Nokia T10 - kifakult a mosásban

Komplett szolgáltatáscsomag, elfogadható hardver, jó szoftver, kompakt méret. Egy dolog hiányzik nagyon a Nokia legkisebb táblagépéből, egy jó kijelző.

Hirdetés

Multimédia, adatok, összegzés

Ahogy azt az első oldalon már kiveséztük, kijelzőben nem a legerősebb a T10, hangban viszont vannak pozitívumai. Az apró házban két hangszóró van a két rövidebb oldalon, ezek sztereó hatást próbálnak kelteni, a hangerő korrekt, a minőség közepes, dobozosan szól eltorzuló magas és középtartománnyal, valódi mély hangok nélkül. 50 százalékos hangerőig vállalható, de ha az ember jót akar fülének, inkább használja a 3,5 milliméteres audio csatlakozót, vagy az 5.0-ás Bluetooth-t. Kodektámogatás szintjén nem fut nagyot a Nokia, de a szokásos SBC és AAC megvannak, adott az A2DP, illetve a Bluetooth LE is.


[+]

Előre telepítetten a Google Fotók az alapértelmezett médialejátszó, érdemes beszerezni a Play Áruházból egy kompetensebb videós alkalmazást, ha az ember filmeket nézne vagy sorozatozna a táblagépen. A zenelejátszó feladatát a YouTube Music végzi alapértelmezetten, illetve van Spotify és FM rádió is, utóbbit anélkül használhatjuk, hogy fülhallgatót kellene dugni az eszközbe, az applikáció jelzi az állomás és az éppen lejátszott dal adatait is.

FM rádió a Nokia T10-en.
FM rádió a Nokia T10-en. (forrás: Mobilaréna) [+]

Tartalomfogyasztásra valamivel jobb a T10, mint tartalomgyártásra. A hátlapi 8 megapixeles kamera 1/4”-es szenzorral, 1,12 mikorons pixelmérettel és f/1,8-as fényértékkel dolgozik. A képkészítést segíti az autofókusz és a hátlapi LED villanó, de a képek gyengék, kevés rajtuk a részlet, fakók a színek, alacsony a dinamika, az élek elmosottak, a fényesebb részek hajlamosak kiégni. Videózás terén is hasonlóan rossz a helyzet, a Full HD a felső határ, viszont rengeteg zajjal készülnek a videók, mai standardokhoz képest mondhatni élvezhetetlen minőségben. Az egyetlen pozitívum, hogy a fókusz közeli téma esetén is pontos, így például dokumentumok lefotózására alkalmas a táblagép, de egy családi nyaralást nem érdemes végigfotózni vagy videózni vele, bizonyítsák ezt az alábbi felvételek.

A hátlapból a kamera pont annyira áll ki, hogy még ne billegjen a T10-es asztalra fektetve.
A hátlapból a kamera pont annyira áll ki, hogy még ne billegjen a T10-es asztalra fektetve. [+]

8 MP hátlapi kamera


Az előlapon sem jobb a helyzet. A 2 megapixeles fix fókusztávú kamera 1,75 mikronos pixelmérettel fotóz és maximum 720p-ben videóz. A szenzor színei természetesebbek, de az önarcképek rengeteg részletet vesztenek, a bőrt bármilyen szépítő mód nélkül is elsimítja a fotókon a T10. Arra, hogy gyors videóhívásokat lebonyolítson az ember elég ez a szenzor, viszont arra figyelni érdemes, hogy a tablet csak egy mikrofonnal van felszerelve és azt ha fektetve fogjuk kézben a T10-et, tenyerünkkel letakarjuk. Ezért hullámzó a tesztvideón is a hang minősége, mert elkövettem ezt a hibát.

2 MP előlapi kamera


Adott a kétsávos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), de a GPS csak azokban a T10-ekben működik, melyek LTE-képesek. Utóbbiak GPS, GLONASS, Galileo és A-GPS hálózatokon tudnak kommunikálni. A vezetékes adatcsere OTG-re képes USB Type-C 2.0-ás porton történhet, ez lassú, de a 32 GB-os tárolón amúgy sem fér el sok minden, a microSD kártya pedig könnyedén eltávolítható a gépből.


[+]

Nokia T10
Pro
Kompakt méret
Pedáns összeszerelési minőség, IPX2 cseppállóság
Hosszú üzemidő
Két főverzió és három év biztonsági frissítés
Kontra
Felemás teljesítmény, időnként megakadó szoftver
Nagyon gyenge kamera
Közepes minőségű kijelző
3 GB RAM
Pontozás
Kialakítás, védelem 7 pont
Kijelző 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftverfelület 8 pont
Fotózás, videózás 3 pont
Hangminőség 6 pont
Adatkommunikáció 7 pont
Üzemidő 9 pont
Ár/érték arány 6 pont
Indulóár (HUF, 3/32 GB, WiFi) 72 990

Bajban vagyok a Nokia T10 értékelésével abból a szempontból, hogy a termék mondhatni egy letűnt termékkategória képviselője, hisz 8 hüvelykes táblagépet alig kínálnak a piacon. Ott van az iPad Mini, de az kvázi csúcskategóriás tablet, így árban sokszorosa a Nokia ajánlatának. Aztán ott van még a Realme Pad Mini, a Samsung Galaxy Tab A7 Lite, a Lenovo Tab M8, illetve említést érdemel a Chuwi vagy a Teclast is, utóbbi kettő mondjuk hazánkban nem megvásárolható csak berendelhető a netről, így a garanciás ügyintézés a Nokia malmára hajtja a vizet.

Szintén erős pont a Nokia mellett a hosszú szoftveres támogatás is, illetve a letisztult felhasználói felület is sokaknak szimpatikus lehet. A pozitívumok listáját bővíti az is, hogy van mobilnetre csatlakozni képes 4G-s modell is, kár, hogy egyelőre nem hazánkban, a HMD itt csak a tesztelt alapmodellt tervezi egyelőre forgalmazni.

Az árazás hétezer forinttal állt meg 72 990 forintban a kifejezetten jó vételnek számító T20 induló ára alatt, ami ugyan nagyobb méretű, de jobb kijelzőt és alumínium házat ad erősebb rendszerchippel megspékelve. Ha az ember saját felhasználásra keres táblagépet és kibírja a picit nagyobb, de jobb felbontású kijelzővel, én inkább terelném a T20 irányába a vásárlót. A Nokia T10 komplett csomag kompakt méretben, minden alapvető kritériumot teljesít, az inflációs árazás ugyanakkor nem tett jót pályájának, ahogy a gyenge kijelző is hátrányára válik. Céges flottákban munkagépként már könnyebben találhat magának helyet, de a gyenge kijelző és a várakozós multitasking ott sem lesz előnyére. Röviden összegezvén: a Nokia T10 elfogadható hardvert és szoftvert ad, mérete és kialakítása jó, de ennyi pénzért megérdemelt volna egy jobb kijelzőt.

viragdani01

A táblagépet a HMD magyarországi márkaképviselete adta kölcsön, köszönjük!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények