Hirdetés

Nokia 8.3 5G - A nevem Gond. James Gond

Még mindig nem lehet látni a legújabb James Bond filmet, viszont a főszereplő telefonját már mi is kipróbálhattuk. Sajnos a piacon valószínűleg nem arat majd akkora sikert, mint a vásznon.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A Nokia 8.3 alapvetően egy dual nanoSIM-es (dual standby) készülék, aminek eSIM-támogatása egyáltalán nincs, bizonyos piacokon pedig elérhető belőle szimpla nanoSIM-es változat, ami értelemszerűen csak egy kártyát tud kezelni. Itthon sajnos az 5G-képességeket el kell engednünk a bevezetőben említett ROM-szintű régiós korlátozás miatt, de ha kivesszük a képből a szoftveres gátat, és reménykedünk benne, hogy majd nálunk is aktiválják a támogatást, akkor érdemes tudni, hogy 2.4/1.2 Gbps elméleti maximális sávszélesség mellett Sub-6-os 5G-t lehet majd használni, mmWave-et nem. Addig is marad az 1200/150 Mbps maximumú Cat18-as LTE, meg persze a 42.2/5.76 Mbps-es HSPA, ha mobilnetezésről van szó.

Hirdetés

[+]

A kétcsatornás WiFi modem 802.11a/b/g/n/ac szabványú jó érzékenységgel, a Bluetooth 5.0-s (A2DP, LE, aptX, aptX HD, LDAC, AAC, SBC), az USB pedig 2.0-s (Type-C, MTP, OTG). A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS (L1, L5), a GLONASS, a Galileo (E1, E5a) és a BeiDou műholdakat vet be a rendszer nagyon gyors és megbízható pozíciószerzéssel, nem maradt el az iránytű, a gyorsulásmérő, a giroszkóp és az NFC sem, viszont az infraport hiányzik, ahogy a barométer is. Tesztidőszakunk alatt semmi gond nem volt a beszélgetési hangminőséggel, a vételi stabilitás minden szempontból remek, a hangszóró és a mikrofon minősége pedig szintén dicséretet kap.

Nokia 8.3 és Xiaomi Mi 10T
Nokia 8.3 és Xiaomi Mi 10T [+]

Nokia 8.3 5G
Pro
Minőségi anyaghaználat, remek összeszerelés
Méretes kijelző, jó fényerővel
Kellemes üzemidő
Kontra
Nincs IP-védelem, 18W fölötti gyorstöltés és vezeték nélküli töltés
Nem ártana egy OLED-kijelző, esetleg 60 Hz fölötti frissítéssel
Bekapcsológombba épített ujjlenyomat-olvasó és 2D arcfelismerés aligha illik a kategórájába
Pontozás
Kialakítás, védelem 8 pont
Kijelző 7 pont
Sebesség 9 pont
Szoftverfelület 9 pont
Fotózás, videózás 7 pont
Hangminőség 8 pont
Adatkommunikáció 8 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 5 pont
Indulóár (5G, 6/64 GB, EUR) 499

4500 mAh kaapcitású kapacitású akkumulátor még egy ekkora készülékházban is nagyon korrektnek mondható, ráadásul a HMD nem is használta ki, hogy a háttérben dolgozó rendszerchip játszi könnyedséggel támogat 60 Hz feletti képfrissítést, plusz nálunk ugyebár az 5G sem lépbe extra fogyasztóként. Egyetlen apróság, amit tapasztaltunk, hogy még a mindig aktív kijelző híján is aránylag magas a készenléti fogyasztás, egy éjszaka alatt a folyamatos szinkronizálás 4-5%-nyi akkumulátorba került, ami a megszokottnál jelentősen élénkebb háttérfolyamatokat sejtet. Ettől függetlenül persze az egynapos üzemidő nem kerül veszélybe, nálunk aktív használatban 5-6 óra kijelzőidők könnyen kijöttek, szintetikusan pedig bőven 14 óra fölötti számok érhetők el offline videólejátszással vagy böngészős teszttel. A gyári gyorstöltő két órán belül végez a mobil teljes töltésével, ettől függetlenül a 18W-os töltő az első fél órában jelentősen gyengébb a lassan sztenderddé váló 30-40W-os megoldásokkal szemben, és szintén negatívum, hogy a vezeték nélküli töltés is kimaradt.

Valamelyest játékon kívül történik az értékelés, hiszen bár a Nokia 8.3 5G-nek európai ára már van, itthon nagyon nehéz megítélni ennek realitását, főleg úgy, hogy egy ideig biztosan nem lép majd fel magyar 5G-re az eszköz. Ami 5G-től függetlenül érződik, hogy a 2020 végi mobilpiacon 200 ezer forintos ár egy teljesen hagyományos, két hátlapi látószöget kínáló, 60 Hz-es IPS kijelzős, Snapdragon 765G-s, IP-védettség nélküli, mono hangszórós, vezetékesen mindössze 18W-tal, vezeték nélkül pedig egyáltalán nem tölthető androidos mobilért elég sok, márpedig a nálunk érvényes adókkal együtt körülbelül így jönne ki a matek a 6/64 GB-os alapvezióra, és akkor még nem beszéltünk a 8/128 GB-os, nálunk is vendégeskedő változatról, ami további 20-30 ezer forinttal megdobná ezt a szintet.

Jó dolog a méretes kijelző, a letisztult szoftveres háttér pedig nagyon jó rendszersebességet mutat a gyakorlatban, örülünk az eltűnőfélben lévő 3,5 milliméteres jack csatlakozónak és FM-rádiónak, szerethető az üzemidő is, viszont az a high-tech érzés, ami egy James Bond telefon sajátja kéne legyen, az itt aligha érezhető, főleg oldalsó ujjlenyomat-olvasóval és közepes betekintési szögekkel rendelkező IPS panellel. Ha ez a telefon még márciusban, a bemutató másnapján a kezünkbe és a boltok polcaira kerül ezzel a felszereltséggel, egyérelműen jobb megítélésben lett volna része, mostanra viszont a konkurencia jelentősen többet kínál ezen az árszinten. Az egyik legerősebb alternatíva a Xiaomi Mi 10T lehet, de ízlés szerint OnePlus Nord 5G vagy épp Huawei P40 mellett is dönteni, de nagyon közel van árban a Galaxy S20 FE, illetve a kifutó, de még Google-szolgáltatásokkal ellátott P30 Pro is meggondolandó alternatíva lehet.

szentkuti11

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények