Bevezető
Pár hete hívtak a Speedshopból, hogy hozzanak-e Kínából egy Nubia Alpha nevű, izé, terméket. Nyilván igent mondtam, mert volt alkalmam felpróbálni az MWC-n és nagyon érdekelt, hogy a hétköznapokban mennyi ideig viselem el. Azóta már tudom, hogy ez másodpercekben mérhető, a következőkben pedig meg is osztom, hogy miért. Pedig ha csak azt mondom, hogy egy hajlított OLED kijelzővel feltápolt, kamerás, SIM-kártyát is kezelő (eSIM, hogy egzakt legyek), űrkütyünek kinéző óra-karperec kombinációról van szó, akkor azért az nem hangzik rosszul. Mintha a viselhető eszközök új generációja lenne, legalábbis mindenki valami nagyon menő cuccot képzel el, de fotókon már látszik, hogy leginkább olyan, mintha egy mutáns csótány tekeredne rá a csuklónkra. De ez persze valahol ízlés kérdése is, úgyhogy a külsőn való élcelődés helyett inkább igyekszünk tényszerűek lenni.
Első és legfontosabb (tényszerű) megállapítás: a Nubia Alpha mindennél nehezebb, ami valaha a csuklómon volt. Oké, bilinccsel még nem találkoztam, de a 158 grammos tömeg egy közepes telefonnak is beillik, ez mondjuk hatszor súlyosabb, mint egy átlagos aktivitásmérő karperec. Ehhez képest az 500 mAh-s telep konkrétan egy vicc. De ne vitassuk el azt sem, hogy nem véletlenül ilyen behemót, rozsdamentes acélból van, terpeszkedik rajta egy 4,01 inches, hajlított OLED kijelző, plusz egy kamera is ráfért, szóval van benne ez-az, de egyáltalán nem biztos, hogy ennyi mindenre szükségünk is van.
A ZTE-hez tartozó Nubia Barcelonában nagyon büszkén mutogatta az Alphát, de már ott is szkeptikusak voltunk azügyben, hogy hosszabb távon mennyire lenne a viselése zavaró. Mert sajnos az: egy idő után talán meg lehet szokni, hogy mennyire súlyos, de a terebélyessége mindig probléma lesz, túl széles, az ember örökké félti, hogy hozzáveri valamihez, de az elvitathatatlan, hogy nem marad észrevétlen így nyáron, amikor rövidujjúban mászkálunk. Aztán télen sok sikert ahhoz, hogy egy pulcsi ujját ráhúzzuk. Az általános vélekedés is az a világ tesztelőinek körében, hogy végül is pazar ötlet egy csuklóra rakható eszközre hajlított kijelzőt tenni, ami próbálja követni az ívet, hiszen így nagyobb területet lehet a tartalmaknak úgy odaadni, hogy jó esetben a termék nem lesz nagyobb, ám itt ez nem jött össze, mert láthatóan nagyobb lett. Kétféle változatban készül egyébként, a drágábbikban van eSIM, illetve szín szempontjából is van extra kivitel, ami 18 karátos aranyból készül, az már tényleg egy olyan tárgy, ami a feleslegesség csimborasszója.
A doboz nagy, majdnem kocka alakú, fekete és ahhoz képest nincs benne semmi különös, hogy mekkora. Belül az órán (óra ez egyáltalán?) kívül van egy fehér bölcső (ez miért nem lehetett fekete?), egy ugyanilyen színű microUSB-kábel, egy töltőfej és ennyi.
Hirdetés
Kialakítás
A Nubia Alpha kapcsán az a nagy truváj, hogy egy flexibilis OLED kijelzőt kapott, amelynek a középső része fixen ívben hajlik, de ahol már más óráknál a szíj kezdődik, ott egy valamelyest hajlítható területen folytatódik a kijelző, hogy aztán ugyanabban a szélességben a szíj folytatódjék. Erre a kijelzőre tényleg nem lehet panasz, legalábbis technológiai szempontból, a 192 x 960 pixeles felbontás korrekt, a kontraszt hibátlan, a fényerő is megfelelő. A mindennapok során viszont konkrétan felesleges, nincs az a kifacsart csukló, ami láthatóvá tenné a használó számára a tőle messzebb eső íven megmutatott tartalmat, viszont ezt rajtunk kívül kábé mindenki más láthatja, aki szemben áll velünk. Nyilván azt gondolták, hogy ez majd milyen menőn fog kinézni, funkcionálisan azonban konkrétan felesleges ez a megoldás, viszont jó drága.
Az összeszerelési minőségre és az anyaghasználatra viszont nincs panasz, az ergonómiára azonban van. Az óra kiszélesedik a felső részen, így aztán a kijelző mellé jobbra lehetett tenni egy 5 megapixeles kamerát, a másik oldalra pedig egy szenzort. Ez a fényérzékelő, ahhoz képest brutálisan nagy. Az óratest jobb oldalán van még két gombunk, az egyikkel a főmenübe ugrunk, a másikkal pedig a menürendszerben egy szinttel vissza. Az óra alján lesz a pulzusmérő, valamint a töltőcsatlakozó, a bölcsőt nem csak mágnes tartja a helyén, hanem egy két kis karom is, de az óratest bal felén látható résbe nem kapaszkodik bele, az ugyanis a hangszóró. Az Alpha vízálló, az IP68-as szabványnak megfelel.
A szíj is fém, egy átlagos csuklón a gyári méret lötyögni fog, de mindkét oldalon három szemet ki lehet szedni a megfelelő eszközzel, hogy fixen üljön a karunkon, ettől függetlenül egy átlagos női csuklón igencsak idétlenül fog kinézni, de nekem sem sikerült megbarátkoznom vele. Roppant módon vonzza viszont minden ember szemét, akivel csak találkozunk, úristen, mi van a karodon, jesszus, hogy néz ez ki, hát ez rettenetes. Többen a megdöbbenésből váltottak idétlen röhögcsélésbe, tényleg nem könnyű feldolgozni ezt az izét a karunkon, ha még jobban meg akarjuk rettenteni az ismerőseinket, akkor ki lehet tenni animáló szöveget is a komplett kijelzőre.
A mi cuccunkban volt eSIM, de nyilván nem működött. Az óratest úgy egyébként abszolút megbonthatatlan, igazából tényleg egy nagyon masszív valami, a szíj alján levő csat szintén minőségi, nem old le magától, plusz valóban rozsdamentes acélból van az egész. És pont ez a másik probléma, elvileg mindenféle sportolási tevékenység kapcsán is monitoroz ezt-azt, de igen kevés olyan mozgásformát tudok elképzelni, amikor a Nubia Alpha nem zavaró, vagy nem balesetveszélyes. Csapatsportoknál (foci, kosár, squash…) a társaink testi épségének védelmében mindenképpen le kell venni, de még a normál futásnál is húzza a csuklót.
Funkcionalitás
A hardver nem titok, a Qualcomm okosórás platformját kapta meg, a Snapdragon Wear 2100-át, ami egy négymagos, maximum 1,1 GHz-en ketyegő megoldás egy Adreno 304-es GPU-val. A Nubia Alpha ezen kívül tartalmaz még 1 GB RAM-ot és 8 GB belső tárhelyet, amelynek valamivel több mint a fele elérhető a felhasználó számára alapvetően három dologra: fotókra, videókra és zenékre. Plusz alkalmazásokra, az Alphára ugyanis lehet telepíteni ezt-azt. Legalábbis gondolom, mert alkalmazásboltot nem találtam, viszont fent van pár app, mint amilyen a WeChat, a QQ, vagy az AliPay. Ezek közül mondjuk a WeChat az, ami esetleg itthon is üzemképes, nyilván az átlagfelhasználók körében ez sem egy elterjedt valami, de akinek van kínai ismerőse, barátja, netán üzletfele, az talán már találkozott az első számú kínai üzenetküldő, közösségi és fizetési platformmal.
A szoftver az valami nagyon masszívan módosított Android, amely amúgy a Google szolgáltatásokat teljes mértékben mellőzi, de mégiscsak ez az alapja. És egyébként kimondottan ügyes, hat oldala van a felületnek, a kezdőlapon látszik az idő, a mozgási statisztika, a gyorsbeállítások kapcsolóhalmaza, az értesítések és pár shortcut. És van rengeteg óralap, ezek között bőven lehet válogatni. Ez az egyetlen olyan oldal, ami nem görgethető vertikálisan végtelen ciklusban, a többi lapon levő ikonok egy körív érzetét keltik, némi fel-le irányú simogatás után újra találkozunk azokkal a funkciókkal, amelyeket már átpörgettünk. És mivel ezekből nincs olyan sok, ezért a kezdőlapon kívüli öt felületre szétszórt funkciókat elég jól meg lehet találni, mert nem csak úgy vannak csoportosítva, hogy az összetartozó dolgokat egy felületre tették, hanem ezeket még színek szerint is el lehet különíteni. A sportolással kapcsolatos funkciók például narancsszínben pompáznak, az alapvető dolgok zöldben, a többiek lilában, a beállítási izék pedig kékben. És a felület is nagyon reszponzív, tök gyorsan történnek a dolgok, azonnal reagál az érintésre a rendszer.
De vannak bajok. Egyrészt például a főoldali gyorskapcsolók ikonjai ostobák. A fényerő gyorsgombja pont olyan, mint egy fogaskerék, nyomkodtam bőszen, hogy bejussak a beállítások közé, de nyilván hiába. Egy csomó dolog csak kínaiul kommunikál, de ez speciel érthető, az Alpha egyelőre nem lépett ki a honi piacról, talán jobb is ez így mindenkinek. És mivel nincs eSIM-ünk, ezért nyilván fog kelleni egy alkalmazás a telefonunkra, aminek Nubia Wear a neve. Ez eleinte roppant készséges, az órán megjelenik egy QR-kód, azt kell a telefonnal beolvasni és meg is történik Bluetooth segítségével a párosítás. Utána megadjuk, hogy kik vagyunk, magasság, testsúly, életkor, meg minden egyéb adat, majd átkerülünk a notifikációs beállítások közé, ahol kézzel bepipáljuk, hogy mely alkalmazásokról értesítsen az óránk, eddig minden szuper.
És aztán ez mégsem akart működni. Semmiféle notifikáció nem jött át, se üzenet, se hívás, se email, már arra gyanakodtam, hogy az eSIM verzió miatt ez nem fog üzemelni, de simán működött az időjárás, a telefon megkeresésének funkciója és szinkronban volt az órán látott és a telefonos appban jelzett lépésszám is. Frissítettem szoftvert (ehhez WiFi kell és töltőn kell legyen a termék), de ez sem oldotta meg a dolgot, aztán egyszer csak, csodák-csodájára mégis összeállt a dolog, aminek simán csak annyi volt az oka, hogy konkrétan órákig szinkronizált valamiket a háttérben. Két nap után a névjegyzékemről még mindig azt mondta, hogy üres, ami lehet, hogy a Google account miatt van így (nyilván a telefonom onnan dolgozik, az óra meg ugye nem tud), de ennek az a remek eredménye van, hogy bejövő hívás esetén egy kínai szöveget látok (ami semmiképpen sem a hívó neve) és két kínai feliratú gombot, ezzel nem jutottam előrébb. Mindeközben az ilyen-olyan üzenetek megjönnek az órára is, de azokat csak megnézni és bezárni lehet, semmiféle válaszolási lehetőség nincs.
A Nubia Alphában van hangszóró és mikrofon, elvileg lehet vele telefonálni is. De csak akkor, ha üzemel benne az eSIM, Bluetooth-on keresztül nem kezel hívást. Zenét viszont tudtam vele lejátszani, tehát a hangszóró kapcsán van tapasztalatom és az meglepően jó. Egész hangos és tiszta, valószínűleg kihangosított beszélgetéshez is frankó. És van ugyebár kameránk is, 5 megapixeles, fixfókuszos, fotót és videót lehet vele készíteni, ezt elsősorban nyilván videótelefonáláshoz érdemes használni, ha az ember Kínában él és maga is kínai, így hozzáfér ahhoz a szoftveres ökoszisztémához, ami ezt biztosítja. A rend kedvéért azért jöjjön pár tesztfotó, még effektek is vannak:
A további funkciók között van ébresztő, naptár, iránytű, galéria, pulzusmérés, a sportolási lehetőségek száma viszont véges: kültéri és beltéri futás, séta, plusz egyéb. Hát ez meglehetősen karcsú. A kültéri tevékenységekhez használ GPS-t (mert van a termékben), távolság, idő, lépés és kalória számlálása történik meg. Van WiFi, illetve akad gesztusvezérlés, na, elvileg erre van odarakva a bal oldali szenzor, ha legyezgetünk a tenyerünkkel, akkor is tudunk haladni a menüben. Ne akarjuk, nagyon esetleges és pont akkor csinál véletlenül valamit, amikor pont nem tervezzük, az érintőfelület ugyanakkor gyors és pontos, azzal bőven el lehet létezni. Az 500 mAh-s akkumulátor egyébként egész sokáig ellátja energiával a terméket, átlagos használat mellett kétnaponta kell töltőre tenni, ami az okosórás mezőnyben okénak számít.
Összegzés. Ez a termék olyan nettó 160 ezer forintba kerül, mire ideér, lesz az 200 lepedő is. Hát ennyit biztosan nem ér meg, de megkockáztatom, hogy ennyiért Kínában sem népszerű. Itthon nyilván egy totál felesleges valami rengeteg korlátozással, de az abszolút régiófüggetlen ténymegállapítás, hogy egy 158 grammos, brutális méretű, csuklóra tehető óra-telefon kombináció még akkor sem lesz jó vétel, ha technológiai szempontból ott van a szeren a félig hajlítható OLED kijelzővel, az eSIM-mel és a rozsdamentes acél készülékházzal úgy, hogy egyébként a kezelőfelület is elég korrekt. Ez inkább egy techdemo, amivel a Nubia egyrészt bekerül a telekommunikációs hírekbe, megmutatják, hogy tudnak ők ilyet is, biztos van pár pénzes geek, aki játékból megveszi, de semmi olyan funkcionális extrát nem ad egy jobbfajta okosórához képest, ami indokolna ekkora felárat, plusz még idétlen is a mérete és a formája. Telefonként is karcsú, mert ha működik is hívásokra, az üzenetekre akkor sem enged válaszolni, de oké, a Nubia megcsinálta és gyártásba küldte a karra göngyölített okostelefon prototípusát, ami mindenképpen magabiztosságot sugall a márka kapcsán, plusz gondolom tapasztalatszerzésnek is megteszi. Másrészről azonban mégiscsak azt gondolom, hogy ebben a vonalban még lehet fantázia, ennél sokkal filigránabb méretben, egy átgondoltabb funkcionalitással egy csuklóra tekerhető kijelző az működőképes lehet, de ahhoz még nagyon sok gyermekbetegségen túl kéne lépni, elsősorban a méret és a forma kapcsán. Aztán meglátjuk, mindenesetre arra jó volt a Nubia Alpha, hogy lássuk azt, hogy miért ne akarjunk még a jelenlegi technológiai tudásunkkal ilyen izéket mindenképpen piacra erőltetni.
Bog