Nokia 5250 – ahová a Symbian való

Bevezető

Az érintőkijelzős telefonok térhódítása megállíthatatlan. A múltkori djuice sajtótájékoztatón például ismertettek olyan kutatási eredményeket, amelyek szerint a fiatalok majdnem fele a következő telefonjánál kiemelt szempontnak tartja, hogy tapicskolós mobilt válasszon. Nem csoda, ha a gyártók egyre nagyobb számban próbálják ezeket az igényeket kielégíteni, sokáig azonban az érintésvezérelt készülékek jellemzően a felsőbb árszegmensekben hódítottak.

Nokia 5250
[+]

Ennek vetett véget a koreai gyártópáros, az LG és a Samsung igen sok zárt rendszerű, mégis tapicskolható telefonnal árasztotta el a piacot, a Corby, illetve a Cookie sorozat eladási rekordokat döntöget. A Nokia sem hagyhatja ki ezt a réteget, de kicsit nehéz helyzetben voltak, hiszen a klasszikus, S40-re épülő modelljeik mind gombokkal való vezérlésre épültek, az 5800-val bevezetett érintős S60 viszont egészen a közelmúltig nem tudott annyira olcsó lenni, hogy az felvehesse a versenyt a konkurenciával.

Nokia 5250
[+]

Így aztán két irányba mozdultak el: egyrészt az S40 platformot kezdték el átgyúrni tapicskolóssá. Ebből lett az X3 és a C3 Touch and Type verziója, amelyek ugyan még nincsenek piacon, de igen nagy érdeklődés övezi érkezésüket. (Update: az X3 pont ebben a pillanatban érkezett a szerkesztőségbe.) A másik vonal sokkal egyértelműbb, s nagyon meg sem kell magukat erőltetniük a finneknek: a Symbian S60 felületét lehet lentebb tolni kissé, ennek voltak előjelei az 5800 különböző mutációi, s valamilyen szinten az 5250 is ilyesminek tekinthető.

Nokia 5250
[+]

Az XXL GSM-től érkezett tesztpéldány most 40 lepedőt kóstál, ami azt jelenti, hogy ha megtörténik a telefon hivatalos bevezetése is a magyar piacra (márpedig megtörténik, a finn gyártó hazai képviselete megerősítette ezt számunkra), s a telefon bekerül a szolgáltatói kínálatokba, akkor ez az ár még jó 20-25%-ot csökkenhet is akár, amely már versenyképessé teszi a koreai harcvonalakkal szemben a Nokia üdvöskéjét. Ráadásul úgy, hogy az 5250 bizony okostelefonnak minősül, még akkor is, ha funkcionalitását jelentősen megnyirbálta a gyártó, nyilvánvalóan költséghatékonysági okokból.

Doboz, külső

A „jóárasítás“ rögtön tetten is érhető a doboz kibontását követően. A telefonhoz ugyanis nem kapunk adatkábelt, ami azért egy kicsit izmos húzás abban az esetben, ha tudjuk, hogy a Nokia egyébként is maximum 10 centis madzagot szokott a csomagba helyezni. Hiányzik a microSD is, de ez más gyártóknál is megszokott. A tartozékok listája tehát klasszikus, vékony csatlakozós töltőre és sztereó fülesre korlátozódik.

Nokia 5250
[+]

A hozzánk fekete színben érkezett telefon burkolata műanyag. Ettől elég könnyű is a telefon, ráadásul a hátlap alatt dolgozó BL-4U típusú telep sem egy kimondott izomtibor, így aztán az egyébként némiképp husi mobil tömege megáll 107 gramm körül. Az előlapot jellemzően a 2,8 inches kijelző próbálja kitölteni, de ez nemigen sikerült, jókora perem maradt szabadon, főleg alul és felül. Viszont az is tény, hogy ekkora méreten a 360x640 pixeles felbontás kifejezetten jónak számít.

Nokia 5250
[+]

A telefon bal alsó feléből elő lehet rántani egy ceruzát, ami egyrészt kicsit meglepett, másrészt viszont azt feltételezi, hogy a kijelző rezisztív. Ez valóban így van, de talán az egyik legérzékenyebb ilyen típusú kijelző, amit láttunk eddig, ujjal abszolút vidáman kezelhető, a ceruzát tényleg csak ahhoz szükséges előhalászni, hogy az akkumulátor alatti résbe dugva ki tudjuk oldalt tolni a SIM kártyát. A kijelző alatt három gombunk van, a két szélső híváskezelésre való, a középsővel jutunk be a menübe.

Nokia 5250
[+]

Az eszköz tetején szabványos csatlakozók találhatóak, microUSB és 3,5 mm-es jack dugasz került az 5250-re. A készülék bal oldala üres, jobb oldalon lelhetőek fel a hangerőt szabályozó gombok, a kamera elsütő billentyűje, illetve a képernyőzárat vezérlő, recés felületű csúszka, ami továbbra is az egyik legjobban kezelhető megoldás ezen a fronton.

Nokia 5250
[+]

A kijelző felett tehénkedő Nokia felirattól jobbra egy kis play érintőgomb leledzik, amely gyors elérést biztosít a multimédia funkciókhoz. A hátlap világosabb árnyalatú, vaskos műanyagből készült, felül csak a kamera oldja kissé a sivárságot. A panel levétele után férünk hozzá oldalt a microSD-hez, illetve a SIM-et is itt kell betolni. A plasztik alkotóelemek elég passzentosan ülnek, bár nekem az volt a benyomásom, hogy ha sokat operáljuk le a hátlapot, akkor az egy idő után nem fog olyan szépen a házra simulni, lévén az oldalsó élek mentén semmi sem fogja oda a panelt a telefonhoz, csak alul-felül kapaszkodik.

Hirdetés

Menü, alapfunkciók

Az szokásos ARM11-es processzor dolgozik a gépben, 434 MHz-es órajelen. 256 MB ROM és feleennyi RAM tartozik ehhez, ebből a felhasználó számára szabad kapacitás kicsivel több 50 MB-nál, ami lokalizációtol függően változhat. Ez a hardver teljesen szokványosnak tekinthető a Nokia háza tájáról, de a készülék árához mérten nem is számíthattunk sokkal többre.

Nokia 5250

A menü a már-már unalomig ismert Symbian S60 ötödik, érintésre optimalizált kiadása, ami a mai okostelefonos mezőnyben kissé oldschool, de az 5250 ellenfele nem feltétlenül az Android, hanem a TouchWiz, az S-Class és a többiek. Azokkal pedig versenyképes a dolog, sőt. Úgy néz ki, hogy a Symbian lesz lassan a lowend oprendszer, bármennyire is próbálja a Nokia fejlesztgetni, igazából pont ide tökéletes, ahová az 5250 kapcsán kerül. Persze lehet, hogy majd egy hosszabb próba után a Symbianˆ3 kapcsán el leszünk ájulva, de egyelőre nem ez a helyzet.

A menü nem okoz meglepetést, a szokásos felépítés, témázható, alapból négy verziónk van. A tizénkét ikonos főképernyő logikus, az egyes funkciók könnyen elérhetőek, az általános sebesség sem vészes, az apró animációk jót tesznek a felhasználói élménynek. Az alapképernyő háromféle elrendezéssel bírhat, állíthatjuk a kint szereplő gyors hivatkozások listáját is. A telefonban van mozgásérzékelő, amely az alapképernyőn kívül mindenhol képes elforgatni a kijelző tartalmát, egész kellemes sebességgel.

Nokia 5250

A telefonkönyv az okostelefonok mezőnyében is megfelelőnek számítana, ebben az árszegmensben pedig világbajnok, hiszen gyarkolatilag korlátlan kapcitással bír. Az egyes mezőket át is nevezhetjük, újakat hozhatunk létre, ha az a vágyunk, hogy mindenkiről tároljuk a mellbőségét, akkor ez sem akadály. A névjegyzékben (illetve a teljes menürendszerben) működik a kinetikus görgetés, gyorsan lehet keresni, nemigen lehet belekötni.

Nokia 5250

Az üzeneteknél is minden adott, amit a Nokia nyújtani tud a Symbian S60 kapcsán. SMS és MMS nem akadály, az e-mail kliens teljeskörű, igénybe lehet venni az Ovi szolgáltatásokat. A szövegbevitel álló helyzetben virtuális mobilos gombsoron történik, a telefont megdöntve teljes QWERTY billentyűzetet nyerhetünk. Az ékezetes karakterek bevitele sem jelent problémát.

Multimédia, szervező

A hátlapra került kamera elég vérszegény darab. Felbontása 2 megapixel, vaku és autofókusz nincs hozzá. A beállítások között rengeteg dolgot találhatunk meg, illetve lehet GPS koordinátát menteni a kép mellé (ha csatlakoztatunk külsős GPS vevőt), valamint van néhány környezeti beállítás, mint az arckép, vagy az éjszakai mód. Ha mélyebbre ásunk, akkor expozíció korrekció, fehéregyensúly babrálási lehetőség, kontraszt és vonalélességi beállítások is vannak, nem is beszélve az ISO és a színtónus kapcsán megtehető paraméterezhetőségről. Ezek benne vannak a Symbian rendszerben, viszont a kamera teljesítményéhez képest jelen esetben totálisan feleslegesek.

Nokia 5250
[+]

A fenti tesztfotókon látszik, hogy az 5250 meg sem próbál fotós mobil lenni, ez tipikusan a „legyen benne kamera, aztán jó lesz az“ vonalat erősíti, amihez képest az eredmény nem tragikus, de láttunk ennél már sokkal jobbat is. A videózás 16:9-es képarányban történik, a maximális felbontás 640x352 pixel, ami pont elfér lejátszáskor a kijelzőn.

Nokia 5250

Zenei szempontból az 5250 hozza az átlagot, háttérben is futó zenelejátszó, albumborító, nyolc sávos, szabadon babrálható equalizer is adott. A számainkat szépen begyűjti a belső memóriából és a microSD-ről, ezeket ID3 tagek alapján rendezi, igazán nem lehet panasz. Füles nélkül a hangminőség egész kellemes, a hangerő elég masszív, de mégsem lesz torz a végeredmény. Fülessel a helyzet természetesen tovább javul, a gyári tartozék nem egy nagy eresztés, de a szabványos csatlakozó miatt bármilyen headset használható. Van rádiónk is, ehhez muszáj lesz fülest használni, mivel ez testesíti meg az antennát.

Nokia 5250

A szervezőfunkciók között diktafont találhatunk, ami minden fakszni nélkül képes a folyamatban levő hívás közben mindkét felet rögzíteni. A naptár is kellemes, havi és heti nézetben üzemel, találkozó, emlékeztető, évforduló és teendő kategóriában vihetőek fel események. A vekker több időpontot is képes tárolni, van világóra, alapfunkciós számológép és átváltó is. Nincs viszont dokuemntumkezelő, ezt külön kell beszerezni.

Adatátvitel, akkumulátor

Az 5250 esetében a legnagyobb költségcsökkentés az adatátviteli funkciókat érte. Már az is jelzésértékű, hogy nincs USB kábel a csomagban, de mobilhálózati szempontból is csak alapszintű a repertoár. Konkrétan ez GPRS-re és EDGE-re korlátozódik, 3G-re ne számítsunk. Nincs GPS vevő és WLAN sem, így aztán a gyors böngészés élménye abszolút kizárható, pedig a gyári szoftver ebben kellemes partner lehetne.

Nokia 5250

Marad tehát a Bluetooth (2.0, sztereó), illetve ha szerzünk adatkábelt, akkor persze PC Suite-tal is szinkronizálhatjuk a készüléket a számítógéppel. A 3G/HSDPA hiánya még csak-csak elfogadható, de egy nyamvadt WLAN azért nem ártott volna, mert erre újabban nem csak a zárt rendszerű tapis telefonok képesek, hanem már a kínai noname termékek is. Van viszont natív Facebook kliens, Myspace és a többiek, csak kicsit nyögvenyelősen jönnek be a tartalmak 3G nélkül.

Nokia 5250
[+]

A hátlap alá rámolt akkumulátor mérete nem nagy, kapacitása azonban 1000 mAh, amely bőségesen elegendő. Két nap alatt alig csökkent valamit az indikátor, ami számunkra azt jelenti, hogy az 5250 akár 3-4 napig is vidáman üzemel átlagos használat mellett. Persze itt jól jön, hogy csak GSM hálózaton lóg, úgy kevesebbet fogyaszt. Töltést viszont nem vesz fel a telefon USB csatlakozás során, viszont a belső memória és a kártya tartalma is külön látszik külső meghajtóként.

Értékelés: Nokia 5250
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 7 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Egyelőre még nem feltétlenül érdemes beruházni ebbe a készülékbe, a sokkal többet tudó 5230 ugyanis olcsóbb. Az már lassan egy éve piacon van, úgyhogy ez nem is csoda. Ha viszont egy kicsit várunk és az 5250 is bekerül a szolgáltatók árlistájába, akkor igen jó vétel lehet, ilyenkor ugyanis meg szokott egy picit zuhanni a készülékek ára. A Nokia az 5800-ból táplálkozó érintős modellcsaládjával még évekig ki tudja húzni, főleg, ha sikerül egyre lentebb tornázniuk az árat, s rövidesen már kétféle platformot is kínálnak ebben a szegmensben, hiszen az S40 Touch and Type rendszerre épülő készülékek is hamarosan itt lesznek. Ha pedig a MeeGo-t is le tudják hozni erre a szintre, akkor egy időre talán hátra is dőlhetnek, bár ezzel együtt az alapszintű Android alapú telefonok ára is rohamosan zuhan (Vodafone 845, ugye), tehát úgy néz ki, hogy most pont ebben a kategóriában a legélesebb a verseny. Az 5250 egy mindennapok során is használható eszköz, ami egy jó árral párosítva tarolhat az olcsó okostelefonok között még akkor is, ha ennek az az ára, hogy sem a kamera, sem pedig az adatkommunikációs képességek nem érnek fel egy hasonló árszintű zárt rendszerű telefonban látottakhoz. Nehéz most még jól megalapozott plecsnit adni a termékre, ha 25%-kal olcsóbb lenne, akkor mehetne rá az ajánlott minősítés, most viszont még csupán a tetszett billogot kaphatja meg.

Nokia 5250

Bog

A Nokia 5250-et az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia 5250
Nokia 5250 Általános
Technológia GSM
Méret 104 x 49 x 14 milliméter
Tömeg 107 gramm
Színvariációk fekete, kék, piros, lila, fehér
Kijelző
Kijelző átlója 2,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 360 x 640 pixel
Kijelző típusa Rezisztív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 256 MB ROM / 128 MB RAM
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Symbian S60 Touch
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthető
Valutakonverter letölthető
Extra szoftverek Ovi áruház
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (640x352)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh Li-Ion
Készenléti idő 450 óra
Beszélgetési idő 7,7 óra
Egyebek
giroszenzor, geotagging a fotókon, stylus
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények