Nokia E65 - ami kell

Bevezető

Talán az elején érdemes leszögezni, hogy a Nokia nem fizetett ezért a cikkért. Továbbá az is fontos információ, hogy életemben utoljára saját Nokia telefonom mintegy 5 éve volt, egy megboldogult 3210. Ha az elkövetkezendőkben csupa jó dolgot olvas a látogató az E65-ről, az mégsem a véletlen műve. Hanem a csupa jó dolog következménye.

A 3GSM kiállításon mutatkozott be az E65 hivatalosan. Ezért is volt furcsa, hogy még kiutazásunk előtt érkezett egy hívás az XXL GSM-től, hogy lenne tesztelésre egy példány. Aztán kiderült, hogy a nagy elektronikai áruházak kínálatában is megjelent már a modell, ez minimum érdekes. Alighogy visszatértünk, meg is érkezett a tesztpéldány, úgyhogy immáron majdnem egy hete nyúzom teljes megelégedéssel.

Az E sorozat egyre töb tagot számlál. A business célú felhasználás hozadéka, hogy az összes ilyen modell Symbian rendszert kapott, ám aki nem óhajt egy akkora téglával rohangálni, mint a szintén frissen bemutatott E90, mindenképpen mérlegelje jelen tesztünk alanyának képességeit. Az E65 ugyanis kategóriájának egyik ásza lesz, erre nagyobb összegű fogadásokat is hajlandó lennék kötni.

Külső

Közepesen nagy dobozban jött meg az eszköz. Kibontás után hamar kiderült, hogy a tartozékok közül hiányzik a memóriakártya, cserébe kaptunk egy ízléses bőrtokot (szerintem ez nem jó csere). Az adatkábel és a töltő természetesen megvan, illetőleg a gyártó egy alap sztereó fülest is csomagolt az E65 mellé. A dobozból kiemelt készülék már első pillantásra igen meggyőző darab.

Az E65 csak egy picivel nagyobb, mint egy Samsung Z560, nem is sokkal vastagabb, tehát nyugodtan kijelenthető, hogy abszolút rendben van a mérete. A súly kérdésénél 115 gramm a hivatalos adat, de nehezebbnek érződik az eszköz. Ennek oka talán, hogy nagyon masszív a készülék. Miután ez az első olyan E sorozató Nokia, amely szétcsúsztatható kivitelezést kapott, ezért a 6280 ilyen jellegű fiaskója után árgus szemekkel kerestem lötyögés nyomát, de nem leltem.

Stabil a fedlap, nyitva is, csukva is, ráadásul a csúsztatást rugós mechanika segíti, az ilyenkor hallható fémes kattanás pedig inkább kellemes a fülnek, hiszen minőséget sugall. A Samsunggal ellentétben a finn mérnökök meg sem próbáltak támaszt nyújtani az ujjnak ehhez a művelethez, úgyhogy leginkább a kijelzőt fogjuk összetapicskolni. Miután a Nokia igen király módon rögzíti a fóliát a képernyőn (ha nem lenne a sarkán egy kis háromszög, nem is látszana), ezért szerintem sokan rajta is fogják hagyni, mert könnyebb ezt tisztítani, mint magát az üveget.

A hátlapon ott terpeszkedik középen a kamera, de sem tükör, sem vaku nincs mellette, hiába, a Nokia komolyan veszi, hogy az E sorozat az üzleti funkciókról és nem a multimédiáról szól, örüljünk egyáltalán, hogy van benne fényképezőgép. A hátlap rücskös, bőrutánzatú része leszedhető, ekkor hozzáférhetünk az akkumulátor kiszerelése nélkül is a microSD kártyához, amennyiben vettünk egyet.

Hirdetés

Kezelőszervek

A telefonon elhelyezkedő gombok külön fejezetet érdemelnek, tekintettel arra, hogy több van belőlük, mint egy átlagos Symbian készüléken. A képernyő alá pakolt gombhalmaz rejteget meglepetéseket, itt a navigációs négyzet mellett még nyolc billentyű kapott helyet. Érdekes a megvilágítás is, ugyanis mind a nyolc kezelőszerv nagyon halvány zöld színű fényt kapott, kivéve magát a navigációs készséget.

A nyolc gomb közül három újdonság van. Dedikált billentyűt kapott ugyanis a telefonkönyv, illetve a konferenciahívás, ilyennel eddig egyetlen telefonon sem találkozhattunk. Ez utóbbi megnyomása esetén a telefonkönyből vadászhatjuk össze az embereket, akiket külön-külön, egymás után kell felhívni, de az összekapcsolódás parancsait a szoftver automatikusan ajánlja fel. Ha létrejön az első kontakttal a kapcsolat, akkor visszakapjuk a listát és tárcsázhatjuk a következőt. Ha ott is létre jön a hívás, akkor egy mozdulattal ezek összekapcsolódnak velem, én pedig hívhatom a listából az újabb résztvevőt.

A harmadik újdonság a saját gomb, amelyre azt paraméterezünk, amit csak akarunk. A telefon bal oldalán semmi nincsen, ellenben a jobb oldalon négy billenytű sorakozik egymás alatt. Az alsó kettővel szabályozható a hangerő, felettük van a Symbian rendszerű készülékekből ismert ceruza gomb, legfelül pedig a diktafon gyorsbillentyűje található. A logikát értem, hogy a ritkábban használt vezérlőgombokat ide szórták a tervezők, de jobb lett volna a hangerőszabályozót átlőni a másik, egyébként is üres oldalra, mert így nehéz megtalálni, hogy melyiket kell megnyomni beszélgetés közben a kvartettből.

A szétcsúszó telefonból előbukkanó számgombok is kicsit furcsák, nagyon magasan van a nyomáspontjuk. Elég csak szinte hozzáérni a billentyűhöz és máris látható az eredmény. Nem rontja ez a kezelést, csak szokni kell. A kijelző felett jobbra kapott helyet a fényérzékelő, amely a billentyűzet megvilágítását szabályozza, a telefon tetején pedig a jó öreg bekapcsoló és profilváltó gomb üldögél.

Kijelző, alapfunkciók

Ezt a képernyőt már ismerhetjük például az N73-ból, 240x320 pixeles felbontással rendelkezik, ehhez 33x44 milliméteres terület társul. Annyi fejlődés van, hogy ez most már 16 millió színű, no nem mintha ez bármin is változtatna. Egy rossz szavam sem lehet rá, bőven elegendő paraméterek ezek egy ilyen kategóriájú telefonba is. Ha a fedlapot a helyére toljuk, akkor mindig megkérdezi a szoftver, hogy óhajtjuk-e lezárni a billentyűket. Ha nem válaszolunk, akkor úgy veszi, hogy nem óhajtottuk.

Maga a menü a szokásos elemekből épül fel. Miután Symbian, ezért a paraméterezhetőség igen magas fokon valósul meg. Gyárilag kettő téma van csupán, de bármennyi letölthető melléjük. Vannak természetesen környezeti profilok, a menü nézete ikonos és listás lehet. Igen nagy pirospontot érdemel az a finn fószer, aki végre keresztülverte, hogy ikonos nézet esetén ne kelljen görgetni a képernyőt, pont 12 rajzocska várja a lelkes júzert.

A Symbian telefonkönyvet nem kell bemutatni. A memória méretéig terjeszkedhet, az egy névhez hozzácsapott adatok száma végtelennek tetszik. Konkrétan 37 féle egyéb paraméter társítható egyetlen emberkéhez, olyan okosságokkal, mint az internettelefon száma, vagy a SIP. (A SIP - Session Initiation Protocol - a világ legismertebb VOIP protokollja. A Skype ellenfele, a nagyvállalati VOIP megoldások alapja. Az utóbbi időben megint teret hódít, köszönhetően az egyre nagyobb számú SIP kliensnek.)

Az üzenetkezelés a szokásos, magas színvonalat hozza. Minden üzenet a dinamikus memóriába kerül, az MMS-ek maximális mérete 300KB lehet. Korrektül működik a több postafiókot, hitelesített SMTP-t és tetszőleges formátumú csatolmányt is kezelő e-mail kliens, amelyben van időzített letöltés is. Ha akarjuk, akkor ennek az eredménye is látható az aktív készenléti kijelzőn.

Iroda

A szokásos szervezfunkciók nem hiányoznak. A naptár remek, az ébresztésnél már van ok a morgásra: megint csak egyetlen, ismétlődés nélküli időpontot hajlandó megjegyezni az eszköz. Azt persze kiírja a szemét, hogy mennyi időm van még a felkelésig, és most kivételesen úgy érezzük, hogy jogos a kritika, mert az ugyanezen oprenszert és platformot használó Samsung i520 képes volt ennél normálisabban megoldani a dolgot, tehát bizony baromira nem a 9.1-es Symbian korlátozza le ezt a funkciót. Szintén csúnya nézést váltott ki a kemény egy perc hosszan rögzíteni képes diktafon. Ha már komponáltak hozzá egy dedikált gombot oldalra, akkor a szoftveres oldalával is illett volna foglalkozni.

Az iroda menüpontban van a QuickOffice, amely Excel, Word és PowerPoint doksik megjelenítésére alkalmas, szerkeszteni nem lehet ezeket. Nincs gond a PDF fájlokkal sem, ezeket az Adobe szoftvere könnyedén lekezeli. A számológép alapfunkciós, a mértékegység-átváltó is a szokásos. Van viszont kétféle felolvasónk is. Az első a készülék legfontosabb funkcióihoz ad hangos menürendszert (utolsó hívások, névjegyzék, hangposta, tárcsázó, óra), magyarul beszél, de nagyon hülye kiejtéssel. A pluszjel így hangzik: "pjuszjej". A második az SMS felolvasó, amely Martin, esetleg Ellen hangján szólal meg, egyelőre kizárólag angolul, később lehet majd frissíteni lokális hangokkal a szoftvert.

Az új funkció neve: csapatok. Ez amolyan mobilos teamroom, vagy workteam utánzat. Létrehozhatjuk a csapatot, a névjegyzékből kell kiválogatni a népet, aztán ezeknek az embereknek egyszerre küldhetünk üzenetet, "felkonferenciahívhatjuk" őket, adóvevőzhetünk velük (Push-To-Talk), illetve a híváslistát szűri meg oly módon a szoftver, hogy csak a csapattagokkal történt kommunikációkat lássuk időrendben. Nekem ez nem okozott akkora extázist, majd az lesz a pöpec, ha majd valami szerveren tárolt dokumentumokat share hozzáféréssel közösen szerkesztgethetünk mobilról, de arra még várni kell.

Multimédia

Kezdjük a kamerával, amely ugyan két megapixeles, de ezen kívül sok egyebet nem tud. A beállítások száma elég csekély, a felbontás vagy 1600x1200 pixel, vagy VGA, átmenet nincs. A képminőség három lépésben állítható, van digitális zoom azoknak, akik hisznek benne, létezik éjszakai mód, amely az exponálási időt növeli meg, kapunk önkioldót és kábé ennyi. A videózás 352x288 pixeles felbontásban történhet, ez már egész korrekt. Alant terül el néhány tesztkép.

A zenelejátszó a jól ismert Symbian alkalmazás. A kezelőfelület puritán, de működik. Az egy szem hangszóróból kiáramló muzsika minőségére nincsen panasz, hangosan és majdnem torzításmentesen szól. A dobozba csomagolt füles alapszintű, jobb híján megteszi, az E65 nem erről szól. Kár, hogy az MPEG és AVI videókkal nem tudott mit kezdeni a szoftver, alapkiépítésben kizárólag 3gp formátumú fájlokat hajlandó megenni.

Miután az eszköz 3G hálózatokon is üzemel, ezért van videohívás is. Ha azt szeretnénk, hogy a beszélgetőpartnerünk is lássa a fejünket, akkor keresnünk kell egy tükröt, mert belső kamera nincsen a készülékben. Egyszer talán megértem, hogy ezt minek kell kispórolni, szerintem a business felhasználó is szívesen videotelefonál, hát még ha esetleg konferenciává is lehetne a dolgot fejleszteni, de nem.

Adatkommunikáció, akkumulátor

HSDPA ugyan nincs, de GPRS, EDGE és 3G akad. A beállításvarázsló igen egyszerűvé teszi a különböző adatfiókok paraméterezését. A beépített böngészőt már ismerjük, de megint odaver, a transzparens ablakban látható kószálás és a pici egérkurzor igen élvezetessé teszi a dolgot. Látványos az előzmények screenshot jellegű megmutatása, egyszóval igen, a Minimap technológia újfent bizonyított.

Van WLAN. A készenléti kijelzőn is látható, hogy lát-e a telefon a közelben Wi-Fi hálózatot, ha igen, akkor a kapcsolódás egyetlen gombnyomással elintézhető. Hiba nélkül üzemelt a történet a tesztidőszak alatt. Lokális adatkommunikációhoz háromféle lehetőség kínálkozik. Egyrészt nem hagyták ki a jó öreg infrát, amely a telefon alján bújik el egy fekete csík mögé, van Bluetooth (de csak 1.2-es, hogy a fene enné meg), és a dobozban megtaláljuk az USB kábelt is, amelyhez természetesen CD is dukál.

A hátlap alatti akkumulátor úgy is könnyedén ment 2-3 napig, hogy végig be volt kapcsolva a WLAN figyelés és a Bluetooth, ráadásul a telefon folyamatosan 3G hálózaton kommunikált. Ez azt jelenti, hogy kíméletesebb felhasználás esetén talán a 4-5 nap is kihozható belőle, amely nem rossz teljesítmény. Most épp 16 órája megy az eszköz, volt rajta 30 perc beszélgetés, némi netezés is, és még mindig fullos a telep a kijelzés alapján.

Összegzés. Ha azt az egy-két apróságot leszámítjuk, amit egy Symbian júzer mára már talán meg is szokott (béna ébresztő és diktafon, lassú BT), akkor az utóbbi idők egyik legjobb, ha nem a legjobb üzleti modellje járt a kezemben. Könnyű kezelni, nem túl nagy, jó az összeszerelési minőség és magasan van a tudásszint is. Ehhez jár még a Symbian rugalmassága, ráadásul a telefon kezdőára sem olyan vészes, pedig az újdonságok általában magasan kezdik. Így hát hosszú idő után először kénytelenek vagyunk rásütni ezt:

Nokia E65

Bog

A NokiaE65-öt az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikációk

Nokia E65
Technológia GSM 850/900/1800/1900 + UMTS
Méret 105x49x15,5 mm
Súly 115g
Kijelző 240x320 pixel, 16 millió szín, TFT
Telefonkönyv 50MB
SMS/MMS memória 50 MB/40 MB
Egyéb memória microSD kártya
Java MIDP 2.0 + Symbian alkalmazások
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3G 4+2/4+2/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth van/van - 1.2
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás van
Hangrögzítő 1 perc
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 1000 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 265 óra
Beszélgetési idõ 360 perc
Fényképezõgép 2 megapixel + 352x288 videó
POP3 e-mail van
WAP böngésző 2.0
HTML böngésző van - kereteket is kezel
Játékok gyárilag nincs
Csengőhangok MIDI, MP3, MP4, eAAC+
Operációs rendszer Symbian OS 9.1
MP3 lejátszás van - háttérben is
Egyebek Sztereó fejhallgató, bőrtok és USB kábel az alapcsomagban, WLAN
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés