Nokia N9 prototípus bemutató

Bevezető, külső

Süt a nap, csicseregnek a madarak, ismét egy Nokia sajtórendezvényre ébredtünk, melynek ezúttal a Broadway Hotel Budapest adott otthont. Az előzetes spekulációk és összeesküvés-elméletek szerint három lehetőség volt: Windows Phone 7-es telefon, Symbian Belle frissítés vagy egy MeeGo alapú eszköz bemutatására számítottunk. Ezekből az utóbbi vált valóra, a sajtótájékoztató témája ugyanis egy MeeGo 1.2 alapú telefon, az N9 lett.

Nokia N9
[+]

Mint az a képekből és videókból is kiderül, egy letisztult, már-már extravagánsnak is mondható formatervű készülékkel van dolgunk. A telefon egy darab egybefüggő polikarbonát borítással van szerelve, kívülről semmilyen összeszerelésre utaló nyomot nem láthatunk. Ennek több haszna is van: egyrészt az anyaghasználat miatt a telefon hatékonyabban engedi át a rádiósugarakat, mint a fém házzal megáldott társai. Másrészt a festés nem képez külön réteget a borítás felett, az N9 ugyanis az anyagában festett, így a kisebb karcolások és sérülések miatt nem fogunk lepattogzással találkozni. A telefon tetején található a 3,5 milliméteres kimenet, valamint itt helyezhetjük be a SIM-et is, a foglalatokat egy ajtócska védi. A készülék jobb oldalán három billentyűt találhatunk, segítségükkel állíthatunk a hangerőn, valamint itt kapcsolhatjuk ki és be is a masinát. A 116,45 x 61,2 x 7,6 - 12,1 milliméteres és 135 grammos attribútumokkal rendelkező gép három színben lesz kapható: fekete, ciánkék és magenta modellekkel futatunk össze majd a piacon.

Nokia N9
[+]

Az előlap nagy részét a képernyő foglalja el, ezen a részen semmilyen kezelőbillentyűt nem találunk, a telefon vezérlését kizárólag érintésekkel oldhatjuk meg, de erről majd később. A kijelző egy úgynevezett Deep Black Display technológiát használó darab: az üvege hajlított, a kijelző és az üveg között nincsen légrés, állítólag nagyon élő és színgazdag képe lesz majd. A 3,9 hüvelykes képátlójú panel felbontása 854 x 480 pixeles, ezek mellett nagy betekintési szögek és élénk színek jellemzik. A karcolások ellen a Gorilla Glass bevonat védi a megjelenítőt, a tükrözésmentesítő polárszűrő pedig a látási viszonyokon hivatott javítani.

Hardver, adatkommunikáció, kamera, rendszer

A Nokia szakított az eddigi hagyományokkal, a kedden beharangozott csúcsmodellben átlépték az 1 GHz-es lélektani határt, már ami a CPU frekvenciáját illeti. Hogy pontosak legyünk, egy Texas Instruments gyártmányú OMAP3630-ról van szó, az egymagos processzor 1 GHz-en pörög. A grafikus számításokért egy PowerVR SGX530 felel, a telefon pedig 1 GB RAM-mal modelltől függően 16 vagy 64 GB belső memóriával lesz szerelve. A hátlap alatt egy 1450 mAh kapacitású akkumulátor lapul, amellyel akár 11 órányi beszélgetési idő és 450 óra készenlét is elérhető, a folyamatos zenelejátszást pedig 50 óráig bírja.

Nokia N9
[+]

Az adatkommunikációs képességek szintén kellemesek. Kapunk egy négysávos (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz) GSM modult és ötsávos (850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz) WCDMA chipet, Bluetooth 2.1-et és egy A-GPS vevőt. Internetezni WiFi-n (802.11 a/b/g/n) vagy mobil adatkapcsolaton keresztül tudunk, utóbbi esetében a maximális elméleti sebesség 14,4 Mbps lefelé, felfelé pedig 5,76 Mbps. A számítógéphez egy microUSB kábel segítségével csatlakoztathatjuk a gépet, ezen keresztül tölthetjük is a masinát. A Nokia N9 rendelkezik majd NFC chippel, ezt a képességet egy speciális Nokia hangfalszettel mutatták be. Ez a Nokia Play 360, a szett egy aprócska fekete hordóra hasonlít, a hangfalpár Bluetooth-on keresztül kommunikál, a kapcsolat felépítésére pedig a kis hatótávolságú szabványt használja.

Nokia N9
[+]

Az N9-en a mai trendeknek megfelelően két kamera is található. A másodlagos fényképező rendhagyó módon a mobil jobb alsó sarkára került, az elsődleges viszont a megszokott helyen, a hátlapon található. Egy autofókuszos kameráról van szó, amely széles látókörű Carl Zeiss optikával van szerelve, a fényképek maximális felbontása 3264 x 2448 képpontos, azaz 8 megapixeles lehet. Természetesen videókat is rögzíthetünk, ezt maximum másodpercenként 30 képkockás sebességgel, 720p felbontásban tehetjük meg, a kimeneti formátum MPEG-4 lesz.

Nokia N9
[+]

A telefonon a Nokia és Intel által karban tartott MeeGo 1.2-es, Harmattan művésznevű verziója fut, amely eredetileg a Maemo 6-os verziója volt. Egy Debian Linux alapú, open source operációs rendszerről van szó, amelyet kimondottan táblagépekre és okostelefonokra fejlesztenek. A rendszer ARM és Intel x86 (SSE3 kompatibilis) architektúrákat támogat, az alapértelmezett fájlrendszere pedig a btrfs. Alkalmazásokat a Qt keretrendszer segítségével fejleszthetünk rá, a régebbi, Symbianra fejlesztett programok migrálása pedig elvileg nagyon egyszerűen megoldható, de fontos tudni, hogy ez a fejlesztők dolga lesz, nem pedig a végfelhasználóké.

Felhasználói felület

A rendszer tervezésének célja a használat intuitívvá és kényelmessé tétele volt, a felület úgy került megalkotásra, hogy mindenféle vezérlőbillentyű nélkül effektíven lehessen kezelni. A swipe mozdulat a home gomb eliminálására szolgál, az N9-en ennek megfelelően nem is találunk semmilyen vezérlőbillentyűt. Az alábbi videón a rendszer kezelését is bemutatjuk, további információ pedig a swipe.nokia.com weboldalon található.

A felhasználói felület három alapvető oldalra tagolódik: alkalmazások, aktuálisan futó alkalmazások, értesítéseket és közösségi alkalmazásokat összegyűjtő képernyő. Utóbbi egy fedél alá húzza a szociális hálózatokat és az egyéb eseményeket és notifikációkat: többek között a Facebook- és Twitter fiókunkat, az üzeneteinket és a nem fogadott hívásokat, de például RSS feedeket is hozzáadhatunk. A telepített alkalmazásokat megjelenítő oldal azt kínálja, amit a neve is sugall: mindennemű mappázás nélkül kapjuk meg az appokat, ezek rendezésére természetesen van lehetőség. A nyitott alkalmazások nézete pedig kvázi a multitaskinget valósítja meg, az itt lévő alkalmazásokat megnyithatjuk és be is zárhatjuk, ha túl sok lenne belőlük, akkor "pinch zoom" mozdulattal össze is ugraszthatjuk ezeket egy képernyőnyire.

Nokia N9
[+]

A beépített szoftverkészlettel kapcsolatban a navigációs szoftvert külön kiemelték: a térkép és navigáció funkciókat kettéválasztották a finnek. Kapunk majd egy térképet, amelyet a klasszikus térképészeti célokra használhatunk, valamint egy Drive nevű alkalmazást, amely autós navigálásra szolgál. A térkép alapú szoftverek továbbra is ingyenesek lesznek. Ezek mellett egy újragondolt böngészőt, e-mail klienst, névjegyzéket, üzenetkezelőt és médialejátszót is találunk a rendszerben, ezek mindegyikét bemutatjuk a fenti videóban.

Szerkesztőségi benyomások

Abban a szerencsés helyzetben voltunk, hogy bár a Nokia egyelőre nem engedi ki a kezéből a telefont, rá tudtuk venni a hazai illetékeseket arra, hogy ellátogassanak szerkesztőségünkbe és itt beszélgessünk a készülékről, illetve megcsinálhattuk a már látott videót. Ez jó alkalom volt arra is, hogy kötetlenül beszélgessünk az N9-ről, illetve alaposan megnyomkodjuk a rendszert. A Mobilarena álláspontja egyöntetűen az, hogy nagyon kellett már egy ilyen innovatív, a csúcskategóriában valóban helytálló modell a finneknek. Látszik a szoftveren, hogy nagyon ráfeszültek, hiszen már most egy sereg olyan alkalmazás készen van a rendszerre, ami segíthet az értékesítésben, többek között - nem röhög! - az Angry Birds is. Ha valóban sikerül a Symbian rendszerre írt fontosabb applikációkat záros határidőn belül átportolni a MeeGo alá, akkor a Nokia kikerüli azt a hátrányt, amivel például a Samsung badának kellett szembenéznie akkor, amikor egy teljesen új platformot hoztak össze, s az alkalmazások csak nagyon lassan szállingóztak rá.

Nokia N9
[+]

Persze még egy sereg kérdés nyitott. Az biztos, hogy a Nokia nem tervezi például a flash integrációját, akárcsak az Apple és a Microsoft, ők is a HTML5-ben hisznek, ennek örömére a MeeGo böngészője ismeri is az új szabványt. A browsert próbálgatva (közvetlenül egy X7 után) el lehet mondani, hogy a gyári megoldás is abszolút korrekt, gyors, szépen tördeli paragrafusokra az oldalakat, zökkenőmentesen működik benne a nagyítás és a görgetés már akkor is, amikor még nem is történt meg az adott oldalon található összes tartalom betöltése. Evidens, hogy fektetett helyzetben is működik. Kiderült az is, hogy a beépített GPS rettentő gyors, az alkalmazás megnyitását követően néhány másodperc múlva már lokalizálta a helyzetünket a gép.

A gyors nyomkodás alatt hamar rájöttünk, hogy a kezelőfelület felépítése tényleg logikus és kézenfekvő. Az első "innen hogy megyek vissza?" kérdést követő válasz (swipe) után nem kellett többet kérdezni, a menüben való navigálás során, illetve az alkalmazások közötti váltásokkor nem tapasztaltunk akadást. Sőt, láttunk olyat, hogy egy elindított videolejátszón elkezdett "swipe" félig elhúzott állapotában ott futott a fél képernyőn röccenés nélkül a mozi, miközben a másik oldalon már az alkalmazások ikonjait felsorakoztató képernyő kezdte meg a becsúszást. Nagyon úgy fest, hogy hiába nem egy dual-core proci került a cuccba, és a grafikus gyorsító sem a legdurvább verzió, a MeeGo 1.2 erőforráskezelése az első próbák alapján kiemelkedően jónak látszik.

Néhány apróságról még essen szó: a virtuális billentyűzet többnyelvű, a gépelési élmény teljesen megfelelő, gyors, kezelhető. A zenelejátszó a gyors megtekintés alatt eléggé teljeskörűnek tűnt, albumborító, equalizer és háttérben való futás jellemzi. A közösségi funkciókra nagyon nagy hangsúlyt fektettek a mérnökök, nem nagyon lehet mondani olyan nemzetközi közösségi szolgáltatást, amivel ne tudna natív módon kommunikálni a készülék, végre nem kell ehhez Ovi regisztráció, integrált kliensek ücsörögnek a készülékben, amelyek kommunikálnak a telefonkönyvvel, illetve az üzenetkezelő platformmal is. Az egyszerűség kedvéért egy Skype chat kinézete pont olyan, mint egy SMS thread, de arra a kérdésre még nem tudtak válaszolni a Nokiánál, hogy vajon képes-e a rendszer emberhez rendelni a beszélgetéseket, azaz a különböző platformokat összeolvasztani egyetlen folyammá.

Első blikkre kimondottan meg vagyunk elégedve a Nokia N9-cel, a remek formaterv mellé egy igen jól használható és nem utolsósorban gyors rendszert kapunk. A pontos megjelenési dátum még nem ismert, de a most bemutatott, viszonylag optimálisan működő prototípusok simán reményt adnak az idei piacra kerülésre, a Nokia is azt kommunikálja, hogy még 2011-ben megvásárolható lesz a készülék. Mi mindenesetre várjuk az új, Harmattanon alapuló modelleket. Kérdés persze, hogy a Microsoft mit szól mindehhez, hiszen az N9 ugyanott versenyez, ahol a WP7 alapú Nokiák fognak, de bízunk benne, hogy sikerül az esetleges érdekellentéteket kiküszöbölni, most ugyanis úgy látjuk, hogy a MeeGo abszolút versenyképes rendszer lehet az egyébként igen öldöklő okostelefonos piacon, bár Stephen Elop tegnapi belsős videója alapján nem biztos, hogy MeeGo-dömping lesz még idén.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés