Nokia 500 - a nép Annája

Hirdetés

Hardver, szoftver

A burkolat alatt ugyanaz az ARM11-es processzor dolgozik, mint a korábbi Nokiákban, ám ezúttal 1 GHz-en ketyeg, ami jelentős előrelépés. Amikor a 701-et néztük meg ugyanezzel a CPU-val, de már a Belle rendszerrel, akkor nehezen lehetett eldönteni, hogy a látványos sebességnövekedés a processzor, vagy a megújított Symbian számlájára írható-e. A Nokia 500 valamelyest választ ad erre a kérdésre, hiszen ebben a gépben még az Anna kódnevű Symbian dolgozik, amely érezhetően teszetoszább, mint a 701-esben látott produkció, ugyanakkor egyértelműen gyorsabb, mint mondjuk az X701. Most úgy érezzük, hogy a Belle jobban optimalizált rendszer, de a sebességérzethez jótékonyan tesz hozzá a megnövelt órajel is. Ugyanakkor a RAM mérete maradt 256 MB, a ROM ennek duplája, néha bizony megáll a telefon egy időre, amíg becsukja a régebben használt alkalmazásokat, s ennek jelét is adja egy kis ablakban. Viszont a belső tárhelyünk további 2 GB, ami sok dologra elég lehet.

Nokia 500
[+]

Ám fontos adalék lehet, hogy a Nokia 500-ban nincs dedikált 3D GPU, azaz semmiféle extra processzor nem veszi le a komplexebb grafikus számítások terhét az ARM11-es magról, ez is oka lehet annak, hogy jelen tesztünk alanya nem olyan szélsebes, mint a 701-es volt pár napja. Ettől függetlenül elmondható, hogy a korábbi Symbian alapú gépekhez képest történt előrelépés a sebesség terén, s nem szabad elfelejteni, hogy ez egy olcsóbb árfekvésű masina, így a GPU hiánya megbocsátható. A Symbian Anna nevű rendszer nem változott a legutóbbi találkozásunk óta, ez inkább csak ráncfelvarrása a korábbi platformnak, funkcionálisan nincs nagyon durva eltérés.

Nokia 500

Nokia 500

Az ikonkészlet már új, fekete alapon nyugvó, színes, kör alakú rajzocskák vannak a menüben, ez az Anna rendszerrel együtt debütált. A készenléti kijelző maximum három oldalas lehet (több nem, kevesebb igen), a widgetek még fix méretűek, a középső virtuális gombbal is tudunk az oldalak között lapozni. A háttérkép az egyes oldalak mögött külön-külön állítható. Szokás szerint vannak témák, átrendezhetőek az ikonok, a rács jellegű nézet helyett kérhetünk felsorolást is, ahol a menüpontok egymás alatt helyezkednek el, ilyen szempontból tehát semmi elképesztő újdonságnak nincs nyoma. A gyári témák között nagyon minimális az eltérés, jobbára csak a virtuális gombok közötti keret átszínezésére korlátozódnak a különbségek. Maradtak viszont az indokolatlan rövidítések számos olyan helyen, ahol kifért volna a teljes magyar szó, a képeken és a videón van erre bőven példa, az egyik legdurvább rövidítés-kombó itt látható oldalt (jobbra), bőven kifért volna minden szöveg, amit sikerült teljesen magyartalanná varázsolni. A lenti videón pedig a egy gyors áttekintést kaphat az olvasó a Nokia 500 általános sebességéről, illetve a fontosabb funkciókról.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés