No.1 D7 - nagy pofon csuklóból

Androidos okosórát kértünk. Kaptunk is valamit, amin tényleg Android fut, tényleg óra, de leginkább az az okos, aki messze elkerüli. Pedig a specifikációk — ezúttal is — rendben vannak.

Hirdetés

Gyötrelem, azaz használat

Rendben, akkor a FunFit kapcsán a “fun” megvolt, csak ellenkező előjellel, a “fit” pedig maradt vágyálom, de megpróbáltam használni enélkül, kvázi telefon gyanánt, hiszen elvileg így is működik minden funkció, csak a mobilommal nem tudom rendesen összehangolni. A D7-ben van WiFi, van GPS, van mobilnet (3G), a hívás működik, szóval papíron tök rendben van, de amint belépünk a menürendszer bugyraiba, egészen szürreális élményben lesz részünk.


[+]

Ez itt valóban egy Android 4.4, amit megpróbáltak átalakítani, hogy passzoljon az órához. Ennek olyan lett az eredménye, mint amikor felújítod a fürdőszobát és odáig könnyen eljut a mester, hogy szétveri a csempét, elviszi a kádat és kiköti a vizet, de aztán nem jön vissza soha többé. Van egy herélt Androidunk, ami egyrészt döglassú, másrészt javarészt használhatatlan, pedig vannak benne ötletek azért. A menüben történő navigálás alapvetően úgy néz ki, hogy az óralapról (amely kezdőképernyőként is felfogható) annak megérintésével jutunk az alkalmazáslistához, ha balra simítjuk, akkor az értesítésekhez, jobbra az aktivitásokhoz (lépésszámláló), fentről lehúzva a státuszt látjuk (SIM, WiFi, Bluetooth), lentről pedig a némaüzem és a vibra kapcsolható. Egész király, hosszan nyomva az óralapot, pedig válogathatunk a különböző grafikák között. Ha belépünk egy-egy funkcióba, akkor mindig egy fentről lefelé történő simítással lehet egyet visszaugrani, ez egyébként működik, de ne legyünk türelmetlenek, mert az érintések reakcióideje bántóan lomha, kicsit szokni, kell, de onnantól akár jó is lehetne.


[+]

Ami miatt nem jó, hogy a kör alakú kijelzőre rákerül egy csomó androidos képernyő (főleg a beállításoknál), ahol a sarkokban lenne a lényeg, de azok ugye nem látszanak. Ennél egy fokkal szürreálisabb, hogy van Google Play Áruház, ami működik, de persze egy rakás funkció azért nem érhető el, mert nem is látszik a megfelelő ikon. Döbbenetes, amin az sem segít, hogy simán lehet SMS-t írni (de egyszerűbb, ha azt mondom, hogy be lehet lépni a Google-fiókunkba is), aminek kapcsán erre az 1,3 inches kijelzőre konkrétan kitol egy virtuális gombsort a rendszer, aztán hajrá. A tárcsázóval azért még meg lehet küzdeni, de a névjegyzékben tempósan haladni tök esélytelen (kereső nincs), az oldalsó sávon van ABC, de esélytelen eltalálni, vagy odagörgetni egy kezdőbetűhöz. Még szerencse, hogy Bocha relatív elöl van, így őt legalább fel tudtam hívni.


[+]

Addig küzdöttem, amíg letöltöttem egy PacMan játékot a Play Áruházból, ezt persze hajlandó négyzetben futtatni, nem mintha ettől játszhatóbb lenne. Van böngésző, teljesen feleslegesen, van pulzusszám-mérő (72, pedig ezt a retket teszteltem épp), van fájlkezelő (ebből kiderült, hogy a szabad hely közel 5 GB, jól megnyirbálták az Androidot), akad zenelejátszó (igen fapados), időjárás alkalmazás, számológép és naptár. Ez utóbbi nem ám a Google-fiókunkból dolgozik, hanem csak kinyom magából egy havi nézetű képet, nulla opcióval.

SAJT! SAJT!
SAJT! [+]

Ha elhaladunk a főképernyőn jobbra, akkor jönnek a fitnesz funkciók, napi lépésszámunk, elégetett kalóriánk… és egyszer csak ott volt a kijelzőn egy SAJT. Annyira meglepődtem, hogy egyből visszaléptem, majd újra be a kalóriaszámlálóba és akkor ott volt egy SÖR. Megint ki, megint be, jutalmam egy HAMBURGER. Aztán egy VIRSLI. És végül egy SÜTI. Tök véletlenszerűen dobál be kajagrafikákat a rendszer akkor, ha megnézem az elégetett kalóriákat, pont ott volt ennél a résznél Bocha is, aki már a könnyeit törölgette, hogy ezt nem hiszi el. Bizonyos dolgokra kicsit túl sok energiát szántak (grafikailag egyébként tényleg nem tragédia a UI, legalábbis ha nem az ergonómiát nézem, hanem a designt), miközben azzal egyáltalán nem foglalkoztak, hogy esetleg valaki használja is akarja ezt az izét, ha már kiperkált érte 25 lepedőt. Hogy a GPS működik-e, arról fogalmam sincs, mert egyetlen alkalmazás sincs rajta, ami erre támaszkodna, a Waze letöltése pedig kudarcba fulladt hardveres okok miatt. A WiFi viszont üzemel.

A végére hagytam az igazi drámát, ez pedig az üzemidő. A gyártó azt állítja, hogy három nap. Én azt állítom, hogy három perc. Az történt, hogy egy ideig tologattam az asztalomon itt a teszt előtt a terméket, mint egy különösen nem gusztusos belső-ázsiai helyi konyharemeket a tányéromon, de adtam neki egy órát, hogy feltöltsön a papíron 500 mAh-s akku, ki is írta, hogy 100% a töltöttség. Majd kisvártatva, miután belesakkoztam a SIM-et, kikapcsolt. De nem is szólt előtte. Rádugtam töltőre, azt mondta, hogy 63%-on áll. Megint bekapcsoltam, ott már 44%-ot jelzett, egy perc múlva megint kikapcsolt. Úgyhogy fixen rátettem töltőre (ami nem olyan egyszerű, mert könnyen elcsúszik), úgy kezdtem el nyomkodni, egy ideig üzemelt, majd töltőn(!) lógva is kikapcsolt.

Ezen a ponton még ígéretesnek tűnt
Ezen a ponton még ígéretesnek tűnt [+]

Nem tudom, hogy kell-e különösebben összegeznem. Vonjuk le a képletből, hogy gyári hibás a termék és egy halott akkumulátorral érkezett meg, nagyvonalúan megajánlom ezt a kedvezményt, mert igazából tökmindegy. Adott egy véleményes megítélésű külsővel megáldott, elvileg önmagában, telefonként is működő okosóra, amelyhez adnak egy roppant trehányul megírt szinkronizációs alkalmazást, amely a telefonra érkező notfikációkat nem továbbítja. Maga az óra egy békebeli hardverrel felvértezett, ostobán és kezelhetetlenül átalakított Android 4.4-esre épülő förtelem, amely egészen konkrétan semmire sem jó, az egyetlen pozitívum, amit el tudok mondani róla, hogy a hívás hangminősége meglepően jó. És a sajt.

Bog

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Előzmények

  • No.1 D6 - egyébként a szíja elég jó

    Egy Android operációs rendszerrel szerelt óratelefon járt nálunk, ami elvileg okosóraként is használható, és bár darabjait nézve nem is rossz, a valóságban használhatatlan.