
A gyárilag elérhető szoftverek között ébresztőórát, számológépet, naptárat, névjegyzéket, levelezőrendszert, térképszoftvert, üzenetkezelőt, képnézegetőt, és egyéb hasznos dolgokat is találunk, de a Windows Áruházból ugyanúgy letölthetünk gyakorlatilag bármit, mint amúgy az internetről. Böngészni az Edge nevű szoftverrel lehet, kimondottan jó minőségben, de aki más fejlesztő megoldásait preferálja, bátran telepítheti azokat is.
Ez a hardver amúgy tökéletes sebességgel képes meghajtani a gyárilag a készüléken lévő Windows 10 Home operációs rendszert és az azon lévő szoftvereket is, melegedést egyedül töltés közben tapasztaltunk, de ott sem veszélyes mértékben. Magával a töltéssel viszont más problémák adódtak, az eszköznek körülbelül 6-8 órára van szüksége ahhoz, hogy teljesen felszívja magát, ami a 2 amperes töltő ismeretében teljesen indokolatlannak tűnik, épp ezért próbáltuk más töltőkkel is etetni, de ugyanez lett az eredmény. A méretes telep amúgy nem teljesít rosszul, teljes terhelés és 40 százalékos fényerő mellett körülbelül 3,5-4,5 óra tényleges használatra számíthatunk; ez a fényerősség amúgy elég ahhoz, hogy beltérben makulátlan képet adjon a megjelenítő. Óriási hiba viszont, hogy az eszköz alvás közben is merül, két nap alatt simán lenullázza magát, nincs tehát meg az az érzés, hogy ott hagyhatjuk és használhatjuk, amikor legközelebb kell, ha nyomkodjuk, ha nem, minden éjjel rá kell dugnunk a töltőre.
Felhasználói élmény, multimédia, összegzés
A készülékkel eltöltött első pár óra kimondottan meggyőző, a rendszer belakása ugyanis egy gördülékeny folyamat, a böngészőszoftverek villámgyorsan működnek, mindent le tudunk tölteni, be tudunk állítani, nincs fennakadás. Az első kellemetlen élmények a már teljes mértékben használatba vett eszköznél jelentkeznek, az Ondának ugyanis szemmel láthatóan problémái vannak az alvásból való feléledéssel, ez a folyamat általában egy szempillantás alatt történik meg, néha viszont teljesen érthetetlen belassulások tapasztalhatók, fél-egy perc is eltelik, mire a kijelző bekapcsol, utána viszont nincs gond. Felhasználói szempontból legalább ennyire kellemetlen dolog, hogy néha az automatikus fényerőállítás is lelassul, miközben a rendszer makulátlan sebességgel fut. Ez azt eredményezi, hogy mondjuk 10-20 másodpercen át nézhetjük, ahogy apró, de szemmel látható lépésekben változik a fényerő.
Balra az alapértelmezett, jobbra a táblagépes felhasználói felület, a váltás csupán két gombnyomás. [+]
A Kínából rendelt eszközöknél felmerülő egyik legfontosabb kérdés a terméktámogatás, az élet pedig úgy hozta, hogy első kézből tapasztalhattuk meg, hogy ez hogyan is működik. A tesztelés befejezése előtt ugyanis csináltunk egy teljes visszaállítást, hogy a teljesítményteszteket szűz rendszeren is le tudjuk futtatni, illetve az üzemidővel kapcsolatos méréseket is elvégezhessük. Meglepve tapasztaltuk viszont, hogy a visszaállítás után az eszköz egyetlen WiFi hálózatot sem látott, holott a driver ránézésre tökéletesen működött, ráadásul az első bekapcsolást követően nem volt efféle probléma. A Windows 10 frissítésekor egyébként elő szokott jönni hasonló hiba, úgyhogy végigpróbáltuk az ott működő megoldásokat, de semelyik nem vezetett eredményre, úgyhogy a keresgélés az Onda-tablet.com weboldalon folytatódott, amely a gyártó hivatalos weboldalának tűnik. Itt nincs olyan felület, amely egy számunkra értelmezhető terméktámogatási oldalt jelentene, de hosszas keresgélés után egy kínai fájlmegosztóról keresztül le tudtunk tölteni egy drivercsomagot, amely szintén nem oldotta meg a problémát. Ezt követően fel is vettük velük a kapcsolatot, de rendelési azonosító hiányában nem kaptunk segítséget, amiből arra következtettünk, hogy valószínűleg ők is csak egy webshop, ezért a tesztpéldányt biztosító gearbestes kontaktunk segítségét küldtük, akitől emailben meg is kaptuk a hibát javító csomagot. Ez alapján nehéz konklúziót levonni, mert nyilván sok kimenetele lehetett volna a dolognak, az viszont biztos, hogy egy Ázsiából rendelt termék esetén nem számíthatunk olyan támogatásra, mint egy itthon vásárolt kütyünél tehetnénk, magyarán kell némi informatikai beállítottság ahhoz, hogy az esetlegesen felmerülő problémákat orvosolni lehessen. Problémák ugyanis minden eszköznél felmerülnek, a WiFi elvesztése nem egy olyan esemény, ami alapján le kéne írni ezt a sok szempontból remek gépet, de a potenciális vásárlóknak mindenképp mérlegelniük kell, hogy mennyi energiát tudnak belerakni az ehhez hasonló, használat közben előbukkanó problémák orvoslásába.
Az 5 megapixeles hátlapi kamera a Windowsban található, gyári szoftverrel hozható működésbe, amely nem tartalmaz túl sok beállítási lehetőséget. Állítható a képarány (4:3 és 16:9), a videók felbontása (1280 x 720, illetve 640 x 360 pixel érhető el, mindkettő másodpercenként 30 képkockás sebességgel), bekapcsolhatók különféle segédvonalak, illetve a digitális képstabilizáció. Mint az a fenti felvételeken is látható, a képminőség nagyon gyenge; nagyjából ugyanezt nyújtja a 2 megapixeles előlapi kamera is, videótelefonálásra bélyegkép méretnél alkalmas csak. Mivel fixfókuszos rendszerekről beszélünk, a makrófelvételek készítéséről le kell mondanunk.
A készülék ára jelenleg 170 USD, ami körülbelül 50 ezer forint, erre jön rá a 27 százalékos ÁFA, a vége tehát körülbelül 60-65 ezer forint. Ennyiért kapunk egy jó hardverrel, kiváló minőségű kijelzővel, átlagos üzemidővel, jogtiszta Windows szoftverrel szerelt eszközt, aminek vannak apró bajai, de azért alapvetően használható. Nem kapunk viszont laikusok, angolul nem beszélők által is könnyen igénybe vehető terméktámogatást, a magyarhoz legalább hasonló garanciális feltételeket, ráadásul opcionálisan sem vásárolhatunk kimondottan ehhez az eszközhöz szánt billentyűzetet, pedig a Windows mellé nem árt az ilyesmi. Hazai kínálatban neves gyártóktól származó, hasonló eszközöket 100-120 ezer forint környékén lehet elhozni, sokszor billentyűzettel együtt, ami lássuk be, közel a duplája annak, amennyibe az Onda V919 Air CH Kínából rendelve kerül, de ez nem jelenti azt, hogy mindenkinek rohannia kell vásárolni, ugyanis az árkülönbség mögött – mint az talán a tesztből is kiderült – vannak valós dolgok is. Ettől függetlenül az is tény, hogy megfelelő a bütykölési kedvvel megáldott felhasználóknak ma már érdemes lehet körbenézniük az ázsiai webshopokban is, ennek a gépnek a minősége hibái ellenére is fényévekre van attól, amit pár éve láthattunk.
A nagy kérdés persze az, hogy ha egyik-másik ilyen eszköz hasonlóan versenyképes áron felbukkan majd hivatalosan is az európai piacon, akkor mennyire lesz képes átrendezni a táblagépes piacot. Egy középszintű, Android rendszerű gép is kerül legalább ennyibe, ha nem többe, miközben az Onda tényleg teljes értékű tablet sőt, otthoni felhasználásra is alkalmas PC, noha ennek érdekében azért ezt-azt még érdemes hozzá megvenni. De az biztos, hogy komoly alternatívája lehet az androdios vonalnak, érdekes meccs lesz.
Bocha
A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.