Nokia N9 prototípus bemutató

Szerkesztőségi benyomások

Abban a szerencsés helyzetben voltunk, hogy bár a Nokia egyelőre nem engedi ki a kezéből a telefont, rá tudtuk venni a hazai illetékeseket arra, hogy ellátogassanak szerkesztőségünkbe és itt beszélgessünk a készülékről, illetve megcsinálhattuk a már látott videót. Ez jó alkalom volt arra is, hogy kötetlenül beszélgessünk az N9-ről, illetve alaposan megnyomkodjuk a rendszert. A Mobilarena álláspontja egyöntetűen az, hogy nagyon kellett már egy ilyen innovatív, a csúcskategóriában valóban helytálló modell a finneknek. Látszik a szoftveren, hogy nagyon ráfeszültek, hiszen már most egy sereg olyan alkalmazás készen van a rendszerre, ami segíthet az értékesítésben, többek között - nem röhög! - az Angry Birds is. Ha valóban sikerül a Symbian rendszerre írt fontosabb applikációkat záros határidőn belül átportolni a MeeGo alá, akkor a Nokia kikerüli azt a hátrányt, amivel például a Samsung badának kellett szembenéznie akkor, amikor egy teljesen új platformot hoztak össze, s az alkalmazások csak nagyon lassan szállingóztak rá.

Nokia N9
[+]

Persze még egy sereg kérdés nyitott. Az biztos, hogy a Nokia nem tervezi például a flash integrációját, akárcsak az Apple és a Microsoft, ők is a HTML5-ben hisznek, ennek örömére a MeeGo böngészője ismeri is az új szabványt. A browsert próbálgatva (közvetlenül egy X7 után) el lehet mondani, hogy a gyári megoldás is abszolút korrekt, gyors, szépen tördeli paragrafusokra az oldalakat, zökkenőmentesen működik benne a nagyítás és a görgetés már akkor is, amikor még nem is történt meg az adott oldalon található összes tartalom betöltése. Evidens, hogy fektetett helyzetben is működik. Kiderült az is, hogy a beépített GPS rettentő gyors, az alkalmazás megnyitását követően néhány másodperc múlva már lokalizálta a helyzetünket a gép.

A gyors nyomkodás alatt hamar rájöttünk, hogy a kezelőfelület felépítése tényleg logikus és kézenfekvő. Az első "innen hogy megyek vissza?" kérdést követő válasz (swipe) után nem kellett többet kérdezni, a menüben való navigálás során, illetve az alkalmazások közötti váltásokkor nem tapasztaltunk akadást. Sőt, láttunk olyat, hogy egy elindított videolejátszón elkezdett "swipe" félig elhúzott állapotában ott futott a fél képernyőn röccenés nélkül a mozi, miközben a másik oldalon már az alkalmazások ikonjait felsorakoztató képernyő kezdte meg a becsúszást. Nagyon úgy fest, hogy hiába nem egy dual-core proci került a cuccba, és a grafikus gyorsító sem a legdurvább verzió, a MeeGo 1.2 erőforráskezelése az első próbák alapján kiemelkedően jónak látszik.

Néhány apróságról még essen szó: a virtuális billentyűzet többnyelvű, a gépelési élmény teljesen megfelelő, gyors, kezelhető. A zenelejátszó a gyors megtekintés alatt eléggé teljeskörűnek tűnt, albumborító, equalizer és háttérben való futás jellemzi. A közösségi funkciókra nagyon nagy hangsúlyt fektettek a mérnökök, nem nagyon lehet mondani olyan nemzetközi közösségi szolgáltatást, amivel ne tudna natív módon kommunikálni a készülék, végre nem kell ehhez Ovi regisztráció, integrált kliensek ücsörögnek a készülékben, amelyek kommunikálnak a telefonkönyvvel, illetve az üzenetkezelő platformmal is. Az egyszerűség kedvéért egy Skype chat kinézete pont olyan, mint egy SMS thread, de arra a kérdésre még nem tudtak válaszolni a Nokiánál, hogy vajon képes-e a rendszer emberhez rendelni a beszélgetéseket, azaz a különböző platformokat összeolvasztani egyetlen folyammá.

Első blikkre kimondottan meg vagyunk elégedve a Nokia N9-cel, a remek formaterv mellé egy igen jól használható és nem utolsósorban gyors rendszert kapunk. A pontos megjelenési dátum még nem ismert, de a most bemutatott, viszonylag optimálisan működő prototípusok simán reményt adnak az idei piacra kerülésre, a Nokia is azt kommunikálja, hogy még 2011-ben megvásárolható lesz a készülék. Mi mindenesetre várjuk az új, Harmattanon alapuló modelleket. Kérdés persze, hogy a Microsoft mit szól mindehhez, hiszen az N9 ugyanott versenyez, ahol a WP7 alapú Nokiák fognak, de bízunk benne, hogy sikerül az esetleges érdekellentéteket kiküszöbölni, most ugyanis úgy látjuk, hogy a MeeGo abszolút versenyképes rendszer lehet az egyébként igen öldöklő okostelefonos piacon, bár Stephen Elop tegnapi belsős videója alapján nem biztos, hogy MeeGo-dömping lesz még idén.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés