Nomu S10 Pro - nomUn est omen

A Nomu S10 Pro ismét egy kifejezetten jó kialakítású, középkategóriás strapamobil a szükséges igazolásokkal. Csak a gyártó kevésbé szimpatikus a trójai-gate óta.

Külső, kijelző

A kialakítás szempontjából nem lesznek meglepetések, lévén a Nomu S10 Pro fizikailag – meg amúgy hellyel-közzel hardveresen is – tökéletesen megegyezik a már ismert Archos 50 Saphirral. A különbség abban áll, hogy a Nomu (elvileg) küldött néhány S10 Prót az Egyesül Államok védelmi minisztériumának tesztlaborjába, aminek egy MIL-STD-810G certifikáció lett az eredménye. Megnyugtató, hogy a gyártón kívül mások is úgy gondolják, hogy nem fog rommá törni a készülék, ha rendeltetésszerűen nem bánunk vele gyengéden, ami másfél méteres ütésállóságot jelent in concreto. Az IP minősítés is megvan 68-as szinten, tehát szilárd tárgy esélytelen, hogy a szerkezetbe jusson, a vízállóság pedig egy órán keresztül, maximum két méteres mélységben garantált.


[+]

Az Archos 50 Saphir tavaly Berlinben igen vagány és feltűnő, narancs díszszegéllyel mutatkozott be, ehhez képest mi egy sajnálatosan ingerszegény, sima fekete megoldást kaptunk belőle, a Nomu viszont élt a lehetőséggel és a mutatósabb megjelenést választotta. A 146,6 x 75,9 x 13,9 milliméteres és 221 grammos céleszköz kialakítása és anyagjellemzői megegyeznek az Archos modelljével, viszont az előlapot ultramenő, határozott narancs szegély keretezi, ami borzasztó jól áll az S10 Prónak. Az ergonómia és a fogásstabilitás a vastagság ellenére nagyszerű, noha én személy szerint nem rendelkezem kielégítő nyomatékkal ahhoz, hogy mondjuk a bekapcsológombot rendeltetésszerűen kezeljem. De ez az én fizikai adottságaim számlájára írható, nem a tervezőkére.


[+]

Az előlap, de igazából az egész készülék is roppant karakteres, a narancs díszcsíkok szuperül mutatnak a gumírozott, erősen texturált és tagolt felületeken. A sarkok határozottan csapottak, az oldaléken fogásstabilitást és tapadást növelő elemek találhatóak. A kőkemény bekapcsológomb és a hangerőszabályzók a jobb oldalon pont kézre esnek, a gombok pedig jól elkülönítve kerültek kialakításra, így kesztyűben sem okoz gondot azt megnyomni, amelyiket konkrétan szándékunkban állt. Bal oldalon a gumírozott, vastag fedőelem nyitása teszi elérhetővé a SIM-tűvel vagy minimális körömhossz megléte esetén kézi erővel is előhúzható SIM tálcát. Ide vagy két nanoSIM, vagy egy nanoSIM és egy microSD kártya helyezhető. A fedőelem alatt amúgy narancssárga felület fogad, ami kellemes meglepetés és baromi mutatós.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Nomu S10 Pro Blackview BV6000 Archos 50 Saphire Nomu S30 mini
Képátló 5 hüvelyk 4,7 hüvelyk 5 hüvelyk 4,7 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280
Technológia IPS-LCD IPS-LCD IPS-LCD IPS-LCD
Fehér fényerő (max.) 527,99 nit 299 nit 567 nit 315 nit
Fehér fényerő (min.) 22,09 nit 9,31 nit n/a 20,9 nit
Fekete fényerő 0,25 nit 0,15 nit 0,56 nit 0,31 nit
Kontrasztarány 2112:1 1997:1 1013:1 1017:1
Színhőmérséklet 8422 K + kézi 10568 K / 7873 K kézi 10875 K 9256 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A Gorilla Glass 3-mal védett, 5 hüvelykes, HD felbontású IPS panelből a Nomu jelentősen többet hozott ki, a kontraszt például élből a duplájára nőtt köszönhetően az igen korrekt fekete megjelenítésnek, noha a maximum fényerő valamelyest csökkent. Ezzel együtt még mindig kiemelkedő a műfajban, ahol érthetetlen okokból rendre vacak paneleket szerelnek be, amit egy rosszul megvilágított irodában is alig látni, nemhogy terepen. A minimum fehérfény-sűrűség kissé mellbevágó éjjel, a színhőmérséklet pedig elég hűvös, de ezen a MiraVisonnel segíthetünk. A megjelenítés egyébként határozottan szép, a színek telítettek, a láthatóság pedig messze jobb, mint a sokéves átlag.


[+]

Annak ellenére, hogy a kemény, texturált kezelőgombok és a készülék kialakítása alkalmassá teszi nagyjából bármilyen jellegű munkavédelmi, vagy motoros kesztyűben való használatra, a navigációs gombok a kijelzőn foglalnak helyet, következésképpen vastagabb felszerelésben nem fogjuk tudni kezelni. Az Archos szoftverével ellentétben viszont a Nomu legalább a sorrend variálhatóságát, illetve a navigációs sáv elrejtésének lehetőségét biztosította. Csak az nem világos, hogy ha kilőttük, utána hogyan kell előszedni a készülék zárolása nélkül. (Esetlegesen felfele simogatással összejön a dolog.) Értesítési LED sajnos nincs, a felső tartományba csak a beszédhangszóró és az 5 megapixeles szelfikamera került.


[+]

Ugyanez a helyzet a felső élen található 3,5 milliméteres jack csatlakozóval, amihez érdemes úgy fül/fejhallgatót választani, hogy az ütésállóság miatt megnövelt külső burkolat ellenére a csatlakozó ne akadjon fent félúton. Az alul található, szintén gondosan szigetelt microUSB bemenet is hasonlóan mélyen ül, noha eddig a legtöbb, hagyományos microUSB kábel pont olyan jól használhatónak bizonyult, mint a gyári. Leszámítva az OTG pendrive-unkat, mert az nem ment bele. A beszédmikrofon az alsó élen a jobb sarokban látható, míg a másodlagos zajszűrő egység a hátlapon.


[+]

A hátlap kifejezetten szexi, ehhez kizárólag hat darab színes csíkot kellett elhelyezni rajta. Az alsó tartományba pozicionált multimédiás hangszóró szintén narancsos felhangokkal bír, alatta pedig egy megnyugtató Waterproof felirat jelzi a hivatalosan is igazolt vízállóságot. Középen Nomu márkajelzés került a fényes, jó eséllyel üveggel, de lehet, hogy plexivel borított bilétára, a szegélyezés viszont nem engedi síkban érintkezni, így csak a por karcolhatja össze. Valószínűleg fogja is. A kameraelrendezés sem szabványos, a 8 megapixeles hátlapi modul és a zseblámpának kissé szerény LED segédfény trapéz formában süllyed néhány milliméterre a hátlapba.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Zebra TC25 - csíkokat olvas

    Nem csak okostelefon, hanem lézeres vonalkódolvasóval ellátott adatgyűjtő eszköz, ütésálló, érzésre is masszív kialakítással, többféle különleges extrával, természetesen céges és ipari környezetre fejlesztve.

Előzmények

Hirdetés